care-i decizia corecta?

by: amalici
am un an jumatate cu prietenul meu.ne iubim si ne intelegem insa parintii mei nu-s de accord sa stau la facultate in apartament cu el.mi-au spus k nu ma sprijina deloc in aceasta privinta si nici acasa nu ma primesc.asa k am hotarat s ma mut la el,ajutati doar de ai lui.nelinistea mea e k nu fac pasul corect,pt k de ceva vreme el tot iese cu amicii lui in timp ce eu stau in casa.nu-mi vine sa cred ce mi se intampla.de fapt nici nu stiu la ce ma asteptam...nu-s fericita,asta e concluzia.sa ma intorc acasa si sa las s decurga totul normal?sau sa locuiesc si la facult cu el?imi place sa-l am in preajma mereu dar...

clementadanescu

clementadanescu

Acasa

31 Oct 2006, 10:49

Orice s-ar intampla sau orice ar spune oricine tot acasa e acasa in situatii de genul asta...te vor intelege...parintii tai...la un moment dat..poate mai greu dar veti fi un singur corp...lasa timpul sa treaca si te vei intelege cu ei dar muta-te acasa

amalici

amalici

mersi mult

25 Sep 2006, 01:58

nu e problema de comunicare,suntem deschisi unul cu altul.el stie ce ma deranjeaza insa este increzator ca odata cu mutarea impreuna totul se va schimba,pt k la facultate o sa ne avem doar unul pe altul si alta va fi situatia.mereu el a fost optimistul din relatie iar eu pesimista.cu ai mei m-am impacat,au inteles ca nu-s nici prima si nici ultima fata care locuieste la facultate cu prietenul.

sweet_dream

sweet_dream

comunicare.....

20 Sep 2006, 22:47

Nu mi se pare un lucru corect sa-ti faca asa..dar ai discutat cu el despre nemultumirea ta?....inainte de a lua vreo decizie ar trebui sa analizezi bine situatia nu cred faptul ca iese cu amicii este un motiv intemeiat de a te muta dar nici sa-l accepti....iar parintii tai cred ca tot te-ar ajuta ...parintii tot parinti raman

adina_mirela

adina_mirela

nu e un sfat, e doar o parere

18 Sep 2006, 15:25

Pune pe o lista motivele pentru care ai face acest pas (adica sa te muti in apartament la prietenul tau), sa fie si motive pozitive si motive negative, tot ce iti trece prin cap.Nu fa acest lucru in 5 minute, gandeste-te la acest lucru cel putin cateva ore intr-o zi.Apoi vezi care atarna mai mult, motivele pozitive sau cele negative? Si iti vei da seama ce ai de facut si singura.Nu te gandi ca ii pierzi pe ai tai, ca nu vor mai vorbi cu tine, sunt parinti si vor fi langa noi, neconditionat, ti-o spun din proprie experienta. Insa tot din proprie experienta iti spun ca daca pe viitor voi mai fi vreodata in postura de a alege intre parinti si prieten (iubit) voi alege parintii. Singura nu voi fi niciodata,barbati sunt pe toate drumurile, parinti doar 2, mama si tata, si ca ei nu mai gasesti nicaieri.Tu, faci cum iti dicteaza sufletul.Eu ti-am spus cum as face eu.