De ce unele mame isi obliga baietii sa se insoare cu cine vor ele.Oare sunt prea egoiste.

by: emineasca9
M-am casatorit cu cineva pe care mama lui l-a pacalit,convins sa ma i-a de nevasta.NU AM STIUT LUCRUL ASTA,ALTFEL NU MAI FACEAM PASUL ASTA.Am facut nunta,copil,toate ok pana a inceput soacra intre mine si sotul.Eu cu sotul ne intelegem din ce in ce mai bine dar SOACRA e tot timpul prezenta in camera si viata noastra.Stam cu socrii in casa,din pacate.De cand am nascut mi-a facut viata un calvar.EA ESTE FF SUPARATA CA TINE SOTU CU MINE ACUM,EA VREA SA ASCULTAM DE EA,S-O RESPECTAM ,CA DE,E SEFA.ACUM DE CATEVA LUNI DE CAND AM UN BEBE TRAIESC UN ADEVARAT COSMAR.Vrea sa fie number 1 in viata baiatului ei.CE PARERE AVETI DESPRE SITUATIA MEA?VOI CE ATI FACE IN LOCUL MEU

gdsfgsdg

gdsfgsdg

Parasiti-o pe soacra in pace ca sa nu aveti proble

30 Mar 2018, 17:08

Vreau să vă zic că multe soacre sau femei în vârstă acționează din instinct,parcă fără să stea să mediteze un pic dacă fac bine sau fac rău. Ele fac mai degrabă rău,numai și numai să ,,se simtă ele bine și să fie fericite”. Se folosesc de certuri și scandaluri,se folosesc de post pentru a le răpi fericirea fiilor lor,să le aducă în viață nefericiri și necazuri,copii cu handicap,etc.,(pare incredibil,dar am pățit-o:mama ține ,,post” ca să nu mă căsătoresc,să nu am soție și nici copii,pentru ca să se simtă ea ,,bine” și ,,în siguranță”.
Aș zice să plecați IMEDIAT de lângă soacra dumneavoastră,ca să nu vă distrugă căsnicia și viața. Fiindcă AU puterea de a face rău și necaz.
Păziți-vă de soacra,și Dumnezeu să vă păzească. Mult succes!

emineasca9

emineasca9

mi-as fi dorit sa nu se ajunga aici...

25 Mai 2011, 17:30

...dar socrii mei sunt in urma cu multi ani cu mentalitatea:ei nu stiu ca noi avem nevoie de intimitate,ei nu stiu ca nu mai suntem copii,ei nu vor sa stie ca noi vrem sa luam singuri anumite decizii,ei nu vor sa stie ca noi vrem casa noastra(nici sotu nu vrea casa noastra-cica se face greu O CASA-asa ii tot zicea maicasa de cand m-am casatorit cu el.EI NU VOR SA STIE CE VREM NOI.ACUM DUPA CERTURI MULTE S_AU mai potolit un pic,isi mai vad de treaba lor.DAR eu nu vreau sa mai traiesc multi ani in curte cu soacra mea mea=care mi-a zis ca am facut copil sa-l leg pe fisu de mine.Stiu ca toata viata sotu meu se va consulta si cu ei in multe treburi.ASAt-i viata,c-am dura dar stiu ca voi gasi o solutie sa ies din situatia asta.

emineasca9

emineasca9

da,am vorbit cu socrii de n-ori

25 Mai 2011, 16:22

.....si am sfarsit prin cearta sau de cele mai multe ori ii spuneau sotului ca i-am tratat ca pe ultimii oameni,ca am indraznit sa ii contrazic si multe altele.SI APOI sotul fie venea si se certa cu mine fie Statea suparat pe mina.ASTA-i sotul meu:vrea sa impace si pa mama lui si pe mine,dar eu zic ca nu va mai merge mult.FIe VA FACE CA MINE FIE CA MAMA LUI.Trebuie sa aleaga.EU nu mai sunt dispusa sa accept situatia care a fost pana acum complacuta de ei si de sotu.

emineasca9

emineasca9

pentru mine si copil in primul

24 Mai 2011, 17:35

....cat mai stau in curtea socrilor o sa-mi vad de viata mea si nu ii mai ajut la nimic.Daca vor sa ne ajute ei cu ceva bine,daca nu iar bine.O sa invat sa fiu mai nesimtita cu socrii si sa ii bag mai putin in seama.Doar 'buna ziua' si 'pa' merita sa le spun.Chiar daca vor mai fi certuri nu-mi pasa.Cand nu se mai poate merg mai departe.

emineasca9

emineasca9

salut

24 Mai 2011, 17:29

Inainte de toate am invatat sa ignor soacra la maxim ca sa nu ma imbolnavesc de nervi.Apoi ma voi gand pana la toamna cand incep seviciul unde ma mut cu fetita,ma gandesc cu cine s-o las(mama,sora)(daca merge si sotu bine,daca nu,nu.)In 3 luni trebuie sa-mi fac un plan foarte sigur si convenabil pentru mine si sot.

semika

semika

de ce sa astepti sa vezi cat rezisti?

17 Mai 2011, 15:02

ia atitudine, altfel nu o sa mai ai deloc control

emineasca9

emineasca9

nu sunt genu.....care sa taca si sa faca

17 Mai 2011, 13:57

am un serviciu,un sot,un copil de care voi avea grija cum vreau eu

emineasca9

emineasca9

niciodata nu ma voi conforma unor oameni ca ei...

17 Mai 2011, 13:56

....inseamna sa ma sacrific inainte de a-mi implini vreun vis de al meu.Fie ma lasa in pace socrii mei,si nu se mai baga in viata mea fie voi pleca...cand nu voi mai rezista mentalitatii si obiceiurilor lor.

emineasca9

emineasca9

pentru timpul meu....

14 Mai 2011, 10:30

liber am alte planuri dar....socrii imi cheama sotu mereu prin gradina si eu cu cine sa mai plec la plimbare?

emineasca9

emineasca9

greseala in mare parte....

14 Mai 2011, 10:29

a fost si este a mea.Trebuia sa ma gandesc bine la pasul ce l-am facut.Aveam planuri pentru cariera mea.Vroiam sa ma inscriu la o scoala de muzica,sa cant muzica populara,vroiam sa merg cu sotu la teatru,film,cu copilul la teatru.....dar in casa asta nu e timp pentru asa ceva....TOTI se gandesc cum sa scoata banii din agricultura.Vor socrii sa-i ajutam in gradina ,sa stam dupa ei tot timpul.+ ca noi avem si serviciu si copil.

emineasca9

emineasca9

intradevar mama lui m-a recomandat baiatului ei

14 Mai 2011, 10:25

.....dar dupa ce m-am maritat cu baiatu mamica lui s-a bagat tot timpul intre noi,si la cea mai mica cearta intervenea intre noi si tinea cu fiul ei.

emineasca9

emineasca9

salut

14 Mai 2011, 10:23

am c-am lasat-o pe soacra-mea sa faca pe sefa,si nu am mai bagat-o deloc in seama.Eu nu sunt genu de om care sa se uite in gura cuiva si sa aprobe doar de dragul ei irice spune.Eu spun in fata : e alba sau neagra.Nu ma pot preface,nu e genu meu,dar as fi vrut sa fiu asa.

eva31

eva31

Cum adica ``isi obliga`` baietii?

03 Apr 2011, 01:32

Nici macar o mama nu poate ``pacali`` pe cineva, chiar si fiu, sa iubeasca o femeie atat de mult incat sa se casatoreasca cu ea. In plus, din cate ai spus, intre voi exista si compatibilitate, altfel nu v-ati intelege asa de bine. Deci, ``pacaleala`` nu a prea fost. Poate ca mama lui i-a spus la inceput sa dea o sansa relatiei cu tine, dar daca lucrurile au evoluat, nu a fost datorita interventiei mamei lui, ci datorita compatibilitatii si sentimentelor dintre voi doi. Si acum v-as sfatui sa o lasati in pace sa faca pe sefa, spuneti ca ea si faceti ca voi. Care e problema? Toata lumea ar fi multumita si mama lui v-ar mai lasa in pace.

emineasca9

emineasca9

socrela rea

10 Mai 2010, 22:09

ms pt sfaturi zoichita si isabella,dar nu stiu ce se va intampla cu familia mea,ma tem ca se va destrama din cauza soacrei

isabellla

isabellla

...

10 Mai 2010, 12:15

dupa parerea mea nici un cuplu nu ar trebuii sa stea cu parintii sau socrii lor dupa nunta dar multe cupluri nu au posibilitati sa stea in chirie. asa-s toate soacrele de dau bune la inceput apoi se schimba si controleaza tot. si eu ma tem ca se va schimba ... in orice caz mutati-va d acolo si daca tine sotul cu tine sigur te va sprijinii.