De ce avem nevoie de animale de casa?

by: xelarent
Animalele de casa, indiferent de animalutul ales, sunt o adevarata bucurie.
Am un husky siberian de 3 ani si ceva.Poate ca am ezitat la inceput, inainte de al lua (desi era cadoul sotului meu). Nu eram sigura ca pot avea grija de el, nu eram sigura ca are loc in viata mea.
Si uite ca s-au schimbat lucrurile! A devenit al treilea membru al familiei.
Parca imi trece toata tristetea, supararea cand ajung acasa si ma intampina de parca as fi fost plecata de mult timp.Ne inveseleste si pe mine si pe sotul meu.
in plus, Serin e un caine foarte calm, ce adora sa-si petreaca serile " in familie", alaturi de noi.
Iarna e show.El e cel care trage la saniuta.E asa de frumos, macar pentru cateva ore, sa te intorci in timp si sa redevii copil.

mira

mira

Sfaturi pentru pisici

23 Ian 2006, 23:10

O pisica ingrijita si educata nu miroase si nu face murdar!
Eu am un malinez(impropriu numit birmanez).L-am castrat(intr-adevar era greu de suportat cu ifosele sale de barbat!).Are tavit, ii pun nisip ecologic, mananca hrana uscata si a capatat in timp pur si simplu un comportament uman!As putea povesti mult si bine ispravi de-ale sale.

scumpik

scumpik

cei mai fideli prieteni..

20 Ian 2006, 19:47

Intr-adevar animalele sunt acele fiinte care stiu sa ne inveseleasca si sa ne simta starea sufleteasca ...pot spune acest lucru fiindca acum cativa ani am avut un motan Nero negru dragut de tot care stia tot timpul sa ma distreze cu trasnaiile sale si ma facea sa uit total de griji iar cand ma simteam rau stia acest lucru si venea langa mine parca suferea si el in acelasi timp insa din pacate a murit .Acum am un canis pe care il consider un bun prieten si cu care imi place sa imi petrec timpul liber plimbandu-l si jucandu-ma cu el caci ma relaxeaza si imi aduce aminte in acelasi timp de copilaria mea .S de de aia pot spune ca e total adevarata zicala ca animalele de casa sunt cei mai buni prieteni ai omului ba chiar devin adevarati membrii ai familiilor noastre ... :)

kavajava

kavajava

sa-mi iau pisica?

20 Ian 2006, 19:10

As vrea sa-mi iau o pisica, am ales si rasa. Dupa care, familia s-au intrecut care de care sa ma convinga sa renunt. Cica e stricatoare, miroase etc. Eu de fapt as prefera caine, dar nu pot sa-l iau la servici si nu pot sa-l las singur asa ca ma-m gandit ca pisica ar fi o solutie mai buna.

annie

annie

Fetele mele

20 Dec 2005, 14:53

Prima mea catelusa, Tess, a fost prietena mea de nadejde pe toata perioada copilariei si a adolescentei. De la ea am invatat sa fiu grijulie, sa am ceva responsabilitati si sa inteleg animalele. A murit acum un an :(( dar o pomenesc mereu si e inca atat de prezenta in mintea mea, in povestirile mele :((

De vreo 2 ani am o gagica blonda, sex simbol-ul cartierului, o labradoare. E foarte diferita de Tess, dar si de la ea am invatat multe. Mult mai pusa pe facut prostii, mai independenta, ce sa zic... cu ea ma simt ca un copil!