despre Taur, din experienta proprie

by: luckyrock
NOTA: atrag atentia cititorilor care nu sunt de acord cu cele scrise de mine ca parerile mele se bazeaza strict pe experienta personala. NU SUNT astrolog de meserie.

cand vine vorba despre Tauri, ma tot intriga un paradox: se spune despre ei ca sunt foarte muncitori, dar si foarte lenesi. dar am gasit o explicatie: Taurul este intr-adevar foarte muncitor, e genul care poate "trage la jug" vreme indelungata, caci are putere si rabdare, si este rezistent cu conditia ca MUNCA CE O PRESTEAZA SA FIE PLATITA/
RECOMPENSATA si SA SOLICITE EFORT FIZIC. daca nu "iese nimic", Taurul nu misca un deget si de aici concluzia ca este lenes. casele Taurilor, daca nu au pe cineva care sa faca munca, casnica, sunt dezordonate, pentru ca ei pot trai foarte bine si asa, nu ii deranjeaza. comoditatea se extinde si in preferinta pentru efortul fizic. decat sa pui un Taur sa depuna un efort intelectual (sa citeasca, sa scrie, sa invete, sa creeze, sa compuna, sa gandeasca chiar!!), mai bine il pui sa sape o gradina, asigurandu-l ca-l vei plati cand termina. pur si simplu nu este o fiinta cerebrala: nu ii place sa tina discursuri, sa compuna poezii, sa citeasca, carti sau chiar texte mai lungi, sa asculte genuri de muzica mai profunde si, prin urmare, mai putin "digerabile". Taurul este un om simplu. nu este un om complex si nu ii plac lucrurile complicate. ii plac mancare buna, muzica vesela si oamenii frumosi si inteligenti. comoditatea se rasfrange si asupra corpului sau, Taurii fiind mai tot timpul un pic "plinuti" sau avand tendinta de a se ingrasa. pentru ei sportul este doar divertisment la tv sau direct pe stadion, in nici un caz un mod de a-ti intretine corpul ("ce-am facut sa ma pedepsesc asa???")

Taurii au inima calda. au mult de daruit si cauta o persoana care sa raspunda la fel. daca sunt privati de caldura sufleteasca si de tandrete, se inchid in ei, dar nu ies din relatie, caci rabdarea lor este mare, pot inghiti multe si, in plus, au nevoie de stabilitate. si le este frica de viitor, de o alta incercare, de o noua relatie care poate esua. nu le place sa sufere si de aceea nu risca sa se lege sufleteste de mai multe persoane care ii pot rani. ar fi bine sa inteleaga ca, daca nu risti, nu castigi, ca, procedand astfel, isi rateaza sansa la fericire, ca nu putem fi toti norocosi sa ne gasim jumatatea in prima persoana pe care o intalnim/cu care incercam o relatie.

cora_magic

cora_magic

continuare...

08 Iun 2008, 10:24

ce naiba or mai fii fost...nishte verze comparativ cu Taurul!
asa ca parerea mea, pentru iubitoarele de sex,NU EZITATI! incercati neaparat cu un Taur! (astept impresiile voastre...)
aaa, si sa nu uit, referitor la cei mitocani si nesimtiti,despre care zicea Amy mai sus, EVITATI-i! provin din medii de viatza proaste,cu educatie proasta si nivel de cultura sub strictul necesar...chiar daca sunt buni la pat, nu merita dpdv. psihic, nu va injositzi! uscaturi sunt peste tot...

cora_magic

cora_magic

o zodie mai mult decat buna...

08 Iun 2008, 10:17

n-ati mai scris nimic?...incepusera-ti asa de bine, fetelor...
si Luckyrock are foarte mare dreptate in privinta barbatilor, si Amy ,cu privire la femei...sunt diferiti unii de altii...
Eu sun Varsatoare,si in afara de zodia mea pe care o ador, desigur,consider Taurii de ambele sexe extraordinari ! din propria experient ade viata o spun...Tata e Taur, sotul meu e Taur, cea mai buna prietena din copilarie e Taur, actuala mea prietena de suflet e Taur,si am cunoscut si altii pe langa...luckyrock i-a descris f. bine pe barbati...da...cat despre a-ti da papucii un Taur(barbat)...dupa ce apus ochii pe tine?!...asta cred ca e cam greu...suporta foare multe , chiar daca sufera, chiar daca isi dau seama ca au facut alegerea gresita, NU VOR RECUNOASTE NICIODATA !orgoliul lor e nemasurat! vor traga la carutza pana la epuizare , dar nu vor fii ei cei care sa zica stop.sufera enorm cand sunt parasiti (si altii o fac, desigur, dar cred ca ei mai mult ca restul)...
si ,da, cred ca sunt cei mai buni amanti ! de cursa lunga!in toate zodiacurile scrie ca Varsatorul cu Taurul , la capitolul sex ,"no way!" pe naiba! am avut si gemeni, si scorpion si fecioara ,si sagetator, si ce naiba or mai fii

[:|] uh...

14 Oct 2007, 00:22

Din propria experienta pot spune cam asa...
Nu cunosc foarte multi in zodia taurului..dar ca si la celelalte zodii totul tine de educatie , de caracter etc.
Spre exemplu, cunosc un barbat taur..excelent! Ma inteleg mai mult decat bine cu el. Iti aduce zambetul pe buze si in cele mai dure situatii! Bine poate ca glumele lui uneori te ranesc..dar cand e vorba de dragoste barbatul taur stie sa tina acea dragoste in el fara ca tu sa banuiesti macar. Dar cand iti marturiseste dragostea, nu accepta un refuz! Si in caz ca este refuzat, isi varsa furia pe tine pana la ultimul strop! In rest barbatul taur este ok, dar si excelent cand reusesti sa 'cuceresti' increderea lui.:)
Cat despre femeia taur...unele sunt pasnice, linistite, suporta insultele sau dramele familiare. Insa altele cum le ataci, cum ori iti intorc spatele si ramai 'in ploaie' , ori te 'bombardeaza' cu tot ce poate!

_amy_

_amy_

:P

08 Dec 2006, 17:02

nu-mi place sa fiu pe teren necunoscut. e mai bine sa stiu cu cine am placea :D

luckyrock

luckyrock

hmmm, m-ai cercetat? :))))))))

08 Dec 2006, 15:25

nu am afirmat nicaieri cum ca as fi Scorpion

chiar vrei sa stii tot-tot, domnisoara Alba-ca-Zapada....

_amy_

_amy_

:D

08 Dec 2006, 13:41

tin sa spun ca nu am cunoscut decat 2 tipi taur, unul care nu a stiut sa piarda in dragoste, foarte razbunator si inchis si un altul care avea o relatie luuunga cu o tipa fecioara, se intelegeau super bine, frumosi amandoi dar cam prostut. adica desi sunt superficiala si ma uit ,spre blamarea mea , prima data la modul de prezentare cel care imi sta alaturi va trebui mai intai sa ma solicite intelectual .(cred ca d asta am o atractie fatala cu gemenii).
intr-adevar, coarnele mi sunt puse doar de zodiac. din pacate pt tipii care mi-au iesit in cale tind sa controlez si sa aflu tot. mi-e si mila de ei pt ca nu pot sa ma abtin, desi nu agreez comportamentul asta.
cat despre scorpioni...am cunoscut o singura fata, super, fooarte prietenoasa si in regula ca persoana, dar din pacate pentru ea educatia parintilor a fost foarte proasta.
inca astept sa vad cam c va poate pielea, atunci cand va dezvoltati cum vreti.:D

luckyrock

luckyrock

nu fi totusi asa de dura ....

08 Dec 2006, 11:16

...cu barbatii Taur. chiar aici pe forum, am cunoscut un nativ care, in cateva zile, m-a convins ca si barbatul Taur este capabil sa se exprime atat de poetic si sa-si astearna pasiunea pe "hartie" atat de frumos, incat ma gandeam sa-mi cer scuze public pentru cele afirmate in mesajul initial, referitoare la "depunerea efortului intelectual"

stii prea bine ca nu exista padure fara uscaturi. fara cei banali, nu am putea remarca exemplarele deosebite. :) "badaran" si "egoist" sunt [deocamdata] printre ultimele cuvinte pe care le-as utiliza cand vine vorba de un barbat Taur, dar, repet, nu cunosc decat..hmmm...3? parca...:)))

abordarea unui subiect [indiferent de care] de catre o femeie nu are de fiecare data o implicare sentimentala si nu este intotdeauna o cale de exprimare a frustrarilor. a vorbi/citi/face schimb de pareri despre zodii este o pasiune despre mine [vorba cuiva de pe aici...], iar Taurul, fiind mai nou in viata mea, imi trezeste interesul la ora actuala. imi place sa stiu cat mai mult despre cat mai multe, asa ca ma duc exact acolo unde trebuie: in curtea Taurului. :)))

ma amuza ca imediat ce afirmi un lucru despre tine il si confirmi prin probe: recunosti ca femeia Taur este laudaroasa si apoi iti aduci complimente singura. ma contrazici cand spun ca Taurul nu este capabil de efort intelectual prin randuri pline de "cantec"[vorba ta!]. visezi cu ochii deschisi si te si vezi Alba-ca-Zapada, pe care eu doar o citesc! :)) esti incapatanata si inversunata cand vine vorba de persoana ta si asta se simte din modul prin care insisti ca ai dreptate, "indiferent de ce" [sa te citez iar] cred eu. comoditatea am amintit-o intr-un mesaj anterior, iar materialismul reiese clar din exemplu ales: bill gates [nici nu esti pretentioasa, ha??:)))]

daca zodia Taurului era banala, fii sigura ca nu depuneam nici un efort in a o studia. te mai astept, domnisoara cu coarne.:) [sper ca ti le-ai pus intotdeauna singura ;)]

luckyrock

luckyrock

HAHAHAHAHAHA

08 Dec 2006, 10:35

buna asta!!! inca nu mi-am luat nici papuci si nici macar cizme de la nici un barbat din viata mea, dar sper sa-mi aduca Mosu';)

motivul pentru care am scris despre [barbatul] Taur este ca eu abia anul acesta am facut cunostinta cu cateva persoane din aceasta zodie si pur si simplu mi-am expus aici parerea la "prima vedere". pana acum nu am cunoscut nici femeie, nici barbat Taur pentru ca nu am avut ocazia, dar nici nu am fost tentata, nestiind mai nimic despre ei

_amy_

_amy_

ai nimerit-o

08 Dec 2006, 08:28

intr-adevar femeia este laudaroasa , si plina de ea in cele mai multe cazuri dar are si de ce.
am cunoscut 2 tipi taur care m-au lasat rece...adica dpdv meu nu aveau nimic frumos (in afara de fizic).badarani, egoisti, interesati de frumusetea lor fiZica(la fel ca si femeile),plictisitori..etc...
exista foarte multe diferente intre barbati si femei, vorbind de zodie. am auzit ca cel mai mult se aseamana fecioarele...
dar, de curiozitate, tie iti place de vreun taur si ai scris toate astea ca sa vezi si alte pareri sau ti-ai luat de prea multe ori papucii de la ei? (nu am zis-o cu rautate)

luckyrock

luckyrock

femeia nu e la fel ca barbatul

07 Dec 2006, 21:36

poti sa postezi de cate ori vrei, nu deranjezi pe nimeni

parerile mele se refera la barbatul Taur. si cred ca esti de acord cu mine ca, indiferent de zodie, exista diferente intre femeie si barbat

luckyrock

luckyrock

mai zi-mi, Amy, mai zi-mi....:)

07 Dec 2006, 21:32

pentru ca despre femeia Taur chiar nu prea stiu nimic. barfele o arata dura, ingamfata si laudaroasa

dar din ce spui tu....esti cam comoda, nu?:))))

Taurii sunt calzi si sufletisti. romantismul ii caracterizeaza, dar ocolesc lucrurile complicate, ceea ce nu este neaparat ceva rau [acestea sunt alte observatii personale:)]

_amy_

_amy_

am uitat sa-ti zic

07 Dec 2006, 21:22

imi pare rau ca postez de doua ori consecutiv dar trebuie sa adaug ceva. as prefera oricand sa stau sa filosofez, sa scriu (fiind si ocupatia mea) sa ma uit la un film psihologic,sa desenez, etc decat sa fac munca fizica, oricat de mare ar fi remuneratia.(ok...sa zicem ca as putea lucra p camp cateva ore pentru...contul bancar al lui Bill Gates)

_amy_

_amy_

o domnisoara cu coarne

07 Dec 2006, 21:08

gresesti sa stii.
ai generalizat. toti suntem facuti dupa acelasi calapod (ma refer la taur) si chiar daca avem simt practic si suntem realisti asta nu inseamna ca nu visam. toate fetele taur pe care le-am cunoscut, inclusiv eu :D, sunt aeriene, frumoase, visatoare si naive. este una dintre cea mai romantica zodie, care nu numai ca citeste Alba ca Zapada ci chiar isi imagineaza ca atunci cand va creste va fi peronajul principal. nu stiu c ai cunoscut tu,dar din vasta mea experienta taurii isi pot "canta" sentimentele. le invaluiesc intr-un aer sofisticat si-si scriu pasiunea intr-un mod atat de feeric si real in acelasi timp incat cine citeste nu realizeaza daca e adevarat sau numai nascocire ceea ce ii este pus in fata ochilor. exista. in general, este femeia perfecta, cocheta, ingrijita si rationala, eterna romantica , desi materialista la origini.
te inteleg perfect. si eu am avut si inca am idei preconcepute cand ma refer la anumite zodii. de exemplu, nu imi plac sub nici o forma balantele sau sagetatorii. asa si tu ai dreptul sa crezi c vrei.
eu ti-am spus doar ca s poate si altfel.
:D

lucia_26

lucia_26

...........

06 Dec 2006, 09:46

Taurii cred totusi ca sunt fiinte foarte complexe, un taur este intotdeauna imprevizibil, in compania lui treci in doar cateva secunde printr-o gramada de stari....si taurii, ceea ce e foarte important sunt intr-adevar profunzi....numai ca nu arata asta prea des....trebuie sa cam ai noroc sa intri la inima lui, dar si daca ai reusit....e un lucru minunat.
Faptul ca au un aprig simt al muncii...se stie, dar asta nu-i deloc rau, dimpotriva..cu dezordinea...mda...un pic aerieni si dezorganizati, asta pana nu ii provoci, odata provocati...taurii nu se lasa niciodata invinsi...
In concluzie, taurul ca zodie, in special barbatul taur, este minunat....ferice de cele ce ajung la inima unui taur veritabil:)

agent_00757

agent_00757

realitatea nebuna

05 Dec 2006, 22:09

ar fi pacat sa nu traiesti realitatea in cel mai "nebunesc"mod si mai mare pacat ar fi sa traiesti "nebunia"in ireal.
nebunia scorpionului si realitatea taurului ar face viata ceva mai putin plictisitoare
nici nu vreau sa vad cum ar fi viata intre doi :nebuni" sau intre doi "reali"

luckyrock

luckyrock

ma bucur ca nu sunt Taur

05 Dec 2006, 19:20

daca am fi fost toti Tauri, nu am fi citit niciodata povesti cu Alba-ca-Zapada si Degetica....

recunosc ca simtul practic este foarte util, dar prefer "nebunia" mea, cea care ma face sa actionez fara sa ma gandesc prea mult la consecinte, sa astern randurile unul dupa altul, sa las mana sa alunece pe foaia alba dand nastere unor forme si culori ce au inteles numai pentru mine, sa ascult piese ale carori versuri sunt greu de fredonat, dar care imi ajung pana la inima, sa merg cu gandul mai departe de linia orizontului, acolo unde nici macar nu stiu ce se afla....

tu, cu simtul tau practic, esti REALITATEA, eu, cu visele mele nelimitate si neincatusate, sunt NEBUNIA.

agent_00757

agent_00757

scurt si cuprinzator

05 Dec 2006, 18:17

pt ce sa scriu o carte cand e suficient un cuvant
uiti cat de PRACTICI sunt TAURI? si mai ales cand e vb de un taur autentic............

luckyrock

luckyrock

tu esti un bun exemplu

04 Dec 2006, 22:43

vezi cat de mult ai scris???? de ce ma mai contrazici???

luckyrock

luckyrock

incearca sa citesti si NOTA

04 Dec 2006, 22:41

il cunosc indeajuns cat sa scriu cele de mai sus. nu am cum sa fac cunostinta cu toti Taurii din lume.dar trasaturile ce le-am enumerat mai sus sunt comune celor cu care am avut contact personal

agent_00757

agent_00757

un taur raspunde

04 Dec 2006, 22:24

asa bine crezi ca il cunosti pe TAUR