Cum pot scapa de iubirea obsesiva?

by: aden

todirica_laura

todirica_laura

RE: Cum pot scapa de iubirea obsesiva?

11 Feb 2005, 19:36

bineinteles ca atunci cand ibesti iti doresti sa petreci fiecare clipa de aceea persoana,dar e important ca si ea sa-si doreasca acest lucru...daca vezi ca indiferenta sa continua e mai bine sa-ti impui sa renunti decat sa suferi mai mult.Se spune ca o zi buna se cunoaste de dimineata si in dragoste e la fel,daca nu exista aceea actractie de la inceput degaeba...rara se intampla sa apara pe aprcurs

marius_yummy

marius_yummy

29 Dec 2004, 20:39

buna, poi in primul rind eu cred ca nimeni nu poate scapa de dragostea obsesiva deoarece nu poate da ordin inimii sa faca ceea ce vrea persoana ci inima actioneaza dupa cum simte ea asa ca eu cred ca tree sa ne iubim uni pe alti si sa incercam sa ne controlam sentimentele va pup pa

gansaculx

gansaculx

27 Nov 2004, 12:01

Of, NU VETI SCAPA NICIODATA de aceasta iubire....doar se va estompa in timp...atata timp cat e OBSESIVA, ca daca a fost asa o iubire trecatoare, nu e nimic....
Da poti iubi 2 persoane odata, dar nu la fel in intensitate...din pacate pt ele....m-am gandit si eu...daca prima data dupa cearta am fi ramas despartit ar fi mers...as fi uitat cat de cat...dar impacandu-ne a 2 -a oara...si despartindu-ne iara...a FOST CUMPLIT , STIU CA DACA NE IMPACA, IARASI VA FI LA FEL dar DUREREA va fi si mai mare...pt ca nu se poate avea aceasta iubire....odata ca viata ne desparte din multe puncte de vedere si este si distanta...si mai sunt...
probabil...in timp...se va estompa iubirea, imaginea...dar INIMA ii va pastra un loc vesnic...sa o lasam ca o amintire frumoasa,,,,cum a fost la inceput...nu ne va face rau...nu vom mai suferi la un nou esec...
Daca nu merge de la inceput...INSEAMNA CA NU PUTEM AVEA ACEASTA IUBIRE PT> NOI... nu e a noastra....sa asteptam ce ne este sortit noua, indiferent ce vrea ticaloasa de inima...care ne face sa suferim atat...
Nu va amagiti, va spun eu din experienta...
Lasati timpul sa vindece ranile...
Va sarut si va imbratisez martirilor.
A voatra prietena daca vreti MOira

angela

angela

27 Nov 2004, 01:32

Mai, si eu sunt in aceeasi situatie..Iubesc obsesiv. Vreau sa il vad in fiecare zi..sa fiu mereu cu el...Sa simt ca traieste numai pentru mine. Este si primul meu prieten si cred ca d-aia este mai dificil. Vreau sa fim impreuna mereu si mi-e greu cand realizez ca nu sunt singura persoana din viata lui(aduk are si prieteni, rude etc). Nu mai pot. Stiu ca dauneaza relatiei noatre. Si nu numai..Imi dauneaza mie...sufar, ma consum...Si imi termin sanatatea..Please help...

angela

angela

27 Nov 2004, 01:30

Mai, si eu sunt in aceeasi situatie..Iubesc obsesiv. Vreau sa il vad in fiecare zi..sa fiu mereu cu el...Sa simt ca traieste numai pentru mine. Este si primul meu prieten si cred ca d-aia este mai dificil. Vreau sa fim impreuna mereu si mi-e greu cand realizez ca nu sunt singura persoana din viata lui(aduk are si prieteni, rude etc). Nu mai pot. Stiu ca dauneaza relatiei noatre. Si nu numai..Imi dauneaza mie...sufar, ma consum...Si imi termin sanatatea..Please help...

alinutza2u

alinutza2u

16 Nov 2004, 22:08

Si eu ma aflu printre putinele persoane care se indragostesc la prima vedere,care ajung sa iubeasca cu pasiune,in cele din urma devenind o iubire obsesiva.Am fost impreuna aproximativ un an si trei luni si totul s-a terminat cand el mi-a marturisit k are pe altcineva chiar daca inca ma mai iubeste pe mine.O perioada lunga de timp am incercat sa tinem legatura cat mai putin(pt k locuim in orase diferite si indepartate) timp in care am suferit enorm si am incercat sa inteleg de ce mi-a facut asta dupa ce mi-a promis atatea lucruri,dupa ce ne-am facut atatea planuri de viitor,dupa toate sacrificiile pe care le-am facut...Chiar dak m-a ranit enorm am incercat sa-l conving sa ne impacam,m-am umilit ca o fraiera,aproape k ii cerseam iubirea...Mai tarziu am incercat sa fiu cat mai rece si indiferenta cu el chiar dak imi era foarte grea.Nu ii raspundeam la telefon,nu ii mai dadeam beep-uri,nu ii mai scriam e-mail-uri,cand ma suna faceam tot posibilul sa rad si sa par fericita.Toate aceste lucruri nu au tinut decat foarte putin timp pt k el acum regreta ce mi-a facut si vrea sa ne impacam.Ma suna foarte des,imi spune k ma iubeste,k ii este dor de mine si de noi,k abia asteapta sa ma vada si sa fiu din nou a lui k si cum nimic nu s-a intamplat...Eu sunt disperata si nu tiu ce sa fac.Pe de-oparte imi doresc enorm sa ma impac cu el pt k il iubesc la nebunie si cel putin acum nu pot sa-mi imaginez viata fara el si nu cred ca-l voi uita vreodata pt k el a fost primul baiat pe care l-am iubit si il iubesc cu toata fiinta mea.Pe de alta parte nu pot sa ma impac cu el pt k nu vreau sa traiesc mereu cu frik unui alt pas gresit,unei alte infidelitati,si dupa parerea mea o relatie fara incredere deplina nu va functiona bine niciodata.Astept sfaturi si pareri din parte tuturor celor care utilizeaza site-ul.Astept parerile voastre!

adudu

adudu

13 Nov 2004, 15:41

buna intrebare! ma intreb si eu de 3 ani de zile!!!! m-am indragostit la prima vedere in iarna anului 2001. a durat aproape doi ani si pot sa spun ca a fost o dragoste obsesiva! inca mai este o dragoste obsesiva. acum sunt cu altcineva de un an si jumatate dar inca mai iubesc acea persoana din trecut! e o absesie sa-l aud macar (vb. la tel. foarte des), e o obsesie sa il vad, sa stiu ca se gandeste la mine, ca nu m-a uitat, ca am fost pt. el ceea ce a fost el pt. mine! inca il mai iubesc la fel ca in trecut desi sunt cu altcineva (si il iubesc pe actualul meu prieten - poti iubi 2 persoane in acelasi timp????). asadar va intreb si eu: cum pot scapa de o dragoste obsesiva????

ninolino

ninolino

30 Oct 2004, 11:51

hei lume...sa stiti ca si mie mi-a fost dat sa gust din "fructul" asta...si nu regret, pt ca am langa mine un barbat extraordinar!pot sa spun ca ne iubym "obsesiv" reciproc, adica enorm de mult... doar ca exista aici o mica problema din partea mea: din mare dragoste sunt o "fetita" tare geloasa...constientizez ca intrec masura, dar asta este, ceea ce de cele mai multe ori provoaca suparari intre noi..dar toate se trec atunci cand punem in prim plan dragostea noastra!! asa ca iubyti-va si nu intreceti masura:))

gansaculx

gansaculx

29 Oct 2004, 22:26

ma acuzi pe mine cumva? de ceva? alex? sau mi se pare...nu as ajunge la pumni niciodata...persoana e libera sa faca ce vrea, dar nimeni nu ma opreste sa o iubesc in inima mea...

alex_finutz

alex_finutz

29 Oct 2004, 17:57

Aici subiectul este controversat.Unii spun ca nu le place aceasta iubire,altii spun ca nu este un lucru rau.In acest moment(poate dupa un timp voi avea alta parere) eu voi spune ca aceasta iubire poate capata mai multe forme:Unii sunt obsedati de persoana iubita datorita farmecului ei,nu-si doresc decat sa fie mai mult timp impreuna.Asta nu inseamna ca trebuie sa-i sufle in ceafa toata ziua,este vorba de niste momente de putina intimitate(acesta este un caz fericit).Insa din pacate exista persoane obsedate din punct de vedere sexual,si acestia sunt greu de stapanit,mai ales cand au o varsta inaintata.Cel mai bine este sa scapati de aceasta persoana in mod treptat,pt a nu se ajunge la "pumni in gura" :).Fiecare iubire are riscul ei...

gansaculx

gansaculx

29 Oct 2004, 16:32

Offfffffffff,
cum naiba sa scapam,,,,cand simtim ca murim dupa acea persoana?
cand simtitm ca ne fuge pamantul de sub picioare daca nu suntem cu ea?
Cum naiba sa-i redam liberatea in mintea noastra?
daca inima noastra refuzaaaaaaaaaaaaaaaaaaa???????????
Cred...ca NOI suntem bolnavi nu persoana...bolnavi de iubire neimpartasita...daca...ar ceda, probabil..nu am mai iubi-o la fel...cine stie,,,
Timpul...poate rezolva problema noastra fratilor...altcineva...nu poate decat noi insine....oricat ne-ar spune cineva ceva...e tot degeaba...noi am intrat aici, noi trebuie SA NE CONVINGEM sa iesim...daca am epuizat toate resursele de a o cuceri acea persoana:((
Moira
Va imbratisez martirilor

sadkid

sadkid

29 Oct 2004, 01:02

Hello! Si eu am cam aceeasi problema.. Sunt cam tanar si in ultimul an am suferit mult din cauza ca tzin prea mult la o persoana care chiar a recunoscut ca o deranjeaza faptul ca o *sufoc*.. as vrea sa ma ajute cineva cu niste sfaturi.. imi doresc foarte mult sa fiu cu acea persoana dar daca nu se poate sunt in stare sa las totul balta si sa merg mai departe.. dar nu stiu cum sa o fac.. pur si simplu sunt asa obsedat in cat ma pierd cand sunt cu ea.. parca sunt intr-un vis.. am momente cand nu pot sa dorm noaptea oricat de obosit as fii.. nu stiu.. vreau sa o fac pe ea sa ma considere ceva ce ii lipseste si sa ma doreasca.. sau daca nu.. sa o uit definitiv si sa imi continui viatza.. cam atat.. va multumesc pt atentie..

andru_dru

andru_dru

21 Oct 2004, 17:10

Am cunoscut persoane care m-au iubit obsesiv, e foarte neplacut, sunt cel putin 2 ani de cand i-am cerut sa ma lase in pace pentru ca pur si simplu nu intelegea ca eu nu vreau nimic de la el si nici pana acum nu a renuntat in totalitate , continua sa ma mai sune , rar, dar tot nu a renuntat. Si mie mi s-a intamplat sa iubesc obsesiv cel putin o persoana, imi dadeam seama ca incearca sa scape de mine si ma ranea acest lucru, dar dorintele mele erau atat de intense incat nu ma puteam stapani, acum imi dau seama ca am gresit , dar tot mai tin la el si daca mi-ar da o sansa as lua-o de la capat. La inceput mi se parea un tip dragut si atat, nici nu-mi dau prea bine seama can a inceput totul. Andreea

gansaculx

gansaculx

02 Oct 2004, 19:40

e greu de apreciat...si mai greu de indeplinit...cred ca iubirea execesiva...inseamna a nu lasa partenerului tau o marja de libertate, de a fi el insusi..de al respecta...inseamna egoism...imi pare rau sa recunosc...dar eu gresesc si ma recunosc aici...cu aceasta "calitate"...as vrea sa scap...dar cum? Atata timp cat partenerul iti creaza aceasta posibilitate de a te indoi mereu de el...cum poti scapa?

inocenta

inocenta

23 Sep 2004, 18:59

Mmm...
Intrebarea e ..chiar vrei sa scapi de asha ceva ??? Eu una nu cred ...cei mai multzi ishi doresc sa iubeasca si sa fie iubitzi ..nu intzeleg de ce vrei tu scapi de asha ceva .Cred ca nu te`a meritat indeajuns. Ea e cea vinovata ..asha ca nu incerca sa scapi de ceva care nu este o obsesie ci mai degraba o calitate!!
Si ..daca i`ai aratat ca o iubesti si ea nu a apreciat acest lucru ..e tot vina ei!
Anyway ..faci ce vrei .dar eu te admir ptr cuvintele pe care le`ai zis. Mai rar B.F. ca tine ..

sarpele_bland

sarpele_bland

Re: Cum pot scapa de iubirea obsesiva?

07 Sep 2004, 18:46

[QUOTE][i]Originally posted by flower [/i]
[B]Excesele, in orice domeniu s-ar manifesta, sunt daunatoare, deranjante.
Prea multa preocupare pt. persoana iubita o poate agasa.
Trebuie sa-ti impui [b] masura[/b] in tot ceea ce faci.
Lasa-i putin spatiu, fiecare are nevoie de intimitate, ai sa vezi ca atunci ii vei da si ei sansa sa-si manifeste sentimentele fata de tine.:)

Eu n-am dorit niciodata sa fiu alaturi de barbatii care ma copleseau cu iubirea lor, mi se parea ca relatia respectiva nu-mi oferea nimic de fapt, asa ca tot timpul ii respingeam si cautam altceva...ceva ambiguu, ceva ce trebuia cucerit zilnic, ceva ce nu-mi dadea certitudinea ca va fi al meu indiferent de ce as face.

Eu sunt casatorita de 5 ani dar nici acum n-am incetat sa-mi tin sotul in tensiune, sa-l cuceresc zilnic cu un gest, cu un zambet. [/B][/QUOTE]
sunt de acord cu flower. femeia trebuie sa-si pastreze o unda de mister tot timpul pentru ca barbatul are instinct de vanator. dupa ce a prins ce vroia cauta alta "tinta". ne plangem noi barbatii adesea de "mofturile" femeilor dar asta este ce ne tine langa ele mereu (desigur daca nu sunt exagerate).

femmefatal

femmefatal

salut

Stii ce mi-ar placea mie sa am un asemenea prieten...deoarece si eu sunt la fel...dar ralizez ca pot intrece masura uneori si incerc sa ies din incurcatura in care m-am bagat..... nu te speria vei gasi pe cineva care te va iubiiiiiiiiiii la fel de mult...si o sa realizezi ce enervant e sa fii in coada cuiva 24 din 24.

elenarl

elenarl

POATE INCERCI SA OCUPI UN SPATIU GOL IN SUFLETUL TAU...ITI LIPSESTE CEVA, SI VREI DIN TOATA INIMA CA ACEASTA PERSOANA SA UMPLE GOLUL...SA TE FACA FERICIT, SI ATARNI DE EA
INCEARCA SA INVETI MAI MULTE DESPRE EA, INAINTE SA ADMITI DRAGOSTE, CHIAR SI TIE INSUSI.AFLA DE CE ITI PLACE ASA DE MULT, SI DACA SE MERITA SA INVESTESTI SENTIMENTE
AI SA FII RANIT DACA CONTINUI ASA...ESTI O PERSOANA AFECTUOASA, DAR TREBUIE SA PASTREZI SENTIMENTE PENTRU TINE, ATAT CAT PENTRU PARTENER.
AI PRIETENI CARE SA -TI TINA COMPANIE CAND ESTI SINGUR?
ITI PLACE SA PETRECI TIMP CU PRITENII?
FA-O, SI APOI GANDESTE-TE LA TIPA PE CARE AI INTALNIT-O RECENT.
LET ME KNOW HOW IT GOES

flower

flower

Mi s-a intamplat si mie sa fiu indragostita "head over heals" ...a fost frumos pt. o perioada, apoi a devenit obositor, prea multa energie vitala consumata intr-un singur sens. Pana la urma s-a stins la fel de repede cum s-a si aprins -[b]focul iubirii[/b].

Dar: in razboi si dragoste totul e permis.
Iubeste, deci asa cum simti tu, vei gasi pe cineva care-si va dori exact acest fel de iubire.

dulceatza

dulceatza

spui de fiecare data cand ma indragostesc de parca ti se intampla frecvent si asta nu e bine. Ia-o mai usor

rayden

rayden

[b][color=blue]Problema este la tine. Nu ai dat prea multe date despre acest lucru......sau cel putin daca ai avut deceptii in dragoste. Pentru a scapa de aceasta "obsesie", primul lucru care trebuie sa il faci este sa vrei cu adevarat. Prima data stabiliti (imaginar), de comun acord cel putin un teren neutru pentru fiecare in care persoana de alaturi sa nu aiba acces. Incearca sa iesiti cat mai mult cu prietenii (nu numai cu ai tai), renunta la fazele de genul "o duci acasa iar dupa ce te saruta tu stai in scara si o urmaresti cu privirea pana la etj. 10. Dauneaza.
Daca exista situatia in care trebui sa mergeti in vizita sau la un party si nu poti sa mergi, cauta si laso sa mearga singura; de cate ori iti vine sa intrebi "unde ai fost", "ce ai facut", vb de filme. Iar in general cauta sa ai mai multa incredere in tine. De ce acest lucru???
Dupa ce ai postat:
1. Nu esti sigur pe tine.
2. Iti pui mai tot timpul intrebari care incep cu "DACA?".
3. Crezi ca nu ai parte de iubirea care o meriti.
[/color][/b]

flower

flower

Excesele, in orice domeniu s-ar manifesta, sunt daunatoare, deranjante.
Prea multa preocupare pt. persoana iubita o poate agasa.
Trebuie sa-ti impui [b] masura[/b] in tot ceea ce faci.
Lasa-i putin spatiu, fiecare are nevoie de intimitate, ai sa vezi ca atunci ii vei da si ei sansa sa-si manifeste sentimentele fata de tine.:)

Eu n-am dorit niciodata sa fiu alaturi de barbatii care ma copleseau cu iubirea lor, mi se parea ca relatia respectiva nu-mi oferea nimic de fapt, asa ca tot timpul ii respingeam si cautam altceva...ceva ambiguu, ceva ce trebuia cucerit zilnic, ceva ce nu-mi dadea certitudinea ca va fi al meu indiferent de ce as face.

Eu sunt casatorita de 5 ani dar nici acum n-am incetat sa-mi tin sotul in tensiune, sa-l cuceresc zilnic cu un gest, cu un zambet.

aden

aden

De fiecare data cand ma indragostesc, totul e super....intru in alta lume...dar am un "defect"...Iubesc enorm...Doresc sa o vad in fiecare zi, sa fim impreuna cat mai mult...sa o sarut, sa o ating...adica sa ne iubim...Dar EA de cele mai multe ori nu simte asta...de ce oare? Pentru ca ii arat cat de mult o iubesc? Asa gresesc? Sau inca n-am intalnit fata visurilor mele? Astept raspuns....
Bafta si iubitzi-va la maxim....:P