Femeia si mamica din noi

by: megabrielle
Ma gandesc serios sa fac pasul cel mare si sa devin mamica... Discutiile cu o prietena privind experientele ei de dupa sarcina ma pun insa pe ganduri.
Nu ma refer la dificultatea de a te dedica exclusiv unui bebe, ci la discrepanta dintre mamica din tine si femeia din tine.
Iata la ce ma refer mai exact: http://mirandaspune.wordpress.com/category/becky/

Astept si parerile voastre. Va multumesc.

jiju

jiju

temeri nastere

08 Mar 2017, 11:31

Eu stiu ce zici, si eu am trecut prin asta, insa acum suntem proaspeti parinti si crede ma, e minunat. Am semnat cu Baby Stem, am urmat procedurile lor, ne-am folosit de kitul oferit de ei, air acum stam linistiti si ne bucuram de bebelusul nostru. Avand celulele depozitate la Seracell, suntem f fericiti si linistiti. Vi-i recomand cu drag!

jiju

jiju

bebe

21 Feb 2017, 11:40

Buna, sa stii ca si eu m am gandit inainte de a face un bebe, insa, cu cat ma gandeam mai mult, cu atat vedeam neajunsurile din viata mea. Am decis sa-l fac si nu regret niciun moment, este absolt minunat Eu si Iulian ne-am asigura ca o sa aiba parte de o sanatate de fier si de un viitor luminos, asa ca am recoltat celule stem la nastere cu Baby Stem, suntem f incantati. Sanatate voua!

eva31

eva31

Si care e problema?

10 Apr 2011, 00:53

Pai in primult rand nu e nevoie sa mananci mult in sarcina, ci doar cand iti e foame. Si mai mult fructe si legume, care nu ingrasa. Si carne, dar o poti consuma si la gratar si mai slaba. Bine, e nevoie si de grasimi, dar in cantitate mica, sa se dezvolte armonios creierul bebelusului. Si in sarcina trebuie sa iei maxim 12 kilograme. Dar le poti da jos destul de repede, daca vrei, pentru ca lactatia slabeste. In rest, daca ai ``ajutoare`` in casa, bunica, bunic, alte rude sau o bona, poti fi si mama si femeie. Doar celelalte, vedetele, femeile de afaceri cum au reusit sa fie si mame si femei? Curaj, un copil este o binecuvantare de la Dumnezeu si sta doar 9 luni in burtica.

niconiki

niconiki

Cum?

04 Dec 2010, 17:32

Pentru mine nu exista discrepanta intre cele doua: a fi femeie si a fi mama. Imi pare chiar ca nu se poate una fara cealalta! Cand te dedici unui copil te implinesti ca om, ai ocazia unica de a iti retrai un pic din viata alaturi de acest copil! Ar mai fi multe de spus, dar ma opresc aici. O seara placuta tuturor!

cold_as_ice

cold_as_ice

Vai

15 Iul 2010, 08:43

atat am auzit in ultimul timp de muieri care fac copii doar pt "a lega de ele" un mascul, incat ma ingrozesc de egoismul monstruos din ele!

Cand simti ca vrei bebe, tu si cu sufletul tau, simti si gata!

scorpion_girl

scorpion_girl

Insa

08 Iul 2010, 08:59

nu tre sa cazi nici in greseala dea a considera ca numai si numai un copil te va implini in viata. Copilul trebuie sa fie un eveniment frumos, insa suplimentar.

eva31

eva31

Cea mai mare bucurie pentru o femeie- copilul

11 Nov 2009, 22:13

Nu exista implinire si fericire mai mare pentru o femeie decat sa devina mamica. Asa ne implinim noi ca femei si fiinte umane. Nu devenim femei adevarate prin faptul ca avem masurile ideale, nu prin faptul ca avem cariere de succes sau conturi mari in banca, ci devenim femei adevarate prin familiile pe care stim sa ni le facem si prin copiii pe care ii nastem, ii crestem, ii iubim, ii educam si ii formam ca oameni. Si eu am un copil si vreau mai multi. E cea mai mare munca si cea mai mare fericire pentru o femeie. In legatura cu ingrasatul, si eu am facut greseala la prima sarcina de a manca necontrolat si m-am ingrasat 20 kg. In timp, dupa 1 an de la nastere (pentru ca am fost prea comoda sa slabesc imediat dupa nastere), am dat acele kilograme jos. Eu sunt medic si iti dau niste sfaturi: in primul rand nu manca mult. Important e sa mananci fructe, legume, lactate, carne, nu neaparat cu multe calorii, dar sa contina toate principiile alimentare. Bebelusului nu-i va prii acele calorii nocive pentru el si va lua doar atat cat are el nevoie. In al doilea rand, medical vorbind, o sarcina aduce beneficii si pentru femei, deoarece scade riscul de cancer la san.