Dilema ...

by: geaninab
In urma cu cativa ani am cunoscut un tip,printr-un prieten.Sa-i spunem Mr.Right :).Nu mi-am dorit o relatie cu el desi meseria si viata pe care as fi putut sa o am langa el ar fi fost de vis.In general,sunt o persoana realista si mi-am dat seama ca probabil sunt inca cateva zeci de fete pe langa mine care ar vrea sa fie cu el,si chiar erau.Mult mai frumoase,mai destepte,etc ..m-am gandit ca nu am nici o sansa in fata lor,si m-am decis sa nu fortez nota.
Am ramas prieteni foarte buni..iar acum 2 ani mi-a propus sa incercam ceva mai mult,iar inainte ca marele eveniment sa se produca,am dat peste alt tip cu care,ulterior am avut o si o relatie de 1 an de zile ..si deci,cu Mr.Right am rupt orice legatura
Asta,pana cand ,relatia serioasa s-a incheiat si am redevenit prietena foarte buna cu Mr.Right,care intre timp avusese si el o relatie mai scurta,ce-i drept.
Problema e ca,intentiile lui serioase sau nu (cine mai stie?) au revenit in discutii ..doar ca,problema ar fi , faptul ca el a ramas in relatii foarte bune cu fosta prietena.Ori,eu am o vorba: "nu te incurca cu baietii care isi tin fostele aproape".Poate exagerez,insa,nu mi se pare corect.Clar ca fosta lui prietena nu m-ar agrea nici in ruptul capului,pentru ca gesturile,vorbele,faptele ei dovedesc clar ca ea inca e in limba dupa el.
In lunile astea,de cand el tot ma curteaza,am incercat sa trec cu vederea mesajele fostei catre el,in care ea nu mai putea de dorul lui (el este plecat din tara..iar noi doua suntem aici in tara).
Desi initial il luam in ras si ii spuneam ca nu va fi nimic intre noi,treptat am inceput sa-l plac si a cerut sa vorbeasca cu parintii mei,sa ii intrebe daca sunt de acord sa mergem impreuna cu niste prieteni la munte,sa petrecem Sarbatorile.Mi s-a parut un gest dragut din partea lui,si m-a facut sa-l plac si mai mult.Am planuit ce urma sa facem de sarbatori,cand el urma sa revina in tara.Prietenii imi tot spuneau ca nu ar trebui sa am incredere,ca sigur ar vrea doar sa se culce cu mine.Precizez ca diferenta de varsta dintre noi este de 5 ani.
Doar ca,cel mai recent mesaj,imi dadea de inteles ca el ar fi sunat-o intr-o seara,pe fosta, exact dupa ce ma sunase pe mine.Asta contrazicea total ce-mi spusese pe el,faptul ca el nu mai vroia nimic cu ea,ca ea avea prieten.Pai atunci de ce o mai suna?
M-a deranjat atat de tare gestul lui,lipsa de maturitate,incat am decis clar sa rup orice legatura cu el.Adevarul e ca nici nu a mai dat vreun semn de viata..

geaninab

geaninab

continuare

14 Feb 2008, 14:19

si a aflat ca nu sunt maritata.Mi-a spus ca ar fi bine sa-i spun adevarul,caci el urmeaza sa vina in tara in primavara asta,iar daca va vedea ca l-am mintit,nu va mai vorbi cu mine.
Eu si mai desteapta,m-am tinut pe pozitie si i-am spus ca poate sa vina linistit:)
Acum ma gandesc disperata,ca o sa vina si o sa descopere.Ma gandesc sa ma casatoresc si eu ca Britney,pt 24 ore :))
Va pup!

geaninab

geaninab

Dupa un an si ceva :P

14 Feb 2008, 14:15

Dragele mele,va scriu dupa un an si ceva,sa va spun ce s-a mai intamplat.
Atunci am rupt orice legatura cu el,ma gandeam cum a putut fi atat de nesimtit,mai ales ca am aflat pe urma: el petrecuse sarbatorile cu niste prieteni de ai lui la munte.
Cum spuneam,am rupt orice legatura cu el.Prin toamna,chiar nu stiu cum ne-am reintalnit pe net. Si ce m-am gandit eu: hai sa-i spun ca m-am maritat.Chiar nu stiu de ce m-am gandit la asta,poate sa il vad cum reactioneaza,sau sa ma scap de el?Cert e ca,n-a avut mult pana sa lesine,dupa vreo 5 minute de "nu cred,nu pot sa cred",m-a intrebat de ce nu l-am asteptat pe el,caci stiam bine ca mai are 2 ani de stat acolo,si ca numele lui de familie ar fi aratat cel mai bine langa numele meu (asta m-a uns pe suflet:P).
Noi tot vorbeam,eu mai indiferenta (doar eram femeie maritata acum:P),a si plans de cateva ori la webcam,imi spunea ceva povesti lacrimogene. Apoi,intr-o seara,chiar cand sa plece mi-a spus "sa stii ca te-am iubit,te iubesc si te voi iubi mai mult decat te-a iubit oricine vreodata".Sincer,ma gandeam daca vorbeste serios.
Luna trecuta insa,vorbind pe internet,m-a intrebat de ce l-am mintit cu maritatul,ca el s-a interesat prin tara

sxx_babe

sxx_babe

incearca sa fi TU

02 Dec 2006, 14:13

sincer avem cateva puncte in comun...si eu incerc sa par alta,o fata puternica,insensibila pe care nu o atinge nimic,dar asta o fac pentru a-mi ascunde slabiciunea...sfatul meu e sa fi TU,nu mai purta o masca.Important e sa intelegi ca nu toata lumea profita de tine sau ca toti vor acel ceva de la tine.Si legat de problema de cu El,eu zic sa risti,pentru ca a risca inseamna a iubi.Poate vei pierde sau poate vei triumfa dar daca nu risti vei regreta mai apoi.Vei trai cu indoiala:oare m-a iubit sau doar voia sex?

pisi

pisi

Geanina,te inteleg perfect

30 Nov 2006, 22:09

Exact asa cum esti tu,eram si eu la 20 de ani,intre timp m-am mai schimbat datorita unor experiente de viata,unele mai placute,altele mai putin placute.

Crede-ma ca-mi dau seama perfect prin ce treci si sfatul meu este sa te comporti asa cum simti tu ca-ti este mai bine,daca te simti bine fiind rece cu cei din jur,comporta-te astfel,daca crezi ca ar trebui sa devii mai calduroasa cu ei,incearca sa faci un minim efort de a te schimba in bine.

Incearca sa ai mai multa rabdare cu prietenii,cu iubitul,cu parintii,chiar si cu tine insati.
Avand nervi,ai impresia ca te racoresti pe moment daca te certi cu cineva,dar de fapt o cearta sau o criza de nervi nu fac altceva decat sa complice lucrurile.
Incearca sa-ti transformi acea energie negativa in ceva pozitiv,spre exemplu,cand esti suparata,fa sport pana simti ca ti se inmoaie picioarele,vei vedea ce minte limpede si linistita vei avea dupa.

In privinta baiatului astuia,poate ca e mai bine sa te scuzi fata de el pentru iesirea ta si explica-i si motivul pentru care te-ai comportat in acel mod,cu siguranta va intelege.

Si inca ceva:asculta-ti inima,nu ratiunea,permite-ti tie insati macar odata in viata ta,sa traiesti clipa fara sa te gandesti la consecinte.

Iti doresc mult succes.

geaninab

geaninab

Dragele mele..

30 Nov 2006, 17:58

In primul rand,mii de multumiri pentru ca mi-ati raspuns la mesaj.Recunosc,m-ati pus putin pe ganduri,pentru ca initial prietenii ma sfatuisera ca nici nu mai ar avea rost sa-l caut.In fine...
Astazi,mi-am luat inima in dinti si l-am contactat eu,a fost foarte placut suprins.Toate au decurs ok,mi-a spus ca mai dureaza putin pana sa vina in tara,ca are ceva probleme.Apoi,cum eu ma simteam rau (perioada aia a lunii),m-au apucat crizele (vesnica mea idee,ca ar vrea doar sex),si l-am lasat vorbind singur pe net si am iesit.Bineinteles ca s-a enervat la maxim,si cine stie ce va mai fi..
Stiu!E greseala mea,sunt o Fecioara incapatanata (cam toate suntem),iar ideea ca mi-ar putea descoperi slabiciunea pentru el,m-ar lua pe nepregatite.Mi-am creat,in fata lui,o imagine de fata independenta,puternica si cam indiferenta (fete stresante sunt destule pe lumea asta).Nu pierde nici o ocazie in a ma face rea,probabil si eu exagerez de multe ori.
Sincer,sunt atat de slaba acum (moral),nu-mi vine sa cred cum m-am putut indragosti (da,cred ca asta e) in asa hal de el,eu care eram indiferenta.Si,desi i-as spune multe,ma feresc,pentru ca asta cred eu ca e bine.Desi,am stat si am privit,toti fostii mei prieteni si,in general,baietii,au prietene care sunt foarte sincere.Le trimit prietenilor lor felicitari,sms-uri,o gramada de declaratii de astea.Eu nu cred ca as putea sa fiu atat de pisicoasa,si cred ca l-as stresa si pe el,dar totusi,putin as schimba la mine,toata lumea imi spune ca sunt rece (am impresia ca toti vor de profite de mine),cred ca ar trebui sa fiu putin mai deschisa,dar habar nu am cum.Nu stiu cum sa fac sa ma eliberez de carapacea asta,care mi-am creat-o.Am impresia ca multora le e si groaza sa intre in vorba cu mine.Sunt tot timpul serioasa,nu ma gandesc decat la o relatie serioasa,iar fidelitatea la mine e pe primul loc.Ori am imbatranit eu inainte de vreme (am doar 20 ani),sau doar o conceptie invechita (pe care,pana de curand..nu o aveam).Habar n-am,am inceput sa ma gandesc ca am inceput sa fiu atat de pretentioasa,incat caut perfectiunea intruchipata.Nu vreau sa fiu asa,dar mi-e teama de un eventual esec..

sxx_babe

sxx_babe

eu cred ca tu dilema aici

29 Nov 2006, 19:48

sincer am ramas foarte uimita la faza cu sexul..ca ar vrea doar sa se culce cu tine!chiar crezi k ar mai fi insistat atata timp daca ar fi fost vorba doar de asta?si legat de faptul ca inca ii trimite mesaje,o suna pe fosta,asta nu inseaman ca el nu tine la tine sau ca te iubeste,ma rog,ideea e ca atata timp cat ai stat cu o persoana inseamna ca ai avut cateva puncte in comun cu ea.poate ca intre el si fosta a existat o relatie bazata mai mult pe prietenie si comnunicare decat pe dragoste,asa ca nu te panica din acest motiv.Parerea mea e ca el nu tine la fost in sensul in acre crezi tu,daca ar fi iubit-o nu crezi ca s-ar fi intors la ea?chiar tu ai zis ca inca pastreaza legatura,deci ar fi fost foarte usor...dar nu...el nu s-a intors la ea...te cauta si pe tine dar in alt context...vrea sa fiti impreuna.Incearca sa nu mai fi asa pesimista.Inca ceva...tu ai discutat cu el despre asta?...Sincer asta e parerea mea,eu nu am trecut prin asta,totusi sunt destul de mica(am 17 ani)dar eu asta cred despre,,dilema''ta

elenyta

elenyta

Discuta cu el

29 Nov 2006, 09:44

Cred ca ar trebui sa-i raspunzi la mesaje, spune-i ca esti bine, ca ii simti lipsa, dar nu prea multe dulcegarii, spune-i ca fiecare om are un tel in viata, care e telul lui, asta il va pune sigur pe ganduri, arata-i ca esti o persoana sigura pe tine, ca tu stii ce vrei fa-l sa se hotarasca si el ce vrea cu adevarat, fara reprosuri, fara fara vorbe dulci, raspundei de fiecare data prompt si diplomat. Nu-i interzice sa nu mai tina legatura cu fosta lasa-l sa ia singur decizia asta. Nu stiu ce varsta are, nu stiu cat de matur e, si nici motivul pt care s-a desparit de ea. Probabil ii si place sa fie cautat, la toti ne place ideea ca cineva ne iubeste si se gandeste la noi, si lui chiar ii place sa primeasca mesaje de dragoste. Daca o cunosti pe ea si daca vrei intradevar o relatie cu el, discuta cu tipa si intreab-o ce mai vrea de la el. Astept sa-mi spui ca e totul ok.

geaninab

geaninab

Continuare..

28 Nov 2006, 20:18

deci nu a mai dat nici un semn de viata nici el,vreo saptamana sau doua (probabil fiind ocupat cu venirea in tara,cu lucrul,cine stie..).
Mi-a fost foarte greu,parintii ma tot intrebau daca am mai vorbit cu el (nu am vrut sa ii incarc cu telenovelele mele..ca am descoperit ca el inca tine legatura cu fosta,etc ..asa ca nu le-am spus,inca),a trebuit sa anulez rezervarea la cabana de Sarbatori pentru ca imi promisese ca ma va suna sa stabilim cate camere luam pana urma si ce optiuni alegem,etc ..si nu a mai sunat.
Si,de cateva zile a inceput sa imi trimita sms-uri (de sunat ..inca nu),mail-uri.Ca ce se intampla cu mine,ce am mai facut,ca el trimite o groaza de sms-uri dar nu primeste nici un raspuns,etc.
Am vrut sa ii scriu,sa-i spun ca ma deranjeaza barbatii care lupta pe 2 fronturi(cu mine si fosta) ,ca la mine promisiunile sunt promisiuni (cand a spus ca va suna si nu a facut-o),ca am anulat tot pentru Sarbatori si sa-si caute unde si cu cine sa mearga.Dar,apoi m-am gandit ca nu merita nici macar atat,si nu i-am raspuns nici la sms-uri,nici la e-mail-uri.Acum,insa,va cer voua sfatul,ce parere aveti,si ce ar trebui sa fac?Multumesc:)