Compromisurile si sacrificiile intr o relatie...

by: pammy_u
Consider ca noi femeile ne intalnim din ce in ce mai des cu aceasta problema....si cand zic noi, ma refer in special la persoanele care au o simpla relatie de iubire cu un tip fara sa fie casatoriti....eu, una, in toate relatiile mele de pana acum am avut mari probleme cu partenerii din simplul motiv ca nu au stiut sa faca sarcificii...uneori stateam si ma intrebam daca macar stiu ce inseamna acest cuvant...fostul meu prieten, cu care am avut o relatie de 2 ani, este o persoana egoista...si nu cred ca ma insel and fac aceasta afirmatie....el considera ca totul ii apartine... ca doar el lupta pentru relatia noastra....cnad era exact opusul....doar el avea voie sa ma refuze, iar cand eu il refuzam, pur si simplu nu mai vorbea cu mine....si sincer...a invocat el scuza "durerii de cap" de mai multe ori decat mine...si ceea ce a pus capac la tot, a fost ultima lui fraza, atunci cand am hotarat sa pun punct relatiei....m a privit in ochii si mi a zis cu o nonsalanta uimitoare: " Niicodata nu ti a pasat de mine...de ce sa ti pese acum....nu cred ca realizez cat de mult ma faci sa sufar ca vrei sa pui punct...dar pentru ca te iubesc, sunt de acord..."
Ce a vrut sa zica, nu stiu....

juli

juli

parerea mea

11 Sep 2008, 11:58

pammy, nu cred ca e vorba de sacrificiu, ci ei pur si simplu iubeau ideea ca sunt intr-o relatie mai mult decat te iubeau pe tine.
daca te-ar fi iubit cu adevarat nici una din dorintele tale nu ar fi trebuit privite ca dovezi de sacrificiu sau exemple de renuntare. cand iubesti incerci sa faci tot ce-ti sta in putinta ca cel de langa tine sa fie fericit, sa se simta in al 9-lea cer, sa simta dragostea, s-o vada in ochii tai.
ceea ce ai relatat despre experientele tale imi pare mai mult a...folisire...
meriti mai mult decat atat, nu crezi?

pammy_u

pammy_u

hmmmmm....

02 Sep 2008, 07:55

si yo il iubeam....si as minti dak as afirma ca nu l ma iubesc...crede ma...il iubesc enorm.....dar ma doare.....si consider ca a venit vremea sa ma gandesc si la mine....in toate relatiile de pana acum, am lasat mereu de la mine....si ajungeam sa pic de fraiera...dar acum nu....m am hotarat sa ma skimb....si ca sa fiu sigura ca o sa reusesc....am inceput prin a mi acorda mie atentia cuvenita....prin a ma rasfata...am deja aproape 5 luni de cand sunt singura si pot afirma ca este cea mai frumoasa perioada.....fara sa dau raportul zilnic...fara sa ma simt urmarita...no stress....si sincer...asa este cel mai bine....si sa stiti, ca nu trebuie sa depindem de un singur barbat....pentru k intotdeuna se vor ivi si alte ocazii...ca doar suntem femeii, nu? apartinem sexului frumos,nu? trebuie sa fim cautate....nu sa cautam....

katykatreen

katykatreen

ce bine te inteleg....

01 Sep 2008, 18:22

la mine e tot asa situatie...doar ka eu inka ma intilnesk ku el...nustiu ce sa fak ka sa nu fie asa...ma lupt ku el in fiekare zi...
Kiar te inteleg...si imi pare rau ka noi(femeile) trebuie sa suportam asa komportament din partea lor.....
insa il iubesk si in fiece zi sper ka se va skimba si totul va fi bine....

ladybug

ladybug

a vrut sa zica...

31 Aug 2008, 19:31

ca si el este de acord si ca poate se gandea la acelasi lucru. dar pentru ca tu esti cea care a pus punct... nu-i mai bine cand cazi tu drept cea vinovata iar el este victima? :P

arahnia

arahnia

:)

31 Aug 2008, 18:27

Stii cum e cu pasarea gainii moarte in gradina altuia? Ei, cam asa a procedat el. Sa te simti tot tu vinovata ca l-ai parasit si, vai doamne, iti dai seama ce sacrificiu imens a facut el din iubire pentru tine fiind de acord cu tine... Hai sa fim serioase, din ce spui, e genul de om egoist care el a facut totul pentru tine, iar tu absolut nimic pentru el si de obicei situatia e taman invers. Asa ca mai bine nu-ti mai bate capul si mergi mai departe. A vrut doar sa te faca sa ai remuscari si sa te simti vinovata. Oamenii de genul asta se iubesc doar pe ei insisi. Intradevar, intr-o relatie se fac compromisuri si sacrificii pentru a fi bine, dar astea trebuie sa fie de ambele parti daca e cazul