Concurs: trei intr-un pat

by: moderator
Poti avea o relatie sanatoasa, in trei? Poti iubi doua persoane in acelasi timp?

Spune-ne ce crezi si poti castiga un roman de dragoste oferit de Editura Polirom.

Detalii aici.

andreaua

andreaua

...

24 Aug 2008, 15:27

....

pisi

pisi

nu putem iubi

22 Aug 2008, 11:16

doua persoane in acelasi timp, ci mai degraba iubim o persoana, iar de cealalta ne simtim atrase puternic, iar ultima e tot atat de "vesnica" precum un foc de paie!

verrro

verrro

dfjf

12 Aug 2008, 10:15

fgjhfgj

timol

timol

jgjjh

12 Aug 2008, 10:14

hjhh

alexty

alexty

gata

12 Aug 2008, 10:13

gata

moderator

moderator

Concursul s-a terminat!

08 Aug 2008, 10:50

Castigatorii sunt:

iulya68 -Jemima J.

anita_20 -Trei intr-un pat

Piccione -Jemima J.

Ramonikg -Trei intr-un pat

Bebeangel -Trei intr-un pat

Miha -Jemima J.

Felicitari!

ramona11

ramona11

concurs

08 Aug 2008, 10:48

nu cred o relatie este sanatoasa in trei , doarece daca apare a treia persoana nu mai este o relatie el se imparte in doua cand la amanata cand la sotie. iar dupa un timp va ramane cu una . nu sunt cu relati in trei ....... nu este iubire

carmen74

carmen74

...e provocator, dar...

05 Aug 2008, 10:49

Nu este sanatos. Suntem tineri si ideea unui sex in trei am discutat-o, mai mult in gluma, dar stiu ca niciodata nu vom putea face acest pas, pentru ca tot ce am cladit 12 ani se poate surpa foarte usor cu o astfel de experienta.

alina_mariana

alina_mariana

nu mai e loc...

05 Aug 2008, 00:00

Pur si simplu nu mai e loc pentru inca o persoana in inima mea. Iubesc... si ma daruiesc trup si suflet unei singure persoane. Nu ar fi corect sa imi impart iubirea, mai ales ca ar ramane atat de putin pentru fiecare dintre ei...

andreaua

andreaua

Concurs

03 Aug 2008, 16:48

In nici un caz nu poti iubi doua persoane in acelasi timp.Fiecare persoana o iubesti in alt fel.
Sau poti iubi 2 pers in acelasi timp atunci cand te-ai plictisit sau saturat de partenerul respectiv si nu stii cum sa ii spui ca totul s-a terminat.

miha

miha

Iubirea este unica!

02 Aug 2008, 07:50

Constientizarea motivelor de atractie fata de persoana iubita conduce fie la noi necesitati de cunoastere si comunicare fata de aceasta, fie la o diminuare a tensiunii emotionale, pana la stingerea acesteia, ca urmare a scaderii nevoii de celalalt. Dorinta si nevoia de celalalt scad, de obicei, in cazul in care, dupa perioada de indragostire, apare evaluarea reala, scanarea celuilalt prin filtrul obiectivitatii. Obiectul iubirii este deopotriva si obiect de cunoastere, complicand drumul pe care il parcurge cuplul si conditionandu-l de sansa unei reinfiintari perpetue. Adesea triunghiul conjugal poate aparea cand am depasit idealizarea partenerului si incepem sa vedem realitatea, dar asta nu inseamna ca pot iubi doua persoane in acelasi timp, ma pot atrage insa nu le pot iubi, sentimentul este unic si nu as putea trai intr+un astfel de triunghi, nu cred ca ar rezista.

bebeangel

bebeangel

putem iubi 2 persoane cel putin eu asa cred

01 Aug 2008, 23:53

O reluatie din punct de vedere social nu este sanatoasa daca din ea fac parte 3 persoane. Consider ca persoanele care se implica intr- astefel de relatie cu a 3a persoana desi au deja langa ele una sunt demne de mila. Deoarece nu sunt capabile sa accepte faptul cs da am o relatie care nu merge, vreau sa incep una dar nu pot atata timp cat cea pe care o am nu a fost consumata. Putem iubi 2 persoane in acelasi timp dar nu putem avea o relatie cu amandoua. Trebuie sa facem o alegere. Alegerea e a fiecaruia dintre noi.

bebeangel

bebeangel

putem iubi 2 persoane cel putin eu asa cred

01 Aug 2008, 23:48

se spune ca pentru fiecare exista un suflet pereche. Dar daca ar fi sa ne punem problema altfel: fiecare persoana pe care o iubim este sufletul nostru pereche pentru ca ii daruim o particica din sufletul nostru si la randul nostru primim la fel. Consider ca putem iubi doua persone in acelasi timp in moduri diferite dar putem iubi doua persoane mai mult decat ne iubim pe noi. O persoana o putem iubi din punct de vedere spiritual, o iubim pentru ca e mereu acolo langa noi si ne intelege si ajuta de fiecare data cand avem nevoie, e acel umar pe care putem plange atunci cand consideram ca lumea e pe cale sa cada pe noi. O alta persoana o putem iubi sau mai bine zis putem crede ca o iubim deoarece ne atrage fizic. Dar astea nu sunt decat exemple care imi au trecut acum prin minte, nu sunt ceva cert, dar consider ca iubirea poate depinde nu numai de noi ci si de persoanele pe care le iubim. Cand gasim la o persoana tot ceea ce ne dorim atunci nu va fi nevoie de o a treia persoana in relatie, cand o gasim sau cand invatam sa o apreciem pe persoana de langa noi.

adinavrabie

adinavrabie

concurs

31 Iul 2008, 18:13

Nu cred,de fapt sunt sigura ca nu poti iubi doua persoane in acelas timp. Imi iubesc sotul si chiar daca avem si momente fierbinti si reci ne este bine in doi si asa vad eu o relatie sonatoasa.Dar e poate valabil numai la o parte din cupluri pentru ca in ziua de azi se vad mai multe schimbari in mentalitatea oamenilor...Se poate sa fie o carte buna si de aceea particip la concurs.

ramonikg

ramonikg

"Indragostiti, smintiti"

31 Iul 2008, 16:21

" Indragostiti, smintiti", zice Terentiu... Este destul de dificil sa vorbesti despre dragoste si sa ajungi la concluzia ca totul decurge in mod normal... Pentru fiecare cuplu exista o normalitate> pentru unii nu este cu putinta sa existe o a treia persoana iar pentru altii existenta celei de-a treia le aduce in viatza "incendii"...Personal, nu mi-as putea insela partenerul si nu cred ca ar fi firesc un menaj a trois. Cel mai corect este ca aceasta persoana sa apara dupa ce relatia s-a incheiat. Stiu ca este varianta ideala si ca de cele mai multe ori nu se intampla asa, dar eu una asa as proceda!

evangeline

evangeline

why not ?

29 Iul 2008, 11:44

nimic nu e nou sub soare ! nu putem sa avem pretentia ca am descoperit noi " apa calda " ! toate lucrurile astea s-au intamplat decand lumea si se vor intampla in continuare... cum ramane cu Antoniu si Cleopatra ? eu cred ca poti avea o relatie sanatoasa in trei atata timp cat toti cei trei parteneri accepta lucrul asta si il respecta ... si apoi poate fi o completare foarte placuta intre calitatile si defectele celor 3. oricum nu cred ca sunt prezente numai in romane povestile cu o femeie - 2 barbati , unul mai in varsta ( sotul ) , altul mai tanar ( amantul ) ... categoric poti iubi doua persoane in acelasi timp ! nu cu aceeasi intensitate , nu cu acelasi gen de emotie, nu cu aceeasi intensitate a dorintei, dar sigur se poate intampla ! DAR, DRAGELE MELE VA DORESC SA VA FEREASCA SOARTA DE A FII IN SITUATIA ASTA !

noraloredana

noraloredana

love is the air

28 Iul 2008, 21:59

Poti sa iubesti...cate persoane doresti....cum sa nu....trebuie doar sa stii ce iti doresti de la persoana/persoanele respective si de ce esti capabil sa dai inapoi....si ca sa stii asta trebuie sa te cunosti pe tine insuti....

timol

timol

pentru concurs

28 Iul 2008, 20:46

Nu as putea avea o relatie sanatoasa in 3...
Lasand la o parte toate considerentele de etica... ar fi si o cheltuiala suplimentara...

lianatrasca

lianatrasca

concurs

28 Iul 2008, 18:37

Nu as putea avea o relatie sanatoasa ,in trei.Nu cu 2 barbati in acelasi timp.Si nici pentru altii nu vad normal acest lucru,poate sa inseli pe primul cu un al doilea,dar nu mi se pare normal sa ai doua relatii cu doi barbati in acelasi timp.

verrro

verrro

Nu se pune problema

28 Iul 2008, 17:16

Poate in cazul persoanelor mai tinere s-o putea, dar eu am ajuns la o varsta si nu am conceput niciodata sa am un alt barbat in viata mea in afara de sotul meu!
Nu, nu pot iubi 2 persoane in acelasi timp!

piccione

piccione

Niciodata sa nu spui : 'niciodata'

28 Iul 2008, 12:59

Daca ar fi trebuit sa raspund la intrebarea asta acum zece ani, as fi spus cu tarie ca e imposibil. Atunci cand iubesti si esti iubit la fel, o a treia persoana e in plus, chiar numai si ideea e deranjanta. Din pacate, viata ne ofera si surprize mai putin placute. Nu stiu daca poti iubi 2 persoane in acelasi timp, la aceeasi intensitate, putin probabil. Dar stiu ca poti iubi 2 persoane altfel, pentru fiecare ai altfel de sentimente. Chiar daca atractia sexuala exista pentru amandoua, nu este la fel.Evident, nu vorbim aici despre sexul in trei! Dar cred ca multe dintre noi, din nefericire, au fost in situatia in care facand dragoste cu partenerul cel de-al treilea personaj sa-si faca aparitia in gandurile noastre. Spun din nefericire,pentru ca ideal este ca omul de langa tine sa-ti ocupe si trupul si gandurile. Alfel, sentimentul de neimplinire si dezamagire apare oricat de "aglomerat"este la tine in dormitor. Asa ca fetelor, cand gasiti iubirea luptati ca sa o mentineti, pentru ca o fi cool sau cu parfum frantuzesc, dar menajul "a trois" aduce nefericire!

ancamoisa

ancamoisa

concurs

28 Iul 2008, 10:43

Cand iubirea este totala si te face sa te simti implinit, o a treia persoana e deja ....in plus. Un cuplu fericit cauta chiar uneori singuratatea in doi.

ninabenu

ninabenu

concurs

28 Iul 2008, 08:29

nu , eu nu as putea face un trio ,in iubire a treia persoana nu exista

alexty

alexty

no way

27 Iul 2008, 23:21

Chiar daca in ultimul timp auzim tot mai des cuvintele "open mind" si "casnicie moderna" ... eu tind sa raman la vechile valori..
Nu as putea si nici nu as vrea sa iubesc 2 barbati in acelasi timp... e mult prea complicat, abia ma descurc cu unul :))

Si in plus, nu as putea accepta la randul meu sa-mi impart iubitul cu o alta femeie...

monago

monago

unul sau nici unul

26 Iul 2008, 15:32

Parerea mea e ca relatie in trei e una bolnavicioasa.
Clar nu poti iubi doua persoane deodata, oricat de diferite ar fi ele. O femeie poate cel putin sa testeze pe pielea ei relatia sexuala cu amandoi partenerii, dar in nici un caz nu ii va iubi pe amandoi.Pentru unul va fi doar o atractie sexuala, iar catre celalalt se indreapta toate celelalte sentimente (respect, intelegere, incredere, iubire, dragoste), inclusiv atractia sexuala, poate nu la fel de pasionala ca si cea cu primul partener.
Sau mai poate fi iubire platonica pentru unul dintre parteneri, dar aceasta se rezuma strict la alte sentimente, fara a include sexul.
Oricum nu pot, eu personal, nu pot sa iubesc doi barbati.

anarki91_myself

anarki91_myself

no way

25 Iul 2008, 19:17

Eu sunt de principiu ala vechi cu fidelitate si respect. N-as putea sa accept sa-mi impart iubitul cu alta. Daca ajunge sa aiba nevoie de o a doua partenera inseamna ca eu nu sunt de ajuns si prin urmare relatia nu mai exista. Si daca e vorba sa fie un altul... Se aplica acelasi principiu. Daca am nevoie de inca un partener inseamna ca actualul nu ajunge si n-are rost sa-mi pierd vremea cu el.
O relatie in 3 nu are cum sa mearga. Intotdeauna cineva va deveni gelos si va strica armonia trioului. Asadar NU!

anita_20

anita_20

nu e iubire

25 Iul 2008, 17:50

Parerea mea este ca nu poti iubi 2 persoane in acelasi timp... una dintre cele doua nu e la fel de importanta ca si cealalta... nu poti sa tratezi la fel 2 persoane, nu poti fi la fel de afectuoasa cu ambele... vorbesc din propria experienta...din pacate... De cele mai multe ori, amantul inseamna "ceva nou" sau pur si simplu iti ofera ceea ce iti lipseste din relatia stabila in care a intervenit deja monotonia. Ni se intampla foarte des sa fim neglijate, sa fim tratate cu indiferenta, ceea ce ne impinge sa cautam in alta parte ceea ce partenerul nu ne poate da. Eu, sincer, nu ma mai pot comporta cu iubitul ca inainte, relatia mea cu el se degradeaza pe zi ce trece, dar macar stiu ca celalalt ma pretuieste si atata timp cat sunt cu el, uit de toata lumea si pot sa fiu eu insami... In concluzie, cred ca nu poti avea o relatie sanatoasa in trei, eventual daca esti o actrita foarte buna, dar nu cred ca poti sa te prefaci la nesfarsit. Pana la urma tot trebuie sa renunti la cineva, imoportant e sa iei o decizie buna si sa alegi persoana potrivita. Relatia in trei e "temporara", in cel mai bun caz te ajuta sa iti dai seama ce anume iti doresti cu adevarat...

iulya68

iulya68

nu

24 Iul 2008, 16:23

Nu cred ca poti iubi 2 persoane in acelasi timp pentru ca fiecare dintre noi avem un suflet pereche. Cand suntem in cautarea jumatatii se poate sa avem impresia ca iubim 2 persoane dar este o senzatie trecatoare si nu cred ca o relatie in trei ar putea fi de durata.