De ce iubim?

by: damaged
Dece trebuie sa ne impartim sentimentele cu o persoana?( the better half ) dece nu putem sa traim fara nevoia de a iubi? daca iubesti suferi si daca simti durere traiesti daca nu iubesti mai are rost sa continui? nu poti sa traiesti fara iubire? cred ca iubirea este o slabiciune un defect al omului

damaged

damaged

Disappointment

10 Nov 2008, 12:56

Dar daca persoana,persoanele sau activitatea,lucrul carel iubesti de dezamageste?
Iubesti persoanele din jurul tau sau altceva dar daca acele persoane nu iti impart iubirea,tu dai dar daca nu primesti?Tu poti sa iubesti dar daca lumea nu vrea sa primeasca iubirea ta? o sa ma crezi nebun da eu cred ca singurele lucruri care poti sa le iubesti sunt obiectele...ele nu iti arata iubire dar nici nu te ranesc.Indiferent cum privesti problema orice poate sa te raneasca sau sa te dezamageasca.Iubirea nu e un cadou sau un sentiment este esenta omului este scris in fiinta noastra si inevitabil vei iubi,ar fi frumos sa poti sa controlezi partea asta...sa nu iubesti si nu o sa fii ranit,cel putin asa vad eu

gaspy

gaspy

nu este o slabiciune

10 Nov 2008, 00:33

este ceva natural. problema oamenilor este ca atunci cand se gandesc la iubire cred ca trebuie sa iubeasca o persoana anume. dar iubirea insemna mai mult de atat. inseamna sa te iubesti pe tine si pe cei din jurul tau. sa iubesti oamenii in general. si nu, nu cred in nu stiu ce religie a iubirii, chiar sunt ateista. dar cred ca oamenii fara compasiune unii fata de ceilalti s-ar nimici... cea ce au si inceput sa faca :(
iar iubirea fata de o persoana anume - se poate. poti sa traiesti fara, atat timp cat iubesti altceva. un om care nu iubeste nimic este un om singur si inrait, un om nefericit, un om sec, arid... nu este o slabiciune. eu cred ca e cea mai frumoaa calitate a omului - aptitudinea de a iubi