Culoarea rochiei? - Albul doar pentru virgine

by: raluk
Am auzit multe femei care spun ca din moment ce nu sunt virgine in momentul nuntii nu vor purta rochie alba. Eu nu as tine cont de asta, tot in rochie alba ma imaginez... Voi ce spuneti?

sonia_f

sonia_f

Rochia de nunta

29 Ian 2009, 17:33

Nu stiu daca mai are vreo semnificatie culoarea rochiei de mireasa.
Oricum, cred ca o rochie crem este mai romantica si mai eleganta decat una alba, mai rece, mai oficiala.
Uite aici una superba http://mirese.0fees.net/Rochii-de-mireasa/rochie-de-mireasa-san-patrick-piscis.html
sau asta
http://mirese.0fees.net/Rochii-de-mireasa/rochie-de-mireasa-san-patrick-postal.html

pisi

pisi

Sunt pro rochia de mireasa

17 Feb 2006, 01:44

de culoare alba ! E singura ocazie in viata sa porti o rochie spectaculoasa de culoare alba !
De-a lungul vietii veti mai avea ocazia de -a purta rochii deosebite de alte culori !
Mi se pare depasita ideea de rochie alba=mireasa virgina, sa fim seriosi !
Porti alb ca sa marchezi evenimentul, e unicul prilej de a purta o rochie alba deosebita !
P.S. Asa isi da seama si lumea mai usor cine e mireasa de fapt !:-P

annie

annie

chiar imi place albul

31 Ian 2006, 14:54

Problema virginitatii si a rochiei care sa reflecte asta mi se pare depasita. Dar albul mi se pare o culoare atat de potrivita pentru o ocazie deosebita. Pe langa faptul ca la o nunta, in afara de mireasa nu se prea mai imbraca nimeni in alb!

Asa ca eu voi purta alb, sa se imbrace restul in roz, negru etc. :)

pinky

pinky

:)

31 Ian 2006, 11:55

mie spre exemplu nu-mi place culoarea asta fada... alb...yuck... deci eu sigur n-o sa ma imbrac in alb... plus ca mi se pare prea traditionalist sa se imbrace toate miresele in alb sa arate cat sunt ele de pure... vrajeala, nu mai suntem puri de cum am facut primii pasi :) eu m=am gandit, ca orice fata, cum as vrea sa fie nunta mea... pana acum la capitolul rochie de mireasa am trecut prin diferite etape de culori... bleu, auriu, galben... si am ajuns la roz pal... mi-a placut foarte mult rochia lui gwen... o stiti? mult prea tare... ceva in genul vreau si eu... dar pana ma marit eu, vor mai trece ani buni... daca o sa mai existe forumul o sa vin sa postez aici cum a fost rochia mea :) aaa... si sara jessica parker mi-a placut... very bold, a ales o rochie neagra... super tare... jos rochia alba, sus culorile! :)

and_baciu

and_baciu

same here! white!!!!

26 Ian 2006, 03:08

:) poate si motive wicca... :D

kavajava

kavajava

aparate de bucatarie

21 Ian 2006, 14:12

Asta-mi adune aminte de bancul cu familia cu un baietel invitati la nunta. Baietelul admira rochia alba a miresei, si isi intreaba mama: Mami, de ce are mireasa roche alba?" Mama rspunde "Fiule, inseamna ca e pura." Neintelegand prea bine, baietelul se duce si la tatal sau cu aceeasi intrebare: "Tati, de ce poarta mireasa rochie alba?" Tatal raspunde: "Fiule, toate aparatele de bucatarie sunt albe".

Daca chiar vrea mireasa sa stie toata lumea ca nu e virgina, isi poate alege o culoare perlata, foarte pastelata, aproape alba. E o practica la moda si pentru doamnele la a doua casatorie, sau care se casatoresc pentru prima oara dar mai la a doua tinerete.

xelarent

xelarent

mireasa

13 Dec 2005, 17:06

Desi nu eram virgina cand m-am casatorit, am purtat rochie alba. Cred ca am disperat-o pe croitoreasa cu nemutumirile mele.Pana in ajunul nuntii a tot facut schimbari rochiilor (si asta din cauza mea :P).
Am schimbat cateva toalete de seara, am trecut de la alb la bleu, caramiziu si m-am intors la alb.Nu tin minte sa fii comentat cineva culoarea sau modelul rochiilor.Nici macar soacra mare :P