ce sa fac cu viatza mea?

by: mimotz
Va scriu pt k am nevoie de sfaturile sau parerea voastra sincera.Sper sa pot sa transmit mesajul care-l doresc pt k sunt ravasita si asa e intreaga mea viatza.De aproape doi,cand casnicia mea de 12 ani ajunsese in metastaza m-am apropiat mai mult, aproape fara sa-mi dau seama, de un coleg de servici care era casatorit de 2 ani. In momentul cand i-am spus, la insistentele lui pt ca ma vedea suparata, ca a mea casnicie e pe duca mi-a marturisit ca si la el e la fel ca de cateva luni bune nu mai are nici o relatie sexuala cu sotia lui. Mi-a spus ca vrea sa se casatoreasca cu mine si ca ma iubeste nebuneste. Eu sufeream enorm si poate si de aceea m-am lasat dusa de val si peste 4 luni am acceptat sa am am o relatie cu el pt k ceea ce simteam pt el nu mai simtisem niciodata si nici nu am crezut ca sunt in stare sa nutresc astfel de sentimente. Am fost luata prin surprindere de noile sentimente si recunosc sunt si acum fericita ca am avut sansa sa le traiesc. Am crezut orbeste in declaratiile si promisiunile lui. Am incercat de multe ori sa ma opresc pt ca ma speria ca incepeam sa ma implic mult dar el m-a facut sa nu renunt. Eu am divortat iar el a asteptat sa se incheie divortul meu pt k nu avea incredere ca voi merge pana la capat. Au trecut deatunci 9 luni si el tot asteapta sa faca sotia lui un pas gresit sau sa se lamureasca ai lui ca a lui casnicie nu mai are sanse pt a-i da acordul sa face ce vrea. Ma doare cumplit ca inca nu poate lua aceasta hotarare mai ales ca cica nu are nici o relatie cu a lui sotie. Dorm in camere separate,isi impart doar cheltuielile comune si atat.Acum o luna i-am cerut sa nu ne mai intalnim pana nu-si clarifica situatia. Bineinteles ca nu crede ca asta e motivul si imi reproseaza ca sunt egoita si ca doar ceea ce simt eu conteaza, ca as vrea libertate. Nu pot sa mi-l scot din minte in ciuda faptului ca simt ca sunt dusa cu presul si ca el n-o sa faca niciodata pasul asta. Desi sper.Vorbim la telefon, ne scriem e-mailuri si cand am vrut dupa doua saptamani sa ne intalnim mi-a spus ca nu e marioneta si daca am hotarat sa nu ne vedem atunci asa sa fie. Si ca el oricum va divorta si ma iubeste. Ma simt groaznic cand imi doresc sa faca lucrul asta pt ca asa mult mi-as fi dorit sa nu trebuiasca sa il cer eu ci sa vina de la el. Sunt atat de multe de spus ... Cert e ca aproape nu pot sa respir de durere ca nu e langa mine. Nu stiu ce sa mai cred. Ma insel? Ce sa fac? Cum sa-mi traiesc viatza fara el?

fluturas28

fluturas28

raspuns

27 Apr 2007, 14:28

ce vrei!! nu mai cere sfaturi. daca gresesti sa fei grseala ta!!

dragosh_soul

dragosh_soul

e dificil

05 Dec 2006, 23:06

Vezi tu ,multi barbati ,au invatat sa spuna "Te iubesc" ,asa cum arunca o hartie la cos. Iubirea muta muntii...dar un amarat de divort? Nu ,el doar a experimentat ,si doar crede ,ca te iubeste. dragostea este ceva ,si iubirea altceva. da ,inseala, e exuberant, incalca regulile...omul a luat-o razna. Dar ,doar a profitat de instabilitatea ta ,si si-a dat frau liber pasiunilor ascunse. Pastreaza-l de amant, dar nu il mai lasa sa ajunga la inima ta. Lasa-l in pace ,cu sotia lui ,acolo...,tu refa-ti viata.

brunetzica

brunetzica

incearca sa te detasezi

06 Nov 2006, 08:59

Eu zic sa nu mai pui atata suflet si sa incerci usor usor sa te detasezi de el. Nu zic ca este neaparat un mincinos , poate chiar te iubeste dar o casnicie nu se termina asa de usor. Eu cred ca este doar las si nu vrea sa-si asume el vina de a pune capat casniciei si prefera sa o lungeasca asa cu speranta ca si nevasta-sa isi va gasi in final pe altcineva si lucrurile se vor rezolva de la sine. Incearca sa nu te mai consumi atat si vede-ti de viata ta in continuare. Nu inchide ochii la ceea ce te inconjoara si incearca sa iesi cu prietenii, sa te distrezi (ca doar esti libera)si poate va aparea altul mai interesant si mai "liber"

cdg22

cdg22

Dureros

06 Nov 2006, 04:43

Mimotz Stiu cum e .. am fost intr-o situatie similara ...sau nu .
Aveam o relatie de 2 ani care din pacate nu prea mai mergea ...l-am cunoscut pe el ....am fost amici luni bune ....m-am indragostit de el ca o nebuna ...m-am dus sa lucrez pt el pt a fi mai aproape de el ....i-am cedat si dupa ma aflat ca e insurat de 2 ani ....dar ca nu se intelege bine cu nevasta lui si ca vrea sa divorteze .......a trecut un an jumate in care am fost la bine si la rau langa el , l-am ajutat si l-am sustinut asa cum ar fi trebuit sa o faca nevasta lui ....dar el inca nu a divortat ....il iubeam ca o nebuna si ma durea ca trebuie sa astept sa pot fi cu el in ochii tuturor ....cum ne cum a lasat-o pe nevasta gravida " fiind beat " .." nu stie cum " si asa a mai durat inca 9 luni pana a nascut nevasta lui pana a divortat .....ne certam foarte des pt ca nu ma recunostea in fata tutoror ca si iubita lui .
Nu am mai rezistat si dupa cateva luni l-am lasat desi imi venea sa mor de durere .....apoi am aflat ca in timp ce era cu mine (si cu nevasta) se culcase cu toate tipele din firma de la el ....chiar si cu tipa cu care locuiam , in patul in care faceam noi dragoste . Acum e cu o tipa de la firma , o fata care mi-a fost prietena , dar care nu stie ce a fost intre noi ....mie mila de ea .

Fi tare si nu il lasa sa isi bata joc de tine ....daca te iubea ar fi facut pe dracu in patru sa fie cu tine si sa nu te faca sa suferi , este egoist si egocentric ....de ce oare crezi ca nu se intelege bine cu nevasta lui ?

claus1984

claus1984

Buna

31 Oct 2006, 16:59

Cel mai greu cred ca este sa traiesti cu indoiala in suflet si de aceea cred ca ar trebui sa clarificati lucrurile. Eu personal nu cred orbeste in tot ce imi spune un barbat si sincer barbatii au tendinta de a minti gratuit. Eu personal sper ca vei reusi sa fii fericita alaturi de barbatul pe care il iubesti dar cred ca daca isi dorea cu adevarat sa fie cu tine iti demonstra acest lucru si avea un pic de curaj sa puna capat relatiei actuale,asta in cazul in care vrea acest lucru cu adevarat.

alexia_alexi

alexia_alexi

Imi pare rau

26 Oct 2006, 12:06

Ai ajuns intr-o situatie grea...insa orice incercare din viata poate fi trecuta cu bine daca esti optimista si incerti sa-ti indrepti greseala.Eu vroiam sa te intreb de fostul tau sot...esti sigura ca ai facut o alegere buna in a te desparti de el?Stiu ca fiecare casnicie are probleme, si mai ales ca ati fost impreuna 12 ani...ma gandesc ca ti-a fost deosebit de greu, tu inca nu ti-ai revenit din socul divortului si te-ai aruncat intr-o alta relatie grestia, vreau sa te incurajez sa crezi ca ceea ce Dumnezeu a unit omul nu trebuie sa desparta...divortul sub orice natura nu ar trebui sa existe este o tramua si un hadicap sufletesc care te urmeaza o viata intreaga...incearca sa te gandesti mai mult la situatia anterioara cu sotul tau, de ce ai ajuns in mom. despartirii..oare nu se va intampla asa cu fiecare barbat, caci pana la urma toti suntem imperfecti si cu greseli!Ai credinta in Dumnezeu ca atunci cand faci bine, viata ta se va schimba...cauta sa ai un comportament cat mai corect, atunci vei avea satisfactii mai mari.Barbatu acesta casatorit nu iti merita dragostea...mai asteapta si vindeca-ti ranile!

mimotz

mimotz

Va multumesc

25 Oct 2006, 16:46

pentru parerea voastra fetelor. Aveti mare dreptate si o stiu si eu teoretic f bine. Am fost cred prea naiva. Am avut discutii de genul acesta si cu el de nenumarate randuri ca nu e bine ce facem si ca ar trebui sa ne clarificam situatia si cred ca de fiecare data m-am lasat amagita de promisiunile lui ca va sosi momentul si ca sentimentele lui ar fi f sincere. De fapt cred ca au fost doar texte iar eu fraiera am crezut ca se poate intampla o minune in viata mea si ca mi-am gasit sufletul pereche. Si de f multe ori a afirmat ca-i pare rau ca nu ne-am intalnit mai devreme. Ce sa mai spun acum pe toate le consider minciuni si ma simt tradata si inselata si mi-e f ciuda pe mine ca nu mi-am respectat principiile si nu mi-am ascultat acea voce interioara care de multe ori imi spunea ca nu e bine ce fac. Acum, de vreo 5 zile nu mai vb cu el nici la telefon si sa ma ajute dzeu sa mi-l scot sin suflet. Inca imi revin dureros in minte multe amintiri: la fiecare loc prin care am trecut impreuna, la fiecare lucru ce-mi aminteste de el si ma copleseste durerea si dorul de el dar am inceput sa mi le controlez. Trebuie sa lupt singura cu mine insumi. Trebuie sa ma vindec. Iar voi imi dati curaj. Va multumesc inca o data!

raluca30

raluca30

buna

25 Oct 2006, 09:44

As vrea sa ti zic ceva.Ar fi fost bine daac l ai fi plimbat pana se despartea adica sa nu ai relatii cu el decat dupa ce divorta.Si eu m am indragostit de un barbat casatorit in timp ce si eu pe vremea aceea eram casatorita si i am zis asa ca nu vreau sa fiu pe locul doi i am zis ca l iubesc f mult dar vom incepe sa avem o relatie numai cand va fi el liber, lucru care nu s a intampalat nici in ziua de azi.M am despartit eu dar din cu totul alte motive si ac sa simt ca mi traiesc viata am optat pt cineva care nu are obligatii si am simt ff bine. Sfatul meu e fugi cat poti tu de barbatii insurati crede am ca niciodata un barbatinsurat nu e capabil sa spuna adevarul , el cauta numai sa se simta bine si acnd se plictiseste de amanta se intoarce inapoi la nevasat sau isi cauta alta amanta. Daca vrei sa vb ia idul meu de mess vyttts@yahoo.com

kathy

kathy

hmmm

24 Oct 2006, 23:35

Totusi eu cred ca lui ii este bine la sanu nevestii acolo, mancarica, cine stie ce favoruri ii mai face , si dumneata stai si il astepti .. de ce? Mama mea avea o vorba "putza la cm patrat" .. O sa suferi, o sa iti treaca! Viatza o sa ti-o traiesti si fara el .. trebuie sa ai curaj sa pui mana pe tel sa dai un sms si sa zici " pana aici ti-a fost,cat mai vrei sa te astept? " dupa care nu mai raspunzi la telefon si te tii tare si o sa iti treaca.. Daca nu o sa ajungi ,nu imi place termenul "atarnatoare".

punctulpei

punctulpei

ce nu este clar?

12 Oct 2006, 08:50

ce nu este clar? totul este cristal! Nu te vrea asa. Ai fost interesanta ca amanta, deoarece amantele cele mai convenabile sunt cele casatorite. Tu nu mai ai acest statut. Esti un pericol pentru el. Altfel spus nu mai existi pentru el. Vad ca te-ai decis pentru optiunea 2.

mimotz

mimotz

E adevarat

11 Oct 2006, 18:47

ca m-am complacut in a suferi. De aceea l-am rugat sa nu ne mai vedem pana nu ia el o decizie. Daca o va lua... I-am repetat ca nu il fortez sa faca decat ce simte. Insa sa-mi spuna, sa nu se joace cu sentimentele mele. El e suparat pe mine ca am ales aceasta cale si mai ales ca ultima oara i-am cerut-o pe mail. Si ma intreaba cum am putut sa aleg asta daca il iubesc asa de mult. Nu intelege cum ma simt eu si ma doare ca acum pune la indoiala tot ce-i spun. Eu cred ca el nu are curajul sa-mi spuna ca nu poate sa se debaraseze de tot si sa fim impreuna. Sau nu mai e sigur ca vrea asta. Nu mi-o spune. Imi spune ca inca ma mai iubeste. I-am mai cerut tot eu sa ne mai intalnim o data ca sa discutam insa el nu mai vrea. Ce sa cred? Cum sa procedez mai departe?

addy

addy

hmmm

10 Oct 2006, 11:17

Cand mai este cineva la mijloc nu se poate vorbi de dragoste... parerea mea. In situatia asta te complaci atat tu cat si el.

mimotz

mimotz

OFFFFFFFF

09 Oct 2006, 15:59

de ce parca exista in mine doua persoane:una care imi spune sa am incredere si ca dragostea va invinge si cealalta care imi arata ca daca el ma iubea pana acum ar fi facut ceva si nu s-ar fi complacut sa fie intretinut de doua femei. Pt k numai el stie ce e la el acasa. Am devenit suspicioasa si geloasa, ceea ce nu ma caracteriza pana acum. Nu pot sa mai mananc, sa dorm, ma chinuie scenariile care-mi trec prin cap. Ma trezesc plangand de dorul lui. Nu pot sa cred ca tot ce am trait impreuna a fost doar o minciuna. Pt ca in afara micilor divergente care le rezolvam usor nu a mai fost decat acest subiect: "Cand vom fi impreuna?" Iar el imi cere rabdare, rabdare, rabdare. Am impresia ca lupt de una singura. Si eu a trebuit intr-adevar sa lupt nu numai cu mine insami pt a accepta sa fiu a doua ci si cu prejudecatile sau cu constiinta mea ca ceea ce fac nu e bine pt k el e casatorit, si cu familia mea care pe buna dreptate nu a putut sa fie de acord tocmai pt ca el continua sa fie casatorit si i-am rugat sa aiba incredere ca el e sincer si va rezolva problema. Offfff Doamne de ce atunci cand ar putea fi totul perfect trebuie sa mai fie si ceva care sa strice totul? De ce atunci cand iti oferi cu toata sinceritatea sufletul ajungi sa suferi si sa nu fii inteles?

mimotz

mimotz

indoiala

09 Oct 2006, 15:42

iti multumesc pt parere si o consider obiectiva. Ce l mai mult ma roade indoiala ca daca il judec gresit si ca intradevar toate suspiciunile mele sunt doar niste idei izvorate din frustrarile datorate nehotaririi lui. Vb des la tel si pe mail si inca declara ca ma iubeste dar isi pune semne de intrebare daca eu nu voi da bir cu fugiti la cea fiecare problema aparuta intre noi cum am facut si acum. Eu insa am vrut sa-i acord spatiu si timp sa se hotarasca. Oare am gresit ca i-am cerut sa nu ne mai intalnim? Am dat dovada de egoism?

punctulpei

punctulpei

optiuni

09 Oct 2006, 11:03

Pai ai trei optiuni:
1. Te impaci ci ideea ca ai fost mintita de acest barbat si inchei relatia si cu el definitiv (adica definitiv, pentru ca daca te-a mintit te va mai minti), dupa care incerci sa iti refaci propria viata.
2. Adopti un comportament masochist si te umilesti atat cat vrei tu pana cand ajungi tot la concluzia de la optiunea 1.
3. Te razbuni pe el, pentru ca acum tot nu mai ai nimic de pierdut si ii trezesti la realitate sotia, dupa care va ajunge el la degetul tau cel mic si il vei putea manipula (exceptie: nu face asta daca este violent sau are anturaj violent).
Pentru aceasta optiune iti recomand sa cauti cantecele formatiei Planeta Moldova, pentru ca are o piesa foarte potrivita.
As dori sa nu ajungi la concluzia ca sunt cinic, ci la concluzia ca sunt obiectiv.