Care E Problema?

by: annalicious

anjelic

anjelic

RE: Care E Problema?

21 Oct 2004, 09:02

eu cred ca problema sunt banii, eu zic ca intodeauna va exista aceasta problema

tish

tish

RE: Care E Problema?

12 Oct 2004, 19:41

Poate pentru ca semnarea acelui act in conceptia multora e sinonim cu "cucerirea redutei". Toata povestea de dragoste dinaintea casatoriei e o lupta, o lupta de cucerire, semnarea actului fiind victoria finala(in mintea multora). De aici incolo multi se culca pe o ureche si uita un lucru elementar, ca "lupta" abia acum incepe.E foarte usor sa cuceresti pe cineva dar mult mai greu sa pastrezi langa tine.
Parafrazand parerea cuiva de pe acest forum in legatura cu un cu totul alt subiect putem afla o parte din raspunsul la intrebarea ta"ce...eram numai noi doi,doar nu credea ca sunt o taranca" era vorba de un gest pe care nu si-ar fi permis sa il faca in perioada de inceput al relatiei ca doar vroia sa il cucereasca, acum cand deja s-au acomodat unul cu altul...isi permite, caci acum se uita lucruri elementare, se uita respectul , se uita multe...Celalat din oaspetele mult dorit si indelung asteptat devine un simplu colocatar...

dulceatza

dulceatza

07 Sep 2004, 18:45

si de ce nu se mai ingrijesc de casatorie..sentimentele sunt mai mult sau mai putin aceleasi.de ce schimba acel act atat de mult relatia?

tish

tish

Dragostea aia mare se spune ca exista la inceput,inainte de casatorie.Eu spun ca poate exista si dupa,doar ca ea nu creste singura trebuie ajutata,cultivata,daca nu se face nimic in cuplu pentru asta,cu timpul dispare,ramanand in locul ei o afectiune normala ce traieste din obisnuinta.
Eu consider ca daca celalalt partener va fi considerat si tratat intotdeuna ca un "musafir foarte drag si de mult asteptat",lucrurile nu vor ajunge niciodata in aceasta situatie.
Oamenii depun tot efortul ca sa cucereasca persoana iubita inainte de casatorie,dar multi ,chiar foarte multi,dupa semnarea actelor,nu mai misca un deget,considera ca o data castigata o batalie tot razboiul e cucerit,ceea ce e total gresit.

dulceatza

dulceatza

ce spui tu este adevarat dar ce s-a intamplat cu dragostea aia mare pe care nu o poate schimba nici comunismul nici democratia :confused: sentimentele adevarat sunt la fel indiferent de vremuri...parerea mea

arlekyn

arlekyn

In primii ani dupa "89 Romania dormita, familiile nu stiau ce sa zica sau sa faca, toata lumea astepta sa se intimple "ceva"...

Apoi, pretentiile si influientele europene au dat bataie de cap cuplurilor, viata in perpetua schimbare brusca si nesiguiranta zilei de maine a dus societatea romaneasca civila si nu numai la schizofrenie colectiva galopanta de azi...

Comunicarea se face crispat, sentimentele primare sunt eviscerate, a disparut respectul de persoana si a aparut respectul de bani, materialismul este inaintea sentimentelor...

Este tragic ca mai toata societatea romaneasca sufera pe putin la nivel de individ de depresie acuta (stres clinic) dar asta trebuie tratat deja la medic, cu tratament adecvat...

dulceatza

dulceatza

eu cred ca ...e lipsa de comunicare si de intelegere.ma uit la ai mei si vad ca isi reproseaza chestii de acum 10 ani ...poate daca ne-am intelege mai mult unii pe altii si am incerca sa redescoperim persoana de care ne-am indragostit ar fi mai bine

diefenbaker

diefenbaker

Toata lumea e suparata acasa ? Chiar daca traim in Romania , tara tuturor posibilitatilor , acum sa nu exageram....poate nu mai sunt eu la curent cu ultimele noutati dar cred ca mai exista familii/cupluri fericite acasa.[QUOTE]MAI BINE SPUS ORICE SPUI îI ENERVEAZA[/QUOTE] sper ca asta ai vrut sa spui , nu prea se observa accentele , poate pentru ca "el" este deobicei obosit de la servici , enervat de la servici , echipa locala de fotbal a pierdut in acea zi , nu mai are sosete curate , si motive se gasesc la nesfarsit.

Sper ca nu am luat-o pe aratura , daca nu la asta te-ai referit, sorry pentru confuzie , daca am nimerit-o , astept alte pareri si continui :D ;)

annalicious

annalicious

Care E Problema?

AS DORI SA STIU UN SINGUR LUCRU DE CE TOATA LUMEA E ASA DE SUPARATA ACASA, MAI BINE SPUS ORICE SPUI II ENERVEAZA, IMI PUTETI DA SI MIE NISTE SFATURI PE CAND MA INTORC SI EU ACASA, SA STIU CUM SA PUN PROBLEMA?!?

IOANA DUBLIN