drepturi de mostenire/partaj ..sfat de avocat

by: anna
nevoie de sfat URGENT.
Povestea: doi tineri (nevoiasi )casatoriti fac impreuna credit la banca, cumpara un apartament. Avans pt apartament: parintii ei, rata platitat lunar de ea (el agent imobiliar castiga zero si ia salariul -sau cel putin asa-i spune ei- din 2 in 3 luni)...in linii mari ea se zbate si resuseste la limita sa asigure rata+mancare in casa. Peste 2 luni de la toate astea suspriza: el ii marturiseste (dupa ce in prealabil ea a primit telefon de la amanta ) ca aceasta din urma asteapta copil (asa pretinde ea) care urmeaza sa vina pe lume peste 2 luni. Ea, sotia este prea socata si bulversata acum sa se mai gandeasca la chestiile materiale asa ca vin eu cu intrebarea: dupa nastere , copilul are drept de mosternire asupra unei parti din apartament? daca divorteaza acum...contractul de la banca (pt plata apartamentului) cum ramane?

alina25

alina25

am nevoie de un sfat

29 Sep 2007, 21:04

am o problema cu care ma confrunt de 2 ani si jumatate ...am fost casatorita timp de 7 ani , din aceasta casatorie a rezultat fetita mea ioana care acum are varsta de 6 ani ; fostul meu sot m-a dat afara de la domiciliu fara acte fara lucrurile mele macar personale si mai ales fara fetita mea .A bagat divort de mine fara stirea mea citandu-ma la ziar si la usa instantei . dupa ce mi-am refacut actele am inaintat divort si la prima infatisare abia am aflat cu stupoare ca sant deja divortata si mai ales fara copil ;custodia obtinand-o fostul meu sot ...sant disperata ca nu mai stiu pe unde sa o apuc ...am bagat reincredintare si am castigat procesul la instanta sect 5 iar cand a depus fostul sot apel am pierdut ...nu stiu prin ce mijloace deoarece eu prezentasem la dosar tot ce poate prezenta o mama pentru a arata instantei ca pot sa-i ofer copilului o situatie materiala buna ,o locuinta dar mai ales caldura si educatia necesara fetitei mele ...mi-a fost ascuns dosarul o perioada iar recursul pe care l-am facut eu s-a calculat ca fiind tardiv ...nu mai suport ..am avut avocat foarte bun dar eu cred ca fostul meu sot a mituit pe cineva sau pur si simplu prim cunostinte ..