Dragoste la prima vedere

by: doe
ce este defapt?credeti ca exisra?vi s-a intamplat vreodata?cat credeti ca dureaza?

ana68

ana68

Pinky

13 Nov 2006, 14:42

Tare simpatic si innodat ce ai vrut tu sa scri in postarea de mai sus...dar cred ca virgula cam asa mi-ar fi iesit si mie....Ce ti-e domn'le cu vorba asta romaneasca ...!
Dap,cam asa ceva:o parte iti e predestinata si alta ti-o creezi tu.Cu toate ca "ce ti-e scris in frunte ti-e pus"e de undeva de unde oamenii spun ca este Dumnezeu...o energie de neexplicat si"cum iti asterni asa dormi" vine dintr-un subcontient al nostru,pe care il credem fara sa ne dam seama si care se transmite energetic vointei noastre...iar la momentul oportun actioneaza intocmai....Hehehehehehe...rozalica draga....hai sa dam mana cu mana,ca mai innodat zau ca nu m-am putut exprima....

pinky

pinky

eu

08 Feb 2006, 12:30

ca balanta ce ma aflu... cred si nu cred, in acelasi timp... adica, sa explic: sunt unele lucruri de care eu sunt ferm convinsa ca "asa a fost scris sa fie", dar pot sa bag mana in foc pt asta... si mai sunt unele pe care ti le faci cu mana ta... e foarte ciudat... pana la urma cred ca pana la un anumit punct e soarta, pe care apoi, odata data, trebuie sa o iei in maini si sa o modelezi... ceva de genul...

katy

katy

:)

08 Feb 2006, 10:38

mie chiar imi place sa cred in soarta :)... si faza cu "asa tzi e scris" ... mi se pare destul de adevarata... desi toate vin de la noi, e mai mult o chestie de auto-sugestie.

" cum iti asterni asa dormi " intru totul adevarat !

ana68

ana68

Impresionant

07 Feb 2006, 12:54

Doe,sa sti ca m-a impresionat povestea ta...Se pare ca fata cu care ai fost atat timp a cautat sa nu iti raneasca sentimentele mai tarziu...Nu cred ca te-a considerat o simpla aventura,insa eu cred ca telul ei in viata este de a-si gasi un trai indestulat si o siguranta a zilei de maine.De aici trag eu concluzia ca a preferat un tovaras de convietuire mai in varsta ca ea...Oricum,eu iti doresc in continuare sa gasesti dragostea aia minunata si sa ai perte de ea pana la adanci batranete.
Cine intreba de soarta? heheheheh....Voi ati auzit de vorba asta:"cum iti asterni asa dormi"?
Soarta si-o face omul...prin hotararile si deciziile pe care le ia...
Sa fiti iubiti!

doe

doe

nu cred...

07 Feb 2006, 12:33

andra in soarta.

pinky

pinky

07 Feb 2006, 11:30

draguta poveste doe... si e draguta ca are sad end... dar cum ai zis tu, lasam trecutul in urma... chiar! voi credeti in toata faza asta cu soarta?

doe

doe

nu stiu daca...

07 Feb 2006, 10:51

as mai aceptao inapoi.
Dar nu zic stop pana nu sar gardul.

katy

katy

mai k mi au dat lacrimile...

07 Feb 2006, 10:02

Ceea c ai povestit tu si in felul in care ai facut o m au atins atat d tare k imi vine sa plang... prea frumos... pacat k nu a mai continuat, dar nikiodata nu se stie c rezerva viitorul... Citeam povestea ta si imi imaginam viata ta k un fil... si sunt sigura k am vazut un film ceva de genul acesta, ea pleca iar peste vreo 10 ani se reintalnesc si iubirea renaste si se casatoresc... in concluzie toate bune si frumoase. Si eu cred ca viata p care a dus-o ex-prietene ta a marcat o pacat k nu a vrut sa treceti impreuna peste! In rest iti urez numai bine, dar poate intre timp apare si cea care te-a fascinat la prima vedere ;;):P

doe

doe

nu credeam ca am sa ajung sa va...

07 Feb 2006, 09:43

povestesc despre "dragostea adevarata".
Povestea mea a inceput cu 2ani in urma.
Nici mie numi vine sa cred ca mam indragostit nebuneste de ea(dar ce sa zic a fost foarte frumos,niciodata nu voi regreta acele clipe,si ce am invatat de la Ea).
Am fost invitat de un cel mai bun prieten al meu la o bere(intr-un restaurant)cand am ajuns el ma astepta la o masa si cu cine crezi ca mai era cu inca 2 prieteni de-ai nostri fiecare cu prietenele lor si la masa am remarcat ca este o tipa care era singura.
Fac cunostinta cu ea si in rest ne vedeam fiecare de glume ect.
Uitasem sa va spun ca prietenul meu a pus totul la cale si ia iesit,adica stia el ca nu am prietena,El imi stia preferintele asa ca mi-a adus una pe masura zicea el(arata beton)
Am intrat cu ea in vorba si mi-a placut cum se exprima inteligenta foc.
Dupa ce ne-am despartit am spus ca vreau sa o conduc,la care ea nici gand ca se descurca ea,ma oferit sa ii platesc taxiul si ea la fel nicigand.
Neam luat ramas bun,ea venit la mine ma sarutat usor pe buze,si mi-a varat ceva in buzunar si a intrat in taxiul care o astepta.
Au fericit pan' la D-zeu.
Ce era in buzunar un servetel pe care ea scris nr ei de telefon.
Ne-am mai intalnit de multe ori,ne-am indragostit unul de altul.Cu ea mam deflorat,a fost super,e geniala la pat.
Dar dupa un an ne-am despartit,pedegeaba i-am spus ca o sa o ajut fac eu ori ce pentru ea numai sa nu ia aceasta decizie de-a da cupiciorul in cei frumos.
Si acum finalul care era tare urat dar vil povestesc.
Cand eram cu ea timp de un an am aflat ca a crescut intrun Centru de Plasament,si inca mai aprtinea de acel centru.
Cand era mica afost violata de 2 ori,parinti ei romi au vrut sa o scoata de la centru sa o marite la 14ani,ea nu a vrut nicidecum,ce sa spun a avut o viata care a remarcato,si inca o urmareste zic eu.
A era sa uit un lucru semnificativ inainte sa fie cumine timp de 5ani umbla ca dansatoare la bara intr-un club de unde scotea niste bani frumosi.
Dar ceea ce ma facut pe mine sa o iubesc mai mult e ca timp de un an cat eram impreuna nu a mai dansat.
Dar stiti cum e cine treste in trecut si are un trecut cum il are si ea,si ca Centru de Plasament cand ii inchidea dosarul practic o lasa pe drum fara sa o ajute sa-si caute un loc de munca.
Si atunci ea a luat decizia sa ne despartim,(iam spus ca cunosc un psiholog bun care o poate ajuta,acel psiholog imi era prietena o facea pe gratis,dar nu a aceptat) si dusa a fost.
Sa dus intr-o alta localitate sa faca bani,tot ca dansatoare,dar mai era ceva in plus acolo trebuia sa faci si pe prostituata.
Ma mai suna si azi,si e fericita care un prieten mai bratan ca ea ii poate fi tata,dar ea zice ca se iubesc.Acum peste cateva zile primeste pasaportul si mege cu el in Italia,de unde e el(le-am urat noroc ce sa spun)
Ceea ce mi-a placut la ea afost ca atunci cand s-a dus nu mi-a mai dat nici un semn de viata pana dupa un an jumate,ce mie mi-a trecut pana atunci,De ce?,eu traiesc numai in prezent numi place sa ma agat de trecut,fiecare clipa din prezent o savurez,sunt total prezent.
Am invatat multe de la ea,cum am mai spus nu voi regreta niciodata clipele petrecute cu ea.
Ouoau dar ce bine ma simt ca mam descarcat.

pinky

pinky

de acord

06 Feb 2006, 15:34

cu ana... mi-e lene momentan sa scriu mai mult :) o sa revin

ana68

ana68

Interesant...

06 Feb 2006, 09:17

ceea ce ai povestit Katy...Stateam si ma gandeam (si chiar am ajuns la concluzia ca asa este) ca toate aceste neintelegeri in dragoste sunt de fapt sarea si piperul unei relatii...Cred ca ,daca am avea parte de acelasi lucru si activitate zilnic,ar interveni monotonia si unde ar mai fi atunci acea scanteie...acea licarire,acel mister al unei relatii.Nu zic ca nu exista oameni pentru care chestiile zilnice cu care sunt obisnuiti creeaza in sufletul si mintile lor acea siguranta care le da linistea...Sunt persoane care atunci cand au parte de varietate si schimbari in viata se simt descumpaniti,nu stiu ce sa faca,incotro s-o ia...Nu stiu,poate eu sunt altfel,poate nu ma incadrez in stas...insa pentru mine anumite variatiuni pe tema dragostei,chiar si cu mici neintelegeri,cu mici gelozii,cu tachinari...in fine,toate astea...parca condimenteaza un picut viata asta si asa grea si plina de uraciune pe care o traim.
Doe ,draga,lasand deoparte neintelegerea dintre noi... :)))...hai sa dam la pace si,vorba lui Katy,povesteste si tu oareshce,de dragostea ta la prima vedere...
Sa fiti iubiti si,asa cum spuneti voi,sa traiti in dragoste!

katy

katy

05 Feb 2006, 17:23

Hm, c sa ne doresti tu oare? Multa iubire sau dupa cum bine ai spus tu "sa ramanem in iubire", pai si noi iti dorim acelasi lucru. Dar povesteste ne si tu ceva din viata ta amoroasa ;;), n ai simtit nikiodata ca tzi ai gasit jumatatea?

doe

doe

katy...

05 Feb 2006, 16:55

frumos.
Va doresc.oare ce va doresc?
Ce vreti voi.

katy

katy

05 Feb 2006, 14:54

Intr`adevar f frumoasa povestea si chiar cred ca am putea o clasa total neasteptata. Este frumos cand vezi persoane ce traiesc in iubire si sunt total fericite si realizate, iar realizarea voastra cea mai mare e scumpetea mik c va incanta mereu zilele. Deci, se pare k exista si dragoste la prima vedere, dar intr un mod clar trebuie sa recunoastem k nu toti suntem cuprinsi de aceasta magie, majoritatea niki nu observa persoane care trec p langa ei. POate sa treaca jumatatea noastra p langa noi, iar noi putem sa nu o remarcam.
In ceea c ma priveste p mine, jumatatea mea, la inceput incercam sa o combin p o prietena de a mea cu el, dar el tot la mine tragea :)). A fost in seara de revelion si la 12 noaptea eram unul langa celalalt, prima persoana care mi a zis la multi ani si mi a urat un an nou mai bun. Se spune k persoana cu care te vei procopsi la ora 12 noaptea, va fi pers cu care iti vei petrece tot anul... Dimineatza am plecat fara sa mi iau macar ramas bun... Apoi am vbit p net, dar nu stiam k i el, am aflat mai tarziu si dupa o luna de vbit in fiecare zi m am indragostit de el... Apoi ne am intalnit, am invatat sa ne iubim, ne am iubit, ne am despartit, iara ne am impacat, iara ne am despartit... pana cand am ajuns la colcluzia ca vietile noastre, nu pot trai separate... avem ceva c ne leaga mai presus de toate. Cand ma gandesc la el se gandeste si el la mine... ma gandesc si primesc bep... deci stiu ca se gandea si el... sau d fiecare data cand ne certam.... nu putem rezista prea mult, trebuie sa ne impacam imediat! Iar viata noastra actuala nu as vedea o unul fara celalalt, chiar daca eu anul acesta voi pleca din tara... "Ramanem in iubire ...!"

doe

doe

ana68...

04 Feb 2006, 20:11

mesi pt tot.
Povestea ta este foarte frumoasa.
Iti doresc sa o tineti toata viata asa.
Si cele mai sincere urari fetitei voastre,e foarte norocoas ca traieste inconjurata de iubire.
Tineti-o tot asa.
Ramaneti in iubire.

ana68

ana68

multam'

04 Feb 2006, 19:07

Doe,pentru urare!Sa sti ca o tin tot asa,ca acum c-o fi laie sau balaie,am intrat in hora si joc.Avem si-o fetita de 2 ani si 3 luni.Si cu toate ca timpul ne imbatraneste si trece ca nesimtitu(nu pe nesimtite) peste noi,parca nimic nu s-a schimbat de atunci si imi place sa cred ca noi inca plutim in stratul ala de miere...sti tu!Inca primesc zilnic mii de pupici fugari si sarutari patimase si in fiecare zi mi se spune ca sunt frumoasa(cu toate ca la varsta mea si la cate kile am acumulat ma indoiesc ca mai e asa) si acel "te iubesc" soptit cu ardoare la ureche...Iti doresc si tie mult bine si sa fi iubit!
Katy,cred ca nu ai citit cu atentie ce am scris mai sus...Eu am intalnit aceasta dragoste la prima vedere acum 4ANI in urma,in 2002...si de atunci o tot traiesc zilnic...Citeste ce i-am scris lui Doe mai sus...Iar situatia care am patit-o eu,adica sex la prima vedere,nu e unicat,am mai auzit-o la alte femei,apropiate ca varsta de a mea...Cand treci de un anumit prag al vietii deja chestia cu dragoste la prima vedere si roseata in obraji...e perimata...totul se transforma in sex si se lasa cu valvatai,foc si para,mai ales daca ai stat o groaza de timp singur.Nu iti doresc sa treci ,niciodata ,prin tot ce am trecut eu in viata,insa iti doresc sa traiesti frumusetea dragostei de care am eu parte acum...
Andra,da e posibil sa dai cu piciorul unui suflet pereche cum spui tu,numai din simplul fapt ca nu ti-a placut nasul persoanei respective sau urechile sau ma stiu eu ce...si pierzi trenul vietii,care uneori ajunge tare rar in unele gari,alteori nu mai trece niciodata prin gara ta...Nu m-am prins pe cine intrebai cum si-a gasit sufletul pereche,poate pe Katy,nu stiu,dar ma bag si eu ca musca si hai sa-ti raspund,scurt si la obiect:pe internet.Am vorbit la telefon aproape 2 luni de zile si in februarie 2002 ne-am intalnit prima data.De atunci suntem impreuna,avem o fetita si traiesc zilnic,fara nici o lauda sau exagerare,tot ce mi-am dorit o viata:dragoste,prietenie,respect,admiratie,ingaduinta...
Doe a scris asa frumos:"nu ignorati iubire"...Are dreptate!Cand iti dai seama ca ti-ai gasit sufletul pereche?Iti dai seama.Pentru mine a fost ca un deja-vu,stiti senzatia?Ca atunci cand ai impresia ca cunosti persoana de mai bine de un secol...Nu stiu cum altfel sa va explic...In plus nici nu trebuie sa mai deschid gura,doar ne uitam unul la altul si stim ce vrea fiecare sa spuna...E de ajuns sa ii privesc mimica fetei si stiu ce gandeste sau la ce se gandeste...Ii iau vorba din gura,cum se spune.De multe ori ne continuam unul altuia propozitiile si ne pufneste rasul...Cam asa cred eu ca e cu sufletul asta pereche...Si,cum scriam,chestia cu trenul:se pare ca eu am fost insirata sa urc in trenul asta al meu si...ma bucur ca nu am dat cu piciorul,chit ca a trebuie sa iau o decizie enorma si radicala pentru mine si primul meu copil,pentru toata viata mea de pana atunci,pentru tot ce aveam si am pierdut...Nu imi pare rau!
Va doresc sa fiti iubiti!

doe

doe

fetelor ceea ce conteaza...

04 Feb 2006, 09:32

este nu ca exista "dragoste la prima vedere",sau te-ai "indragostit".Si daca exista sau te-ai "indragostit" ceea ce conteaza este ca acelea sunt clipe foarte frumoase(daca sti sa le savurezi,atunci cand ti sa oferit).Daca te-ai despartit de el/ea atunci asta e,afost frumos si sa terminat.
Im,stiti ce am observat ca atunci cand ne indragostim spunem celuilalt ca nu am mai simtit niciodata asa ceva la o persoana,ca nu mam distrat niciodata asa de bine,pana acum am avut prieteni/ene dar nimeni nu ma sarutat asa cum ma saruti tu,nam mai gasit o asa persoana ca tine,si lista mai poate continua.Dar de fapt asta am spus si la cel de dinainte lui/ei,asai?
Eu insa va zic voua:vati indragostit profitati de fiecare moment,va-ti despartit asta e cea fost a trecut,a fost frumos si sa terminat,sigur va mai veni iubirea la poarta voastra nu o ignorati,invitati-o in casa.Numai bafta fetelor.
Nu ignorati IUBIREA.

raluk

raluk

03 Feb 2006, 23:31

Eu cred ca atunci cand iti gasesti jumatatea iti dai seama singur. Este ceva ce pur si simplu se potriveste din toate punctele de vedere si ceva ce decurge in mod natural, isi urmeaza cursul in mod natural...

In plus, cred ca toti atunci cand suntem indragostiti credem ca ne-am gasit jumatatea. Nu stiu cand iti dai seama daca era intr-adevar jumatatea ta sau nu...

pinky

pinky

03 Feb 2006, 21:01

ce frumos... eu credeam ca mi-am gasit sufletul pereche dar apoi m-am convins ca nu era el... de fapt eu de fiecare data cand ma indragostesc mi se pare ca mi-am gasit sufletul pereche hihi :) uneori stau sa ma intreb daca sufletul meu pereche se poate oare pierde, adica sa fie unul din cei pe care eu ii refuz, cu gandul la altul... voi ce parere aveti? cat de usor e sa pierzi o iubire adevarata pt cai verzi pe pereti? tu cum ti-ai gasit jumatatea? povesteste-ne!

katy

katy

03 Feb 2006, 19:57

c dragutza situatia ta :)... hm, n am mai auzit asa ceva pana akum, poate va mai intalniti, k sa iasa ceva special :D. Sa nu uiti sa ne ziki in caz ca iarasi va vetzi intretaia drumurile.

Apoi, referitor la dragoste la prima vedere, cred ca exista, pt k am patit o, dar nu cred ca e ceva d durata, e mai mult asa k o obsesie pt pers respectiva caci are o trasatura, are ceva care te fascineaza... In ceea c priveste sufletul pereche sunt ferm convinsa ca exista si cred ca l am gasit deja, caci nu stiu cum se face dar nu mai scapam unul de celalalt. Si atunci cand se intampla sa vorbim reciproc rostim aceleasi vbe, avem si aceleasi ganduri... nu stiu c e exact cu noi, oricum e ceva frumos pe care fiecare ar trebui sa l traiasca.

doe

doe

ma gandeam eu...

02 Feb 2006, 14:28

ana68.
"Ca sa fiu mai precisa,la noi a fost de fapt sex la prima vedere".Va doresc sa o tineti tot asa.Stati in iubire.

ana68

ana68

exista

02 Feb 2006, 13:11

si o traiesc de 4 ani fara doua saptamani...Ca sa fiu mai precisa,la noi a fost de fapt sex la prima vedere...gandindu-ma la experienta de viata pe care deja o aveam fiecare,precum si la varstele noastre.
Inainte de asta vorbeam la telefon cam de o luna,fara sa ne fi vazut vreodata...A fost ca un fel de blind -date...

doe

doe

daca asa spui tu andra...

01 Feb 2006, 16:43

asa sa fie

pinky

pinky

01 Feb 2006, 14:54

intr-adevar... draguta povestea ta... mai draguta decat a mea ca macar tu ai obtinut ceva... pe mine pur si simplu m-a fermecat tipul respectiv... oricum, la toate fazele astea e foarte misto senzatia cu care ramai... macar pt asta si tot merita sa crezi :)

doe

doe

nu

01 Feb 2006, 13:10

dar nu prea cred in ea.cam peste to am auzit ca nu tine nicioadata vesnic.poate nu sunt destul de informat.nu stiu daca este sau nu,a trecut 2luni si in troleu am vazut o tipa super faina pana am coborat tot la ea mam uitat eram fascinat de pielea ei catifelata de privirea ei stralucitoare,ceva din mine matine sa o prvesc sa nu madeslipesc de ea.sa uitat si ea si dupa un timp a spus"mi-e frica"atunci parca ca dintrun fis mam trezit si am intrebato de ce?am sa iti spun altadata.si na mai scos nici un cuvant.Ia-m spus in cele din urma ca pot sa o mai privesc.Nu sa opus.Intre timp a venit vremea sa coboare si sa ridicat si mi-a spus:"Atat vreau sa fie intre noi.Dar daca ne vom mai intalni vreodata promit ca va fi ceva special,nu mai in cazul in care te vei mai uita la mine asa.Eu oricum am sa observ daca tevei preface atunci"Sa aplecat mi-a dat un sarut pe obraz si a coborat.Frumoasa experienta as-i?

pinky

pinky

01 Feb 2006, 12:37

sincer o sa-ti zic ca nu... dar e o poveste mai comlicata intre mine si el pt k pana in final am ajuns sa nu fim sinceri unul cu altul si nimeni nu mai zicea ce gandeste si in plus eu ma uitam in stanga si in dreapta pt ca, deh, asta era varsta, el nu zicea nimic pt k ajunsesem undeva unde nu mai era comunicare precum am zis, ba eram cu el, ba nu eram cu el...asta desigur cand eu eram a 11a si el a 12a si fiecare isi deschidea ochii spre lumea aia matura... a fost o chestie ciudata dar eu zic ca a fost mai mult decat o simpla chestie fizica... insa si eu am dubii... uneori chiar ma intreb daca e vorba de o chestie pur sexuala si fizica sau chiar e ceva profund... de-aia am zis la inceput ca e un subiect controversat... ca mie mi se intampla des cazuri pe care le consider dragoste la prima vedere si apoi constat ca era atractie la prima vedere... in cls a 9a cred k a fost mai profund pt k aveam alta gandire... acum inclin spre ideea de reactii chimice cum zici tu... adevarul e la mijloc :) tu ai avut parte de experiente de dragoste la prima vedere?

doe

doe

dar ai facut...

01 Feb 2006, 11:49

(nu vreau sa fiu nesimtit)sex acel baiat cand erai in clasa 9?de ce te intreb,pt ca eu ce cred ca dragostea la prima vedere tine cont foarte mult de aspectul fizic si atunci cand ti se intampla ce va in tine se intampla fara sa iti dai seama e ceva chimic care mai tarziu se adevereste ca e dorinta sexuala si mai tarziu poate sa fie iubire adevarata.Fi sincera cu raspunsul te rog.In legatura cu perechea patrivita e cam greu pana dai de ea chiar e foarte greu.

pinky

pinky

f tare tema...

01 Feb 2006, 11:04

mie mi se pare un subiect foarte controversat... eu pot sa spun ca am "patit-o"... eram in cl a 9a, abia intram in viata de liceu, si intr-o zi urcand eu scarile am vazut cel mai dulce tip coborand scarile, cu acadeaua in coltul gurii, cu caciulita si rapperas cum imi placeau mie atunci... eu cred ca a fost dragoste la prima vedere... si a tinut toata perioada liceului, cand fiecare a luat alt drum... si mi s-a mai intamplat de curand, dar asta nu e cu happy end, nici cu sad end, e f ciudat... eram eu in 104, veneam de la facultate si se aseaza undeva pe un scaun in fata un tip atat de dragut, e cel mai dragut tip pe care l-am vazut in viata mea, si nu neaparat ca era frumos, era dragutel, dar exprima ceva atat de frumos... cred ca nu era din buc, pt ca se uita pe geam atat de fericit si de incantat de tot ceea ce vede, incat m-a binedispus si pe mine, instantaneu... si parea atat de bun, parca era inconjurat de lumina si parca radia fericire in jur... foarte ciudat... nu am mai vazut asa ceva pana acum... am ramas visatoare toata ziua... nu gasesc cuvinte sa explic si nu stiu daca a inteles cineva ceva, dar transmitea baiatul ala ceva atat de profund... incredibil... mai trist e k probabil n-o sa=l mai intalnesc niciodata... dar a fost o experienta unica :) si cat despre dragostea la prima vedere, eu cred ca exista... si daca ai norocul sa iti fie si impartasita... atunci dureaza aproape o vesnicie... tu ce parere ai? dar despre sufletul pereche ce credeti?