Dragoste la prima vedere

by: frumusica

kmelia_mihaela

kmelia_mihaela

exista dragoste la prima vedere

28 Mar 2006, 20:40

da exista ...acum 4 ani sa intamplat sa fie adevarat....m-am indragostit fara al cunoaste pe prietenul,am ajuns sa ne vedem dupa 3 luni de vb pe mirc ,la telefon .eu sunt din craiva el din constanta si nu exista posibilitatea de a ne vedea curand asa ca am stabilit sa ne vedem cu riscul de anu ne place unul celuilalt......dar facusem un pact ,ca atunci cand ne vom intalni sa spunem adevarul unul despre altul....si daca ceva nu ne convine sa ramanem amici.......dar SURPRIZA.....totul a devenit ceva foarte serios dupa cateva luni de zile,bineinteles ca dupa prima intalnire nu ma crezut ca va fi ceva serios .....dar uite ca au trecut 5 ani,anul trecut ne-am casatorit si sunt fericiti si ne iubim poate mai nult decat la inceput ......dar cel mai important lucru este sa crezi ca ceva imposibil poate fii posibil.la noi era distanta asta si era foarte greu sa mentii o relatie la distanta ,era nevoie de multa rabdare si intelegere.sper sa va placa povdestea mea relatata pe scurt.

felicia

felicia

RE: Dragoste la prima vedere

16 Dec 2004, 10:32

Am citit toate mesajele de pe acest forum… si am simtit ca nu s-a spus chiar totul :)
DA, dragostea la prima vedere exista. si vorbesc despre DRAGOSTE adevarata…nu atractie, nu reactii chimice, nu pasiune, chiar dragoste. Am trait-o, am simtit-o, am gandit-o cu toata fiinta mea acum 4 ani. Intre timp avem o relatie preaminunata, ne iubim, ne este foarte bine, ne vom casatori anul viitor. E adevarat ca relatia s-a construit in timp, ca ajungi sa traiesti si bune si rele, ca te certi si te impaci de zeci de ori, ca in orice alta relatie, …dar acum vreau sa vorbesc despre acea traire initiala...de la prima vedere.
Eu am urmatoarea convingere: ca ceea ce mi s-a intamplat mie se intampla o singura data in viata si nu tuturor, doar celor norocosi…cred ca trebuie sa fii si suficient de deschis, sa-ti dai voie, sa-ti permiti sa poti trai astfel. Acel ceva, acel sentiment, acea emotie imensa pe care o simti nu doar in trup ci si in minte..te inconjoara, te patrunde in creier, este atata tensiune ai aer si in suflete, este o comunicare a gandurilor, il simti pe celalalt deopotriva prieten si iubit si amant si nu mai ai nevoie de nimic altceva si de nimeni altcineva, este o dragoste care doare de atata fericire, este o dragoste care iti face sufletul sa freamate si iti face corpul sa tresalte, simti ca n-o poti cuprinde si nu ti-e frica ca o vei pierde pentru ca este atat de intensa ca astepti deopotriva sa continue dar si sa mai piarda din intensitate pentru ca nu stii daca o vei mai suporta mult timp … dragostea aceea o simti in tot ce misca, simti ca intreg universul e alaturi de tine si stie si traieste alaturi de tine acea emotie si esti atata de fericit ca iti vine urli pe strazi si sa povestesti tuturor cat esti de fericit si cat poti sa iubesti …si te simti asa de bun, vrei binele tuturor si iti doresti asa de mult sa inteleaga toti ceea ce traiesti tu pentru a impartasi cu ei din fericirea ta … credeam cu tarie in acele momente ca daca fiecare dintre noi ar cunoaste asemenea momente lumea intreaga ar fi cu mult mai buna….nu mi-am inchipuit niciodata inainte ca mi se poate intampla ...a venit pe neasteptate, nu mi-am dorit pentru ca nici nu stiam ca exista...…si acum, dupa 4 ani, in februarie facem 5 ...rememoram clipele acelea si mie tot nu-mi vine a crede ca asa a fost, asta am simtit impreuna, in toata acea perioada ( care a durat cam 2 luni la intensitatea aceea ) noi vorbeam despre ceea ce simteam si traiam impreuna... ca sa ne convingem ca e real ca traim si simtim la fel.
Da, tot ceea ce va povestesc a "explodat" la acea "prima vedere" si, imi doresc sa ma credeti ca nu exista cuvinte sa descrie suficient acele trairi...eu am incercat sa fiu cat se poate de explicita:)
Si pentru cei care se indoiesc inca de “dragostea la prima vedere” cautamd justificari si motivatii in maturitatea sau inocenta celor implicati ( desi nu conteaza varsta in dragoste )…eu aveam 24 de ani, el 25 ...
Va doresc din tot sufletul sa cunoasteti dragostea..la prima sau la a doua, a treia vedere…lumea aceasta ar fi altfel. Sanatate multa si sarbatori frumoase.

alinutza2u

alinutza2u

15 Nov 2004, 20:44

Cred in dragoste la prima vedere.Am trait si eu o astfel de dragoste dar din pacate a durat foarte putin si s-a "evaporat" fara sa cunosc motivul.Am avut o relatie de un an si 3 luni.A fost o iubire sincera, curata,dar din pacate distanta care exista intre noi a reusit sa ne desparta oricat de puternici am incercat noi sa fim si totul s-a terminat.Acum sufar enorm de mult si ma dor unele lucruri pe care el le-a facut chiar dak acum regreta.Oare barbatii cred in dragoste la prima vedere?De ce ei sufera mai putin k noi?Sunt atatea intrebari la care as vrea sa aflu raspunsul...

adudu

adudu

13 Nov 2004, 15:32

da, exista dragoste la prima vedere iar cine spune ca nu exista nu vrea sa recunoasca asta! poate e doar o atractie dar nu poti spune "atractie la prima vedere" nu-i asa? m-am indragostit la prima vedere de 3 ori (de fapt de fiecare data cand m-am indragostit a fost la prima vedere)! cred in dragoste la prima vedere si cred ca aceasta dragoste nu se uita niciodata! e cu atat mai puternica cu cat nu stii nimic despre persoana respactiva. de fiecare data cand iubesti este singura data cand ai iubit vreodata! va doresc sa va indragostiti la prima vedere! aceasta e dragoste adevarata!

rosalinda

rosalinda

15 Oct 2004, 12:19

Am ajuns la concluzia ca exista dragoste la prima vedere.L-am cunoscut pe sotul meu acum 6 ani la o nunta si de atunci suntem impreuna.Maine avem cinci ani de la casatorie si vom face un chef ca la carte.Inca ne mai trimitem mesaje de dragoste pe telefon.Cred ca daca macar jumate din barbati ar fi ca el lumea ar deveni un paradis.Sunt fericita ca l-am cunoscut , asta este tot ce pot sa spun.

gansaculx

gansaculx

14 Oct 2004, 21:13

bravo tish, cine nu incearca nu stie...si comenteaza...inseamna ca nu a intalnit prima iubire....dar sa le dam sperante ca poate o vor intalni si isi vor schimba opinia....si vor posta si ei un minunat rezumat al iubiriri lor, fericite:))
Va imbratisez
Moira

tish

tish

12 Oct 2004, 22:00

Am ales sa citesc ce s-a scris aici , din curiozitate ,convinsa fiind ca ceea ce am trait nu poate fi numit "dragoste la prima vedere", caci in ceea ce urmeaza sa povestesc, dragoste a aparut inaintea primei priviri, lucru ce va fi argument in contrazicerea celor care considera dragoste la prima vedere doar"o reactie chimica".
Eram in liceu spre sfarsitul lui, cu toate astea inca mai copilaream,inca mai visam, nu cunosteam cuvantul "imposibil" si credeam ca pana si muntii pot fi mutati din loc daca vrei...
Un fapt banal, a fost inceputul unui vis, zborului spre Rai.
Eram intr-un grup de fete ,unele abia le cunoscusem putin inainte, dar cum intre fete "exista intelegere " , una din ele isi plangea neputiinta de a se apropia de cel pe care il placea(il stia doar din vedere si facand sapaturi arheologice stia cum il chema , ce ii place,ce nu),si spunea ca daca ar avea macar numarului lui de telefon...lucrurile ar sta altfel.
Intamplare sau nu,un foarte bun prieten pe vremea aceea, trecea pe acolo, bineintels ca m-am ridicat , vorbit cu el cate in luna si in stele.Revenind in grup, am aflat ca el e unul din prietenii celui"mult dorit". Logic ca m-am oferit sa aflu numarul de telefon, si sa il dau saracei fete.Sunand-o pe fata sa o intreb cu il chema(primisem agenda)pe cel al carui numar de telefon il dorea, in timp ce vorbeam cu ea rasfoiam agenda si citeam asa numere de telefon si nume din agenda la intamplare(in gand, oricum imi intrau pe o ureche si imi ieseau pe amandoua). Ciudat ca am retinut un nume si numarul...chiar cateva zile...cand asa...intr-o doara...am pus mana pe telefon(habar nu aveam cine e, ce e cu el) si am format numarul retinut.Am vorbit ore in sir, ca si cand ne cunosteam de o viata, ca si cand fiecare il cunostea pe celalta mai bine decat pe sine...si asa a inceput o relatie, prima iubire fara nimic chimic in ea.
A doua oara in viata cand a fost "dragoste la prima vedere" , iubirea a aparut inainte de primul zambet.Eram in Romania, inainte de licenta, int-o stare ciudata, imi era dor de parinti , frate,cum niciodata nu imi mai fusese, de tot ce inseamna "acasa", am intrat pe net sperand ca poate stiri banale, depre vreme, despre marimea valuri...imi va mai potoli dorul de "acasa". Am vazut un nick...nu stiu ce m-a atras...am vorbit si...iarasi ne cunosteam de cand s-a creat lumea. De atunci timpul nu sa mai masurat in minute, ore ci in eternitati si discutii de ore(15 ore ) care ni se pareau secunde.Pe 19 ianuaria am devenit prieteni(oficial) si pe 3 martie ne-am casatorit(ne-am fi casatorit mai devreme, dar nu intotdeuna birocratia tine cu iubirea).Acesta este mare iubire, o iubire zeiasca( nu chimica),un vis devenit realitate( de a cunoaste marea iubire), un paradis pe care il traiesc in fiecare minut si secunda al fiecarei zile. Daca eu nu as fi cunoscut acesta iubire absoluta , daca nu as fi iubita mai mult decat orice D-zeu...as spune ca este doar un vis de copil ce se va spulbera la rasaritul soarelui...si totusi...este viata mea...si pot spune fiind cat se poate de realista....a te indragosti la prima vedere, a cunoaste iubire absoluta si a trai in fiecare zi si cu aceasta dulce"povara", este posibil!

inocenta

inocenta

04 Oct 2004, 12:26

Of ..vio!
Cum potzi vorbi de "reactii chimice" .. cand te referi la priviri ..atingeri ..dragoste ..iubire??
REactii chimice?? Hmm ..suna bine ..dar nu e chiar asha! am impresia ca ..intr`adevar nu ai avut parte de adevarat dragoste .nici eu nu am vut parte de ea ..ce`i drept ..dar eu cel putin o sustin! Nu vezi ca aceste doua "expresii" se cam bat cap in cap ?
Dragostea e dragoste ..si .. iti spun eu ca nu o privire te face sa tii la cineva ..sa`l iubeshti.E mai mult ..mult mai mult!
Dragostea la prima vedere exista .. si va exista mereu.nu toti au parte de asha ceva dar ..cei care nu au intalnit`o inca ..am si eu un anuntz:"Nu va doresc asha ceva .. nu atat timp cat nu e implinita"
Si ..hai sa ma si contrazic putin!
Cred ca daca nu e impartashita ..dragostea nu
poate fi numita iubire .. mai degraba ..sperantza !
Acum va las .. ganditzi`va mai bine la asta ..Pupici de amic!

gansaculx

gansaculx

03 Oct 2004, 17:53

vio, nu stiu ce esti fata ori baiat, dar...inca nu ai dat peste aceasta "dragoste la prima vedere" nu stii ce emotii implica...mi-a folosit la ceva o dragoste ...rationala de X ani? crezi ca am "trait"?...CREZI CA MI-A FOLOSIT LA CEVA?????????????????????, SUNT SINGURA SI TRISTA CHIAR DACA SUNTEM..INCA IMPREUNA...nu spun ca altii nu au noroc...spun numai de mine....deci exista o posibilitate sa fie si asa , nu crezi?

cos_de_vio

cos_de_vio

03 Oct 2004, 12:00

Moira,draga mea,te cam imbeti cu apa rece...o privire fulgeratoare,un zambet,un cuvant,toate acestea provoaca niste reactii perfect chimice(activarea serotoninei,hormonul "fericirii",responsabil pentru acea stare de beatitudine,de nepasare si tresaltare pe care foarte multi o confunda cu dragostea...)...Oricum,imi place naivitatea asta,trairile acestea adolescentine...e frumos,dar aveti grija!un foc aprins repede si care arde mai mult ca o flama....oare cat de repede se stinge?

gansaculx

gansaculx

02 Oct 2004, 19:35

Exista, si sunt convinsa din toate"incheieturile" mele, e ceva ca o mireasma ce te imbata...sufletul recunoaste acea pereche de moment sau eterna...geo...are dreptate...poate fi o naluca sau poate fi aievea...depinde de noi...
Nu consider ca daca mergi pana la capat din "prima" esti considerat un om..imoral...fiind adult iti dai seama ca nu esti la timpul sau nebunia tineretii si stii ce iti doresti.
Va imbratisez
Moira

vicentiu_c

vicentiu_c

01 Oct 2004, 20:01

Are dreptate Vio,nu poti spune ca te-ai indragostit la prima vedere.Poate fi vorba de atractie...Dar dragostea vine in timp.Cand incepi sa-ti cunosti partenera.Dragostea,este si ratiune.Vorbesc de persoanele echilibrate.Pentru ca altfel cred ca este doar atractie fizica...ceea ce este cu totul altceva decat dragoste,iubire.Poate este foarte usor de confundat sentimentul...Poti sa faci dragoste cu cineva,abia cunoscut...dar nu cred ca poti sa spui: m-am indragostit pe strada :)

cos_de_vio

cos_de_vio

30 Sep 2004, 12:39

vrajeli...unii dau dovada de o naivitate crunta si nu e de mirare ca se declara invinsi in dragoste atunci cand sustin cu tarie aceasta senzatie de "love at first sight"...este vorba numai de chimia trupului,de atitudine,gestica,etc...nu te poti indragosti de cineva si mai ales,nu poate dura,atunci cand nu cunosti destul de bine persoana in cauza!Ganditi-va numai la cat de mult poti risca cu un gest,un cuvant,o remarca...si mai bine recunoasteti ca merita doar daca vrei a o aventura!sunt convinsa ca cei care vorbesc despre "nebunii" ce durea za de 10 ani au uitat cat de mult le-a luat sa construiasca ce au acum,,,

inocenta

inocenta

Dragoste la prima vedere

23 Sep 2004, 19:22

Da ..cu sigurantza ca exista asha ceva. Am facut si eu cunoshtintza cu aceasta dragoste acum 1 an si 8 luni.Treaba este ca ..pentru EL eu sunt un nimic .Il vad zilnic ..si asha cum spuneam ...il iubesc de cand l`am vazut. Aceasta dragoste nu face decat sa ma ruineze . De cand l`am vazut pe el .. nu am mai putut sa fiu cu nimeni (decat 2 seri cu o persoana )..si jur ca nu voi fi cu cineva daca el nu ma va accepta cel putin o zi in viatza lui .Oricum ..orgoliul meu nu ma lasa sa fac eu primul pas ..asha ca .. se pare ca mai am mult si bine de asteptat!
Anyway .. orice`ar fi ..risc sa cred ca si el simte ceva . Oricum ..rezist eu si singura ..
Faina tema .. nu cred ca m`ah fi gandit la asha ceva ..

anda-mariana

anda-mariana

07 Sep 2004, 18:45

Si eu m-am îndrãgostit la prima vedere, spre surprinderea lui geo dragoste asta dureazã de 22 de ani suntem fericitii cu o fiicã de 16 ani. Am intrat la topicul ãsta asa din curiozitate cã mi-a fost trimis de moderatorii.

erika_muller2000

erika_muller2000

Nu ai cum sa o "pastrezi cu sfintenie"... Daca ambii suntem casatoriti... trebuie sa renuntam...este groaznic..poate toata viata o sa regretam dar ...asta-i viata...

diefenbaker

diefenbaker

Good point ;) acum suntem doi pe baricade :p sa vedem ce or sa spuna ceilalalti cand or sa vada postul crescut peste noapte :D

melany

melany

Daca stau bine sa ma gandesc cam ai dreptate Diefenbaker. Cred ca multi si nu neaparat de pe acest forum fac confuzie ca acel prim si unik moment de atractie maxima, cand nu mai realizezi ce e in jurul tau, ci te centrezi doar pe acea pers....
Pt mine dragostea adevarata e ceva ce se castiga si se pastreaza cu sfintenie.

diefenbaker

diefenbaker

Tind sa te contrazic Danger , dragoste la prima vedere nu exista - citeste posturile mele de la acest topic , deja am spus ce aveam de spus.
Daca nu ma insel este si un articol pe site despre acest subiect - "Iubirea este o problema de chimie".....check it out :cool:

danger

danger

Sunteti de apreciat baieti pentru ca recunosateti astfel de intamplari.
Este adevart dragoste la prima vedere exista, si nu trebuie ca persoana respectiva sa arate precum in visele noastre, trebuie sa aiba acel mic ceva care sa ne dea peste cap.
Si mie mi s-a intamplat si nu doar o singura data.

naia

naia

Poate am fost cam "dura" cu Geo, dar si el s-a exprimat ca si cum femeile fericite ar trebui sa stea doar la cratita. Adica daca esti fericit trebuie doar sa stai langa sot/sotie si sa nu ai activitatile, hobby-urile tale...? Oamenii au tot dreptul sa-si foloseasca timpul cum doresc, chiar daca sunt fericiti sau tristi, nu sunt legi privind cat timp sa stai pe net sa-ti citesti ziarele preferate sau despre orice altceva. Geo, iti doresc sa cunosti dragostea si sa stii ca trebuie sa ai mare grija de ea ca sa dureze. sa ai grija de dragoste cum ai grija de o floare, asa sensibila este. Si este minunat sa fii indragostit si sa fii iubit.

femmefatal

femmefatal

din pacate nu am trait o astfel de aventura...insa crede-ma mi-as dori asa ceva din tot sufletul!!!

blacklotus

blacklotus

Sa stii ca la treaba asta nu m-am gandit. Gata nu mai imi trebuie unul de genul asta, da data asta voi incerca opusul... glumeam doar.
Oricum incep parca sa ma simt mai bine, si adevarul este ca ma ajuta si sfaturile pe care le primesc. Oricum este prima mea tentativa de intra pe un forum si a purta discutii, asa ca pot spun ca sunt incantata. E interesant modul de gandire al altora, plus de asta daca voi putea sa ajut si eu cu vreun sfat va fi si mai bine.

diefenbaker

diefenbaker

Capitolul la care faci referire l-as numi mai degraba "Nota autorului" sau "Cuprins" , stii tu , chestia aia de care treci in graba pentru a incepe propriu zis sa citesti cartea. Asadar , treci peste aceste comparatii si incearca sa vezi in fiecare barbat ce are de oferit cu adevarat, altfel ; facand acea comparatie cu fostul tau sot , nu prea dai nici o sansa nici unui barbat...daca ar fi sa compari un barbat pe care l-ai cunoscut de 3 zile; o saptamana sau o luna cu barbatul care ti-a fost sot...
Get a life , iesi cu prietenii, gaseste-ti o ocupatie...
Si ar fi o idee sa te gandesti ca daca vei gasi un barbat demn de comparat cu fostul tau sot , care sa ii semene , probabil s-ar ajunge in aceeasi situatie in care esti acum.

blacklotus

blacklotus

Eh, n-ar nimic revista, e chiar draguta, dar nu e o revista citita de barbati.
Oricum se multumeste pentru sfaturi.

Cat despre latura emotionala sunt inca la capitolul in care compar fiecare barbat cu fostul meu sot.. M-am gandit ca poate e momentul sa iau o pauza, pana imi recapat cat de cat increderea in mine ca femeie.

diefenbaker

diefenbaker

Intradevar o situatie mai neobisnuita....casatorita la 19 ani,divortata la 24.....trist intradevar dar cum ar spune unele persoane de pe forum - nu este capatul lumii !

Nu cred ca esti groaznica, doar ...fara experienta ;) , putin stangace dar daca gasesti un barbat care sa te aprecieze pentru calitatile pe care le ai si toate celelalte lucruri care merita apreciate la o femeie atunci totul o sa vina de la sine si o sa te mai si distrezi pe parcurs :p .

Este viata ta si o traiesti asa cum crezi de cuviinta DAR, parerea mea este ca nu ar trebui sa eviti latura emotionala , de ce sa te afunzi in cariera si sa-ti faci planuri excluzand viata sentimentala cand aveam impresia ca femeia este "fiinta sentimentala" . Un esec nu inseamna ca nu mai exista speranta.....try try again, poate data viitoare o sa ai mai mult noroc.

Cat despre [QUOTE]nici nu stiu ce sa fac, cum sa agat un barbat, si asa mai departe.[/QUOTE] nu cred ca trebuie sa-ti faci prea multe griji , poti fi doar tu asa cum stii mai bine , cat mai naturala si pana la urma vei atrage atentia :rolleyes: .

P.S. : ce e in neregula cu revista "Avantaje" , are niste articole interesante (uneori) :D

blacklotus

blacklotus

Foarte interesant, e prima data cand am intrat sa vad si eu ce se mai discuta pe acest forum. Sunt putintel surprinsa.

Aveti dreptate legat de persoanele nefericite. Eu personal m-am inscris pe acest forum pentru a vedea daca mai trece cineva prin ce trec si eu si daca eventual puteam sa fiu ajutata cu ceva sfaturi. Evident oricum ca in urma unui divort nu poti fi taman fericit.
Sunt totusi putin mai usurata ca am scapat doamne, numai eu stiu de ce. Oricum sa stiti ca eu fac parte din procentul acela mic care a ramas langa prima dragoste. Sotul meu (fostul) a fost primul barbat din viata mea atat sexual vorbind cat si primul baiat cu care am iesit si cu care am avut o relatie de prietenie.
Una peste alta a iesit un dezastru. M-am casatorit la 19 ani, greu de crezut dar iubeam cu toate fiinta mea, de altfel eu l-am si cerut de barbat. Am acum 24 de ani, proaspat divortata. Sunt groaznica, data fiind lipsa de experienta nici nu stiu ce sa fac, cum sa agat un barbat, si asa mai departe. Ce sa ma mai duc intr-un club, nici nu poate fi vorba de asa ceva . Ma uimeste ceea ce vad pe strada darminte ce poate sa fie intr-o discoteca sau un club. Asa ca in acest moment mi-am fixat niste scopuri legate de cariera mea, de starea mea fizica si psihica care imi ocupa timpul, evident ca mai pot sa intru si pe forum din cand in cand (chiar in aceasta perioada vanzarile IT nu merg excelent) asa ca am si putintel timp.

Oricum e destul de interesant sa vezi barbati pe un forum pentru femei, e ca si cum mi-as surprinde prietenul citind Avantaje.
Sunt insa convinsa ca astfel de barbati cunosc femeile mai bine vizavi de ceilalti care nu fac asa ceva.
Iar sa-i cauti iubitei articole e chiar un lucru demn de toata stima.

flower

flower

Dragoste la prima vedere...

S-ar putea sa surprind pe multa lume cu ce va urma, dar asta e, cu totii avem laturi ale personalitatii care se observa mai greu, mai ales cand nici noi nu dorim foarte tare ca ele sa fie descoperite...

Mie mi s-a intamplat de trei ori sa traiesc aceasta minunata senzatie de dragoste la prima vedere.
Asa ca, aviz celor care se tem ca e imposibil ca in aceasta existenta sa mai traiasca pentru a doua oara aceasta senzatie.

Prima oara cand mi s-a intamplat eram o copila(cel putin atunci, in "89, la 14 ani erai considerat mai mult copil, acum lucrurile s-au mai schimbat).
M-am indragostit de el pentru ca era frumos( inca il mai consider cel mai frumos barbat pe care l-am intalnit pana acum).
Apoi m-am hotarat sa-l cuceresc pentru ca toate fetele il doreau si am vrut sa vad daca pot sa-l fac sa fie al meu....si am reusit.
Mi se parea ca fiecare voce care mi se adresa semana cu a lui....

Era sensibil si bland, cald, dar nu prea aveam ce vorbi impreuna, asa ca incet, incet ,interesul meu s-a diminuat si nu mai stiu cand si de ce n-am mai fost impreuna....
Ne mai intalnim dar Valentin s-a schimbat foarte mult de atunci(are ultimul tip de masina, bani,si intr-un fel impresia ca totul i se cuvine), nu ne vorbim foarte des...
Cert e, ca de fiecare data cand ne intalnim, chiar daca nu ne spunem nimic, e ceva in privirea fiecaruia dintre noi care aminteste de ce-ar fi putut sa fie.....

A doua oara s-a intamplat la sfarsitul clasei a douasprezecea, la balul promotiei.Am plecat impreuna cu o clasa a Liceului de Politie din Ploiesti la munte.
In autocar s-au legat prietenii si "cupluri" instant.
Nu-mi amintesc exact de ce dar eu si Radu am fosti pusi sa stam impreuna , nici nu-mi amintesc exact de cine.
Era seful promotiei si un tip de nota 10.
Am plecat de la bal in urmatoarele 10 minute si am bantuit prin toata Sinaia o noapte intreaga ....am stat de vorba, ne-am sarutat, si cam atat.....

Nu stiu daca era sau nu frumos(sau poate nu era genul meu de frumusete) dar aveai ce vorbi cu el.
Scria poezii. Olimpic pe tara la engleza, toba de istorie, si in mod sigur avea si alte calitati pe care eu nu am avut timp sa i le descopar....
Mi-a spus povestea lui, dar nu am timp sa o reproduc aici, provenea dintr-o familie cu putine resurse materiale, dar avea ambitie cat toti barbatii care i-am cunoscut pana acum( are o cariera stralucita, am aflat ulterior de la un prieten comun).

Ne-am mai intalnit de atunci de cateva ori dar nu am mai vorbit foarte multe, am cumva senzatia ca in subconstientul meu refuzam sa aflu ceva care sa naruie parerea care mi-o facusem despre el..........

A treia oara s-a intamplat in vara anului 1995, la mare.
Pe Eduard l-am intalnit datorita faptului ca venise la mare cu niste colegi de facultate(era student anul doi la medicina) printre care se afla o fosta colega de-a mea de liceu.

Nu stiu cum si de ce a venit la noi in camera intr-o seara(si eu eram cu un grup de prieteni) ca sa ne ghiceasca in carti...
Am ramas impreuna din seara respectiva pana cand am plecat de la mare(a fost cea mai frumoasa vacanta).

M-am intors de la mare si am inceput sa ne scriem, mai apoi(cred ca nu au durat doua saptamani ) sa ne intalnim la mine acasa, la munte, in Regie......
Eram innebunita, pluteam, nu-l vedeam decat pe el, desi fizic mi se parea cel mai urat barbat(mic, slab, blond si cu ochii albastri).

Era destept de pica , intrase la Medicina din prima, fara o ora de meditatii...Era complexat ca nu are banii colegilor de grupa, ca e copil din flori(tatal lui l-a recunoscut, dar nu s-a casatorit niciodata cu mama lui).Pe tatal lui l-am cunoscut si eu (director la o firma de constructii, undeva in afara Bucurestiului), care era casatorit cu altcineva dar nu avea alti copii.
Semanau ca doua picaturi de apa....

Ne-am descoperit pasiunea comuna pentru Cioran, Dostoievschi, si ne-am hranit asa, cu iubire si lecturi vreo sase luni...
Ai mei erau innebuniti, nu le placea de nici o culoare(erau asa de disperati incat au dorit sa-mi citeasca corespondenta).
Tata s-a inchinat cand i-am spus ca nu mai suntem impreuna.......
Intrasem in depresie severa, si relatia cu el imi potenta aceasta stare.
Dar cum ar spune Cioran:Nu exista suferinta limita"

Ne-am despartit intr-o buna zi pentru ca eu am spus ca vreau sa facem o pauza(eram obosita psihic de atata intensitate).
Mi-a scris zeci de scrisori, nu i-am mai raspuns, am ales sa termin, chiar daca m-a durut.
Nu mai stiu nimic de el, desi as putea afla daca mi-as dori asta neaparat...
A fost barbatul alaturi de care am trait cel mai intens senzatia ca pot fi exact ceea ce imi doresc, important este sa-mi doresc asta suficient de puternic....

Am ars toate sutele de scrisori pe care mi le-a trimis in sase luni(vroiam sa uit, sa ma desprind, sa nu-mi mai aduca nimic aminte de ce a fost),.............acum imi pare rau.............

Sper sa fie ceva mai fericit decat era atunci......

Acum sunt casatorita de 5 ani si-l iubesc pe sotul meu ca-n prima zi, faptul ca nu am ramas cu niciunul dintre cei de care m-am indragostit la prima vedere nu mi-a dat niciodata sentimentul ca sunt neimplinita.

"In viata nu conteaza ce ti se intampla, ci cum reactionezi la ceea ce ti se intampla"La Rochefocault.

PS: pentru cei curiosi: nu am facut dragoste cu niciunul dintre ei, desi pare greu de crezut!!!

theodora

theodora

[B]Si ca sa va raspund si eu la intrebare...L-am cunoscut pe sotul meu pe 19 iulie 1994,pe 21 iulie m-am mutal cu el,pe 15 august m-a cerut in casatorie si pe 19.feb.1995 ne-am casatorit...a fost,daca vreti dragoste la prima vedere si continua,acum fiind fericitii parinti a doi minunati baieti gemeni...[/B]

theodora

theodora

[QUOTE][i]Originally posted by Geo [/i]
[B]... daca erai fericita, nu mai erai pe forumul asta... [/B][/QUOTE]

[B]Poate ne spui si noua pe ce forum sa ne ducem,noi cei fericiti!!! De ce crezi ca aici sint numai oameni nefericiti? Eu nu ma numar printre cei nefericiti ,ba din contra si totusi uite ca si eu navighez pe acest site! Numai bine,Geo si toti ceilalti de la o mamica si sotie fericita![/B]