Cum putem ajunge la nunta de aur?

by: moderator
Cum putem ajunge la nunta de aur?

Spune-ti parerea si intra joi 29 ianuarie, intre orele 14 si 16, in dialog cu psihologul Loredana Ionascu de la Clinica TerapiaM.

nymphetamines

nymphetamines

egodog sunt de acord cu tine

29 Ian 2009, 15:36

si de ce m-as lega de cineva printr-un act? nu ar trebui sa fie iubirea de ajuns? ok, accept ideea de a sta 30 de ani langa cineva, pentru ca asa am ales eu, pentru ca l-am iubit si am ramas langa el, fara sa-mi dau seama cand au trecut 30 de ani. dar nu pentru un act. asa nu

egodog

egodog

@hirondelle

29 Ian 2009, 15:34

si daca eu vreau perfectiune? nu vreau pe cineva care sa ma "accepte", creau pe cineva care sa ma iubeasca si pe care sa ubesc. nu vad de ce ar trebui sa-mi irosesc viata langa aceeasi persoana doar pentru ca ne intelegem si ne aceptam reciproc. pentru asta exista prietenii. daca ma leg printr-un act de cineva, ma astept sa fie mai mult de atat.

seagull

seagull

pai vezi, aici se pune problema

29 Ian 2009, 15:25

cat ar trebui sa muncim pentru o reltie? ca se tot spune ca trebuie sa faci eforturi, c adragostea trebuie intretinuta etc. dar pana la ce punct? cand devine totul artificial?

seagull

seagull

si oare...

29 Ian 2009, 15:06

n-ar fi normal ca doi aoameni care se iubesc, sa fac eforturi sa se si inteleaga?

nymphetamines

nymphetamines

pai tocmai asta e problema

29 Ian 2009, 14:59

oamenii se schimba in timp, tu te schimbi, nevoile, dorintele etc... si de multe ori o iau in directii total opuse. cum sa stai langa persoana aia o viata atunci?
si daca nu se schimba, oare nu te plictisesti? nu mai suntem copii sa credem in basme cu printi si zane

ladybug

ladybug

@loredana

29 Ian 2009, 14:52

da, mai sunt si considerente materiale, si sociale etc. dar sunt si cei ce se iubesc din dragoste, doar dragoste. din pacate doar iubirea nu este suficienta pentru a antemeia o familie

seagull

seagull

din pacate nu depinde numai de cum vreau eu

29 Ian 2009, 14:50

depinde foarte mult si de el. pan al aurma oamenii se schimba in timp. si daca nu iti place felul in care se schimba?

seagull

seagull

@gaspy

29 Ian 2009, 14:26

ai pus punctul pe i. ca multi ajung la nunta de aur, dar inraiti de viata, si desensibilizati, si ca doi straini. vreau sa ajung acolo alaturi de cineva pe care n-am incetat nici o clipa sa-l iubesc. dar oare este posibil?

gaspy

gaspy

cred ca...

29 Ian 2009, 14:22

important nu e sa ajungi acolo, ci cum ajungi acolo.

ladybug

ladybug

cred ca se poate

29 Ian 2009, 14:19

dar este nevoie de foarte multa iubire si rabdare. in primul rand conteaza persoana pe care ai ales-o. cred ca multi fac greseala de a se casatorie prea devreme, inainte de a apuca sa-l cunoasca pe celalalt.

nymphetamines

nymphetamines

or fi eu cinica...

28 Ian 2009, 21:10

dar chiar nu vrea sa ajung acolo. o viata langa aceeasi persoana... mai bine lasa.

seagull

seagull

probabil cu foarte multa rabdare :))

23 Ian 2009, 18:40

nu stiu, mi se pare mult. mi-as dori sa-mi petrec toata viata alaturi de un barbat, alaturi de un "el" ideal. dar... pana atunci nu stiu, mi-e greu sa-mi inchipui o nunta de aur

egodog

egodog

hmmm nu stiu daca vreau sa ajung acolo

23 Ian 2009, 18:08

ma sperie gandul asta... cred ca deocamdata nu vrea sa accept ca as putea imbatrani langa cineva... sau ca as imbatrani punct.