Cum iti reiei viata dupa un divort?

by: rodicutza_sadica
Incerc sa o ajut pe mama mea sa isi reia viata dupa un divort? S-a intamplat acum 3 ani, a aflat ca el intretinea de ani o femeie cu care avea si un copil si careia ii luase si casa si masina la mana a doua si tot tacamul. Apoi, a incercat sa aiba o relatie cu un tip si se indragostise de el. Era din nou fericita. Si apoi a aflat ca tipul este casatorit. Cum as putea sa o ajut? Spune ca nu mai vrea sa mai aiba niciodata o relatie si totusi are doar 46 de ani. Mi-e foarte frica pentru ea

pisi

pisi

Rodica,

23 Feb 2006, 15:27

petrece-ti o parte din timpul tau liber impreuna cu ea, asculta-i pasurile (asta o va face sa se simta mai linistita , dupa ce ti se va confesa ), scoate-o in oras , la o plimbare, la un suc, la un film, n-o lasa sa stea in casa, cumpara-i eventual un animal de companie ( daca ii plac animalutele; stii ce-ti insenineaza viata o faptura mica si nevinovata si loiala !) !
Cineva spunea mai devreme de schimbari, asa este, e important acum sa aibe grija de aspectul exterior , sa nu se neglijeze , sa se duca pe la prietene si sa nu-si piarda speranta ca va mai cunoaste pe cineva, in fond la 46 de ani, viata nu s-a terminat, e inca tanara, nu trebuie sa dispere !
Dar tu trebuie sa fii alaturi de ea, oricat de ocupata ai fi, macar sun-o si asculta ce are sa-ti povesteasca, o sa vezi ce o sa se bucure cand te va auzi sau vedea !:))
Rodi, va doresc mult succes amandurora , si spune-i mamei tale ca are o fiica pe cinste ! :))
Te-am pupat, pa pa !
P.S. M-a impresionat f mult gestul tau , ca-ti faci griji pt mama ! :))

raluk

raluk

Si increderea in ea

18 Ian 2006, 22:08

Ideal ar fi sa inceapa prin a-si recastiga increderea in ea. Stii ca este tipica faza cu "cura SOC dupa un divort". Sa isi schimbe lookul pe ici pe colo - coafura noua, sa slabeasca daca simte nevoia si o perioada sa aiba mai multa grija de ea si de aspectul ei fizic.

O idee

16 Ian 2006, 13:32

Evita sa-ti bati la cap mama in legatura cu noi relatii. Poate are nevoie de o perioada pe care sa si-o dedice doar ei. Si i-ar prinde bine, dupa dezamagirile din trecut. In primul rand are nevoie sa se simta bine cu ea insasi, sa capete mai multa incredere si astfel se va dechide mai usor spre o noua relatie de cuplu. Tu doar sa-i fii alaturi,sa-i respecti ritmul, si s-o incurajezi .

iullia

iullia

Sfat?

15 Ian 2006, 12:46

Nu stiu sa existe niste tipare anume, dar important este ca ea sa vrea sa continue sa aiba o viata sociala.
Si eu am trecut printr-un divort inexplicabil, nici macar de posibilitatea de a fi cu cineva nu mai vroiam sa aud. Imi dedicam deja tot timpul liber ficei mele.
N-a fost sa fie asa, am cunoscut pe cineva, si de la inceput a fost ceva atat de firesc...
Suntem impreuna, mai avem un baietel.
Pot spune ca asta a fost, crede-ma ca nu-mi facusem nici un plan.