istoria ciorapului - anii '40 si anii'50

personlaura_baldini

Anii ’40 Nylon-ul are un succes extraordinar

- ciorapii de nylon au fost distribuiti in toata tara, 64 de milioane de perechi vanduti in primul an.
- Al 2-lea Razboi Mondial pune capat productiei firelor fine, lipsa nylonului avand ca efect producerea unor lungi cozi in magazine

Anii ’50 Revolutia ciorapiilor fara cusatura

-in Statele Unite si in Europa au fost lansati ciorapii fara cusatura
-gama oferita continua sa se imbogateasca cu noi feluri de transparente si noi culori
-progresele tehnologice reduc costurile nylon-ului, fiind astfel mai accesibili.

• person pe val :p

Asta nu stiu sa-ti spun :))). Dar ceea ce este cert este ca au reintrat in trend. Ia uite ce avem aici (http://bit.ly/eBHzdo)

09 Dec 201015:52
  • person :))

dar ciorapii tricotati cine i-a inventat? aia pe 5 ace =)))))))))))))))

06 Nov 201015:27
  • person casual

De obicei ciorapii colorati sunt mai adecvati intr-un cadru mai putin formal si dau intotdeauna farmec unei tinute casual.
    Cu toate astea cred ca niste dresuri ca astea http://sp2.ro/ad2e41, asortate la o fusta conica, neagram cu talie inalta, ar fi perfecte.

11 Oct 201017:34
  • person interesant

Da, interesant :).Habar nu aveam de treaba asta.
    Cred ca ar fi dragut sa initiam o discutie mai detaliata despre dresuri si sa impartasim una alteia diverse trick-uri.
    Asa ca, voi ce preferinte aveti?Vi se par ok ciorapii colorati sau cu model pentru birou?

07 Oct 201017:36
  • person picanterii

Cred ca ar fi interesant sa stim cu toate care este "compozitia" ciorapilor ca sa evitam confuziile;)).
    In general ciorapii au in compozitie:
    - Poliamida (nylon): majoritar
    - Elastan (Lycra): procente cuprinse intre 2-25%; cand procentul este foarte mic, este de asteptat sa-l regasim numai in elasticul din talie.

Si ca sa va mai spun o picanterie legata de discutia de mai sus, initial, la aparitia sa in Evul Mediu,ciorapul a fost un accesoriu exclusiv masculin. Cine ar fi crezut :)?

06 Oct 201017:25
  • person ciorapii

ehe:))) ce tare...chiar ca! saracele trebuia sa sufere ele...cum sa faci asa ceva...sa lasi femeile fra ciorapi:))

22 Sep 201012:50
  • person Dar stii

de ce nu se mai gasea nylon in timpul celui de-al doilea razboi mondial? ca el se folosea la realizarea parasutelor si corturilor militare.

Cat or mai fi injurat femeile de atunci razboiul :))

22 Sep 201008:50
Recomandari

Newsletter Ele.ro

Team Building
  • person

"iubeste sincer"

Blog Ele.rochevron_right

• speaker_notes   test
  • speaker_notes   test
Forum Ele.rochevron_right

LUMANARE ARTIFICII SET24 DIVERSE CULORI

4 RON   5 RON