Ce inseamna a insela?

by: dan
Sunt curios de parerea voastra despre aspectul asta.
Nu sunt femeie, nu incerc sa dovedesc nimic, nu am ganduri ascunse, nu-i nevoie sa puneti obloanele seara la usi si geamuri sau nu-i nevoie sa lasati sa cada prosopul la geam fiind.
Adica sunt curios ce este in mintea oamenilor cand folosesc cuvantul inselaciune.
este vorba doar de sex?
si anume cand? la inceputul sexului? in momentul copulatiei? in momentul cand patrunzi (te lasi patrunsa) 5mm, 1cm? in momentul sexului oral (daca exista)? dar in stadiul mangaierilor? sarutului?
poti sa te lasi mangaiat(a) si sa afirmi ca nu ai inselat? sau ca nu ai intentia sa inseli?
poti incepe un joc de flirt care te inebuneste, te ameteste, fara sa stii unde se termina fara sa spui ca inseli?
dar cand te uiti la un anume actor, din punctul de vedere al animalului? sau la un sportiv bine cladit? sau la un model?

pentru ca din punctul meu de vedere, totul se petrece in cap. ma rog sunt multe aspecte si ar insemna sa le discutam (daca) la nesfarsit, foarte multe tinand doar de persoana cu care purtam discutia (doar suntem deosebiti fiecare)

anda

anda

Mai Alma!

23 Ian 2006, 17:17

Multumesc pentru galeata cu apa rece turnata in cap. Mi-a fost de un real folos.
Dar intre timp am deschis subiectul si discutia cu...el. Caci lucrurile se rezolva numai discutand.
Hai sa auzi parerea mea dupa discutie: voi fi cu ochii in patru in continuare, dar mai mult si mai mult, voi fi cu ochii pe mine. Caci lumea nu incepe si nu se termina cu un barbat. Resursele si puterea sunt in noi insine. Si depinde de noi daca ne lasam calcati/e in picioare sau nu. Si depinde de noi sa ne respectam unii pe altii sau nu. Dar mai mult decat atat, depinde de noi sa ne respectam pe noi insine.

alma

alma

Mai Anda !

20 Ian 2006, 22:21

De ce sa te duci la intilnirea aia? Pt. momente penibile? Vrei scene de film lacrimogen? Poti sa-i spui ca stii tot si cu asta basta.Daca vrei sa fii malefica,poti sa-i spui mai intai ca ti-ai gasit pe altcineva,apoi sa-i spui adevarul,dar nu cred ca se merita distractia dc. zici ca-l iubesti.Acum,tu stii ca prin Internet e logic ca el sa vrea sa...vizioneze mai multe fete, adica era clar de la inceput.Ca tu ai crezut ca s-a intilnit doar cu tine....sau tu ai fost unica de pe Internet,iar nu-i bine.In cazul in care aveti relatii intime, trebuia sa se opreasca cu vizionarile. Daca nu, atunci f. bine ca se poarta distant,e chiar laudabil ca nu se baga dc. nu simte ce trebuie. Ca nu e prea clar ce inseamna "impreuna" ala....Concluzia:tu nu-i ajungi, deci nu e o partida de viitor. Tine-l pt. intilniri nocturne, daca poti si,bineinteles, nu suferi prea mult,pina apare cel potrivit.Sisteaza prezentarile pe la prietenii lui ca devine penibil.

anda

anda

Draga Dan

20 Ian 2006, 15:55

Te inteleg perfect. Eu sunt nascuta in zodia fecioarei si iti inteleg durerea. Dar, uite, mie mi se intampla ceva chiar acum: am cunoscut un barbat pe care il iubesc. L-am cunoscut pe internet. Am ajuns sa ne intalnim, sa fim impreuna... sa ne cunoastem, poate mai bine decat daca am fi fost doar prieteni. Problema este ca il simt tot timpul distant si asta ma face si pe mine sa ma port distant chiar daca nu mi-e felul. M-a prezentat peste tot ca fiind prietena lui, in mod oficial si se poarta extraordinar de frumos cu mine. Dar iata ca de la un timp incoace am inceput sa discutam despre lucruri serioase, cum ar fi proiecte... si altele. Din cauza ca el se poarta distant imi creeaza mie o tendinta de a nu avea incredere in el. Si am nevoie de incredere ca sa pot sa trec la lucruri mai serioase, caci nu poti sa traiesti pazindu-ti tot timpul spatele. Si ce crezi ca am facut? Mi-am dat un alt ID pe internet, mi-am creat o noua fata si l-am abordat direct. Stupoare! Mi-a raspuns la intrebarea mea "cand ne vedem". Si acum urmeaza sa ne vedem candva, de fapt sa se intalneasca cu cea cu care crede el ca se va intalni. Iar eu stau si astept ziua aceea cu oroare si durere, caci stiu ca atunci, in acel moment, ma voi duce la intalnire (stabilita de el cu alter egoul meu) si ii voi da papucii, oricat de mult m-ar costa asta. Eu una nu pot sa traiesc fara incredere in cel de langa mine.
Indiferent cum ar fi fost relatia aceea a ta, nu poti sa stai langa cineva in care nu ai incredere. Caci asta ramane dupa ce atractia sexuala si dragostea se sting.

O mica "definitie"

20 Dec 2005, 13:37

in viziunea mea:
"Cand iti mesteci promisiunile de fidelitate si le scuipi fara sa gandesti a doua oara, cand iti incalci presupusele principii pe care spui ca le ai in privinta loialitatii, cand iti pasa mai mult de "performantele" tale decat de ce conteaza"

alma

alma

Aoleu !

17 Dec 2005, 13:13

Daca numai dupa o luna de atmosfera incarcata a luat-o pe alaturi,cam nashpa,ca sa folosesc un cuvint la moda.Eu zic c-o lua oricum,cindva.A avut nevoie de motive."Nu spera si nu ai teama" iti spune ceva?Sau:"Tu ramai la toate rece." Cred ca asta trebuie sa faci.Nu te amagi ca a fost doar o ratacire si ramine unica.Cine a facut-o o data,o face si a doua oara.Precum in antichitate,cei ce aduceau vestile proaste erau omorati(ce timpenie!),asa si eu o sa primesc ginduri de "bine".
Iar Mister SB,ca intotdeauna:are o obsesie cu buletinul,cartea de ident.,ce vrei sa te faci cind o sa fii mare si tot asa,intrebari din astea...dar tu ce virsta ai?Eu zic ca esti f. ocupat zilele astea,ca-ti pregatesti dosarul de pensie(hi,hi,hi).

Razvan

05 Dec 2005, 09:19

vin si eu cu o mica explicatie... nu asta inseamna inselaciune, inselaciune e atunci cand te duci in piata, iei un kg de cartofi si ii dai babei care vinde o bancnota de 5 lei falsa, cand faci schimb de telefoane cu vecinul tau care tocmai si-a luat unul nou iar tu sustii ca al tau nici nu a aparut inca pe piata, e o afacere buna...
Inselarea... e cu totul altceva!!! Daca ai pus intrebarea sub forma asta, te rog sa ma scuzi ca par lipsit de respect, insa... sa ma anunti si pe mine cand iti iei Cartea de Identitate (cand implinesti 14 ani), ok?

alma

alma

Te-ai gindit...

12 Nov 2005, 23:50

..ca data viitoare s-ar putea sa nu mai afli? Ca omul din greseli invata.Una era sa fie la mii de kilometri departare si sa ta insele,ca de...poate nu aflai,si alta sa fie oarecum sub nasul tau.Dar sigur data viitoare(care sigur va veni,nu-ti face iluzii)va fi foooarte precaut.Dar probabil deja ai inceput sa privesti cu "intelegere",ca doar era beat,nu?Ia spune-i si tu ca ai calcat pe bec,sa vezi atunci ce "ingaduitor" va fi el....Deci nu te imbata cu apa de ploaie,omul tau de-abia a inceput sa guste placerea de a avea din cind in cind pe alta ,fie si pt. citeva clipe.

deea_jolie

deea_jolie

E greu...

11 Nov 2005, 13:09

dar..Nu am zis ca`l iert,NU VREAU sa`l iert,dar mi`as dori sa uit..Nu Pot!Credeti`ma este prima data cand a facut`o,sunt constienta o va mai face..Si?! Pt ce sa`mi bat capul atata?Poate a gasit la aia ce nu a gasit la mine,sau probabil ce nu am stiut eu sa`i ofer..prostii(deh`)...tot eu vreau sa ma invinovatesc!Stiu sigur,ma iubeste extraordinar de mult si oricat as incerca nu pot gasit o explicatie pt ce a facut, bineinteles el se scuza spunandu`mi "Eram beat,iubita mea,nu stiu de ce"...Si in fond de ce sa ma agit fetelor?Nu suntem casatoriti, arat destul de bine incat imi pot permite multi baieti,si credeti`ma ca Imi doresc din toata inima sa pot sa fiu rea,sa nu`mi pese si sa `i joc pe toti pe degete! Jur ca atunci cand o sa mai "calce stramb"uit de toata iubirea,de tot timpul dintre noi si de absolut toate amintirile..Imi doresc sa pot fi rea..

raluk

raluk

Deci vei continua sa fii cu el, nu?

10 Nov 2005, 15:33

Eu m-am gandit de multe ori ce as face si cred ca nu ar putea fi niciodata ca inainte. Dar depinde intr-adevar de caz.

deea_jolie

deea_jolie

Nu glumesc..e real!

10 Nov 2005, 14:36

Acum cateva zile am pus pe site,chiar referitor la aceasta tema un articol numit "Infidelitate..!?" cititi-l si vedeti ce parere aveam eu acum cateva saptamani despre chestia asa..! Nu accept sa fiu inselata,dar...exista un mare DAR. Saptamana trecuta prietenul meu a iesit cu baitii intr`un club si in acea seara,beat fiind a stat cu o colega de`a mea. Am aflat,si ghici cum? chiar de la el..(probabil il mustra constiinta)NU am nimic sa`i reprosez,nu`l consider vinovat, din moment ce el nu mi`a dat nici cel mai mic semn de raceala, de oboseala,nu am simtit nici o schimbare .. L`am privit in ochi si i`am spus "Frumos iubire increderea pe care ai castigat`o in 2 ani de zile ai pierdut`o intr`un minut"...si asa s`a dat singur cu capul de pereti(vb la modul propriu).. Eu cred ca am actionat matur..doare...sunt constienta ca nu va mai fi ca la inceput,pur si fara trecut..acum exista acea umbra,acel minut de adevar dureros...Il voi privi cu alti ochi,increderea a disparut,atat in el cat si in alti baieti!am facut bine?

dana_white_flag

dana_white_flag

reflexii ..

18 Oct 2005, 22:37

Razvan, tu ai vazut in fata aceea ceea ce ti-ai dorit, probabil ceva aproape de perfectiune, de ceea ce tu doreai sa intalnesti ... e clar ca exista ceva afinitati intre voi, dar e la fel de clar ca ai "pus" pe crestetul ei o aura care nu ii apartine; ea este un om ca si tine ... cu nevoi si aspiratii.
Nu se pune problema increderii in ea ... tu de fapt nu mai ai incredere in tine ... gandesti ca daca ai ratat o relatie care iti era asa de draga, nu ai sa mai poti sa ai o alta la fel de draga tie. Daca iti vezi acum si propriile greseli .. daca le vezi si pe ale ei .. daca si ea le vede pe ale tale ... discutati despre asta sincer ... e un punct de plecare de la care veti sti ce e de facut. Asculta ce are ea de spus despre tine ... spune si tu ce ai de spus despre ea ... si chiar daca nu veti mai simti ca puteti merge impreuna ca si cuplu, macar ati parcurs etapa adevarului.
Ai sa descoperi ca nici tu nu esti asa plin de defecte ... si nici ea asa plina de calitati. Multe din ce ne inchipuim despre ceilalti sunt propriile noastre reflectii.
Succes !

dan

dan

POate..

18 Oct 2005, 14:12

Ca vina a fost doar a mea. Dar sincer s-a distrus datorita ei o relatie cum nu cred ca voi mai gasi. Am iubit-o pe aceasta femeie din toata inima. Ea m-a facut mult sa sufar. Relatia pe care am aflat-o dupa ea a fost o relatie pasionala care m-a facut sa sufar la fel de mult. A fost ceea ce va povesteam legat de tipa care era fecioara si pe care o umpleam de dovezi de iubire, dar ea considera necesar sa ma trateze fara nici un fel de compasiune, fara nici un fel de iubire. Si s-a terminat. Si iar ma intalnesc cu iubirea mea care m-a inselat si ea vede ca sunt singur si imi spune ca poate am putea sa ne impacam. Si eu sunt tentat si imi amintesc totusi ce s-a intamplat.

Iar ea imi spune ca poate exagerez eu, ca ea de fapt nu m-a inselat, ea doar voia sa isi manifeste vadit punctul de vedere. Sa se faca auzita!!! OAre CHIAR ERA NECESAR?OARE VOI MAI PUTEA AVEA VREODATA INCREDERE IN EA??????????

dan

dan

o femeie care face asa ceva e o curva in ochii

18 Oct 2005, 14:09

tuturor si cu toate astea ea poate este foarte motivata...

raluk

raluk

ei chiar asa?

18 Oct 2005, 00:55

De obicei barbatii simt nevoia sa se si laude cu achizitiile lor de o noapte si cu super bunaciunile cu care s-au culcat, asa ca ai sanse mari sa afli.

Totusi, exista baieti destepti, care se asigura ca nu vei afla. Si totusi intuitia...

deea_jolie

deea_jolie

infidelitatee...?!

17 Oct 2005, 14:01

Vorbesc din puctul de vedere al unei fete. nu am fost pusa niciodata in asemenea situatie si tare mi-e frica de consecinte. sa incepem...
Numesc infidelitate tot ceea ce tine de un simplu sarut, o atingere..si bineinteles o partida de sex. de la o privire aruncata intr-o discoteca persoanei 'x' se ajunge la un numar de telefon si asa mai departe. Unii spun ca asta este doar un mic flirt,dar baietilor tupeisti nu le este deloc greu ca de la un schimb de priviri sa ajunga la o noapte de dragoste. Ma simt inselata,chiar daca a fost o simpla aventura: a atins-o, a mangaiat-o, a sarutat-o, a fost langa ea...! Fetelor le-ati permite...? eu, una NU! e singurul lucru in viatza pe care nu-l suport si pe care nu l-as ierta niciodata..aaaa dar sa stiti ca baietii inteligenti o fac fara ca Noi sa aflam! ce ziceti?

popioana_ro

popioana_ro

deci

16 Oct 2005, 12:40

Razvan, du-te si citeste pe topicul care dezbate problema prieteniei intre barbati si femei ce am scris, ca sa nu ma tot repet apropo de relatiile de stricta prietenie dintre barbati si femei.

Apoi, Ladi, mie mi se pare prea mult spus ca odata casatoriti, vor dispare tentatiile. Ele vor apare mereu, si da, conform uzantelor de gandire si comportament comun acceptate trebuie sa le ignoram. Asta e doar un mod de a pune problema, la fel cum exista alte atatea moduri de a pune problema in alte parti ale lumii. Imi spunea o cunostinta de niste prieteni de-ai ei din Suedia, casatoriti din dragoste, ea mai tanara el mai batran. El nu mai face fatza nevoilor ei sexuale, si ii recomanda sa isi gaseasca un amant. Zis si facut, cei trei se mai intalnesc din cand in cand la un teatru, la o iesire la restaurant. Cei doi soti o duc in continuare cat se poate de bine, mersi de intrebare.

E adevarat ca pe la noi, ca si in lumea cosmopolita americana , e la moda o alta teorie a relatiei, cea care pune accent pe intimitate, pe crearea unei realitati a cuplului in care cei doi sa isi fie suficienti unul altuia, din toate punctele de vedere (vedeti toata avalansa de filme siropoase sau mai intelectualiste cu care suntem bombardate). E ca un fel de reinventare a romantismului si a povestilor cu printul broasca care e transformat de IUBIRE in PARTENERUL UNIC SI PERFECT pentru printesa :P In teoria asta, inselatul - fie el practic sau numai ideatic - sunt excluse. Lucru perfect normal daca aderi la acest mod de gandire. La fel cum normal este si trioul de care va spuneam mai sus, daca aderi la modul de gandire al respectivilor. Care mod de gandire nu e chiar singular in societatea respectiva. MAi are sens sa amintesc de practica swinger-ilor? adica a schimburilor de soti in cadrul unor intalniri a 'n' cupluri? Care e normala in cercul respectiv, chiar daca e reprobabila din perspectiva crestina de exemplu? Toata povestea asta cu infidelitatea e pana la urma tributara perspectivei si modului propriu de gandire.
Si apropo, LAdi, se poate ca cei doi soti sa fi si vbit despre problemele cuplului lor, dar la fel de bine se poate sa nu se fi schimbat nimic. Dar a insela nu inseamna sa te injosesti si a cersi iubirea de la alt barbat. De ce crezi tu a ca o femeie trebuie neaparat sa vrea iubire de la un barbat? Eu iau in considerare si posibilitatea ca de la un barbat sa vrei pur si simplu numai organul anatomic si nimik mai mult :D

alma

alma

Ioana!

16 Oct 2005, 00:51

De ce zici ca aia doi pot iesi impreuna si sa fie doar prieteni?Si "in mod repetat".Hai,mai,ca nu se poate.Unul din ei tot vrea...treaba aia,iar celalalt vrea si el ori nu isi da seama(la inceput,ca dupa aia,cum sa nu iti dai seama?),ori vrea sa se amuze(cazul cel mai nefericit).Deci nu se poate amicitie 100%,iesiri repetate,ca doar acceptaram ,parca la alt subiect,ca barbatii se gindesc la sex de 7000 ori/zi.sau era tot aici asta?Nu mai stiu.

popioana_ro

popioana_ro

poi sa vedem

15 Oct 2005, 22:42

Quote 'O femeie se saruta cu un barbat si a doua zi ii recunoaste barbatului ei oficial. Imi pare rau iubitule , nu te-am inselat am vrut sa vad daca sunt in stare si cam cum va fi'

Asta seamana cu o criza existentiala de genul: mai sunt eu atragatoare pentru altii? care criza se poate datora chiar partenerului, care asa s-a obisnuit cu respectiva, ca uita sa o mai complimenteze din cand in cand, vaai ce bine arati, etc... Eu zic ca nu iese fum daca nu ieste foc, si daca acceptam ca femeia e genul care s-a implicat in relatie pana atunci, atunci gestul ei e car un semn de alarma ca ceva pute in Danemarca, sa zic asa :)

Quote 'Aceeasi femeie peste 5 luni iese cu un alt barbat in mod repetat in oras. Ii motiveaza sotului gelos ca de fapt sunt BEST FRIENDS.'

na lasa mai, ca asta se poate sa fie chiar o motivatie adevarata :D. Doar ca e ciudata inlantuirea evenimentelor, si da de banuit ca ar fi ceva mai mult decat ce spune

Quote: 'Peste inca un an femeia are o aventura de 2 luni cu un alt barbat. De fapt nu l-a inselat pe oficialul ei iubit, a vrut doar sa se razbune pe el pentru ca acesta nu ii acorda suficienta atentie.'

Draga Razvan, afla de la mine ca exista unele femei care se simt de-a dreptul jignite ca nu li se mai acorda atentie. Eu sunt una din aia. Nu sunt genu care sa viu '3 la 10 mii' si am pretentia sa fiu tratata ca atare. Mi se pare ca asa era si femeia asta din povestea ta. ce crezi tu ca e frumoasa perspectiva sa stai cu un om care la un moment dat era toata lumea ta, se construia o chestie numita INTIMITATE, si dintr-o data ala incepe sa te considere nu FEMEIE ci MAMA, SOTIE si alte roluri din astea. La asa ceva se poate riposta in multe feluri, a-ti verifica feminitatea e unu din ele.

Insa, in exemplul tau, care de altfel a decr\\urs foarte logic catre deznodamant, lipseste ceva, lipseste sinceritatea si comunicarea intre cei doi. Ca daca ar fi fost asa ceva poate ca nu s-ar fi ajuns la legatura respectiva de 2 luni.

dan

dan

EXEMPLU CONCRET

14 Oct 2005, 23:30

O femeie se saruta cu un barbat si a doua zi ii recunoaste barbatului ei oficial. Imi pare rau iubitule , nu te-am inselat am vrut sa vad daca sunt in stare si cam cum va fi,

Aceeasi femeie peste 5 luni iese cu un alt barbat in mod repetat in oras. Ii motiveaza sotului gelos ca de fapt sunt BEST FRIENDS.

Peste inca un an femeia are o aventura de 2 luni cu un alt barbat. De fapt nu l-a inselat pe oficialul ei iubit, a vrut doar sa se razbune pe el pentru ca acesta nu ii acorda suficienta atentie.

popioana_ro

popioana_ro

multumesc

14 Oct 2005, 20:43

pentru apreciere apopo de cum imi spun parerile. E un narav al meu, si sper ca nu ti s-au parut prea dure.
Stiti la ce ma gandeam acum cand am recitit ce s-a scris pe aici? Ca e o mica diferenta de care nu am tinut seama. Si diferenta asta e intre a defini un termen si a-l valoriza. Fiecare ne-am proiectat sistemul nostru de valori si am definit infidelitatea in functie de limitele noastre. Poate de aceea s-a apucat RAzvan sa dea detalii atat de exacte, el voia doar sa ii definim termenul cat mai exact ;P

dana_white_flag

dana_white_flag

Ce inseamna a insela?

14 Oct 2005, 19:03

Razvan care a initiat discutia s-a ratacit undeva ... sau priveste cazut pe ganduri ce se scrie aici ...
Ce inseamna a insela pentru fiecare este diferit ... si discutiile contradictorii o dovedesc ... iar tu Razvan ai spus bine in finalul intrebarii tale ..."doar suntem deosebiti fiecare" ...
Se stie ca organul care se excita este creierul ... toti stimulii exteriori il bombardeaza ... e greu sa rezistam uneori ... caci suntem limitati ... ideea e ca inainte de a te supune ispitei trebuie sa alegi ... si alegem functie de principiile noastre ... si intr-o oarecare masura si functie de sentimente ...
Deci, Razvan ... limita dincolo de care poti spune ca ai inselat depinde de principiile dupa care traiesti ... ideea e sa te potrivesti cu partenerul la principii ... altfel apar conflictele.
Succes!

popioana_ro

popioana_ro

Ladi draga

14 Oct 2005, 13:43

ai facut ce ai facut si ai intors macazu. E diferenta intre ce ai postat prima oara si ce ai postat a doua oara. Cand intervine gandirea la el / ea, alta decat partenerul oficial, intr-un mod continuu, si nu accidental, poi atunci aia nici macar nu mai e relatie. E fumata, e gata cu ea.

Oamenii din pacate nu sunt fiinte monogame. Nu scrie nicaieri in codul nostru genetic ca am fi asa, eventual suntem monogami in serie. Si sunt cateva teorii dragute despre asta. Se spune ca scopul barbatilor este sa-si imprastie in cat mai multe directii - a se citi vagine - sperma, pt a-si creste sansele de reproducere a ADN-ului. In timpul asta, femeile, care trebuie sa creasca copilu ala - care copil nu e ca cel de antilopa, care in cateva ore se ridica si paste si ceau mami is pe picoarele mele - au nevoie de cineva care sa le ajute. Si acel cineva e tatal copilului. De aici se spune ca ar fi nevoia femeilor de stabilitatel, relatie, familie si nevoia barbatilor de zburat din floare in floare.

Povestea asta nu o spun ca sa justific comportamentul infidel (si aici ma refer la modul propriu nu la modul metaforic - in gand - in vis, etc)al barbatilor. Vreau numai sa arat ca nu se poate judeca povestea asta cu infidelitatea atat de simplu si extremist cum spui tu, Ladi. Nu exista O singura pozitie adevarata, O singura argumentatie care sa fie valabila. Si in nici un caz pozitiile extremiste nu sunt avantajate. Traim intr-o lume mult prea complexa ca sa iti permiti o gandire atat de ingusta. Nu de alta, da tu o sa suferi. Sau vei ajunge sa iti faci veacu cu o turma de pisici... sau alte animalute, ca alea sigur nu iti inseala sentimentele. Noi, restul oamenilor, suntem supusi tentatiei.

alma

alma

Ba te-am inteles noi bine,Ladi sau ladi,whatever

14 Oct 2005, 00:00

Ca spui ceva,apoi cica de fapt ai vrut sa zici altceva.Nu ne mai ameti,ca Ioana are dreptate.Adica sa incercam acuma sa ne cenzuram...visarile,sa ma exprim romantic,de frica sa nu inselam.nu se poate.Adica nu se poate sa nu te gindesti la altul.Asa am fost eu o perioada,mai..."adormita",dar uite ca m-am trezit de la o vreme.Nu e bine sa fii asexuat(a).Zau,am pierdut niste ani frumosi,bine ca nu m-am desteptat la...pensie(hi,hi,hi!).Acum ma consider normala,nu atunci.Am fost banuita de sexul opus de...preferinte...inverse,deci....acum regret.Cit despre barbati,sa acceptam ca-s mai...ca noi,sexul este in capul lor in permanenta.Eu nu mai consider asta ca pe ceva oribil,ca inainte.Crezusem de curind ca am descoperit o...raritate,dar l-am ...prins pe respectivul.Diferenta era ca nu arata in exterior ca altii la ce se gindeste.Adica f. finut tipul.Dar daca e...intreg,logic ca-i zboara gindurile....Dar cu astia...ascunsi distractia e mai mare,recunosc.Femeile sa accepte situatia,sa zicem merci ca nu ne putem citi gindurile.Ca nici ei nu stiu ce gindim uneori noi.

raluk

raluk

DE ACORD CU IOANA

13 Oct 2005, 16:23

Ca de obicei , de fapt, :p
Sincer, te inteleg ce vrei sa spui ladinero si exact ideile astea le aveam si eu dar nu la 18, ci chiar la 16 ani. Atunci eram si eu in halul acesta de extremista si imi doream atentia totala a unui barbat, o relatie totala, Romeo si Julieta. Chiar cred ca ar fi cazul sa mai cresti putin si sa intelegi ca si tie si lui va este fizic imposibil sa nu va ganditi niciodata la altcineva.

popioana_ro

popioana_ro

si cati ani ai tu

13 Oct 2005, 12:38

ladinnero? Ca eu ganduri din acestea extremiste aveam asa pe la 18 ani cand citeam Eliade si visam la Zburatori. Intre timp a mai trecut ceva apa pe Dunare si sincer nu cred ca e sanatos sa vezi lucrurile atat de alb / negru. Intre cele doua extreme exista o varietate de tonuri de gri extraordinar de vasta. Tie nu ti se intampla niciodata sa ai un vis erotic, care culmea, sa nu il includa pe iubitul tau? Fiindca dupa cele spuse de tine, asta se numeste tot infidelitate. Si cred ca, dupa standardele tale, e si mai grava, fiindca e dictata de subconstient, nu de constient. Oricum, exista ceva statistici, ti le cauta daca vrei sa fiu cat mai exacta, care spun ca un barbat se gandeste la sex in fiecare minut. Si nu neaparat la sex cu prietena / sotia sa, ci se gandeste sub imperiul stimulior vizuali din mediu - o rochitza scurta, un decolteu adanc. E asta infidelitate? De aici putem trage concluzia ca toti barbatii sunt porci fiind infideli prin excelenta? Ca sa nu mai zic de alte cercetari care afirma ca iubirea - pasiunea - atractia e cauzata de un hormon care se varsa in sange, si care are prostul obicei sa nu se ma isecrete dupa 3 ani. Cand dispare atractia :(. Si atunci incep sa iti fuga ochii, asta bineinteles, daca nu esti asexuata. Si in situatia asta ce putem spune? Ca e chiar corpul nostru cel care ne induce o stare de infidelitate (cu gandul, cu ochii) pe care nu o putem evita? Asa ca, ia hai mai bine sa nu ne mai imperechiem (in sensul de a face o pereche cu cineva, de a avea o relatie) ca oricum, el ne inseala in fiecare minut, si chiar daca noi suntem mai rezistente la ispita, in 3 ani se duce pasiunea si oricum ne vor fugi ochii pe alaturi.

raluk

raluk

Wow

13 Oct 2005, 10:44

Esti cam extremista ladinero, sincer acum...Este foarte frumos ca gandesti asa, dar atunci inseamna ca suntem toti niste pacatosi nenorociti. Cam nasol, ce-i drept...

Mi-as dori genul asta de fidelitate...

alma

alma

Ladinnero draga,ai dreptate,dar....

13 Oct 2005, 03:45

Aici e un mare "DAR".Ca dupa cum spui tu,nu exista om sa nu insele(era sa zic om sau femeie...).Pai cu gindul poate inselam de zeci de ori pe zi....Asta e,e in firea omului.Crezi ca se va schimba asta vreodata?Ba.

raluk

raluk

Hihihi

12 Oct 2005, 14:19

Hai fetelor lasati racushorul in pace, ca acum se sperie si se da cinci pasi in spate.

popioana_ro

popioana_ro

Alma draga

11 Oct 2005, 16:51

Razvan nu e varsator, parca rac era, eu asa tin minte. Cat despre intrebarea lui, e intr-adevar cam lunga, cam elaborata, si un pic prea plina de detalii picante :P

alma

alma

Razvan,tu esti cel care apara Varsatorii undeva?

10 Oct 2005, 13:30

Sau chiar esti in zodia asta?Ca atunci se explica totul.Un alt Varsator isi punea probleme...existentiale acum citeva zile:de ce in salata de cartofi se pun oua si in salata de oua nu se pun cartofi?Asta intr-un cerc mai larg,unde nu se daduse...startul la glume.Mai fratilor,alte chestii mai normale nu aveti de zis?Biserica zice sa nu inseli nici cu gindul,dar asta-sincer-nu e posibil!Insa treaba cu milimetrii aia sau cm,zau ca e apanajul...zodiilor aeriene.Multumim de distractie.Sa te pun in legatura cu...salata de cartofi?Ca va potriviti.