Criza de comunicare intre parteneri.

by: lonah
Criza de comunicare intre parteneri. Ce inseamna? Cum trecem peste?

Spune-ti parerea si intra joi, 16 octombrie, intre orele 14-16, in dialog cu Loredana Ionascu de la clinica TerapiaM.

psihologul

psihologul

lipsa de sex...

08 Iun 2009, 15:44

nu stiu ce varste aveti . e un lucru foarte important.Daca zici ca ati comunicat ..la ce conlcuzie ati ajuns? nu cred ca numaiel poate gresi doar pentru faptul ca este initiatorul .Ia pune mana si fa-l sa te doreasca..si aici nu vorbesc neaparat de sex! o femeie stie foarte bine cum sa "programeze" un barbat . E scris in BIOS-ul ei !

thai

thai

lipsa activitate sexuala

10 Apr 2009, 11:42

eu si iubitul meu nu mai facem dragoste de mai bine de 2 luni. Am discutat problema cu el....spune ca el e de vina, in cateva cuvinte, lipsa totala de libidou. Refuz sa cred ca viata noastra sexuala se incheie aici. Sufar prea mult, imi lipseste....am crezut ca este un moment pasager....dar nu s-a mai intamplat nimic...

Chiar si cei mai tacuti barbati

17 Oct 2008, 20:49

au la un moment dat tendinta de a se deschide, ideea e sa fii pe faza si sa nu ii tai macaroana cand el incepe sa iti comunice ceva. Ci dimpotriva, sa il incurajezi sa isi exprime trairile lui, fara sa il critici, uita pentru o clipa de tine, de problemele tale si asculta-l ca un bun prieten. Daca il convingi ca esti de partea lui, se va deschide din ce in ce mai mult, isi va aduce aminte de fiecare data ce bine s-a simtit dupa o convorbire cu tine, o sa fii uimita cand data viitoare el va initia o discutie cu tine. Prietenul meu era foarte tacut, linstit, introvertit, dupa cativa ani de convietuire cu mine s-a schimbat un pic, primii care au observat asta au fost parintii lui. O data stateam cu totii pe mess si ii vad pe webcam pe parintii lui zambind, cand noi discutam ceva foarte serios. Nu m-am putut abtine sa nu intreb, ce e asa de amuzant? Mi-au replicat scurt "Nu ne vine sa credem, baiatul nostru vorbeste :))

ladybug

ladybug

@loredana

16 Oct 2008, 16:05

nu chiar - este vorba de "de ce barbatii se uita la meci si femeile se uita in oglinda" de Alan si Barbara Pease... pe care de asemenea o recomand :)

egodog

egodog

@greentea

16 Oct 2008, 16:03

da, probabil ca o jumatete de ora din 24 nu este prea mult... dar mai aveti si weekendurile ;)
si mai conteaza si ceea ce comunicati in cele 30 de minute - despre voi, despre tine, despre el... sau despre cum nu a parcat cutarescu masina cum trebuie...

ladybug

ladybug

@ redbaloon

16 Oct 2008, 16:01

si pe tin ete deranjeaza faptul ca el vorbeste? saupe el faptul ca tu taci?

ladybug

ladybug

@greentea

16 Oct 2008, 15:59

daca simti nevoia de a comunica mai mult ai incercat sa faci acest lucru? sa vorbesti cu el, sa il iei la un pahar de vorba, sa mai inchideti televizorul si sa stati unul in bratele celuilalt...

ihatepink

ihatepink

Comunicare pe ceas

16 Oct 2008, 15:56

Traim impreuna, dar avand job fiecare, nu pot spune ca ne sufocam. In cele 4, 5 ore in care stam impreuna cred ca vorbim cam juma de ora.

ladybug

ladybug

@hirondelle

16 Oct 2008, 15:55

referitor la faptul ca barbatii sunt mai putin deschisi si simt mai putin nevoia de comunicare. citisem intr-o carte mai demult ca atat varvatii cat si femeile au un anumit (cu o marda de eroare) numar de cuvinte pe care le vorbesc intr-o zi. si ghici ce - al nostru e mult mai mare, deci noi trebuie sa vorbim, sa comunicam, in timp ce ei cam vor doar sa fie lasat in pace :)) sigur nu spun cat de adevarat e ceea ce am citit dar parea plauzibil.. si mi s-a parut amuzant

redbaloon

redbaloon

Criza de comunicare in pat

16 Oct 2008, 15:54

Eu ma inteleg minunat cu prietenul meu dar avem probleme de comunicare in pat.

Si anume...el vrea sa vorbeasca in timpul actului sexual iar eu nu prea sunt adepta vorbariei.

ladybug

ladybug

imi aduca minte...

16 Oct 2008, 15:50

la inceputul relatiei cu partenerul meu dicutam cate in stele si-n soare, tot felul de teme f interesante, si spuneam ca daca o sa ajungem vreodata sa vorbim despre "ce am facut azi" ar fi cazul sa ne despartim. ei bine, acum vorbim si povestim despre cum a fost ziua asta si ok, poate nu mai avem la fel de multe subiecte de dezbatut ca la inceput dar gasim in continuare altele interesante. pan ala urma lumea asta e plina de surprize :)

andreea_mandra

andreea_mandra

este mult prea complexa aceasta tema....

16 Oct 2008, 15:48

si nu vom ajunge niciodata sa o lamurim...Nicio relatie nu merge singura...trebuie efort mult din ambele parti. Comunicarea sta la baza unei relatii...cu ea incepem si de la prima intalnire nu? Intai e atractia...comunicarea...mai apoi se naste si iubirea,....

ihatepink

ihatepink

.

16 Oct 2008, 15:47

Hmm...cred ca nu prea inteleg ce inseamna simbioza perfecta.

gaspy

gaspy

@greentea

16 Oct 2008, 15:44

intr-o anumita masura este inevitabil. la inceput e normal sa comunicati foarte mult pentru ca e perioada in care incepeti sa va cunoasteti. cu timpul ajungi sa stii cam totul (desi niciodata nu poti sti totul) desore partenerul tau si subiectele de conversatie incep daca nu sa dispara, sa se orienteze catre alte arii ale vietii in comun

andreea_mandra

andreea_mandra

@grenteea

16 Oct 2008, 15:41

Incercati sa duceti ceva nou relatiei voastre...Nu ami e ca la inceput...pentru ca au trecut ceva ani...probabil a intervenit monotonia...ceea ce nu este prea bine.Aduceti lucruri noi in relatie, gandeste-te ce nu ai discutat nicodata cu partenerul tau...si fa-o acum..;)

ladybug

ladybug

@anuc

16 Oct 2008, 15:39

nu neaparat. daca simti nevoia sa vorvesti despre cuplu iar el nu este prea receptiv si se eschiveaza, atunci ar fi o anumita "problema", nu criza (inca) de comunicare

ihatepink

ihatepink

Criza constanta

16 Oct 2008, 15:38

Eu sunt de 6 ani cu partenerul meu si se intampla destul de des sa nu prea avem ce sa ne spunem. Chiar nu mai stiu cum sa rup aceste perioade de tacere care devin din ce in ce mai apasatoare.

ladybug

ladybug

da, dar

16 Oct 2008, 15:37

parerea mea este ca oamenii in general eu nevoie de o anumita educatie psihologica. in primul rand trebuie sa inteleaga ca celalalt nu este indentic cu ei, ca nu are aceeasi personalitate, aceleasi dorinte, acelasi mod de a privi lucrurile... odata ce am putea intelege acest lucru cred ca totul ar deveni mult mai usor

andreea_mandra

andreea_mandra

:)

16 Oct 2008, 15:37

e bine totusi ca este un subiect in care aveti ceva in comun....si eu cu iubitul meu aberam cateodata...si vorbim de cu totul altceva decat de noi. Daca nu se intampla tot timpul asta...nu cred k este o problema...

andreea_mandra

andreea_mandra

exact....

16 Oct 2008, 15:33

de aceea avem nevoie de multa rabdare...intelegere....si cu cat te cunosti mai bine, cu atat comunici mai bine, inveti ce-si doreste cel de langa tine, inveti ce-i place, ce nu. Se invata multe dupa ce un cuplu este bine inchegat

andreea_mandra

andreea_mandra

intr-adevar....

16 Oct 2008, 15:29

acest razboi nu aduce nimic bun....decat certuri tot mai grave si mai dese....si apoi destramarea cuplului...

andreea_mandra

andreea_mandra

categoric nu....

16 Oct 2008, 15:26

fiecare cuplu difera....eu am dat o metoda generala....care crede-ma functioneaza la marea majoritate...nu la toata lumea, dar in cele mai multe cazuri a mers...Nu am inventat-o eu, am primit-o ca sfat acum mult timp in urma

ladybug

ladybug

comunicarea tine de amandoi

16 Oct 2008, 15:24

si eu am o relatie de 6 ani si il cunosc, si il inteleg si chiar daca e f dificil stiu cum sa-l fac sa se deschida... dar asta pentru ca este si el suficient de inteligent, sensibil, si ma si iubeste foaret mult... nu cred insa ca reteta pe care eu am aplicat-o cu el se poate aplica in toate cuplurile

andreea_mandra

andreea_mandra

ok seagull....

16 Oct 2008, 15:24

Nu am spus-o cu rautate....si nici nu am zis ca stiu eu ce a patit tatal tau...nu am de unde sa stiu...ai spus ceva...si cum suntem liberi la discutie...am oferit o parere...in privinta asta am incheiat subiectul... nu mai inteles...ok...nu ma mai bag.... DOAR CA...NIMENI NU TREBUIE JUDECAT

andreea_mandra

andreea_mandra

cea mai buna metoda......

16 Oct 2008, 15:22

zic eu....pentru ca eu asa am actionat la inceput...este sa cauti un subiect care lui ii place. Chiar daca tie nu...poate nu este placut sa faci ceva ce nu-ti place, dar, daca vrei un rezultat de la el...poti incerca. Eu am o relatie de 5 ani, si avem o comunicare foarte foarte buna. Si asta sa dezvoltat in timp...nu a fost din totdeauna asa. Cu cat te cunosti mai bine, cu atat inveti sa comunici mai mult...

seagull

seagull

@andreea

16 Oct 2008, 15:21

ma bucur ca stii tu ca tatal meu nu a fost dintotdeauna asa. iarta-ma, dar cu mama mea am o comunicare extraordinara, si stiu cum a fost tatal meu, si stiu prin ce a trecut si ea... eu am incercat foarte mult sa schimb acest lucru dar nu prea am reusit. in ultimul timp incerc doar sa ma inteleg bine cu el si sa accept ceea ce imi ofera... sincer, stiu ce vorbesc... tine de personalitatea fiecaruia, de cum a fost crescut, educat, prin ce a trecut, setul de valori etc

andreea_mandra

andreea_mandra

tocmai seagull.....

16 Oct 2008, 15:18

mama ta il intelege....pentru ca il iubeste....poate nu a fost din totdeauna asa...unii oameni se pot schimba si din cauza a ce li se intampla...depinde de cazuri....

gaspy

gaspy

@loredana

16 Oct 2008, 15:17

"oameni care au o relatie pe care si-o doresc in egala masura nu fac eforturi sa comunice."

Adica vrei sa spui ca, comunicarea vine de la sine? ca eu nu-nteleg... sau, oameni in general nu fac eforturi??

andreea_mandra

andreea_mandra

ok....

16 Oct 2008, 15:16

ai spus-o sub o alta forma( daca recitesti)...dar nu ne puteam raporta numai la noi.Poate si el vrea ceva...poate nici lui nu-i convine ceva. Si, daca nu stii sa bati pe subiect, vei fi inteleasa cum ca te vaiti, ca nu iti este bine, ca el nu-ti poate oferi ce tu iti doresti. In primul rand prin comunicare(ma refer la inceputul unei relatii) trebuie sa inveti sa-l cunosti pe cel de langa tine cu defecte si calitati. Nu sa-l "pui" sa faca anumite lucruri in favoarea ta....

seagull

seagull

hehe

16 Oct 2008, 15:15

stai linistita, ca nici mama nu se intelege cu el... dar il accepta asa cum e :) eu una sunt mai incapatanata, eu nu vreau sa ma las ;)