despre tot felul de muzichii

by: pisi
Personal ascult f mult pop-rock, muzica punk , atat trupe romanesti, cat si straine !
Acum sunt in perioada cand ascult mai mult melodii de inima albastra, balade adica sau melodii de dragoste !
Ascult cu f mare placere Robbie Williams, Lisa Stansfield, Travis, U2, The Corrs, Blur, Richard Ashcroft, Vama Veche , Voltaj, Vank, Blur, Sugababes si exemplele ar putea continua !
Daca o melodie n-are versuri care sa-mi spuna ceva, n-o ascult ! Si inca ceva : nu-mi plac melodiile cu versuri banale !
P.S. I-am uitat pe dragutii de REM si The Cure !!!
Pt Alex :Aura Urziceanu ascult de cand sunt copil, imi place f mult cum canta !
Catalin Crisan nu e pe gustul meu, nu prea imi plac melodiile tip slagare ! :))
Ascult insa cu mare placere si muzica clasica ! Ah, si muzica anilor '80 !
Sper ca nu v-am zapacit de tot ! :))
Astept sa-mi spuneti si voi ce muzichii ascultati ! :))

ankh

ankh

Phoenixxxxxxxx <-love of my lifeeee :D

06 Aug 2006, 20:27

mda...adorrr efectiv formatia asta... am numai 18 ani, dar adesea simt ca m-am nascut prea tarziu :(( Genurile mele muzicale se axeaza in primul rand pe folk-rock, dar imi place fffffff mult muzica "usoara" (niciodata nu am priceput de ce se numeste "usoara"...), reprezentata de Hrusca, Seicaru, Dauer, Similea&co.
Imi place enorm muzica anilor 60-70-80, ABBA, BZN, Bonney M., Vaya con Dios... si muuuuulti alti si altele care acum nu nu se plimba printre neuroneii mei...:)
Dintre cei mai noi imi plac mult Rammstein, Green Day, Franz Ferdinand... :)

un PS mic: sunt sigura ca o sa imi para foarte rau un pic mai tarziu... shame on me...uffa...

intj

intj

;)

08 Apr 2006, 01:56

kavajava, you should try:

http://www.liveplasma.com

http://www.pandora.com

http://www.dimvision.com/musicmap/

kavajava

kavajava

pisi & alex

02 Apr 2006, 15:03

cu placere ;-)

Buddha Bar chiar are muzica Rai (i.e. muzica algeriana moderna) cui ii place Rai sa caute Khaled (Aisha, Aisha ecoute-moi) sau Cheb Mami (cel care canta cu Sting "Desert Rose") sau Rashid Taha. O versiune mai frantuzita ar fi Faudel, care e nascut in Franta din parinti algerieni, si care canta s-u-p-e-r-b. Algerienii nu-l recunosc de algerian, francezii nu-l recunosc de francez, dar baiatu' e super!

Pentru cunoscatori mai sunt tunisieni sau marocani care canta "Fusion" adica o combinatie intre muzica africana si muzica vestica, de obicei spaniola. Cam ca Ricky Martin & Shakira cantand manele hehehe. Un cunoscut de-al meu, percutionist, super cool, mi-a spus ca ar fi auzit asemenea fusion cu Taraf de Haiduci, sper s-o gasesc pe undeva daca exista.

pisi

pisi

Alex, mama, ce ai

28 Mar 2006, 15:13

draga, si tie am ajuns sa-ti bantui fanteziile ?lol lol
Da, arat bine, intre noi fie vorba , dar nu mai spune mai departe ! :P

alex

alex

PISI,

28 Mar 2006, 14:06

ce bine arati!! ;)

oanna

oanna

mai am ceva bun de tot

28 Mar 2006, 12:56

Michael Buble...e ....nu am cuvinte, insa merita sa ii dati atentie!!!

pisi

pisi

Ieri am ascultat

26 Mar 2006, 17:32

pt prima oara muzica Buddha Bar si sunt profund impresionata, nu stiam ce bine poate sa sune genul acesta ! Imi aduce aminte pe alocuri de muzica populara orientala numita "Rai" !
Frumos, frumos, pacat ca un set de 30 de melodii m-ar costa aproape de 30 de euro !:(
Noroc ca vine Pastele si pot sa-mi anunt Iepurasul ce-mi doresc cadou !:D
V-am pupat, pa !

alex

alex

kavajava merci

25 Mar 2006, 21:31

super tare Cafe del Mar !!! merci mult pt impuls.

alex

alex

bv

15 Mar 2006, 13:55

imi pare rau ca la mine in pitesti nu prea sunt manifestari de genul asta.
dar cu siguranta la primul concert jazz o sa fiu prezent.
si mai vreau sa merg la un concert cu trupa SENZOR
super tare frate!!!!!!!!!!

pisi

pisi

Aseara am fost la un concert de jazz

15 Mar 2006, 11:52

A fost pur si simplu superb, n-as fi crezut ca-mi va placea atat de mult ! Desi poate parea ciudat , muzica mi s-a parut f relaxanta, trebuie doar sa te lasi purtat de acordurile ei...
Trupa la al carui concert am fost aseara se numeste " New York Jazz Guerilla " !
Componenta trupei e urmatoarea : Torsten de Winkel, Audun Waage, Gwilym Simcock , Hanns Hoehns si T.B. Backhaus ! Toti sunt niste muzicieni incredibili , muzica lor e de exceptie, daca aveti ocazia sa-i ascultati sau live sa-i vedeti, nu pregetati, altfel veti regreta !
V-am pupat, pa !

kavajava

kavajava

Buddha Bar

08 Mar 2006, 20:25

a fost odata ca niciodata ...

... un club denumit Cafe del Mar, in Ibiza, Spania. DJ-ul de acolo mixa o muzica asa de misto, gen ambiental dar cu accente dansante si savoare marina, incat lumea a inceput sa umple mesele si ringul de dans seara de seara,

Dupa o vreme, s-au gandit ei ca ar fi bine sa vanda muzica, intrucat tot nu puteau acomoda toti interesatii de muzica lor. Asa s-a nascut colectia Cafe del Mar. Cred ca sunt 8 CD-uri cu totul, poate mai multe.

Poate va intrebati, bine-bine, dar noi vorbeam de Buddha Bar. Buddha Bar este un club in Paris - real, brick & mortar, care a preluat ideea dar cu savoare orientala, ca sa nu fie la fel. De atunci au mai aparut si altele, de ex. Barrio Latino.

Buddha Bar e mai oriental, cu muzica indiana, araba, nord-africana etc.

alex

alex

vreau si eu

07 Mar 2006, 19:47

informatii despre Buddha Bar si genul asta de mizica pls!!

alex

alex

vreau si eu

07 Mar 2006, 19:45

informatii despre Buddha Bar si genul asta de mizica pls!!

pinky

pinky

:)

07 Mar 2006, 18:54

la buddha bar intervin si eu... foarte tare "genul", ca nu stiu cum sa-i zic mai exact... la muzica orientala nu ma bag ca n-am ascultat, poate o sa incerc, ca m-ati facut curioase :)

kavajava

kavajava

Miau

07 Mar 2006, 18:39

Draga Pisi, n-am mai postat de mult e adevarat, asa de demult ca nu-mi mai aduc aminte ce am postat hi hi!

De algerieni am uitat, Khaled si Cheb Mami sunt excelenti, incearca si Faudel care e nascut in Franta dar are parinti algerieni, el se crede algerian algerienii cred ca e francez, ma rog ...

Nu cunosc trupa pe care ai ascultat-o aseara sau o asculti in seara asta.

Ce ziceti de muzica "fusion" gen Buddha Bar sau Gotan Project?

Cat despre muzica romaneasca in strainatate, se vide Taraf de Haiduci, Fanfara Ciocarlia si Fulgerica ... sa nu spuneti ca nu v-am avertizat hehehe ....

pisi

pisi

Bine ai revenit, Kavajava

07 Mar 2006, 13:59

de multicel n-ai mai postat pe aici !:)
Muzica orientala ascultam si noi , ne place f mult Cheb Mami , de asemeni Hossam Ramzy , si tipul care canta Aisha, offf, am uitat cum il cheama ! Gata , mi-am adus aminte, Khaled !
Revenind la alte genuri muzicale , de curand am descoperit-o pe KT Tunstall , oare pe unde s-o fi ascuns fatuca asta , e pur si simplu geniala, Kaiser Chiefs imi plac f mult, si mai imi plac si Apoptygma Berzerk ! Pe ultimii ii vad diseara in concert, d-abia astept !:))
V-am pupat !:))

kavajava

kavajava

diverse

06 Mar 2006, 19:05

Eu ascult foarte multa muzica orientala - Amr Diab, Ragheb Alama, Hossam Ramzy, Shakira etc. De asemenea fusion music - flamenco arabic etc

Preferinte mai vestice - James Blunt, Robbie Williams, Green Day, Juanes si alte reggaeton

Pentru relaxare - Massive Attack, muzica de la Lord of the Rings etc.

Am incercat si Arash si bollywood da' nu prea s-a prins :-)

pinky

pinky

hehe

26 Feb 2006, 22:32

bob marley e tare de ascultat cu tigara in gura... dak intelegeti...

pisi

pisi

La capitolul reggae,

24 Feb 2006, 11:45

prefer sa ascult mai degraba UB40, Gentleman si Seeed ! :) Poate ca n-ai auzit de ei, ca nu-s atat de cunoscuti, dar canta haios dupa parerea mea !:)
Bob Marley nu prea am ascultat cine stie ce ! Nu stiu de la el, decat vreo 2-3 melodii ! :)

alex

alex

bob marley

23 Feb 2006, 23:36

sa nu uitam de bob marley, nu e frumos !!
ca tot am vazut pe la tv o froaza de documentarii cu el.

pinky

pinky

:)

22 Feb 2006, 22:55

ba da, royksopp sunt nordici, de glidq ziceam k sunt de pe la noi... hippie, me loves hippie times... mi se pare cea mai tare perioada din istoria recenta, cu muzica, cu hainele si cu atitudinea! foarte tare :)

pisi

pisi

Inseamna

22 Feb 2006, 21:40

ca si odrasla are gusturi deosebite in materie de muzica !
Asa e , prin anii '60 , oamenii s-au simtit cu adevarat liberi si au aratat asta in mod vadit fara sa faca rau cuiva !:)
Ma intreb oare daca vom mai trai asemenea vremuri vreodata ? Eu nu le-am trait, nu eram inca nascuta pe atunci, dar mi-am putut face o idee ascultand muzica din acea vreme ca sa -mi creez minte ce atmosfera era pe atunci !
Cred ca multe s-ar schimba pe lumea asta, daca si oamenii s-ar schimba ! :))

pisi

pisi

Ai vazut

22 Feb 2006, 17:44

si concertul "The Wall " al lui Pink Floyd , acela de la Berlin , cand au cantat cu mai multi pe scena ? :))
O intrebare , Ella: Ai fost cumva in adolescenta o hippie(sper ca am scris corect ), ai crescut odata cu generatia flower power ? :))

pisi

pisi

Andra,

22 Feb 2006, 13:36

Royskopp nu sunt cumva nordici sau ma insel eu ?
Mando Diao e ok, Patrice de asemeni(imi place si muzica reggae ), Edit Piaf nu prea am ascultat !
Alex, mie mi se pare limba franceza o limba f senzuala, chiar imi place ! Nu cumva o urasti din cauza ca o faceti la scoala ?:-P
P.S. Am uitat sa-l mentionez si pe Adam Green ( imi place tare mult ultima lui melodie, " Nat King Cole " ! ) , ati ascultata-o si voi cumva ?

alex

alex

Frank Sinatra super tare

22 Feb 2006, 13:28

si edit piaf (cu toate ca nu suport limba franceza)
incercati si valeriu sterian!!!

pinky

pinky

...

22 Feb 2006, 12:24

the doors si white stripes imi plac si mie... eu mai nou am descoperit royksopp si glidq (astia sunt de la noi, i-am desc in embryo) si mando diao de care iti ziceam... o prietena de-a mea e acum in faza de "reggae" cu patrice :)

pisi

pisi

Dar de trupele astea

22 Feb 2006, 11:34

ce spuneti ? Mie mai imi plac Texas, White Stripes, The Doors, Jethro Tull !
Mai ascult de asemeni cu placere si Norah Jones, Dido, James Blunt, Frank Sinatra si mai sunt multi , nu-mi vin acum in minte ! Ah, da , si Macy Gray imi place !:))
Voi ce mai ascultati , asa mai deosebit ?

pisi

pisi

Am ascultat melodia

21 Feb 2006, 13:22

aceea, Alex, si e intr-adevar f frumoasa !:))
Cuvintele mi se par deosebite intr-adevar !:))
Ce ne mai poti recomanda ?

alex

alex

am descoperit ceva

20 Feb 2006, 16:50

incercati sa ascultati SLANG - Vreau
astept pareri despre melodie ;)

pisi

pisi

Pai muzica la Amelie

20 Feb 2006, 16:44

e dementiala, ca si filmul de altfel ! :))
N-am stiut ca Yann Tiersen a compus muzica la filmul ala !:))
Uite, chiar o sa ma uit dupa soundtrack !