ce sa fac cu viata mea?

by: emineasca9
Dupa nastere am ramas depresiva,trista,nu mai am pofta de viata.M-am certat cu soacra,nu o mai suport,sotul nu ma intelege prin ce trec.Soacra il tine sub papuc,ii spune ca sunt bolnava de nervi,simt ca o iau razna.Ce sa fac?help!!!!

eva31

eva31

Sorry

06 Apr 2011, 02:07

Du-te la parintii tai sau la rude cateva zile, gandeste-te cum sa iti refaci relatia cu sotul si scapa de scorpia aia de soacra, daca vrei sa iti salvezi casnicia.

emineasca9

emineasca9

VREAU...

05 Ian 2011, 16:19

sa am casa mea cat mai repede,sa fiu linistita cu copilul si sotul meu!vreau sa fiu eu cea care eram inainte de o intalni pe socra mea:FIRE VESELA,GLUMEATA,OPTIMISTA,AVEAM PLANURI DE VIATA MARETE,CREATIVA.....DAR AM DAT DE O BABA INAPOIATA,EGOISTA SI POSESIVA-CARE MI-A BLOCAT VISURILE ,BABA DE CARE VREAU SA SCAP CAT MAI REPEDE,CAND VOI PLECA DIN CASA EI.

emineasca9

emineasca9

..de la soacra

05 Ian 2011, 16:16

...nu ma astept sa-si ceara scuze niciodata...este o nesimtita si o prefacuta!un scorpion razbunator si posesiv!Mi-a spus in fata ca nu-si cere scuze pentru ce mi-a zis,a zis ca NU MI-A DAT CU PARU IN CAP!NA CE SA-I MAI CER,DACAT S-O PRIVESC CA PE UN RAHAT,CU MULTA INDIFERENTA.Nu pot s-o iert dar pot s-o ignor!daca ma credeti ..eu nici macar nu o mai privesc in ochi,imi este mare scarba de ea!

emineasca9

emineasca9

imi doresc...

05 Ian 2011, 16:10

...ca in acest an lucrurile sa evolueze apre bine!sa ma inteleg mai bine cu sotu si sa ne facem un plan al casei cat mai repede(pana acum vorbeam singura despre o noua cas,sotu nici nu vroia sa auda)ASTA E,ANUL ASTA SPER SA AM MULT MAI MULT SUCCES!vA PUP PE TOTI SI VA UREZ MULTA SANATATE!...CA SA LE FACETI PE TOATE.

emineasca9

emineasca9

intradevar...

05 Ian 2011, 16:07

sotul meu s-a mai schimbat in bine....nu stiu de ce dar nu pot sa-ti spun decat ca MA SIMT MULT MAI BINE ACUM!Sotul nu ii mai acorda mamei lui asa multa atentie cum o facea inainte de sarbatorile de iarna.

emineasca9

emineasca9

La multi ani tuturor!

05 Ian 2011, 16:02

salut Stoe!La multi ani si un nou an plin de fericire si impliniri!

stoe

stoe

:)

04 Ian 2011, 11:24

ma bucur pt tine, pt ca ai reusit sa-i schimbi putin gandirea

iar pentru ca nu am mai vorbit de un an :)) iti urez un calduros La multi ani !

emineasca9

emineasca9

salut tuturor

28 Dec 2010, 18:17

multumesc Stoe ptr.sfaturi!Am incercat cu sotu toate modalitatile din lume si in final s-a mai schimbat un pic in bine,dar binele asta nu stiu cat o dura.STa mai mult cu noi acum,nu mai aduce vorba de familia mea pe care tot timpul o vedea cu nasu pe sus etc.Familia din care provin eu lucreaza numai in invatamant,preoti pe la biserci -oameni cu capu pe umeri si cu frica de Dumnezeu.Sotul meu nu i-a suportat de cand ne-am casatorit dar eu l-am lasat in pace nu i-am zis nimic.Cand venea voba de familia lui-bai frate sarea in sus 5 metri!EL a vrut mereu sa-i respect pe ai lui,indiferent daca ma jigneau sau nu,iar pe ai mei frati,parinti el sa nu-i respecte deloc,si mai ales ca ai mei nu l-au suparat cu nimic niciodata.ACUM eu nu mai vorbesc deloc cu soacra si nici sotu nu mai mi-a zis de ce nu vorbesc cu ea!minune mare!pana mai ieri ne certam numai pe TEMA-soacra.APOI am dicutat cu el f serios daca vrea sa mai raman cu el sau nu!i-am spus ca pot pleca oricand,am unde!....de atunci s-a mai cumintit un pic!

stoe

stoe

imi cer scuze ...

16 Dec 2010, 06:33

pt faptul ca nu am mai accesat site-ul de cel putin canteva luni ...

am obs din discutii ca foarte multe nu s-au schimbat ... dar vb vine .. tot raul inspre bine ..

mi-am adus aminte, ca si tatal meu este scorpion .. facand o paralela ... am vrut sa-ti spun ca doar in momentul in care simte ca nu are nici un sortz de izbanda .. cedeaza si isi cere scuze .. mai pe ocolite intr-adevar .. iar in rest e aproape imposibil sa primesti un simplu "imi pare rau pt ..."

nu stiu cum sa iti spun, dar deja aceasta problema a luat amploare ... nu se mai poate asa .. i-ati inima-n dinti ... ori la bal ori la spital ... vb vine ... si puneti sotul la punct .. eu si copilul nu mai rezistam .. ori cu noi .. ori fara noi ... ce alegi? ...

ii oferi alternativa chiriei .. daca altfel nu se poate .. si stii o treaba ...

emineasca9

emineasca9

sigur...

14 Dec 2010, 16:04

..voi depasi problema cu soacra cand vom avea casa noastra(eu sotul si fetita)....pana atunci sunt captiva in casa si curtea unei idioate si reduse mintal care ma plafoneaza si pe mine.(sper sa nu!)

emineasca9

emineasca9

+

14 Dec 2010, 16:01

..multumesc pentru gija ta si pentru intrebare.

emineasca9

emineasca9

salut !

14 Dec 2010, 15:59

...SUNT un pic mai bine,ma inteleg mai bine cu sotul dar pe soacra cand o vad parca mi se ridica parul pe mine!am devenit alergica la ea!...parca o vad ca pe o femeie rea,prefacuta,si care nu vrea sa-si ceara scuze pentru ce mi-a facut si mi-a zis.Cand si-o cere scuze la mine poate se vor schimba lucrurile,altfel nici nu ma gandesc sa o iert pentru ce mi-a facut!m-a jignit si m-a ranit profund.....Cu prima ocazie cand voi avea posibilitatea sa castig bani mai multi voi pleca din casa aste.EU nu ma simt ca la mine acasa,nu simt ca am familie,nu am bucataria mea,nu am baia mea si nu am CASA mea!...din pacate trebuie sa imi mai suport soacra

teodora1

teodora1

ce mai faci?

12 Dec 2010, 20:08

Buna, imi doresc sa aud de la tine ca esti bine, ca totul merge ok cu sotul tau si ca ai depasit pb cu soacra.

emineasca9

emineasca9

...exact asta am sa fac...

25 Nov 2010, 15:09

...am sa ignor soacra la maxim,am sa ma ocup ma mult de mine,am sa ma iubesc mai mult pe mine,copil si sot.

teodora1

teodora1

cu aceasta atitudine vei pierde

24 Nov 2010, 21:15

Cea mai buna metoda de aparare.. este atacul, dar nu la voia intamplarii.. strategic. trebuie sa aiba sotul tau un punct slab (in afara de mama). Ignora-ti soacra. Lupta pentru ce iti doresti!

emineasca9

emineasca9

multumesc pentru sfaturi...

24 Nov 2010, 11:57

...stiu ca nu trebuie sa platim cu aceiasi moneda nesimtitilor,egoistilor,celor care ne ranesc,Dar in momentul cand cineva se implica in viata ta de familie,iti strica intimitatea,'isi baga picioarele in viata ta'parca nu mai poti ierta nimic,iti scoti armele si te aperi.Si cel mai mult ma doare ca sotul meu e influentat foarte mult de soacra mea care ii tot spune minciuni si baga strambe despre mine.Ma doare ca il vad ca sufera si se distanteaza de mine uneori.Pe sotul meu nu il simt aproape de mine cu sufletul,nu il simt in intregime al meu,jumatate a ramas la parintii lui.Daca vreodata voi castiga banii mai multi voi pleca din casa asta 'cu sot sau fara sot'.Sotulmeu e foarte sufletist dar este impartit in doua,POATE daca era alaturi de mine si tinea cu mine in toate certurile cu mama lui poate ca acum o iertam pentru cum s-a purtat cu mine,dar nu e asacum mi-ar placea.Alti barbati sunt de acord cu sotiile si le respecta,le pun pe primul loc in viata lor,mamele sunt pe alt loc si nu mai li se da voie sa se amestece in viata cuplului.Alti barbati!foarte putini!

teodora1

teodora1

Imi pare rau ca in incercarea de a te incuraja pe

23 Nov 2010, 17:09

tine, m-am incurajat si pe mine. Puiule, citind ce ai scris imi vine sa spun CE STARE DEPRESIVA, mama? Gata! Ai nascut, ai o fetita superba (CARE NU ESTE MOTIV DE DEPRESIE, CI DE BUCURIE), esti realizata profesional.. ma gandesc ca exista loc de mai mult intotdeauna.. sunt lucruri mult mai frumoase in viata decat sentimentele de ura, scarba… Din acest motiv a lasat Dumnezeu iertarea.. si ce au ei mai mult ca noi? Indiferenta sau rautate.. Chiar suntem puternice si putem sa le facem fata, fara a le raspunde cu aceeasi moneda (aici ma gandesc ca NE aratam ca suntem oameni de calitate, cu sentimente nobile). Mai mult decat atat, situatiile par “negre” pentru ca noi le dam amploare, lasandu-ne afectati. PUNCT sentimentelor negative: suntem tinere, frumoase, destepte si trebuie sa cautam alte motive sa fim implinite (ma indoiesc ca soacra, ta buna sau rea, ar fi un motiv sa te simti implinita).

emineasca9

emineasca9

teodora......

22 Nov 2010, 13:16

candva am facut si ce vroia ea,apoi sa aflu ca era tot nemultumita,faceam curatenie in fiecare sambata prin totata casa,inclusiv prin camera soacrei,o ajutam la mancare,dar cand eram gravida prin luna a 8 a avut pretentia s-o mai ajut la curatenie,am ajutat-o asa cum mai puteam dar mai tarziu mi-a reprosat ca am facut curatenie in scarba.(cu burta mare nu mai stergeam praful cum trebuia etc,imi era f greu,as fi stat tot timpul sa dorm.ACUM MI-E SCARBA SA O MAI VAD IN FATA OCHILOR!SINCER AM RAMAS CU O STARE DEPRESIVA DUPA NASTERE PE CARE A ADANCIT-O SOACRA.MI-A ZIS CA AM FACUT COPILUL CA SA IL LEG PE SOTU DE MINE.O MARE JIGNIRE DIN PARTEA EI.EU NU AM AVUT PARTE DE AJUTOR DIN PARTEA EI DUPA CE AM NASCUT,AM AVUT PARTE DOAR DE STRES DIN PARTEA EI.NU POT SA IERT CE MI-A FACUT SI CE MI-A ZISS.NU POT!PARCA CEVA DIN MINE PLANGE,S-A RUPT SUFLETUL MEU IN DOUA.NU MAI SUNT FEMEIA CARE ERAM ODATA.IAR SOTUL MEU SE IMPARTE IN DOUA,SI ASTA DE CAND M-AM CASATORIT CU EL.NU MI-AM DAT SEAMA CA TREBUIA SA PLEC DE LA INCEPUT.

teodora1

teodora1

nu e bine asa? atunci altfel...

21 Nov 2010, 18:53

Parerea mea strict subiectiva: din pacate, exista oameni buni si oameni mai putin buni. Cei buni sunt cei slabi, care nu stiu sa raspunda la rautati, care le iau foarte personal si se lasa demoralizati de acestea. Cei puternici.. nu au nicio problema in a jigni, a face pe cineva sa se simta inferior..etc. Tine doar de noi, astia slabi, cat ne lasam afectati.. Gandeste-o la rece.. nu te lasa afectata.. da, chiar daca locuiesti acolo.. este casa ei. Ai avut putere sa ii spui sa nu mai intre in camera, oricum pentru ea nu a contat si a fost un alt motiv de cearta.. schimba tactica.. Nu ii da nici cel mai mic motiv de cearta. Fa un efort si exista sansa sa merite.. cum ar fi sa iti ceri scuze pentru faptul ca i-ai cerut sa nu mai intre in camera.. dar erai obosita /suparata ca nu stiu ce... eventual cere-i sfatul.. Va fi socata. Vrea sa-i speli desuurile? Spala-i-le, dar da-i-le sotului tau sa ii le duca. Nu ai fi rea.. ai face ce vrea ea, dar ii aduci la cunostinta sotului cum iti umpli ziua. Ce sa fac cu viata mea? Sa o traiesti... si frumos, nu oricum. Fi vesela, sa te bucuri de fetita, de o floare, de soare..

emineasca9

emineasca9

....chiar acum 3 zile m-am certat cu socrela

20 Nov 2010, 16:48

....eu i-am vorbit frumos si am rugat-o sa vina mai rar prin camera mea si acopilului..dar ea a explodat,cu ea nu se poate dicuta,trebuie sa iasa lucrurile asa cum vrea ea ,altfel eu sunt aia rea,needucata,i-am inrait baiatul,l-am distantat de ea etc.Dupa ce am rugat-o cu vizite mai rare mi-a zis:E CASA MEA SI FAC CE VREAU IN EA,INTRU CAND VREAU IN EA.Mi-a pus capac chestia asta,parca simteam ca innebunesc,eu sunt in zodia gemenilor,sunt o fire care sufar enorm la orice jignire,soacra mea e scorpioanca o doare in cot cand o jigneste cineva.Din toate astea EU IES INTOTDEAUNA CEA NESUFERITA,REA,NEMULTUMITA,LENESA,CARE MA DAU NESUFERITA.

emineasca9

emineasca9

sall Teodora

20 Nov 2010, 09:59

...am vorbit cu sotu dar am vorbit cu peretii,parca vede in mama lui o sfanta.Tot ce ai spus tu e un mare adevar.Sotul meu e jumatate la mami lui si jumatate cu mine si fetita.Acum cateva zile i-am

teodora1

teodora1

e al naibii de usor sa dai sfaturi.. practica

19 Nov 2010, 17:41

incearca sa vorbesti cu sotul tau.. sa ii explici ce simti.. sa ii arati ce te deranjeaza (in general, si in special la soacra-ta) si sa il rogi sa te ajute sa treci peste.. iti spun din experienta ca o atitudine agresiva importiva soacrei tale nu il va face pe sotul tau decat sa vada pe ea ca o victima (ea care face totul sa va fie bine voua) si pe tine .. o nerecunoscatoare si o vesnic nemultumita. stiu exact ce spui.. ca iti vine sa o strangi de gat.. am trecut pe acolo.. si desi aveam aceleasi idei ca si tine despre familie s-au dus de rapa.. am divortat anul acesta. din pacate as spune eu, nu a ramas niciun ingeras care sa aduca bucurie. sper ca am fost coerenta

emineasca9

emineasca9

ai dreptate ,as prefera chirie,dar

18 Nov 2010, 10:51

...al meu sot nu concepe sa plece din casa lu mami,e dupa fusta mamei.Sotul imi zice ca si eu sunt rea ca mama lui,amandoua gresim,mai imi zice ca eu tin cu ai mei,ca le iau apararea in anumite discutii etc.Parintii mei si fratii nu l-au jignit niciodata pe sotu si cu toate astea el nu ii suporta,mai ales ca nu mi-au dat mare zestre,dar am avut eu serviciu si am luat in casa socrilor tot ce a mai fost nevoie.Eu pe mama lui nu o suport ptr.ca m-a jignit rau,mi-a spus ca am facut copil sa-l leg pe sotu de mine,ca am facut curatenie in scarba,ca mama si tata o barfeste etc.Este o situatie destul de stresanta pentru mine.Dupa ce am nascut nu m-a ajutat cu nimic,ba chiar m-a stresat intrand de 1000 de ori in camera mea.Acum cand fata are un an se preface soacra ca o iubeste ca pe ochii din cap,asa de ochii lumii si ai sotului.Ma stresat la maxim si ma streseaza in continuare cu pre4zenta ei acum.nu stiu ce sa mai fac.

...

16 Nov 2010, 16:51

De chirie ai auzit? Pun pariu ca ai prefera sa dai bani decat sa-ti vezi soacra. Poate ca a platii lunar o chirie inseamna sa-ti lungesti perioada de asteptare pana veti avea caminul vostru, insa merita.

emineasca9

emineasca9

soacra tot soacra ramane

16 Nov 2010, 13:42

...o nesimtita,posesiva,egoista etc.UN DRAC IN PERSOANA.Pana vom reusi sa ne facem casa noastra trebuie sa o suport.

emineasca9

emineasca9

salut tuturor!....va rog un sfat,doua

16 Nov 2010, 13:34

ce mai faceti?eu sunt un pic mai bine.Dar soacra continua sa fie idioata.Eu cu sotul ne-am renovat cateva camere din casa socrilor,ne-am luat mobila,am pus parchet etc.Soacra o nesimtita intra prin camerele mele ,imi umbla prin lucruri,mananca din mancarea gatita de mine,isi lasa lenjeria intima in masina de spalat ca atunci cand o sa spal sa fiu nevoita sa-i scot lenjeria intima din masina.Voi ce parere aveti?Eu ce sa fac ei ca s-o enervez si eu pe ea?Dati-mi sfaturi!va rog. va pup

cu placere

10 Sep 2010, 08:11

desi sunt sigura ca nu ti-am zis nimic nou , stiai deja toate astea, numai ca asa ni se intampla cateodata, din cauza copacilor nu vedem padurea :)

emineasca9

emineasca9

va multumesc ptr. sfaturi ihre si marlenalili

09 Sep 2010, 21:08

...sunteti niste dragute,mi-ati mai deschis ochii si mintea....

cu soacra in casa

09 Sep 2010, 18:58

majoritatea familiilor care traiesc cu parintii sau socrii in casa nu o duc prea stralucit, cel putin din ce cunosc eu. Nu ai ce face, oricat de mult ai investi in casa aia, nu e casa ta , e casa lor si deci trebuie sa joci dupa cum ti se canta. Nu stiu daca neaparat soacra ii face farmece, probabil ca asculta de ea pentru ca asa este obisnuit, l-a tinut aproape toata viata, probabil ca il alinta si il rasfata si de asta ii este greu sa se desprinda de ea. Eu nu inteleg cum reusesti sa traiesti in asa un stres zi de zi, gandeste-te ca in timp ce tu lupti cu soacra si te stresezi de tot ce zice si ce face, timpul trece, vine toamna, dupa care sarbatorile de iarna, apoi incepe alt an si nu ai reusit sa te bucuri de nimic, ani de zile o sa fii angajata in lupta cu soacra, asta vrei sa fie viata ta? oare se merita atata chin? Fa-ti un plan sa iesi din situatia asta, si sa il iei si pe sotul tau dupa tine, tu ii esti sotie il cunosti mai bine decat noi, vezi pe ce butoane tre sa apesi ca sa ii dai un Reset.

ihre

ihre

asculta

09 Sep 2010, 14:30

ai spus printre altele ca esti de parere ca sotul tau inca este baiatul mamei ... tu a cui fiica esti inca ??? doar atat meriti ? TU meriti mai mult ; imagineaza-ti ca fiica ta ar fi de varsta ta (indiferent de varsta pe care o ai ),... ai permite sa se multumeasca cu atat ??? fi pentru tine insati ca o mama, doreste-ti si indeplinete-ti tot ce i-ai dori copilului tau drag ; succes !