Fizicul si psihicul in ochii unui barbat

by: monita
Ce conteaza mai mult pentru barbati: fizicul sau psihicul unei femei? Adica daca nu arata tocmai 90-60-90, dar este plina de sarm si farmec, mai conteaza ca aceea femeie nu a fost inzestrata cu prea multe calitati fizice?

panterootza

panterootza

leo...

14 Mar 2008, 17:44

cum te suporta prietena ta?¿

leo

leo

deh...

18 Feb 2008, 01:40

am sa-ti spun exact ce vrea fiecare barbat: sex. doar atat. este o nevoie a speciei, care nici macar nu e intuita constient de un barbat. tot ce facem pt o femeie (cuvinte frumoase, cadouri, comportament adecvat, dragoste fata de ea), tot, rezulta spre sex.
toti oamenii gandesc cu creierul arhaic in proportie de 93 - 95%, deci instinctul sexual e controlat perfect de partea asta daca constientul e slab.
de fiecare data cand ma port frumos cu o femeie intuiesc faptul ca in secret chiar fata de mine imi doresc sex. altfel m-as comporta cu ea rece ca si cu un barbat.

arahnia

arahnia

leo

15 Feb 2008, 18:52

Din pacate, da, a trebuit sa invat pe propria-mi piele ce inseamna, in majoritatea cazurilor, cuvintele frumoase ale unui barbat si am trecut si eu prin perioada in care credeam ca tot ce zboara se mananca si ma credeam pe mine cea mai "tare" femeie.
Acum, sincer, nu mai cad in asemenea "capcane", am devenit prea cinica, prea revoltata; imi place sa fiu admirata (si cui nu-i place?!) si ma las admirata pana la un punct, sau mai bine zis pana descopar exact ce vrea individul si in functie de dispozitie ma port ca atare. Macar, sper si eu, ca orice mama, ca imi pot invata fetitza sa nu faca aceleasi greseli.

leo

leo

arahnia

14 Feb 2008, 22:51

ai trait o lectie a vietii pe propria piele, dar ai trecut pe langa chintesenta ei: majoritatea barbatilor vor sa se distreze, numai o mica parte doreste ceva serios. si daca vrei sa te distrezi iesi sa agati fata care arata cel mai bine, nu?

voi femeile plecati inconstient de la ideea ca toti barbatii daca spun ceva frumos inseamna ca sunt si legati de ce spun. numai ca noi am aflat mecanismul si il exploatam. la fel cum si noi ne purtam frumos cu o femeie ca sa castigam sex chiar daca nu ne dam seama in mod constient. o facem instinctiv. si femeile la fel, stiu asta si stiu sa joace si cartile.

deci poate ca te apreciau pentru simtul umorului etc, dar nu doreau sa se distreze cu tine...asa se cern valorile. daca ai fi aratat bine atunci cadeai in toate capcanele intinse de niste zgarie-branza. in felul asta ai vaut adevarata lor valoare.

emilia_me

emilia_me

primul e fizicul

14 Feb 2008, 17:22

Cel mai mult conteaza fizicul pentru un barbat apoi celelalte.Dar depinde de barbat si de calitatile pe care le cauta la o femeie.

arahnia

arahnia

leo

29 Ian 2008, 23:54

esti de admirat ca barbat daca intradevar si aplici ceea ce scrii si daca asa gandesti, dar... permite-mi sa ma indoiesc
am avut o perioada de 4 ani in care ajunsesem sa am 100 kg; eram foarte apreciata pentru spiritul meu, pt simtul umorului, pt independenta mea si inteligenta, dar... nimic mai mult; am cunoscut si barbati care spuneau acelasi lucru ca si tine, dar niciunul nu si-a dorit mai mult decat a fi prieteni; norocul meu ca oricand as renunta la sex pentru o conversatie inteligenta, dar totusi un gust amar tot mi-a lasat acea perioada

leo

leo

arahnia

26 Ian 2008, 22:11

mie imi plac oamenii de la care pot obtine ceva. de fapt si lucrurile pe care le sunt tot cu o tinta: sa obtin ceva.
si dupa cum vezi frumusetea nu e o calitate pe care o pot lua, cel mult poate imi trebuie o femeie frumoasa ca sa se uite vecinul la ea sau sa o claxoneze altii pe strada.
de la o femeie inteligenta am ce invata insa si imi fac si viata mai usoara.

arahnia

arahnia

leo

26 Ian 2008, 06:07

chestia este ca dupa 2 intalniri iti poti da seama cu cine ai de-a face si prefer oricand un barbat urat dar spiritual, cu simtul umorului si inteligent decat un barbat frumos
si hai sa fim seriosi, iti poate placea o femeie de 100 kg in calitate de prietena, partenera de conversatie, dar nu sa te bagi in pat langa ea (sau poate iti plac iubirile platonice?!?!?!)

:))

25 Ian 2008, 22:32

I second that too!!!=)))))))))

pisi

pisi

leo,

25 Ian 2008, 22:10

atunci iti doresc sa ai parte de o iubita de 100 kg, super desteapta, deoarece am inteles ca nu te deranjeaza. :))))

leo

leo

lol

25 Ian 2008, 20:00

nu stiu de ce, dar eu ma cred :))))

:)

25 Ian 2008, 17:36

I second that !

pisi

pisi

...

25 Ian 2008, 16:47

leo, leo, nu stiu de ce, dar nu te cred.

leo

leo

??

25 Ian 2008, 15:56

si pentru cat timp s-ar lasa agatata? 2 intalniri pana s-ar plictisi de replici? tot 0 se numeste.
uite pe mine nu m-ar interesa daca are 100 de kg, daca ar fi atat de inteligenta incat sa ma surprinda. ador oamenii care ma surprind cu ceea ce fac!

arahnia

arahnia

intrebare pentru leo

25 Ian 2008, 00:09

crezi ca un barbat ar "agata" o femeie de... sa zicem 100 kg pentru a vedea cum gandeste?
eu zic ca nu, dar o femeie s-ar lasa "agatata" de un barbat urat daca acesta ar folosi niste replici inteligente si originale

arahnia

arahnia

fizic? psihic?

25 Ian 2008, 00:05

Din experienta mea cred ca pentru 90% dintre barbati conteaza intai fizicul si intr-un fel este normal tinand cont ca la ei receptivitatea vizuala este mult mai mare decat a femeilor dar... nu trebuie sa uitam ca nu suntem toti la fel
Pe mine chiar nu ma intereseaza fizicul unui barbat (si chiar nu as avea nici o jena in a recunoaste daca ar conta); intotdeauna am pus pe primul plan inteligenta si apoi tandretea. Asta nu inseamna ca nu admir barbatii frumosi, dar sincer, niciodata de exemplu nu mi-am dorit o partida de sex cu un barbat doar pentru ca arata bine ceea ce nu se poate spune despre un barbat vis-a-vis de o femeie atragatoare.

leo

24 Ian 2008, 14:43

cred ca e prima oara cand sunt de acord cu tine

leo

leo

luminitzz@

24 Ian 2008, 14:32

nici eu nu am deprinderi de astea...cel mai mult ma bucur cand aflu ca persoana respectiva tine la mine cat de putin. de asta cam trec peste toate cerintele pe care le am de la o persoana nu mai pt faptul asta. dar sa vedem clar: majoritatea oamenilor asa gandesc si trebuie sa fim pregatiti. eu vreau ca in mintea fetei de la a treia sau a patra intalnire sa se contureze ceva de genul "ma intalnescu cu el pentru ca imi place sa fim impreuna" si nu "ne intalnim pentru ca ma place". cred ca ai prins ideea.
lucru cu care nu esti tu de acord nu este o idee a mea despre cum gandeste o femeie ci parafrazarea raspunsul unei fete fata de o prietena buna de a mea, dupa ce facusem prostia sa cred ca are nevoie sa stie cat de mult tin eu la ea.

leo

24 Ian 2008, 14:17

nu sunt de acord cu ultima ta afirmatie , cel putin vorbind in numele meu nu am astfel de deprinderi..poate peste astfel de specimene ai dat tu pana acum

leo

leo

concluzie

24 Ian 2008, 14:07

cand o fata afla ca o placi se va gandi imediat sa il testeze si pe urmatorul pentru ca daca nu merge cu el are singur la cine sa se intoarca. este cel mai simplu mod de a-i spune "inseala-ma".

leo

leo

....

24 Ian 2008, 14:03

...sa o aduc la prima idee (sa ii placa ce facem impreuna). voi cere intotdeauna un id de mess. niciodata telefonul si ma voi oferi sa o conduc acasa dar fara sa para ca ma rog de ea.
dupa care e destul de simplu daca imi iese cum vreau eu la prima intalnire.

leo

leo

pisi

24 Ian 2008, 13:52

ah...scuze. practic nu am vazut mesajul.
ce intrebi tu este intr-adevar un aspect sensibil. nu spun niciodata nimic despre sentimentele mele la inceput. am facut asta in trecut si, de fiecare data am ratat. asta este felul in care o ajuti pe o femeie sa te refuze radical inca de la inceput. si sincer mi se pare ca ma rog de ea, iar eu vreau sa faca lucrul ala pentru ca vrea ea si nu pt ca ma rog eu de ea.

dar nu stau nici cu mainile in san. si nici nu mi-e frica de faptul ca m-ar refuza o femeie superioara mie. daca e asa de superioara inseamna ca trebuie egalata inainte (dar asta este alta treaba). si,date fiind liniile discutiei, nu o face prin nimic superioara pe ea faptul ca imi place mie.
la inceput observ daca merge usor, daca avem prieteni comuni, cunostinte etc. pentru ca sa pot trasa un fir.
daca nu incerc sa aduc fiecare prietena de a ei de partea mea. dificultate medie dar rezultat super de multe ori. nu functioneaza daca nu te plac prietenele.
si, in final, daca nimic nu merge risc si o invit undeva (daca mai e si o ocazie la mijloc ca sa nu se prinda de ce e perfect). acolo invat ce ii place, ce o face indiferenta, ce o streseaza si cum pot.....

leo

leo

luminitzz@

24 Ian 2008, 13:38

luminitzz@ tu ai cazut in alta extrema ca sa ascunzi o rana.
cel mai castigat om este cel care are un partener motivat sa mearga pana la capat in doi si, la fel motivat sa creeze ceva frumos. prin dragoste se asigura temporar motivatia. dar cum lucruri perfecte nu prea exista tine doar 3-5-10 ani dupa caz. restul trebuie sa fie "zestrea" cu care vine persoana respectiva (naspa ca asta nu o poti afla prin nici un test psihologic pentru ca e un atribut foarte complet).

legat de inaltime ---mai sus am scris ceva in paranteza, "exceptii" la asta m-am referit acolo: limitarea genetica a fiecarui om. intr-adevar, o femeie nu prea aceepta un barbat mai scund decat ea (nu inteleg limitarea in cazul asta). dar nici eu ca barbat nu accept de exemplu, o femeie inalta, poate nici cat mine de inalta nu vreau sa fie (desi mai fac concesii cateodata). tot limita genetica.

pisi

pisi

da,

24 Ian 2008, 13:26

aici sunt de acord cu tine, doar frumusetea nu-i de ajuns, dar e esentiala ca sa fi dispus sa-l asculti, sa-l cunosti, pe celalalt.

vezi ca ti-am adresat o intrebare si in mesajul al doilea. :)

leo

leo

pisi

24 Ian 2008, 13:24

desigur ca pentru oricine fizicul este un must in anumite limite. dar a te simti atras de fizicul partenerei nu inseamna a cauta o partenera 90/60/90.
la mine e mai simplu: cand ma ard bine cu una frumoasa, a doua sigur va fi nu atat de frumoasa, dupa care revin la standarde :))
dar...un ambalaj frumos vinde o marfa buna. si un om frumos il vei pastra doar daca vin si celealte dupa el. altfel te plictiseste rapid.

pisi

pisi

erata

24 Ian 2008, 13:21

cititi in primul mesaj "daca acea persoana care ne place". mersi.

leo

24 Ian 2008, 13:21

si eu am ales dragostea cu mai mult timp in urma , si uite ca s-a ales praful...e nevoie de mai mult decat dragoste ptr a tine in picioare o relatie , asa ca nu sunt de acord cu tine , prefer un tip cu care sa ma aseman la gandire si sa avem scopuri comune si sunt amatoare de libertate( atentie! NU infidelitate)de ambele parti , dar chiar nu accept un pitic in viata mea asa pur si simplu..trebuie sa fie cumulate intr-o persoana toate aceste calitati.Stii leo , mai spuneam eu cu alta ocazie , daca respect nu e , nimic nu e !

pisi

pisi

tot pentru leo

24 Ian 2008, 13:20

sunt curioasa, tu daca te indragostesti de o persoana, ai curajul sa-i declari dragostea ta, ai curajul sa-i spui ce simti pentru ea, sau tu te multumesti doar cu fetele care sunt ele indragostite de tine, dar tu de ele nu?

nu denota asta cumva neincredere in tine insuti sau teama de a fi refuzat de o femeie pe care o consideri deasupra ta?

pentru Raluca: da, Raluca, stiu ca te-ai referit la mine, dar mi-am spus parerea, pentru ca asta simt si cred, vis-a-vis de acele subiecte cu dragostea la comanda si dragostea neconditionata.
nu m-am referit in mod special la tine, ci la modul general, dar daca te-ai simtit, inseamna ca stii tu ceva...

pisi

pisi

leo,

24 Ian 2008, 13:14

ambalajul vinde marfa, asa se spune, si asa e si in relatiile interumane. daca cineva arata bine, dupa ceea ce consideram fiecare dintre noi a fi frumos, dorim sa cunoastem acea persoana, suntem dispuse sa-l cunoastem si sa avem rabadre cu el/ea.
daca acea persoana care ne-ar place nu corespunde standardelor noastre de frumusete, nu vrem s-o cunoastem, oricat de mult s-ar stradui acea persoana sa ne cucereasca sau oricat de mult ne-ar iubi.

si familistii convinsi in prima instanta sunt atrasi tot de fizicul partenerului lor, daca sunt compatibili si in ceea ce priveste valorile si principiile, totul e perfect.

raluca79

raluca79

leo...

24 Ian 2008, 13:13

... de ce te-a surprins raspunsul meu?ca doar pana acum am ''militat'' continuu pt familie,dragoste neconditionata si altele...:D
N-ai observat cat de criticata sunt de unele dintre forumiste din cauza afirmatiilor mele?o persoana si nu vreau sa dau nume,mi-a spus chiar ca ma hranesc cu iluzii,asta in contextul in care am spus ca iubesc fara sa astept ''recompense''.Nu stiu ce e atat de greu de inchipuit ca sunt fericita asa cum mi-e acum,ca ofer dragoste si afectiune fara sa ma gandesc dc voi primi reversul..In fine, am deviat deja de la topic dar ideea era ca nu trebuie sa te surprinda raspunsul meu fiindca am afirmat si-o spun din nou:sunt familista convinsa si ''pretentia'' mea de la jumatatea mea este sa fie la fel de dedicat familiei,raspunderilor ce deriva din aceasta, ca si mine.
Mai vb.Pa