Exista cuplu perfect ?

by: andreea55
Stie cineva o "reteta" COMPLETA despre acest subiect? Si care sa FUNCTIONEZE ?

cioco_bocco

cioco_bocco

nu exista asa ceva

29 Iun 2007, 12:38

reteta nu exista nu e nk perfect in lumea asta,,eu insa cred ca micile imperfectiuni ale vieti si nu numai dau sare si piper,,,asa ca nu exista totul este sa iubesi si sa respecti persoana de lanfa tine(sau sa stii sa o faci_restul vine de la sine

pisi

pisi

Experienta

28 Iun 2007, 10:25

Dar asa e,dupa un anumit timp de convietuire in cuplu dovezile de iubire devin de la sine intelese sau dupa experienta mai multor relatii,uneori ne este mai usor sa stim ce-si doreste partenerul de la noi.

pisi

pisi

Comportament

28 Iun 2007, 10:23

Daca comportamenul celuilalt fata de persoana iubita se schimba,se schimba si comportamentul noastru dupa un anumit timp(deci dovezile de iubire vor scadea in intensitate,deci cumva devenim constienti de schimbarea celuilalt de comportament).
Si multe dovezi de iubire nu sunt de la sine intelese,invatam pe parcurs sa le facem.
La asta m-am referit.

pisi

pisi

Normal...

28 Iun 2007, 10:22

...ca dovezile de iubire nu sunt premeditate,ci le faci pentru ca asa simti,de acord cu aceasta afirmatie pana la un punct.
Dar exista totusi un factor constient care te indeamna sa aduci anumite dovezi de iubire.
De ce afirm asta? Deoarece comportamentul iubitor si intelegator al celuilalt te determina sa-l iubesti,deci acel comportament il constientizezi si-l cataloghezi ca fiind comportament de om ce te iubeste.

qloty

qloty

dovezile

25 Iun 2007, 16:42

de iubire se fac in timp, drept e. Dar se fac venind de la sine, nu calculat si premeditat:" hai sa fac asa ptr ca stiu ca ii place si va vedea cit de mult il/o iubesc"
Daca se ajunge sa le faci atit de constient.... nu mi se pare normal. Le faci cu drag si ptr ca asa simti, nu pentru ca vrei sa dai dovezi constiente de iubire. Ne place sau nu, cam asta e.

pisi

pisi

final

23 Iun 2007, 11:38

Iubirea nu este unilaterala(altfel nu se mai numeste iubire),iubirea presupune dovezi reciproce de iubire,altfel se stinge.
Dovezile de iubire nu sunt de la sine subintelese,ci se castiga.
Asta este adevarul,fie ca ne convine sau nu.
Daca veti fi sinceri cu voi insiva,veti ajunge la concluzia ca nu poti iubi la nesfarsit o persoana,care este nepasatoare,dovezile de iubire nu sunt de la sine intelse,ci se fac in timp si e musai sa fie reciproce.

pisi

pisi

mesaj 8

23 Iun 2007, 11:37

Foarte multi dau gres tocmai in acel punct,in faza intermediara dintre dragoste si iubire,deoarece au pretentia ca partenerul sa faca totul pt ei(doar il "iubesc",nu?),fara ca ei sa ofere ceva in schimb.
De foarte multe ori,unul dintre parteneri tot ofera,in timp ce celalalt primeste si doar atat,dar vine si un moment in care partenerul care se chinuie sa traga relatia inainte spune "stop",isi da seama ca nu-si mai poate irosi sentimentele cu o persoana egoista si nepasatoare.

pisi

pisi

mesaj 7

23 Iun 2007, 11:26

Singura iubire neconditionata este iubirea intre parinti si copii sau intre membrii unei familii.
Iubirea dintre un barbat si o femeie se construieste in timp,presupune cunoastere si acceptare de sine,dar si cunoasterea si acceptarea celuilalt,iubirea presupune mici renuntari si compromisuri,iubirea presupune comunicare,toleranta,efort personal,spirit de echipa chiar,pt a va fi voua bine,nu doar unuia dintre voi.

pisi

pisi

mesaj 6

23 Iun 2007, 11:25

Iubirea creste in timp,iubirea se construieste,flacara ei se intretine prin mici gesturi(dar care nu sunt de la sine intelese,nu ne nastem cu ele,invatam in timp sa le facem)cu efect puternic.

pisi

pisi

mesaj 5

23 Iun 2007, 11:23

Daca defectele lui/ei nu te deranjeaza prea mult,atunci esti dispus sa investesti de data aceasta si sentimente profunde in acel om si acea relatie.
Realizezi ca dincolo de toate defectele lui/ei,il iubesti pt ceea ce este,pt ca te face fericit/a si te accepta asa cum esti,pt ca se straduie sa te asculte si inteleaga,pt ca te respecta,pt ca sustine,pt ca e mandru de tine etc.
Tu,la randul lui,incepi sa te acomodezi cu personalitatea lui si cu felul lui real de a fi,la randul tau faci multe(incluzand si sacrificii si mici compromisuri aici) pt acea persoana etc

pisi

pisi

mesaj 4

23 Iun 2007, 11:12

Daca ai suficienta minte,incerci sa discuti deschis cu partenerul de cuplu toate problemele ce te framanta,dar incerci sa-l cunosti si sa accepti pe el/ea,asa cum este.Incepi sa te intrebi daca poti trai pe termen lung langa o persoana care are si defecte,care uneori te-ar putea deranja,dar incerci sa-ti accepti partenerul asa cum este,pt ca nu-i asa,toti ne dorim sa fim iubiti,asa cum suntem,si cu defecte si calitati,nu numai doar pt caracteristicile pozitive ale personalitatii noastre.

pisi

pisi

mesaj 3

23 Iun 2007, 11:12

Ei,si atunci in acea perioada intermediara intre dragoste si iubire(daca se ajunge si la nivelul de iubire in acea relatie) incepi sa-l vezi pe cel de langa tine asa cum e el de fapt,atat cu defecte,dar si cu calitati,el incepe la randul lui sa-ti remarce si defectele,iar de aici nu mai e decat un pas pana la discutii,certuri,stari de frustrare,incepi sa pui sub semnul intrebarii relatia si compatibilitatea cu persoana respectiva.

pisi

pisi

mesaj 2

23 Iun 2007, 11:05

Dragostea este acea faza in care avem tendinta de a idealiza personalitatea celui de care ne-am indragostit,de fapt,in acea perioada,sunt inamorati de o imagine,ce nu corespunde insa realitatii.
Intr-adevar se fac multe din dragoste,dar ce te faci dupa ce acest sentiment trece si-ti dai seama ca cel de langa tine nu poseda doar calitati,ci si mici/mari defecte.
Parca incepem sa ne trezim usor-usor la realitate,parca realitatea nu ni se mai pare atat de roza,nici el/ea parca nu mai este chiar un personaj de poveste.

pisi

pisi

hmm

23 Iun 2007, 11:04

Pentru mine,dragostea si iubirea nu sunt sinonime.
Dragostea reprezinta,dupa parerea,acea stare de beatitudine,care este ca si durata,limitata in timp,dar este deosebit de intensa.

dorut

dorut

cred in relatii frumoase...

23 Iun 2007, 09:46

Nu pot sa nu constat ca fetele care au postat inainte sunt realiste in ce priveste perfectiunea. Atunci cand exista iubire, onestitate si bun simt, lucrurile curg de la sine si relatia este una frumoasa care ofera satisfactie partenerilor...

ice_m19

ice_m19

aproape de perfectiune

23 Iun 2007, 09:14

atunci cand esti indragostit (in special saptamana oarba) sustii sus si tare ca voi sunteti perfecti si aveti o relatie perfecta...asta pana deschizi mai bine ochii si incepi sa vezi defectele celuilalt..dupa mine...o relatie poate fi perfecta doar at kand cei doi se accepta si au incredere in ei...suntem oameni si perfectiunea nu prea e de noi :) dar daca simti intr-adevar ca persoana de langa tine merita tot ce e mai bun si frumos, inseamna ca va apropiati de ceea ce noi numim perfectiune...

qloty

qloty

intr-un cuplu in care exista dragoste

22 Iun 2007, 08:51

( caci vorbim aici de cupluri care aspira spre perfectiune asa cum o intelege fiecare) toate cele expuse de tine se fac ... nu neaparat in mod constient.
Toata aceasta arta de a te impaca bine cu partenerul face parte din fiinta fiecarui om care iubeste.
Nici nu trebuie sa constientizezi ca le faci. Vin de la sine.
De asta zic eu ca nu trebuie sa faci mare lucru sa mearga o relatie.

qloty

qloty

pisi

22 Iun 2007, 08:47

in ceea ce spui tu se vede o analiza atenta a comportamentului uman. Pareri foarte solide din partea ta am citit aici. Nu te pot contrazice.
Singura mea obiectie este legata de.... constientizarea acestor lucruri.

qloty

qloty

poate sint mai radicala

22 Iun 2007, 08:44

dar cred ca daca o relatie incepe sa scirtiie rau... problemele mai mari vor aparea curind.
Sint de acord cu Doru ca o relatie nu trebuie impinsa de la spate. Chiar cred ca nu ar trebui sa faci mare lucru ca sa mearga o relatie.

pisi

pisi

Ai dreptate,Doru

21 Iun 2007, 19:26

Este o adevarata arta in a face si partenerului pe plac,dar fara sa uiti de tine,fara sa uiti de ceea ce-ti face placere si ce nu,sa stii sa trasezi niste limite intre dorinta si posibilitate,intre voi doi ca si cuplu si tu ca individ.
Si aceasta e o arta,cum sa reusesti sa comunici celuilalt cand ceva in comportamenul lui te deranjeaza,fara sa-l ranesti sau cum sa-l rogi pe celalalt ceva fara sa dai impresia ca pretinzi si sa accepti refuzul celuilalt(in cazul unui refuz) neluand-o ca pe o jignire personala. etc.
Sunt multe de scris pe aceasta tema.

dorut

dorut

Te aprob Pisi !

20 Iun 2007, 11:19

Sunt de acord cu tot ce ai spus. Sigur ca trebuie sa tii cont de parerile partenerului si sa fie o reciprocitate in a da si a primi. Altfel nu este iubire. Vroiam sa atrag atentia sa nu fim falsi, sa facem mereu voia partenerului , sa nu aratam cand ceva nu ne place , de frica sa nu-l pierdem.

pisi

pisi

mesaj 5

20 Iun 2007, 11:09

Daca iubirea e puternica,veti reusi sa treceti peste despartirile temporare sau peste certuri(inerente de altfel in orice cuplu care se respecta).
Sa nu faci nimic si sa speri totusi ca o relatie sa functioneze,inseamna in fapt,sa nu-ti pese de relatie si de partener.

Iulia,mult noroc in relatie si va tin pumnii sa fie totul ok intre tine si iubitul tau!
Sa auzim de bine!

Aceste mesaje reprezinta punctul meu de vedere si va rog sa-l respectati.Multumesc.

pisi

pisi

mesaj 4

20 Iun 2007, 11:05

Perioda de acomodare intre parteneri este perioada de la inceputul unei relatii si poate dura 1-2 ani aceasta perioada,pana incepeti sa va obisnuiti unul cu celalalt,pana acceptati sa imparititi un anumit spatiu personal si cu altcineva,pana va obisnuiti cu tabieturile celuilalt,cu felul lui de a fi.

pisi

pisi

mesaj 3

20 Iun 2007, 11:04

Ei,cand ai o relatie,lucrurile se schimba,iti dai seama ca nu doar tu esti important,ci si partenerul tau,nu doar tu esti afectat de viata,ci si partenerul tau,nu doar tu te confrunti cu probleme in relatie,ci si partenerul tau.
Si atunci incepi sa lasi un pic de la tine si incerci sa intelegi si sa vezi lumea prin ochii celuilalt,iti dai seama ca partenerul nu este vinovat ca ai avut tu o perioada proasta la munca,iti dai seama ca nu doar tu si dorintele tale conteaza,ci si cele ale partenerului.

pisi

pisi

mesaj 2

20 Iun 2007, 11:03

Din cate stiam,o relatie presupune doi indivizi,doi oameni cu caractere,temperamente diferite,cu dorinte diferite,cu hobby-uri diferite,uneori cu pareri diferite,de obicei persoane care n-au in spate o istorie personala identica cu a noastra.
Daca ai fi tu insuti tot timpul in relatie,ar insemna sa fi un mic mare egoist,sa faci si sa te comporti asa cum iti convine sau iti place tie,netinand cont de partener.

pisi

pisi

Parerea mea

20 Iun 2007, 11:03

Dupa parerea mea,o relatie care sa decurga de la sine e un mit,inca n-am apucat sa aud pe cineva care sa sustina ca relatia ii functioneaza fara sa faca nimic deosebit.

dorut

dorut

Trebuie sa fortam o relatie ?

20 Iun 2007, 08:41

Ce inseamna sa mergi pana in panzele albe ? Eu cred ca pentru a pastra o relatie nu trebuie sa faci nimic deosebit, trebuie doar sa fii tu insuti, sa spui simplu ce simti, ce gandesti si sa faci ceea ce spui, sa nu incerci sa pari ceea ce nu esti. Mare greseala fac acei care forteaza o relatie... Este doar o parere !

iuliapostolea

iuliapostolea

perfectiunea ...

20 Iun 2007, 08:25

De acord cu mersul pana in panzele albe...eu sunt cica in pauza cam de o luna...ca a disparut acel ceva. Si sa stiti ca pe mine asta m-a ajutat pentru ca mi-am dat seama ce am de facut si ca n-am sa-mi las iubitul sa plece pentru ca ma iubeste si il iubesc.Si in tot timpul asta m-am gandit ce e de facut si am de gand sa pun o groaza de lucruri in aplicare la prima intalnire si la fiecare intalnire de acum in colo...Nu stiu daca exista relatie perfecta dar stiu ca poti lupta sa fii fericita alaturi de iubitul tau si daca si el te iubeste si este fericit...ce poate fi mai perfect de atat!!!!

Pisi,cand iubesti,mergi pana in panzele albe

13 Iun 2007, 21:20

Cred ca exista cupluri,aproape de perfectiune.
Depinde cum vede fiecare perfectiunea.
Respect,iubire si fidelitate,le consider ingredientele obligatorii.
Restul,se pot trece cu vederea !

pisi

pisi

sau

12 Iun 2007, 21:29

Sau exista persoane care se iubesc,respecta si care sunt compatibili din foarte multe puncte de vedere.Toleranta si empatia in cuplu sunt de asemeni importante.
Inclusiv compatibilitatea sexuala este importanta.
Si inca ceva,Andreea,nu acepta sa fi cu cineva impreuna,doar pentru ca te temi de singuratate.
Mai bine singura si multumita de tine,decat frustrata si nesatisfacuta alaturi de barbatul nepotrivit.