De ce m-a jignit ?

by: alinaalina
Ce parere aveti despre barbatul care la inceput este tandru, finut, se poarta frumos, grijuliu, iar dupa un timp incepe sa-mi vorbeasca urit? Am pus vorbele urite pe seama nervilor, l-am avertizat ca nu accept sa mi se vorbeasca asa, atat timp cit nici eu nu il jignesc pe el. Doar ca a continuat, la fiecare cearta, sa arunce cu vorbe urite, catre mine si tot ceea ce stia ca imi e drag. Trebuie sa mentionez ca e vorba de o relatie care a durat cativa ani si careia i-am pus capat pentru ca nu mai suportam injuriile lui. Atat el cat si eu proveneam din familii serioase, cu educatie. Asa ca va cer parerea, ce-l poate face pe un om sa se transforme astfel ? M-ar ajuta si punctul de vedere al barbatilor.

Asa cum iti educi barbatul asa il ai

20 Nov 2008, 00:20

Ma gandesc la un prieten care e asa de dragut si amabil, de ti-e mai mare dragul sa fii in prezenta lui, se poarta excelent cu sotia si copilul, e mereu vesel si optimist. Intr-o seara stand la o sueta cu amandoi, el ne-a marturisit ca pe prima sotie a ciufulit-o de cateva ori !! WHAT? Nu mi-a venit sa cred ca el ar putea sa se comporte asa cu o femeie. Fetelor, depinde foarte mult de noi, de regulile pe care le impunem inca de la inceput. Eu nu stau la discutii, nu imi pierd timpul cu un barbat care ma umileste, la primul act de violenta fizica sau verbala am plecat.
Asa cum iti educi barbatul asa il ai. Fiti ferme si consistente in decizie, nu ii permiteti sa va jigneasca, si ce e cel mai important , nu mai incercati sa ii gasiti scuze pentru comportamentul violent si vulgar!

alinaalina

alinaalina

Articolul despre fetele rele

18 Nov 2008, 18:43

Am citit articolul si intr-adevar ma regasesc in descrierea de la inceput... iar relatiile lui anterioare erau exact opusul. Poate s-a plictisit de prea mult bine, cine stie... Dar as fi preferat sa-mi spuna sincer ca nu mai vrea sa continuam, nu sa-si bata joc asa cum a facut-o el. Nu cred ca ar fi durut mai putin ca acum, pentru mine era la fel. In orice caz, nu voi mai lasa pe nimeni sa ma jigneasca. Mesajele voastre m-au ajutat mult, citeodata cei care nu sunt implicati sufleteste sunt mult mai obiectivi.

ladybug

ladybug

asta cu aplanarea conflictelor o stiu si eu :(

16 Nov 2008, 20:21

mie nu imi plac certurile si conflictele si, din acet motiv de fiecare data am fost eu cea care a cedat si care a inabusit conflictele inca inainte de a izbucni. nu, pe mine nu m-a jignit niciodata, pentru ca asta chiar nu as fi acceptat. dar am lasat mult de la mine, prea mult... iar el aproape niciodata. oricat de mult bine am crezut eu atunci ca fac n-a fost chiar asa. pentru ca dupa o perioada toate aceste lucruri au iesit la suprafata. multe probleme nerezolvate, eu care ma sinteam prea supusa, simtind ca mi-a inabusit personalitatea... si ne-am despartit. nu stiu, inca nu imi plac certurile, dar cred ca e mai bine sa rezolvi problemele atunci cand apar nu sa inchizi ochii si sa spui "laa, ca poate trece"

semida

semida

esti prea buna

15 Nov 2008, 21:15

Esti prea buna,prea supusa si ingaduitoare...dar nu e nimic-mai bine ca nu ai ajuns la casatorie ca ai fi avut viata un calvar
Cred ca suferi foarte mult,plangi si esti naucita de deznadeste.
Ce ai facut rau,de ce te-a jignit?Chiar am citit in site-ul acesta un articol si cred ca o sa gasesti si tu cateva raspunsuri la intrebarile tale http://relatii.ele.ro/De-ce-vor-barbatii-fete-rele_--a10075.html
Tu sa ramai asa cum esti insa,buna si ingaduitoare-dar nu "proasta"(scuze)
Sa incerci sa nu cazi in "mocirla" dupa aceasta experienta dureroasa.
Rana din sufletul tau se va cicatriza in timp.In mult timp
Vei fi insa o biruitoare.
Putina experienta de viata nu strica la nimeni
Fi tare si invata sa spui si "NU" din cand in cand,sa certi si sa iti impui punctul de vedere.
Vei fi iubita,respectata si iti vei redobandi puterea si siguranta de sine
In orice caz,sa rezisti la tentativele lui de reantoarcere.Stiu sigur ca vor aparea....
...si daca nu,cu atat mai bine.Nu merita sa inchizi ochii la greselile lui.Precis ca a avut timp sa se maturizeze
Are nevoie de schimbare,de pocainta si numai atunci va reusi sa fie un sot si un viitor tata-bun
Succes !

alinaalina

alinaalina

De ce m-a jignit ?

11 Nov 2008, 19:16

Nu, nu bea, in aproape patru ani nu l-am vazut niciodata beat sau macar ametit. Eu am incercat sa ma impun, dar adevarul este ca de multe ori am cedat de dragul lui pentru ca sa aplanez conflictele. Am crezut ca fac bine, desi pana sa cedez mi-am spus punctul de vedere. Poate trebuia sa fiu ferma si sa zic si eu "gata, pana aici, ori vorbesti frumos, ori pleci", dar n-am avut inima sa ii dau ultimatum. Pana cind n-am mai suportat si l-am parasit eu.

adinnna

adinnna

de ce m-a jignit?

10 Nov 2008, 14:02

vreau sa te intreb daca el avea obiceiul sa bea? sau mai exact daca era baut cand te jignea? am obsrevat ca unii barbati cand au cate ceva la bord au o dorinta extraordinara sa se certe cu cineva, sa jigneasca si sa spuna vorbe care dor in cel mai urat mod cu putinta... si a doua zi e acel om bun si dragalas de dinante.. dar numai in mintea lui:((

gaspy

gaspy

nu sunt barbat...

09 Nov 2008, 23:35

dar am vazut barbati de acest gen... cred ca tine in primul rand si de cum stie femeia sa se impuna. fratele meu este genul asta, si se comporta foarte urat cu fosta, alaturi de care a stat 4 ani. asta pentru ca ea i permitea, desi eu ii spuneam mereu ca ar trebui sa-l puna l apunct sau sa-l paraseasca. ei, in cele din urma a parasit-o el. cu actuala, ce sa zic... se poarta foarte frumos, urmeaza sa se casatoreasca etc. asta, pt ca oricat ar vrea el, nu-si permite. ca ea nu e genul care sa accepte chestii de genul. ai calcat stramb? pa ura si la gara, cu mine nu merge.
ce sa zic, bine ca l-ai parasit... dar dupa cat timp?

anamaria2008

anamaria2008

...

09 Nov 2008, 21:13

Ai facut foarte bine ALINA! Eu cred ca el nu s-a transformat ... asa este tot timpul ...doar ca nu si-a aratat adevarata fata ... cel adevarat este cel pe care l-ai vazut abia la sfarsitul relatiei voastre deci nu are de ce sa-ti para rau ...