fericire sau tata pt copil

by: siafu
Sunt un el cu o problema....divort si fericire sau o casnicie cenusie si tata pt copil....o sa detaliez situatie mai tarziu

panterootza

panterootza

´´Ava¨´am vrut sa tastez,nu ¨´Ana¨´..:P

19 Iun 2008, 17:12

Si nu stiu de ce mi-ai lasat impresia k esti impotriva casatoriei propriu-zise,promovand doar concubinajul...probabil,din ceea ce ¨´tratai´´intr-un post anterior,referitor la ¨´casatorie¨´pe care unii barbatzi o vad inutila,iar femeile o considera ink ¨´prioritara´´...se pare k am inteles gresit unele aprecieri ale tale.

ava774

ava774

ava, nu ana :)

18 Iun 2008, 13:58

Si exact acelasi lucru ziceam si eu mai: FEMEILE PREA TARE SE GRABESC SA FACA COPII SI SA SE MARITE!

F bine ca tu nu ai facut inca copil!!! Respect, inseamna ca ai ceva neuroni.

Eu am o prietena care statea cu prietenul ei de 3 ani intr-o camera inchiriata cu alte 2 cupluri, si a facut un copil. Prietenul a lasat-o imediat dupa ce s-a nascut coppilul si nici macar nu o mai ajuta financiar. De cand a plecat si-a vazut copilul doar 1 data. Atat.

DECI.... asta ziceam si eu: femeile prea se grabesc sa intemeieze o familie. De ce? Din prejudecata CA ASA TREBUIE! Asa mi-a zis mama, asa am vazut la bunica, asa zice popa, asa e lasat de sus.

panterootza

panterootza

ana...

17 Iun 2008, 13:10

iar nu iti pot impartasi opinia...si cred cu fermitate k,inainte de a concepe un copil,ambii parteneri ar trebui sa gandeasca indelung daca isi doresc acest copil,si daca sunt dispusi sa ii ofere un camin normal,in care sa primeze iubirea,linistea,intelegerea...asa vad eu viatza(inca,cu toate k suntem in 2008,cum spui tu),drept dovada,k am 27 de ani,dar nu m-am grabit sa am un copil,si nici sa port rochia de mireasa,tocmai din cauza k nu am fost convinsa pana acum k ii pot oferi copilului meu familia de care are nevoie(nu ma refer la situatie materiala)...port in spate o relatie de 5 ani(3 de convietuire),timp in care as fi putut avea mai mult de un copil,dar am preferat sa ma protejez de o sarcina,tocmai pt faptul k nu am vazut in el un posibil sot si tata responsabil...nu crezi k ar trebui sa gandim de doua ori inainte de a decide?

ava774

ava774

@ Siafu

17 Iun 2008, 11:18

Ambele sunt importane. Si fericirea si tatl pt copil. Eu zic sa faceti absolul totul posibil pt a va salva casnicia (dar pe bune, nu sa o vindecati, nu sa o cosmetizati).

Si daca nu se poate si nu se poate... atunci divort! Insa nu uita ca acel copil poate avea tata chiar daca divortati!!

De cele mai multe ori, barbatii, dupa ce divorteaza incep sa-si vada copilul din ce in ce mai rar. Depinde numai de tine daca lasi acest lucru sa se intample sau nu. (si de mama depinde, dar sa speram ca aici nu e cazul)

ava774

ava774

panterootza

17 Iun 2008, 11:15

"un lucru nu pricep eu..."

Pai hai sa iti explic: Suntem in 2008!

Societatea este ca o cladire care a fost inceputa in anul Zero (sa zicem).

Cu fiecare an, s-a mai adaugat un etaj la aceasta cladire: un etaj nou, un etaj modern, un etaj ultra modern, un etaj futurist, etc.

Cladirea noastra are 2008 etaje acum. INSA fundatia cladirii pe care am adaugat atatea etaje nu s-a schimbat niciodata.

Nu e logic ca acea cladire se va surpa????

DECI: Societatea de azi e f moderna: aveam libertatea de a face orice. Concubinaje, nasteri, avorturi, cezariane, divorturi, etc.

Insa principiiloe noastre (ale femeilor in mod special) au ramas aceleasi: TREBUIE SA MA ASEZ LA CASA MEA SI SA FAC COPII.

Cum poti pastra acest principiu la o societate atat de moderna? Daca schimbam etajele, haideti sa renovam si fundatia!

alis04

alis04

ce-i mai bine pentru copil

16 Iun 2008, 19:34

Toate neintelegerile dintre soti se rasfrang asupra copilului. Daca ramaneti impreuna si dragoste nu exista intre voi, mai tarziu copilul va vedea ca ceva nu-i in regula. Nu stiu cum e mai bine. Eu sunt in divort si fetita mea sufera ca nu mai sta tati cu noi. Dar pe de alta parte este mai linistita psihic. Nu mai asista la discutii, nervozitati. Eu cred ca fiecare om are dreptul sa fie fericit. Dreptul de parinte nu ti-l poate lua nimeni. Important este sa vedeti amandoi ce-i mai bine pentru copil.

lili2007

lili2007

panterootza..

11 Iun 2008, 10:20

Sfatul a fost pentru acel barbat. Nu a dat prea multe detalii....e posibil ca sotia lui sa fie vinovata, nu el.
Sunt de acord cu cele scrise de tine....am 2 copii si nu l-as da pe nici unul din ei sotului meu, in cazul in care si-ar gasi pe altcineva.

panterootza

panterootza

lili2007...

04 Iun 2008, 12:51

este drept si intelept sfatul tau?daca tu ai fi pe cale de a da nastere unui copil pe care ti-l doresti,iar tatal lui nu este ferm convins ca isi doreste sa iti fie alaturi tie la bine si la greu,ci,mai mult,considera ca fericirea lui e alta femeie,ai renuntza tu la copilul tau??eu l-as trimite de urgentza la ea,nu care cumva sa isi piarda o secunda pretioasa din viatza lui alaturi de mine si visand la altele...dar copilul va fi in custodia lui peste cadavrul meu!vrea copil?sa isi faca cu cea care ii ofera atata fericire!

lili2007

lili2007

posibila solutie

03 Iun 2008, 11:46

poti divorta si obtine si custodia copilului....asa vei avea tot ce iti doresti: femeia pe care o iubesti si copilul permanent langa tine

panterootza

panterootza

un lucru nu pricep eu...

28 Apr 2008, 13:25

de ce este nevoie sa se nasca un copil pt a ne da seama k nu suntem fericitzi(fericite) cu partenerii nostri?vad si aud in jurul meu cazuri asemanatoare,in care cei doi au relatzii de 3-4 ani,dupa care dau nastere unui copil,si se despart...si nu e corect k micutzul sa creasca fara unul din parintzi:(...dar ce este corect pe lumea asta?

naff_naff

naff_naff

esti fraier

24 Apr 2008, 17:58

crezi ca daca vor suferi doua fiinte in urma? tu vei putea fi fericit? parerea mea este ca sa lasi timpul sa le rezolve usor usor pe toate.

just_me_c

just_me_c

grea alegere...

24 Apr 2008, 16:21

Este o situatie dificila la care trebuie sa te gandesti f bine. Ganndeste-te ca si inainte de casatoria cu sotia ta credeai, la fel ca si acum, ca esti pe cale de a gasi fericirea. Cat a durat???? Acum crezi acelasi lucru dar oare cat va dura????? Cu copilul e alta poveste. Va ramane copilul tau o viata indiferent de cate ori crezi tu ca ai gasit fericirea. Te asteptam cu detalii

siafu

siafu

.....

24 Apr 2008, 13:36

e o poveste lunga si ,momentan, n-am nici timpul si nici dispozitia necesara sa insir toate episoadele. Sa lasam problema asa pt moment, exact la ce se rezuma totul....sa raman cu ea doar pt copilul ce trebuie sa vina sau sa-mi vad de ale mele si sa crestem copilul din situatia nou creata

panterootza

panterootza

...

24 Apr 2008, 13:20

asteptam detalii,sa ne putem face cateva idei,nu?