Casatoria cu un strain. Tine cont dragostea de granite?

by: lonah
haideti sa vorbim despre... Casatoria cu un strain. Dragostea invinge toate granitele sau se impiedica in diferentele culturale?

Ai fost vreodata indragostita de un strain?

Impartaseste-ne povestea ta sau spuneti parerea si intra joi, 23 octombrie, intre orele 14 si 16, in dialog cu Loredana Ionascu de la clinica TerapiaM.

iloona

iloona

UGG AUSTRALIA

29 Oct 2011, 21:38

ugg australia la cele mai bune preturi doar pe www.sosoni.ro

eva31

eva31

Nu am fost si nici nu cred ca voi fi.

09 Apr 2011, 03:39

Si dragostea nu invinge toate diferentele culturale. Eu sunt poate mai nationalista, dar cred ca barbatii romani sunt cei mai buni si cu intelect si suflet net superioare strainilor.

missystudio

missystudio

Studio Videochat Bucuresti

06 Apr 2011, 23:12

Joburi foarte banoase pentru doamne/domnisoare:

WWW.STUDIOVIDEOCHATBUCURESTI.NET

adrianrosian

adrianrosian

Trei dorinte pentru nou an

22 Dec 2008, 10:51

Haideti sa facem o lume mai buna. Puneti-va trei dorinte pe treidorinte punct ro si poate cineva le va auzi. Si chiar daca nu e asa, cu siguranta veti face lumea mai buna prin gandurile dumneavoastra frumoase

gaspy

gaspy

hmmmm...

23 Oct 2008, 15:50

@egodog... asta spunem toti... pana realizam ca, in sinea noastra, toti suntem putin rasisti si putin mai mult nationalisti

egodog

egodog

pana la proba contrarie...

23 Oct 2008, 15:48

... i'm a citizen of the world :)

seagull

seagull

eu cred..

23 Oct 2008, 15:46

ca, la fel ca in orice relatie, tine in primul rand de cei doi implicat, si de personalitatile lor. culturile din care provin pot fi diferite, daca ei nu se supun, nu cred, nu accepta aceste culturi este irelevant. pot trai in aceeasi tara/oras si sa fie mai diferiti decat un american si un arab.

ladybug

ladybug

nu doar usor idealist...

23 Oct 2008, 15:39

foarte idealist :) pana la urm agranitele sunt, nationalismul traieste (si da nastere urii si violentei intre oameni si popoare), si diferentele culturale sunt o realitate :)

ladybug

ladybug

a se citi

23 Oct 2008, 15:35

aia SUNT asa :D

ladybug

ladybug

pana la urma...

23 Oct 2008, 15:34

de unde toate ideile astea cu aia cunt asa, ailalti sunt altfel... ideea principala este ca toti suntem oameni... nu er fi ideal daca nu ar exista granite? cat despre diferentele culturale - pai exista si diferente familiale, ce tin de educatia pe care a primit-o fiecare in familie... i say - No Borders! and love should conquer all :D

ladybug

ladybug

@greentea

23 Oct 2008, 15:09

despre africani... am cunoscut unul, din Cape Town, and he didn't smell funny at all :D

egodog

egodog

eh na

23 Oct 2008, 15:07

pai mai toata europa ar exclude americanii. nu stiu daca tine de pragmatismul lor exasperant si stupid uneori, sau de invidia noastra...

seagull

seagull

ce straini as exclide...

23 Oct 2008, 15:04

pai eu una as exclude americanii... am cunoscut mult prea multi si n-am gasit nici unul care sa-mi placa... poate doar unul dar si ala ma enerveaza uneori prin superficialitatea lui...

ihatepink

ihatepink

Natii de exclus

23 Oct 2008, 15:01

Personal nu m-as casatorii cu arabi (nu se stie ce osama zace in el, chinezi(prea mici) sau africani(they smell funny) si italieni (prea latini).

seagull

seagull

haha

23 Oct 2008, 15:00

tare asat cu hoti curve si betivi... i subscribe to that ;)
cat despre romance... hoho! cati straini nu vin aici, numai pt ele... nu s-a cam dus vestea in lume pt frumusete :D

redbaloon

redbaloon

Diversitate

23 Oct 2008, 14:56

Nu mi se pare ca a te casatorii cu cineva din afara tarii inseamna neaparat diversitate.

Diversitate poti gasi si la noi in tara.

gaspy

gaspy

pai greentea...

23 Oct 2008, 14:56

spune-ne si noua cam ce natii... eu spre exeplu as exclude arabii in general :) chiar, haide-ti sa impartasim impresii si experiente cu si despre straini ;)

gaspy

gaspy

@vicki

23 Oct 2008, 14:54

dar stii, nu trebuie sa fii sclava... pana la urma, tu poti fi sclava banilor, dar cine spune ca el nu te iubeste intr-atat de mult incat e el sclavul tau?

ihatepink

ihatepink

Strange love

23 Oct 2008, 14:53

Cred ca as exclude multe natii daca ar fi sa ma gandesc la o casatorie cu un strain.

gaspy

gaspy

@ladybug

23 Oct 2008, 14:53

ce pot sa-ti spun despre prietena ta... mi se pare putin snobism sincer, sa fii atrasa doar de straini. insa cred ca are o bila alba prin faptul ca s-a indragostit de indianul britanic (ce-o mai fi si ata) ;)

gaspy

gaspy

@anuc

23 Oct 2008, 14:51

depinde si ce cauti. pentru cele care cauta diversitatea ar putea fi combinatia ideala, nu? ;)

ladybug

ladybug

@loredana

23 Oct 2008, 14:49

da, in cazul ei cred ca prima data s-a indragostit de strain. dar acum este cu un indian britanic de 2 ani si il iubeste... deci nu stiu, pana la urma iubirea invinge tot presupun, si "fumurile" de care spunea vicki

ladybug

ladybug

hehe da, amuzant vicki

23 Oct 2008, 14:47

nu stiu daca sunt fumuri sau doar ca... stii tu, se spune ca neamul romanesc e neam de hoti, curve si betivi :)) scuzati exprimarea...
romancele sunt "hoate" cand vine vorba de a fermeca un barbat si stiu sa atraga, dar si barbatii romani sunt la fel de hoti... acum, nu stiu, poate ca ea priveste strainii ca o "prada" mai usoara... (desi ea spune ca sunt mai sinceri, mai buni etc) si bine, din cate stiu mai sunt si considerente materiale...

ladybug

ladybug

aici sunt pareri si pareri...

23 Oct 2008, 14:40

am o prietena careia, nu numai ca-i plac strainii in general, dar nu suporta romanii. si de cativa ani buni, din cae imi aduc eu aminte nu a mai avut nici o relatie cu un roman, numai cu straini.. ca e englez, german, indian, italian etc... nu prea conteaza... dar cand vine vorba de romani nici nu vrea sa auda

seagull

seagull

apropos de diferente...

23 Oct 2008, 14:25

cum credeti ca v-ati descurca intr-o relatie cu un arab, spre exemplu, sau un indian... aud despre tot felul de cazuri de romance care l-au cunoscut aici, s-au maritat, si cand s-au dud la el in tara s-au trezit cu haremul... sau ca nu mai sunt lasate sa plece... bine, aici cred ca tine si de naivitatea unora...

egodog

egodog

de acord cu Loredana

23 Oct 2008, 14:14

deoarece, daca tu esti singura care face compromisurile si renunti la familie, la casa la tot ceea ce-ti este familiar pentru a-l urma pe el, iar el nu renunta la nimic, apar frustrarile si implicit problemele in cuplu

egodog

egodog

depinde pana la urma...

23 Oct 2008, 14:07

sunt anumite diferente, asta e clar. insa daca ai ajuns sa iubesti persoana respectiva este destul de clar ca ai trecut peste toate diferentele culturale

buluk

buluk

:)

23 Oct 2008, 14:03

Frumoasa poveste,issis38.:)
Nu am fost in situatia in cauza insa cred ca daca doua persoane sunt indragostite si sortite una alteia ... da, dragostea poate invinge diferentele culturale.

Pana la urma este vorba despre acceptare, adaptare, iar dragostea cred ca face ca lucrurile astea sa se intample mai lin, fara sa te gandesti prea mult la ele.

Daca iubesc un om pot sa ma mut cu el si la Polul Nord si nu o sa-mi fie frig :D Sunteti de acord?

lonah

lonah

o mica rectificare :D

23 Oct 2008, 13:40

imi cer scuze pt mica greseala, si, pentru ca nu pot modifica - a se citi "spune-ti parerea" :)

issis38

issis38

Casatoria cu un strain

23 Oct 2008, 07:33

Dragostea nu are granite. M-am indragostit de el si m-am temut teribil ca nu ne vom putea intelege. Dar EL m-a ajutat extraordinar de mult sa invat limba lui incercand si el sa o invete pe a mea. Apoi totul a fost simplu ca si un joc de copil. Diferente culturale? Hm! Daca a existat ceva cultura in ambele "capete", e clar ca fiecare dintre noi a cautat sa invete cat mai mult despre cultura celuilalt si astfel viata noastra a devenit interesnta, placuta si dulce. Suntem impreuna de 4 ani si suntem fericiti.
Insa exista, desigur, cazuri in care situatia nu e asa de roza. Cred ca depinde la urma-urmei de sansa, noroc si maleabillitate. Femeia romanca incolteste ca o samanta pana si in asfalt, indiferent cat de aspru, fierbinte sau dur ar fi acesta.

Link-uri recomandate:designer interior onlinedesigner interior bucurestinikydecor.romobilier living preturiclassic interior design
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.