dilema iubirii sau dilema atractiei?

by: andreea_cosmin
am si eu un prieten de care nu sunt multumita si alaturi de care nu doresc sa-mi fac un viitor pt ca este mai tanar ca mine cu 4 ani. fostul prieten, fata de care am o atractie deosebita si invers, si care are un statut social super, imi propune sa ne reintalnim. nu stiu ce sa fac? el este in strainatate cu serviciul pana in luna martie si mi-a propus o mica vacanta dupa revelion acolo. sunt intr-o mare dilema daca sa merg sau nu.
sper sa existe o perosoana care viziteaza regulat acest site si care este disponibila sa-mi asculte durerea si sa ma sfatuiasca. va multumesc. sunteti ultima mea sansa.

fluturas28

fluturas28

ah

02 Mai 2007, 09:39

deci ai renuntat?? pai eu as fi mers in locul tau. dar atata timp cat nu stai in pat si plangi si te intrebi la ce-ar fi fost e in regula!!! fruntea sus si fii tare!! ce-i al tau e pus deoparte!!

sweetsweet

sweetsweet

:)

02 Mai 2007, 09:29

felicitari pentru ca ai avut in sfarsit curajul sa faci acest pas..ai grija de tine in continuare!!!pup si eu..

andreea_cosmin

andreea_cosmin

pentru "fluturas28"

01 Mai 2007, 19:24

buna "fluturas28"

iarta-ma dar chiar nu stiu la ce te referi
poate imi dai mai multe "explicatii"

te sarut

fluturas28

fluturas28

??

27 Apr 2007, 14:26

si ce pierzi daca mergi???

andreea_cosmin

andreea_cosmin

noutati

16 Apr 2007, 14:22

uitasem sa va spun....mi-am schimbat si look-ul.
mai am de lucrat doar la atitudinea fata de ceilalti si o sa incep sa-mi fac noi prieteni, deoarece nu mai am pe nimeni acum :(...doar voi, cei cu care impartasesc tot ceea ce vedeti scris.
pupici pt toata lumea

andreea_cosmin

andreea_cosmin

noutati

16 Apr 2007, 14:17

hello dragele mele si dragii mei

vreau sa impartasesc o bucurie cu voi. odata cu venirea primaverii am facut "curatenie" si in viata mea. astfel ca am renuntat atat la "iubirea imposibila" cat si la relatia pe care o aveam. am facut acest lucru pentru ca nu avea rost sa-l mai fac sa sufere pe prietenul meu si nici sa mai visez la ceva care nu are viitor. asa ca...sunt libera, ma ocup doar de mine in prezent iar cand va fi sa fie, poate am si eu noroc de data asta sa intalnesc ceea ce merit.
multumesc pt sfaturile date pana acum si sa ne auzim in continuare cu noi discutii. kisses

sweetsweet

sweetsweet

andreea

22 Dec 2006, 17:38

si eu cred ca incearca sa te tina de rezerva..imagineaza-ti ..a zis ca are prietena in romanaia de ce ti-a propus sa petreci o vacanta langa el daca are prietena..eu cred ca ar fi mai bine sa-l lasi ..sa-l scoti din sufletel..nu merita sa te intorci in trecut, sincer, nu stiu daca ai avea ceva de castigat..craciun fericit la toata lumea!:)

pisi

pisi

Andreea_Cosmin,tipul asta nu stie ce vrea!

19 Dec 2006, 18:38

Sau mai exista o varianta:incearca sa te duca cu zaharelul si sa te tina de rezerva in caz ca i se strica relatia cu cealalta tipa!
Nu mai pune suflet in relatia dintre voi doi si incearca sa-l uiti,sa-l ocolesti,crede-ma,iti faci tie un bine!

Iti doresc mult,mult noroc in viata sentimentala. :)

capul sus

19 Dec 2006, 17:57

vorbeste cu el
de cand nu v-ati vazut?
ai nevoie de o discutie lunga cu el sa incerci sa-iti dai seama ce are de gand in privinta ta,daca ti-e mai greu sa-l intrebi direct

andreea_cosmin

andreea_cosmin

19 Dec 2006, 12:49

ma simt ciudat...vreau sa fim impreuna dar nu vreau pt ca stiu ca nu-si doreste o relatie serioasa inca...si nu stiu daca as putea sa ma comport doar ca o persoana cu care are o legatura trecatoare,nu pot sa nu ma implic.e asa de greu!sunt atat de singura acum de sarbatori.familia nu poate tine locul sentimentelor de iubire.asta e sigur pt oricine
:((

cum te simti acum?

19 Dec 2006, 10:56

esti dezamagita?te simti usurata?care e starea ta?cum vezi tu lucrurile?
cred ca in ciuda sentimentelor tale nu ai incredere in el,nu stii ce vrea si iti da un sentiment de nesiguranta

andreea_cosmin

andreea_cosmin

17 Dec 2006, 17:34

oameni buni...am facut din toate ce mi-ati spus voi. am vb cu el...i-am propus sa petrecem craciunul impreauna dar din pacate fiind pkecat atata vreme mi-a spus ca le-a promis parintilor sa fie aproape de ei in aceste momente. e de inteles nici nu am insistat. asa...i-am spus ca m-am gandit si am putea sa ne dam o sansa, sa ne cunoastem mult mai bine pana acum...insa el a fost cinstit cu mine si mi-a spus ca are pe cineva in romania, are o relatie care nici nu merge dar nici nu sta si ca nu isi doreste inca o rel serioasa deoarece are in prim plan cariera. nu stiu ce sa fac?! mai astept inca.

andreea_cosmin

andreea_cosmin

06 Dec 2006, 13:34

buna Pisi
Iti multumesc pentru sfat. Exact asta voi face. sper ca ceea ce ii voi propune sa nu-l sperie si sa accepte. eu mai astept si alte sugestii. si o sa va tin la curent. cev atrebuie sa iese din situatia asta.
va pup pe toti. un mos nicolae bogat.

pisi

pisi

Andreea,traieste clipa!

06 Dec 2006, 10:15

Sfatul meu este sa te impaci cu el,sa petreceti impreuna sarbatorile de iarna,si abia apoi,puteti lua o decizie in privinta relatiei voastre.

Daca nu profitati acum de aceasta sansa,s-ar putea ca,mai tarziu,sa regretati ca n-ati luat decizia potrivita la momentul oportun.

Dupa cum remarc eu evenimentele, voi doi inca mai tineti foarte mult unul la celalalt,mai dati-va voua insiva o sansa,o meritati.

Si crede-ma,te rog, pe cuvant,ca de multe ori dupa o astfel de despartire si reimpacare relatia devine cu mult mai intensa si trainica,deoarece ati avut timp sa va ganditi unde anume ati gresit si ce masuri trebuiesc luate pentru a va indrepta greseala,fara sa fiti influentati de prezenta celuilalt.

Deci,sfatul meu este sa te impaci cu el,profita de aceasta sansa.

Sa auzim numai de bine,te-am pupat si ai grija de tine. :)

andreea_cosmin

andreea_cosmin

06 Dec 2006, 08:44

pai si cesa fac? ajutati-ma cu un sfat va rog!
vreau sa-i propun fostului meu iubit sa petrecem sarbatorile impreuna, cand fiecare dintre noi isi doreste pe cineva langa el si sa incercam sa ne mai dam o sansa, poate chiar vedem cu alti ochi relatia noastra. vreau sa precizez ca m-am despartit de cel cu care nu vroiam sa am un viitor si consider ca pot incerca sa o fac insa alaturi de cel pe care l-am iubit, care acum isi numara in calendar zilele pana la sosirea acasa.
chiar am nevoie de sfaturile voastre, a persoanelor care privesc din afara aceasta situatie.
mii de multumiri

dragosh_soul

dragosh_soul

Pai...cel de acum?

05 Dec 2006, 23:00

Fostul ,am inteles! E misterios ,e "pe-afara" ,are bani...te-ai gandit ca el ,acolo ,mai ca toti romanii ,l-a apucat dorul de casa ,si te vede cu alti ochi decat cei cu care te-a lasat?
Pana la urma..voi v-ati despartit! nu? au fost motive...nuuu?? Stii vorba aceea cu "ciorba reincalzita?" ?

andreea_cosmin

andreea_cosmin

raspuns

29 Nov 2006, 10:49

multumesc pt raspuns....o sa-ti dau mai multe detalii
fata de fostul prieten am sentimente deosebite...nu neaparat ca a fost primul barbat din viata mea, dar e altfel...e ceea ce-mi doresc pt mine. insa nu am renuntat la el, am cazut de comun acord sa ne despartim deoarece in momentele alea nu ne potriveam, nu stiam sa comunicam. acum, amandoi am realizat ca vrem sa fim impreuna dar ne place si sa fim independenti. nu stim ce vrem. de-aia eu incerc macar din sfaturi sa invat ceva. atractie dintre noi este deosebita si invaluie sentimentele, e mai puternica decat ele.
cat despre actualul prieten, nu mai simt nimic, incerc sa-l modelez cum vreau, sa-l ajut ca pe un amic apropiat, nu mai pot sa-i raspund sentimentelor asa cum vrea el. mi-e teama sa-l fac sa sufere desi mi-a spus cuvinte grele, dar nu sunt razbunatoare.
nu stiu ce sa fac.
multumesc.

Hm

25 Nov 2006, 00:20

Din cate vad eu tu nu ai dilemele astea incurcate. Pentru actualul ce simti, iubire sau atractie? Fata de fost? Iubire, atractie, sau atractie pentru statutul social? Cred ca problema ta e "nesatisfactie vs materialism", iar in cazul asta nu exista o alegere. De ce stai langa o persoana care nu te multumeste si alaturi de care nu vezi nici o perspectiva? De ce ai renuntat la o persoana care te multumea, care te atrage si care are ce-ti doresti, adica un statut social "super"?