despre...infidelitate

by: punctulpei
Tentaţia infidelităţii a existat mereu.
Am văzut aici mesajele unor oameni obişnuiţi.
Este evident că posibilitatea de a avea un partener IDEAL este mică. Mereu avem ocazia să vedem alte persoane mai deosebite...Vom trăda la nesfîrşit? Pe cine trădăm?
Toate aceste persoane infidele sau în care apare tentaţia infidelităţii nu au ajuns să facă pace cu ele însele.

punctulpei

punctulpei

weekend invitatie dan sportiv Bucuresti

13 Mar 2006, 15:17

Multumesc pentru comentarii.
Da, comunicarea poate rezolva multe, daca nu este vorba despre o escrocherie sentimentala. Acest tip de escrocherie este de aceeasi natura cu escrocheria politica sau economica sau educationala sau...
Au ceva in comun. Am vazut oameni care prospera daca cei de langa ei se ofilesc si oameni care prospera daca cei de langa ei prospera. Fiecare categorie are argumente. Si credinciosul si hotul se roaga alaturi in aceeasi biserica. In cele din urma trebuie sa acceptam ca nu toti oamenii au aceeasi natura umana, adica nu ne tragem din acelasi loc, adica nu avem acelasi material genetic etc
Este vorba despre lupta pentru supravietuire. Cei slabi pierd.
Dar, eu nu cred ca cei slabi sunt slabi pentru ca iubesc curat sau pentru ca nu stiu sa comunice, ci pentru ca nu sunt educati, informati si sprijiniti prin institutii sociale sau in familiile lor. Sunt multe de spus, dar nu este locul pentru asa ceva.
Mergeti la un concurs de dans sportiv, sa vedeti copii si tineri veseli si plini de viata, ca sa vedeti ca are de ce sa va implicati sau sa va temeti. Au drepturi pe care statul refuza sa le acorde, iar familiile de cele mai multe ori nu stiu sa le acorde. Au dreptulş sa fie fericiti si nu escrocati, la fel ca si copii vostri daca ii aveti sau ii veti avea.
Cu bine!

punctulpei

punctulpei

week-end dans sportiv Bucuresti

13 Mar 2006, 15:13

Multumesc pentru comentarii.
Da, comunicarea poate rezolva multe, daca nu este vorba despre o escrocherie sentimentala. Acest tip de escrocherie este de aceeasi natura cu escrocheria politica sau economica sau educationala sau...
Au ceva in comun. Am vazut oameni care prospera daca cei de langa ei se ofilesc si oameni care prospera daca cei de langa ei prospera. Fiecare categorie are argumente. Si credinciosul si hotul se roaga alaturi in aceeasi biserica. In cele din urma trebuie sa acceptam ca nu toti oamenii au aceeasi natura umana, adica nu ne tragem din acelasi loc, adica nu avem acelasi material genetic etc
Este vorba despre lupta pentru supravietuire. Cei slabi pierd.
Dar, eu nu cred ca cei slabi sunt slabi pentru ca iubesc curat sau pentru ca nu stiu sa comunice, ci pentru ca nu sunt educati, informati si sprijiniti prin institutii sociale sau in familiile lor. Sunt multe de spus, dar nu este locul pentru asa ceva.
Mergeti la un concurs de dans sportiv, sa vedeti copii si tineri veseli si plini de viata, ca sa vedeti ca are de ce sa va implicati sau sa va temeti. Au drepturi pe care statul refuza sa le acorde, iar familiile de cele mai multe ori nu stiu sa le acorde. Au dreptulş sa fie fericiti si nu escrocati, la fel ca si copii vostri daca ii aveti sau ii veti avea.
Cu bine!

pisi

pisi

Raspuns

09 Mar 2006, 16:05

Mi-a placut raspunsul tau, Vandal, si in parte sunt de acord cu ceea ce ai scris ! Si eu sunt pt dialog intre cei doi, ca atunci cand ceva scartaie in relatie , sa tragi semnalul de alarma, si sa-ti inviti partenerul la o discutie ! Deci, si eu sunt pro comunicare in relatie, asa mi se pare corect, dar in nici un caz, nu i-as marturisi partenerului ca flirtez cu altcineva, ca simt dorinta pt acea persoana, ar insemna sa-l ranesc pt un foc de paie , si zau ca n-as vrea sa-i fac asta !
Mi s-a intamplat si mie sa mi se aprinda calcaiele dupa cineva, dar eu am un truc , daca pot sa-i spun asa , astept sa treaca o perioada de timp , ca sa se mai duca din vraja , si astept sa-i iasa la iveala defectele ! Daca imi dau seama ca n-as suporta pe termen lung acel barbat cu defectele sale, o rup cu el !
Revenind la lasitate, raman la parerea mea ca vinovate sunt ambele parti , o data ea sau el , cel care inseala, pt ca nu stie sau se teme sa-i spuna partenerului ceea ce -si doreste de la relatie , cee ce-l deranjeaza in relatie, sau face asta din comoditate, dar de vina e si cel care e inselat, pt ca nu-si mai da silinta sa caute sa asculte, sa intrebe, sa recucereasca persoana de langa el, da dovada de nesimtire si de impasibilitate, adica merg pe principul " e nevasta-mea sau barbatul meu si nu mai trebuie sa ma chinuiesc sa-l recuceresc " ! Atitudine total gresita, chestia asta imi aduce aminte de ce spunea o cabaretista pe numele ei Desiree Nick, si anume ca " sexul intr-o casnicie , e ca si mersul la o benzinarie , stii ca acolo poti gasi de toate si e deschis non-stop ", trist, dar adevarat, si in concordanta cu vremurile pe care le traim !
Deci , ca si o concluzie : fratilor, nu uitati sa recuceriti persoana de langa voi, zambiti-i in fiecare zi, faceti-i mici surprize, ascultati-o la suparare, sariti-i de gat cand vine acasa, faceti dragoste cu el sau ea, uitand de tot ce e in jurul vostru, ca si cand ar fi ultima oara cand o faceti, doar asa veti mentine viu focul dragostei voastre !
Am incercat si functioneaza sfatul de mai sus , incercati si voi !:))
Sa fiti cu totii iubiti si respectati ! :))

vandal

vandal

mmmmm.....

08 Mar 2006, 17:40

Daca intr-o relatie ceva nu merge si unul din parteneri realizeaza acest lucru mi se pare o chestie de bun simt ca o discutie sa urmeze pentru a vedea ce este adevarat, rutina sau inchipuire.

Dar cind unul dintre parteneri CREDE ca celalt nu il mai iubeste si simte nevoia de caldura, iubire atentie, etc si alege calea infidelitatii este vorba de lasitate si egoism.

Spunind ca de vina sint amindoi este numai o cale de a trece o parte din vina pe care cel ce inseala o simte asupra celui inselat.

Si asta tot din egoism.

Nu vreau sa jignesc sau sa ranesc pe nimeni aici dar cred ca spunind lucrurile asa cum sint va deschide ochii celor care se gindesc sa faca acest pas.

Analizati-va viata si dicutati cu partenerul vostru in sinceritate si incredere pentru a vedea daca mai e ceva intre voi sau nu.

Drumul infidelitatii este un drum penibil si plin de suferinta pentru toti cei implicati.

Ginditi-va bine si ginditi-va si partenerul vostru (care va poate rezerva surprize de proportii) inainte de a face ceva care, poate, va va bintui toata viata. Care este una singura.

Pina la proba contrarie :-)

pisi

pisi

Mda

08 Mar 2006, 11:35

Da e vorba si de lasitate si de egoism , dar cine nu a fost macar odata in viata las sau egoist ??? Daca in acel moment simti ca asta e ceea ce vrei, de ce sa nu inseli, vezi tu mai tarziu ce se intampla !
Ca tot ai adus vorba de etichetari, citeste mai cu atentie ce a scris si pe ce ton "." de pe i!
Tu privesti astfel lucrurile pt ca si tu ai fost inselat la randul tau, ia pune-te in locul sotiei sa vedem ce ai simtii ! Nu poti sa acuzi fara sa incerci sa te transpui in locul celui pe care il condamni ! In viata , lucrurile nu sunt nicidecum albe sau negre, ci gri ! Deci, trebuie sa fii gata tot timpul pt un compromis !
Daca crezi cumva in Viata de Apoi, normal ca vei incerca sa nu pacatuiesti, eu nu cred, si nici n-am ambitia asta de a ajunge in Rai ! Asa ca intotdeauna voi face ce-mi face placere, indiferent de ce cred unii sau altii despre mine, daca imi asum riscurile ce le presupun actiunile mele, nu ma va interesa ce cred altii !
Atunci, cand inseli nu exista numai un singur vinovat, ci vinovati sunt cei doi ! Te intreb ceva, Vandal, de ce nu inselam atunci cand suntem proaspat indragostiti ? Corect, pt ca atunci ne bucuram de toata atentia celui sau celei de langa noi , pt ca avem o imagine hiperbolizata a lui sau a ei ! Si ce se intampla cand acea imagine se estompeaza sau te scufunzi in realitatea cotidiana ? Corect, incepi sa-l sau s-o neglijezi pe el sau ea ! Si atunci omul acela cu ce e vinovat ca vrea un pic de atentie sau dragoste ? Normal ca e frustrat si va incerca sa caute ceea ce nu primeste acasa, fara a-si pune relatia de acasa in pericol, decat daca e sigur de intentiile serioase ale amantului sau amantei ! Nu ti se pare normal asa , sa nu renunti la cineva cu care te-ai obisnuit , de care te leaga ceva, nu conteaza ce, copii, casa, cont comun in banca etc !
O relatie inseamna compromis, cand unul greseste , vinovati sunt amandoi, nu doar unul !
Sa ai o zi buna !

vandal

vandal

Mda...

07 Mar 2006, 17:40

Nu cred ca este vorba de o cruciada. Este vorba (IMO) de a spune lucrurilor pe nume.

Cel care inseala poseda intotdeauna o mare doza de lasitate si egoism (inca o data IMO). Mai mare decit partenerul inselat in orice caz.

Egoism pentru ca nu se gindeste la nimeni altcineva decit la el ca persoana.

Lasitate pentru ca alege calea minimei rezistente.

O discutie cu partenerul inainte de a se angaja pe drumul infidelitatii este de recomandat dar aici lasitatea isi spune cuvintul.

Ar fibine daca am putea duce o discutie civilizata fara atacuri personale si etichetari gratuite.

Incercati sa lasati furia personala de o parte si sa discutam inteligent si politicos.

Probabil multe persoane (barbati si femei) vor avea de cistigat citind aceste forumuri.
Stiu ca este greu de acceptat dar este mult mai bine sa spui lucrurilor pe nume decit sa te minti singur.

N.B. IMO = in my opinion

pisi

pisi

hahaha

07 Mar 2006, 16:20

Ai declansat cumva cruciada impotriva infidelilor si a infidelelor ? :))
Adica, cei care inseala sunt niste persoane de nimic; din cate imi dau seama din ce ai scris tu asta e parerea ta ! Te-ai gandit ca cei care inseala , le lipseste ceva acasa , ca cel pe care il iubesc nu le pot oferi acel ceva ? Ca doresc sa umple un gol , ca simt nevoia de diversitate ? Ca poate cel sau cea de acasa ti se ofera pe tava si tu vrei ceva mai mult de atat ? Tu vrei sa cuceresti, dar el sau ea, e mult prea preocupat de problemele cotidiene, ca uita de tine ??? Sau nu da importanta incercarii tale de a-l recuceri ?
Inainte de a condamna, nu uita, ca si tu , ca si noi astia pacatosii si oameni obisnuiti cum ne spui tu, suntem cu totii oameni !
De care parte a baricadei te afli? Asa e ca ai fost inselat (dupa stilul de a scrie banuiesc ca esti barbat sau femeie cu deprinderi de tribadism :) )!!!
Lasa-ne pe noi sa fim marunti , neimpacati cu noi insine , tradatori, si tu traieste-ti propria viata ! Sau viata ta nu e atat de interesanta pe cat e a altora ??:))