Cum imi conving parintii sa ma mut la el?

by: belatrix
mama lui ar sta numai pe capul meu, cicalindu-ma. Cu toate astea au fost mereu de acord atunci cand le-am spus ca plecam impreuna in vacante, excursii etc, atunci nu s-au mai gandit ca dorm cu acest barbat…..Si inca ceva, nu par nici a fi de acord cu ideea ca m-as putea casatori cu acest om. Ei vor sa mai cunosc si alti barbati, dar eu exclud din start aceasta idee sau spun ca sunt prea tanara sa ma marit.Mutarea impreuna cu iubitul ar insemna pe langa intelegerea perfecta dintre noi doi si un trai mai mult decat decent, insa ai mei parinti nu concep asta. Ei spun ca si-ar reprosa toata viata faptul ca stau la mana altuia si, desi imi spun ca e alegerea mea, imi dau de inteles ca ar fi extrem de dezamagiti daca as pleca acolo , ba chiar nu ar mai veni niciodata in Bucuresti, in vizita.Credeti-ma ca sufar enorm pentru ca nu reusesc sa ii fac sa ma inteleaga. Am inceput incet incet sa fiu la mijloc, intre iubit si parinti. Pentru ca iubitul meu are rabdare cu mine, dar cand vede cat ma chinui, isi pierde din rabdare si imi reproseaza faptul ca nu am curaj sa le spun in fata alor mei ca plec acolo.

Ok , acum am inteles situatia,

01 Dec 2011, 21:39

Ok , acum am inteles situatia, esti fortata de imprejurari sa te muti , nu iti mai permiti sa platesti chiria. Ok. Ce solutie iti propun parintii tai?
Daca tu ti-ai permite sa platesti garsoniera in care stai te-ai mai muta cu iubitul la el acasa?
De ce nu se muta el cu tine, impartiti cheltuielile, el cand are de gand sa se desprinda de cuib?
Iubitul tau de ce isi pierde rabdarea? stai sa vezi cand o sa stai pe banii lui , cum o sa isi piarda rabdarea cu tine din diverse motive …
Lasand la o parte ceea ce gandesc parintii tai, tu ce crezi despre mutarea asta?
Crezi ca este indicat sa te muti cu el fara sa te mariti si sa stai cu viitoarea soacra in casa 24 din 24? Mai mult sa stai pe banii lor? Hmm ….
De ce ar crede mama lui ca nu ai intentii serioase, ai primit inelul delogodna si l-ai refuzat?
Parerea mea este ca mutatul cu iubitul si socrela pe banii lor e o idee f proasta, in general statul pe banii altui barbat , care nu e tatal/sotul tau, e o idee proasta, ptr ca vei plati de 10 ori inapoi si nu in cel mai placut mod
Oamenii se schimba cand e vorba de bani …

belatrix

belatrix

Continuare (II)

29 Nov 2011, 22:54

In plus, cred ca le este greu sa accepte ca eu as dormi cu acest barbat in acelasi pat sau au impresia ca mama lui ar sta numai pe capul meu, cicalindu-ma. [...................] . Mai mult, mi-e teama ca nici mama lui sa nu mai aiba atata rabdare cu mine, femeia imi spune de fiecare data sa ma mut acolo ca sa nu mai platesc bani la straini si mi-e frica sa nu aiba impresia ca nu imi place de dansa sau sa creada ca nu am ganduri serioase cu aceasta relatie. Sunt o gramada de astfel de situatii in care sunt pusa la mijloc si imi vine sa urlu de durere ca nu gasesc o solutie sa ii conving pe ai mei ca ar fi cea mai buna solutie , sa ma lase sa locuiesc cu persoana iubita. Si ca sa va raspund la intrebari, am serviciu stabil si sunt inca la facultate... Am sa reflectez cu atentie la ce mi-ati spus...Va multumesc anticipat si va pup

belatrix

belatrix

Continuare

29 Nov 2011, 22:49

[Va cer scuze, a disparut inceputul si o parte din sfarsitul povestii..Reiau :D]
Salutare dragilor. Fac in curand 23 de ani, stau de 3 ani departe de ai mei, cu chirie in Bucuresti intr-o garsoniera mai precis, dar cu toate astea ma confrunt cu o problema stupida. Provin dintr-o familie de oameni intelectuali in care am fost crescuta “ca o floare”. Am o relatie cu un baiat deosebit de aproape 3 ani, el este sprijinul meu aici si omul pe care si l-ar dori aproape orice femeie, in sensul ca nu am absolut nimic ce sa-I reprosez. El locuieste cu mama lui intr-un apartament cu doua camera si pentru ca le sunt atat de draga, m-au chemat sa locuiesc la ei. Mai mult, invitatia lor a fost facuta si pentru ca eu nu ma mai descurc cu banii de chirie, iar parintii mei sunt momentan in imposibilitatea de a ma mai sustine. Problema mea cea mare este ca ai mei nici nu vor sa auda de o asemenea mutare pentru ca ei considera ca eu m-as indatora prea mult celor doi si nu suporta gandul sa stie ca traiesc “in concubinaj” cu un barbat de 29 de ani. Mereu imi dau exemplul ca pe vremea lor era altfel,iar eu m-am saturat sa le argumentez ca vremurile s-au schimbat de mult....

japonialove

japonialove

daca inca depinzi de parinti

29 Nov 2011, 10:44

mutarea cu iubitul nu este o solutie, daca ai un job si un venit destul de bun, este ok, insa altfel nu vad de ce ai face acest pas; plus ca o relatie nu este niciodata sigura, este adevarat ca tu ai avea mai multa siguranta insa gandeste-te in perspectiva; spui ca iubitul iti reproseaza ca nu ai curaj sa te impui in fata parintilor, dar te-ai gandit oare daca el s-ar impotrivi alor lui? daca ar fi cazul?

Ti-ai terminat studiile?

28 Nov 2011, 21:20

ai un servici din care te poti intretine singura, cu alte cuvinte esti pe picioarele tale? Daca da, atunci poti sa te muti cu cine vrei tu, dar daca inca depinzi de parinti esti inca copil, e bine sa asculti de sfatul lor .. nu te grabi cu statul impreuna, cu casatoria … maritata ai sa fii pana la moarte, dar cu viata de acum nu o sa te mai intalnesti, nu te grabi … toate la timpul lor
Ce speri sa capeti de la mutatul impreuna cu baiatul tau? Toate problemele tare nu dispar, dimpotriva, se agraveaza si se mai adauga si multe altele pe deasupra …