carte de munca

by: singer
as vrea sa stiu daca mai sunt valabile cartile de munca.eu am lucrat un an de zile la o firma,care mi-a facut un contract de colaborare.dupa care am plecat peste hotare,unde lucrez si in prezent.desi nu am carte de munca si am doar un contract de colaborare de un an de zile,cotizez de ceva timp la "Casa Nationala de Pensii".as vrea sa stiu daca e in regula si daca dupa ani de zile in aceasta situatie,pot primi pensie.sau am nevoie neaparat de carte de munca?ce am de facut in situatia asta,tinand cont ca nu ma voi intoarce prea curand in tara,iar timpul trece?

singer

singer

lipsa cartii de munca

18 Ian 2008, 08:13

eu am un contract incheiat cu casa de pensii nationala si cotizez o data la trei luni o anumita suma,deoarece sunt in afara tarii si aici lucrez ilegal.cei de la casa de pensii mi-au spus sa stau linistita ca acesti ani cotizati se vor adauga la vechime cand voi veni in tara.dar as vrea sa aud mai multe persoane pt a ma linisti.multumesc!

codreanu

codreanu

contract de asigurat la ITM

08 Aug 2007, 20:41

Valabilitatea cartilor de munca se va mai prelungi aproximativ 2 ani(fiind vorba de documentul scriptic).Dupa 2009 va fi inlocuita cu registrele de evidenta electronice in care sunt arhivate toate datele referitoare la activitatea in munca a unei persoane.
Daca aveti incheiat un contract de asigurat la ITM veti putea beneficia de pensie cand veti avea varsta legala si stagiulde cotizare necesar pt pensionare.(cotizarea se face la ITM si nu la Casa de Pensii si Alte drepturi de Asigurari Sociale)

Link-uri recomandate:designer interior onlinedesigner interior bucurestinikydecor.romobilier living preturiclassic interior design
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.