cum sa o recastig?

by: valentinn
Am nevoie de sfaturi, in special de la voi, doamnelor.
Sunt casatorit de 15 ani. Cu siguranta nu i-am oferit sotiei, mai ales in ultimii ani atentia de care avea nevoie. Nu m-am implicat cum trebuie in viata de familie, lasand-o sa rezolve ea multe lucruri. Am stat mult timp la serviciu. N-am inselat-o. Avem doi copii.
De cateva luni ea are o relatie cu un domn care i-ar putea fi tata. Simt sentimentele ei pt el. Nu are un viitor relatia asta. Ma doare. Eu am fost corect toti anii astia. Greselile mele sunt remediabile, a ei in clipa asta imi pare iremediabila. Cred ca am iubit-o de cand am cunoscut-o, si cu siguranta o iubesc cu putere acum. Am vorbit cu amantul ei, i-am spus ca daca o iubeste sa nu renunte la ea din cauza mea. Ca as gasi o cale sa pot fi tata pentru copiii mei, dar nu as vrea ca ea sa sufere. Sa sufere din vinovatie fata de copii, din dragoste pentru el, din compasiune pt mine.
Acum stiu ca o iubesc, as face orice sa nu mai fiu cel de dinainte. Oricum suferinta m-a schimbat.
Mi-a zis ca intre noi nu mai exista nimic cand a avut momentul de slabiciune, ca ea nu considera ca a gresit. Eu cred ca nu a gresit fata de ea. Dar a gresit fata de copii, care nu meritau ceea ce a facut, si fata de mine, care consideram ca intre noi exista o legatura.
De ce nu s-a oprit inainte de a ceda celuilalt? Era oare greu sa se indragosteasca de altul, dar sa nu faca nimic, ci sa imi ceara sa divortam? Nu era mai corect asa? Nu ar fi fost o sansa sa ma schimb si eu?
Imi doresc sa fiu cu ea. Nu stiu cum o sa trec peste asta.
Ei doi au ajuns la un fel de "convietuire" si chiar la certuri "conjugale".
Dati-mi orice sfat, va rog!

lili2007

lili2007

incredibil

26 Mar 2008, 16:14

Ma indoiesc ca exista asa ceva in realitate...dar, admitand ca e adevarat, iata sfatul meu pe scurt: din moment ce te-a inselat de 4 ori, ai unul din copii caruia nu-i esti tata biologic, las-o balta. Dupa ce alergi? Tu nu ai gresit la fel de mult ca ea. Asa ca divorteaza, obtine custodia copiilor si incearca sa-ti gasesti o alta femeie.

andutza_5

andutza_5

ooofff 2

03 Ian 2006, 18:11

Ce poveste...Sotia ta ori a fost o tipa ascunsa ori ai fost tu orbit de dragostea ce i-o purtai.Imi pare rau ca treci prin asta.Multumim ca ai impartasit cu noi problema ta.Chiar ca pare o poveste...Cand am auzit ca te-a inselat cu mai multi,si a fc si copilul cu altul...nu stiu sunt femeie dar dc asi fi in locul tau nu asi mai avea nici un sentiment ptr ea...poate MILA.Amantu bolnv...asta e,mai devreme un pic vb de faptul ca un om mai in varsta se si imbolnaveste.Groaznica poveste.Ai grija de copii si in rest mergi mai departe,vezi-ti de viata ta!

hedonista

hedonista

greu..

29 Nov 2005, 11:13

chiar ca ai o viata complicata..sincer nici nu stiu ce sa spun...sunt pareri subiective care nu stiu daca te pot ajuta cu ceva..parerea mea, este ca dragostea nu dispare dintr o data, iar daca a disparut e greu s o mai regasesti..iar daca au aparut atatea chestii, greseli, frustrari, nu cred ca se mai poate salva ceva..asta pt ca la un moemnt dat tu o sa fii cel care va reprosa si nu va mai avea incredere(pe buna dreptate)..dar gadeste te..mai poti avea o relatie cu ea?eu nu cred...nu iti dau un sfat..pur si simplu imi exprim punctul de vedere

selmina

selmina

off..

15 Nov 2005, 21:27

Grea problema.. Dar de cand lumea shi pamantul femeile k ea au parte de soti iubitori si iertatori. Sincer, o invidiez! Iar daca ti-a spus k intre voi nu mai este nimic atunci sa shtii ca asha este. Odata iubirea terminata, la revedere.Nu mai ai ce face. Nu vad de ce vrei sa o recastigi.Ca sa va amagiti mai departe?

kavajava

kavajava

pentru Valentin

04 Oct 2005, 19:32

Vali,

Iti tin pumnii, e ingrozitor prin ceea ce treci. Insa e cazul sa te trezesti. Mesajul tau original arata o atitudine indulgenta fata de propria persoana. Nu e de loc adevarat ca ai fost corect toti anii acestia. Iar daca greselile tale sunt remediabile sau nu ramane in evaluarea sotiei ...

Acestea fiind spuse, nu e cazul sa-ti faci mustrari de constiinta, fiindca e nepractic - nu schimbi trecutul. In plus, nici una dintre parti nu s-a purtat in mod responsabil. Tu ai ignorat-o si ea a considerat ca e mai usor sa-l faca pe altul sa-i dea atentie decat sa recastige atentia ta.

E interesant ca sotia si-a gasit un amant care ar putea sa-i fie tata. Sa fie asta o dovada a imaturitatii ei? S-a suparat pe tine si a "plecat la taticul" in loc sa infrunte situatia. Gandeste-te daca a mai "rezolvat" si alte probleme in acest fel - apeland la persoane mai in varsta. Este posibil sa nu aiba maturitatea si curajul sa rezolve problema csatoriei voastre.

Din cate scrii se pare ca domnul la care sotia tine acum nu-ti va mai "sta in cale" multa vreme. Problema insa nu e el. Problema e ca sotia nu te mai vrea inapoi, insemnand ca e susceptibila sa-si gaseasca pe altcineva daca ramane fara amantul de acum.

Daca ai timp, poate exercitiul urmator te ajuta. Relazeaza-te lungit pe pat intr-o camera intunecata, unde nimeni nu te deranjeaza. Imagineaza-ti ca sotia a acceptat sa se impace. Reluati viata de familie. Ai hotarat sa te schimbi.

Acum ca am definit premizele, incearca sa-ti imaginezi noua viata. Cum te-ai schimbat? Cum decurge o zi normala in familie?
Ce discuti cu femeia pe care ai ignorat-o atatia ani?
Cum decurge o noapte alaturi de sotia care te-a inselat?
Cum interactionati cu copiii, cu ceilalti membri ai familiei?
Decurge conversatia normal sau fortat? Simti ca poti crea o noua pasiune, intre doi oameni care au luat o decizie matura de a ramane impreuna nu numai pentru copii, dar si pentru ei insisi?

Acest exercitiu se vrea ca un "demo" care sa-ti arate daca ceea ce vrei tu merita efortul si nu este doar o utopie cauzata de suferinta.
Mult succes, si mai vorbim.

raluk

raluk

Mai usor...

02 Oct 2005, 16:49

La varsta asta fetele sunt capricioase si "iubirea" aia despre care vorbesti tu nu e chiar reala. Mai usor cu declaratiile si mai bine incearca sa te asiguri ca ea cu adevarat tine la tine de acum incolo.

Cat despre situatia actuala, cred ca pur si simplu s-a plictisit sau a vazut un baiat mia interesant si te=a lasat. Si fetele si baietii sunt nehotarati la varsta asta, nu ai de ce sa dramatizezi, nu este nimic definitiv, relatiile de la varsta asta nu sunt prea serioase.

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Pt Ionutz

02 Oct 2005, 10:49

Esti un pic cam mic pentru a iti face atatea griji, dar in fine...TU ai incercat sa discuti cu ea pana acum?
Normal ca faptul ca petreceai prea putin timp cu ea este o problema

ionut_love

ionut_love

heelp

01 Oct 2005, 07:02

si-a facut pe altcineva doar ca sa ma uite pe mine..si sa se prefaca ca tine la el doar ca sa ma faca pe mine sa sufar??? mai e vro' sansa sa o recastig?

ionut_love

ionut_love

heeelp

01 Oct 2005, 06:58

la sfarsitul clasei a7a mi-am facut o iubita apoi toata vacanta nu ne-am vazt...apoi a reinceput scoala..cum noi eram colegi de clasa era aproape imposibil sa nu ne bagam in seama...dupa o luna de scoala m'a inselat..1 sapt de chinuri..si apoi ne-am mpacat iara...abea de atunci am inceput sa ne iubim, la scoala toata lumea ne cunostea aproape tot barladul... ne iubeam ca di nebuni. Acum o saptamana imi zicea ca ma iubeste ca ma iubeste mult si saptamnana asta nu ma mai iubeste..zice ca nu mai simte nimic pt mine si are pe altcineva pe care nu-l iubeste ci doar se inteleg bine..si se mai saruta...nu inteleg cum puate sa dea la o parte 1 an si ceva...pt ca ne vedem 30 min pe zi si nu 7 ore cum ne vedeam inainte reprezinta vro' probema? Poate sa zica ca nu ma mai iubeste doar ca sa o luam fiecare pe drumul lui sa nu mai suferim??

toamna

toamna

cum sa o recastig ?

30 Sep 2005, 13:13

Sincer si eu trec printr-o astfel de situatie si exact ca si tine o vreau inapoi. Diferenta este ca la mine ea nu a plecat si nu m-a inselat cu nimeni. A descoperit candva, nu stiu cand ca nu ma mai iubeste, ca nu mai simte nimic pentru mine. Stupoare din partea mea, ca omul ii zic dar draga mea eu te iubesc. Da si raspunsul ei a fost ca acum nu o mai intereseaza, vrea doar sa se simta ea bine.Si noi avem un copil si dumnezeu stie ca il iubim mai mult ca viata, dar faptul ca am neglijat-o nu imi mai da dreptul sa o fortez sa ma priveasca asa cum a facut-o in trecut. E trist dar asa cum vrei tu sa o ai inapoi asa nu mai vrea ea acum. Poate timpul ne va fi de folos sa intelegem intradevar femeile noastre care intradevar nu vor mult de la noi. Atentie, dragoste, intelegere si cand uiti de toate astea atunci esti pierdut. Incearca sa o recuceresti dar ....... cum ai vazut doar ea va hotari daca va mai dori sa fie cu tine. Poate ca rabdarea nu este intotdeauna destula. Viata merge inainte si totdeauna exista o sansa, chiar daca ea este doar o prietenie sau poate o alta casatorie. Timpul te va invata ce sa faci si cum si cand sa incerci sa o recuceresti.

raluk

raluk

:(

23 Sep 2005, 10:24

Chiar mi-se pare ingrozitor prin ce treci. Pana si optimista din mine a ramas fara cuvinte la mailul tau.
Trebuie sa te concentrezi mai mult pe tine acum, pe relatia cu copiii tai(indiferent de faptul ca nu esti tatul biologic al baiatului tau, esti in continuare tatal lui) si sa incerci sa iti reconstruiesti viata cu sau fara sotia ta.

daria

daria

Poate e mai bine sa pleci

22 Sep 2005, 15:19

Mda...situatia este mai delicata decat am crezut. Daca te-a mintit atat de rau si dc nici acum nu este dispusa sa gaseasca o cale de mijloc, poate este intr-adevar mai bine sa o lasi sa plece si sa incerci sa iti refaci viata, invatand din vechile greseli! imi pare rau ca s-a intamplat asha

valentinn

valentinn

absent din propria viata

22 Sep 2005, 13:43

Va multumesc. Orice parere este importanta.
Problema mea abia acum a devenit serioasa.
Ea isi iubeste amantul mai mult decat a crezut. Acest lucru e accentuat de faptul ca in ultimele 3 saptamani el a descoperit ca are cancer. I s-a scos si un rinichi. Sotia isi doreste sa ii poata fi alaturi o vreme, dar nu se simte libera din cauza casatoriei noastre. Relatia dintre noi s-a imbunatatit, in sensul ca eu am schimbat tot ce am putut si nu facusem in trecut. Copii ne iubesc. Noi ii iubim. Intre timp am aflat ca a vrut de mai multe ori sa divorteze de mine. Ca a cunoscut in diverse momente dificile ale relatiei noastre inca 3 si cu cel din prezent 4 barbati, care i-au oferit afectiunea ce ii lipsea. Unul dintre ei este tatal baiatului meu. Micutul are 8 ani. Fata e a mea. Sunt convins ca eu nu am fost un monstru. Poate am fost absent din viata mea. Dar stiu ca am iubit-o de atunci, si o iubesc chiar si acum, cand deja am pierdut. Am pierdut-o pe ea, am pierdut si faptul de a fi tatal biologic al baiatului meu pe care il iubesc. Probabil vom divorta. Probabil voi reusi sa le fiu tata copiilor. Prieten ei. Oricum viata mea s-a schimbat cum nu imi imaginam. Nu traiesc un film. E real.

raluk

raluk

Hai sa nu ne dam atata cu presupusul...

15 Sep 2005, 23:13

Eu inteleg acum ca fiecare vorbim mai mult din experientele personale, dar hai sa nu ne dam atata cu presupusul si sa nu mai sarim pe sarmanul om, poate ca el a fost un sot bun..>Stiti de undeva sigur ca el a neglijat-o?

daria

daria

Oare cine a gresit mai mult?

15 Sep 2005, 17:11

De cele mai multe ori atitudinile cele mai frecvente la barbati, cand partenera lor isi ia talpasita este se considere nevinovati, doar pt ca nu au inselat-o sau nu au batut-o. Sincer, eu sunt de parere ca mai rea este indiferenta pe care tu i-ai aratat-o timp de 15 ani, decat faptul ca i-a a avut curajul sa isi ia din nou viata de femeie in piept si sa caute sa simta din nou sa fie iubita. In ceea ce priveste acuzele tale, cum ca nu e corect si principial ce a facut ea, fata de copii...hmmm...let's be serious!! Hai sa incetam o data pentru totdeauna cu mentalitatea asta. Viata ei ca mama, nu are nici o legatura cu viata de femeie, nu mai incurca lucrurile astea si nici nu incerca sa o santajezi sau sa o acuzi pe tema asta!!! Ai putea sa incerci sa o cuceresti...poate vei reusi.Eu iti doresc mult noroc, desi cred ca mult mai mult i-ai face un bine, dc ai lasa-o acum sa plece.Dc te mai iubeste se va intoarce, dar trebuie sa isi dea seama singura de asta, fara sa fie fortata, sa i se dea ultimatumuri

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

De acord...

09 Sep 2005, 10:35

Si sincer cred ca daca ii vei arata din nou ca poate exista pasiune intre voi si ca o doresti si o iubesti, totul se va rezolva de la sine intre voi. Si trebuie sa se rezolve, pentru copiii vostri, daca nu pentru voi.

dana_white_flag

dana_white_flag

cum sa o recuceresti ...

08 Sep 2005, 14:38

E greu sa dai sfaturi ... asta se stie ... nu exista retete ... nici atotstiutori ... dar imi permit sa-mi expun opinia. Am mai ajutat de curand pe cineva sa se impace cu sotia ... era o situatie asemanatoare ... nu stiu daca as mai incerca ... mi-au trebuit 3 luni atunci ... cu rabdare si luciditate se pot rezolva unele situatii.
In cazul tau eu cred ca ai gresit fata de ea ... chiar daca nu ai inselat-o ... ai gresit in fiecare zi cand ai neglijat femeia de langa tine ... in fiecare noapte cand nu i-ai spus si nu i-ai aratat ca o iubesti ... caci spui ca o iubesti. E adevarat .. se pot remedia astea ... poate nu ai avut timp sau rabdare sa o asculti ... dar nu sa o asculti cand iti vorbea ... sa o "asculti" si atunci cand tacea ... cand era trista ... obosita ... Am inteles ca ai avut un program incarcat la munca ... femeia insa are si ea stresul ei ... si nevoile ei ... asa cum ai si tu ... a dorit tandrete si caldura si atentie ... le-a gasit in alta parte ... la un barbat cu experienta mai multa ... si poate cu timp mai mult ... Avea nevoie de ele ... si tu n-ai simtit atunci.
Oricum, faptul ca nu s-a despartit de tine inainte ... ca nu a divortat ... nu trebuie sa fie o ofensa prea mare pentru tine ... te-a inselat ... te simti ranit ... dar poate nu a divortat pentru ca nu s-a indurat sa renunte la tine ... la relatia voastra ... si asta poate fi un semn ca mai tine la tine ... nu stiu daca e dragoste ce simte pt tine ... dar e ceva ... un ceva de la care poti reincepe sa cladesti ... cu rabdare ... si incredere ...
Si nu uita ... cuceririle se fac in timp ... cu finete ... si daca nu stii ce-i place unei femei ... si daca nu stii ce-i place ei ... poate ar fi timpul sa afli ... au trecut 15 ani ... hai sa-ti amintesti cum se iubeste o femeie ...