D-Box

by: 
De cateva saptamani tot incerc sa inteleg ce e cu tehnologia asta D-Box din cinema. Chiar planuiam sa merg la Twilight sau The Hobbit cand vor aparea.
In sfarsit am incercat D-Box seats pentru cateva secunde in weekendul asta la niste imagini din Twilight. Nu cred ca mi-a placut, ma intreb oare cum o sa rezist la un film intreg si ce o sa fac cu popcornul si cu cola? Daca ma zdruncina asa nu pot sa fac nimic decat sa ma tin de manere : )) … deci partea buna e ca nu ma ingras , partea proasta e ca o sa ies obosita moarta dupa doua ore de film …

continuare

28 Nov 2012, 22:28

... la fel o sa apara si The Hobbit in Decembrie, si ma gandeam daca sa ma incumet sau nu sa ma duc ... Weekendul trecut, cum spuneam mai devreme am fost la cinema si holul cinematografului erau puse 2 scaune si un TV mare cu tehnologia D-Box, daca vroiai sa incerci puteai sta acolo cateva minute. Am incercat si eu cu prietena mea si nu mi-a placut f tare. M-am simtit ca intr-un avion in care sunt turbulente in care eu ma tin disperata de manerele scaunului, iar in timpul asta incerc sa urmaresc un film la TV : )))

completare

28 Nov 2012, 22:27

Daca ai fost in cinema-uri 4D pe la Disneyland , Wonderland sau Niagara, experienta e asemanatoare, pe langa sound surround , ecranul foarte mare, imaginea 3D, scaunele se misca in functie de actiunea din film. Am fost in astfel de cinema-uri 4D si de obicei filmele sunt de scurt metraj pentru ca scaunele se misca destul de violent si trebuie sa te tii de manerele scaunului mereu. La unul din cinemaurile 4D scaunul se misca asa de puternic de a trebuit sa ne punem centura de siguranta, de cand am vazut centura mi-am dat seama ca s-ar putea sa mi se faca rau, si am avut dreptate, mi s-a facut putin rau, dar la sfatul unui amic mi-am scos ochelarii 3D si pentru cateva secunde si mi-am revenit … . La alt cinematograf langa Niagara unde se prezinta un documentar despre Niagara (nu mai tin minte daca scaunele se misca) dar la un moment dat esti stropit cu apa si simti si un current de aer in fata ca si cum ai fi chiar langa cascada, super :)
Acum ma gandeam cum ar fi sa vad un film intreg intr-un cinematograf in care scunele se misca intruna, nu stiu daca mi-ar place, nu stiu daca as rezista 2 ore. Twilight a aparut cu tehnologia asta D-Box in cateva cinematografe

sunshine84

sunshine84

ce este mai exact acest "d-box"?

28 Nov 2012, 11:15

ca nu am mai auzit de asa ceva pana acum iar tu ai scris foarte vag...