Cum poti sa ai din nou incredere in el dupa ce te-a inselat?

by: didilica

nikki68bzn

nikki68bzn

inseli desi iti iubesti partenerul?

11 Apr 2007, 18:09

Si eu nu cred in faza ca poti sa-ti inseli partenerul desi il iubesti.Si nu fac aluzie la ce ai povestit tu ci la ce spuneam mai inainte.Crezi ca un barbat care desi inseala,isi iubeste sotia chiar daca se comporta cum am spus mai sus?Le rog pe toate care au o parere despre asta,sa si-o exprime.

nikki68bzn

nikki68bzn

pt licorna

11 Apr 2007, 18:04

licorna,cred ca asta e valabil doar in cazul nostru,al femeilor.Daca asa ar sta lucrurile si cu barbatii,atunci de ce un bou cand se intoarce de la tarfa,isi bate si-si jigneste sotia care n-a stiut niciodata de alt barbat decat de el?Dar idiotul,dupa ce afla sotia de tradarea lui,plange si-si cere iertare in genunchi si nu vrea sa o piarda.Zau,eu nu inteleg.Cum explici astfel de comportament?Intreb asta pt ca vreau sa stiu si parerile voastre.

nycgirl

nycgirl

Discuta cu el

10 Mai 2005, 13:31

In fiecare zi daca este necesar
Spune-i ca ai incredere in el, dar ca o a doua greseala l-ar putea costa relatia cu tine.
Arata-i, calm si rational, fara lacrimi si teama, ca te poate pierde oricand, si ca trebuie sa aiba foarte mare grija de tine in primul rand.
Ca pe tine inca te afecteaza ceea ce ti-a facut, si spune-i sincer ce gandesti si ce simti...

didilica

didilica

07 Sep 2004, 18:46

Hmmm... Ar fi frumos sa ai dreptate. As vrea sa reusesc sa cred in el. Ciudat e ca, la inceputul relatiei noastre, credeam ca nu voi mai intalni niciodata pe cineva care sa ma iubeasca asa de mult. Nu imi pusesem niciodata problema sa nu am incredere completa in el. Pur si simplu simteam asta intr-un mod natural. In toate celelalte relatii pe care le-am avut mi-am pus uneori intrebari, dar nu aici. Cred ca atunci cand am aflat ca are pe altcineva, am suferit cel mai puternic soc din viata mea. Si de la acea incredere oarba am ajuns aici... Probabil de aceea mi-e atat de greu. :(

licorna

licorna

Buna, didilica, nu stiu in ce masura te va ajuta ce scriu eu aici, dar s-ar putea. Eu cred ca iti faci griji pe undeva degeaba. Te-ai gandit poate prin prisma ta la ce a insemnat respectiva relatie pentru el. Eu iti pot relata cam ce a insemnat pentru mine o astfel de relatie extra-conjugala: aproape nimic.

Mi-am inselat sotul desi il iubeam. De ce? Nu stiu, cred ca vroiam sa ma simt atractiva, frumoasa, "periculoasa" ;) nimic mai mult. Ah, si sunt curioasa din fire.
Cel cu care iti inseli partenerul nu trebuie neaparat sa fie mai frumos decat ce ai acasa, poti chiar prin comparatie sa te consideri norocoasa, sa te gandesti ca ce ai tu acasa este mai misto. Pe bune ! Si ca dovada ca asa s-a intamplat si in cazul tau este ca a ramas cu tine. Caci daca i-ar fi placut mai mult cealalta tipa te-ar fi parasit. Chiar daca din cauza respectivei s-a rupt relatia, tot te-ar fi parasit, caci in clipa in care dai de un o persoana care iti place foarte mult dar nu vrea sa fie cu tine te gandesti ca poti gasi pe altcineva care sa te faca fericit si nu mai vrei vechea relatie.
Foarte important insa este sa nu il stresezi. Ii poti arata ca suferi, este okay, dar crizele il indeparteaza. Al meu viitor ex a crizat din greu si il uram in momentele alea, cand era sarcastic si furios, dar il iubeam mai mult cand il vedeam doar trist. Nu am vrut niciodata sa il parasesc, si iti jur ca acela cu care l-am inselat m-a facut doar sa imi pretuiesc mai mult partenerul de acasa. Eu cred ca asa a fost si in cazul partenerului tau, ca dovada ca a ramas cu tine si acum isi petrece timpul aproape integral cu tine. Iti inseli partenerul din plictiseala si pentru ca iti este la indemana sa o faci, dar atat.
Am relatii de amicitie cu barbati care si-au inselat partenerele: ca punct comun niciunul nu vrea sa piarda ce au acasa si toti pretuiesc ce au acasa. Din pacate al meu viitor ex nu a vazut lucrurile astfel: probabil este greu cand tu patesti chestia asta, recunosc. Dar asta este adevarul, crede-ma. Si barbatii gandesc la fel. Asa ca, mult succes si nu mai fii stresata (daca poti, desigur).

didilica

didilica

Cum poti sa ai din nou incredere in el dupa ce te-a inselat?

La inceput credeam ca nu sunt indragostita. Mi se parea ca el este nebun dupa mine si ca ar face orice ca sa nu ma piarda. La un moment dat am inceput sa avem probleme pe plan sexual. A trecut asa aproape un an.
Apoi l-am simtit schimbat. Nu intelegeam, in mintea mea nici nu puteam sa concep ca el ar vrea sa renunte la relatia noastra. Am verificat si am descoperit ca intr-adevar avea o alta relatie. Am crezut ca o sa innebunesc. Au fost cateva luni de cosmar.
Nu vroiam sa il pierd! Am discutat si cu un psiholog, care m-a ajutat foarte mult. Stiam ca ma iubeste. Am avut rabdare sa isi rezolve "problemele" si i-am aratat cat de mult inseamna pentru mine.
Acum cred ca este bine. Au disparut si ultimele urme de beep-uri si mesaje, isi petrece aproape tot timpul liber cu mine, dorm in fiecare noapte la el (nu locuim impreuna). Relatia intima s-a schimbat si ea foarte mult. :)
Poate va intrebati: care este atunci problema ei?
Imi este acum mai greu decat atunci cand stiam ca se intalneste si cu cealalta. Mi-e frica ca totusi s-ar putea intampla ceva si as putea sa il pierd. Mi-e frica ca nu ii ofer ceea ce isi doreste. Tresar de fiecare data cand ii suna telefonul sau cand primeste un mesaj, ma sperie fiecare jumatate de ora de intarziere de la servici. Si mai rau decat atata, de cate ori vad o femeie frumoasa pe strada, ma intreb daca nu cumva este una dintre cele cu care a fost el.
Cum sa fac sa am din nou incredere in el? Cum sa nu il sperii cu toate temerile mele?