Epilarea- cum si cu ce?

by: blacklotus

roxa22

roxa22

epilarea

29 Ian 2011, 15:06

si eu tot la nomasvello am fost.Mi-au placut servicile lor!

alina_iulia

alina_iulia

Epilare cu lumina pulsata

29 Ian 2011, 13:26

M-am epilat cu ipl la nomasvello anul trecut si as vrea sa stiu daca pot sa ma mai expun la soare vara asta. Cat timp trebuie sa treaca? Stie cineva?

cristia

cristia

Braun Silk-epil

22 Nov 2009, 21:41

Eu sunt foarte multumita de noul Braun Silk-epil wet&dry. Te poti epila sub apa fara sa te mai doara ... oricum de la cea de-a doua epilare durerea aproape ca dispare. Si am observat ca nici firele nu-mi mai cresc sub piele.

giuliaa

giuliaa

helppp :-s

22 Nov 2009, 17:17

am pielea foarte sensibila..si m'am epilat cu ceara de uncia folosinta..si acuma nu mai merge jos...cum sa procedez ce sa fac? :|:-s

eleven

eleven

1 data

29 Apr 2009, 23:04

hey....am tot citit mesajele postate de voi...recunosc ca nu m-am epilat niciodata inghinal pt ca nu am avut cu cine sa vorbesc despre asta...mama mea e mai de moda veche si mi-e aiurea sa vorbesc cu ea despre asta....as vrea sa ma epilez dar sincer sunt cam pudica si mi-e aiurea sa ma duc la un salon...ce ar treb sa folosesc si cum e prima data knd te epilezi in acea zona?si in cazul in care e prima data knd fac asta ce ar fi mai eficient?cu aparatul in nici un caz pt k mor de durere si knd ma epilez p picioare dar in acea zona....astept un raspuns....multumesc

cryssa_sweet

cryssa_sweet

Epilare!!!!

28 Iul 2008, 12:24

Buna! In primul rand tin sa mentionez ca cea mai buna metoda de apilare este cea cu ceara calda, deoarece aceasta ajuta la deschiderea porilor si astfel epilarea devine mai suportabila. Am citit aici undeva ca o domnisoara foloseste spirt medicinal dupa epilare, un sfat, folositi spirt numai la epilarea in zona picioarelor si a bratelor. NICIODATA SA NU FOLOSITI SPIRT MEDICINAL SAU ALTE PRODUSE CARE CONTIN ALCOOL IN ZONA AXILEI SAU IN ZONA INGHINALA PT CA ACESTE ZONE SUNT FOARTE SENSIBILE SI ESTE POSIBILA INFLAMAREA GANGLIONILOR. In zona axilei nu folositi timp de 24 de ore deodorant pe baza de alcool. Pt a indeparta suprplusul de ceara ramas pe piele puteti folosi cu incredere un tampon de vata imbibat in ulei (ulei de corp, ulei de masline etc.) Mult succesc.

lawra

lawra

Epilarea- cum si cu ce?

05 Sep 2007, 20:07

si ink cva... butterfly ms frumos pt sfaturile cu privire la epilatrea inghinala. astazi m-am epilat pt prima data singura cu ceara calda in aceasta zona si m-am descurcat... binisor. ink nu am reusit sa indepartez tot parul (in special cel dinspre interior) pt k m-a durut foarte tare... dar o sa ma incerc :D

lawra

lawra

Epilarea- cum si cu ce?

05 Sep 2007, 20:04

eu ma epilez d aproape doi ani numai cu epilatorul electric in zona axilei si n-am avut deloc probleme cu iritatiile. imediat dupa epilare folosesc un deodorant crema. mesajul lui butterfly m-a pus p ganduri si nu cred k voi mai folosi deodorant de niciun fel decat dupa 24 de ore...

fighiroaesimona

fighiroaesimona

Trebuie sa ne ferim de aparatul de epilat?

19 Mai 2005, 08:38

Eu am folosit aparatul de epilat (Braun) timp de 5 ani de zile; dupa care pielea nu a mai suportat si au inceput sa-mi apara furuncule si hidrosadenita(in zona axiala); in momentul epilarii cu aparat se deschid porii si zona devine loc de joaca pt microbi;asa ca sfatul meu este sa renuntati la aparatul de epilat; Succes.

catalina_benjamin

catalina_benjamin

RE: Epilarea- cum si cu ce?

08 Feb 2005, 02:33

Buna,as putea sa dau cateva sfaturi in privinta epilatului pt. ca sant esteticista in Portugalia. Fasiile de ceara nu conteaza daca sant scumpe sau ieftine,important este rolonul de ceara,acesta se incalzeste electric sau in apa fierbinte si se intinde de la genunchi in jos.Pe urma se preseaza fasia de picior,se trage din sensul opus (de jos in sus).In final se unge piciorul cu ulei sau cu praf de talc. Pt. anghinal se foloseste doar ceara calda,e importanta o spatula de lemn.Se procedeaza la fel,pt. mai multe informatii adresa mea este catalina_benjamin@sapo.pt.

cmladenovici

cmladenovici

31 Oct 2004, 10:07

Mie ceara mi se pare sfanta. Am si aparat, pe care-l folosesc doar foarte rar si pentru zone restranse. Ce nu-mi place la aparat: ca nu intotdeauna smulge firele de par, le mai si rupe, usuca pielea la suprafata, firele cresc dupa aia tare aiurea, nu ma pot epila la fel de bine peste tot, la pilozitatea mea (care nu excesiva, dar este!) imi ia ceva timp. folosesc aparatul in caz de forta majora pentru axila si brate. In plus de asta mie chiar imi place sa fiu epilata.

georgiana

georgiana

29 Oct 2004, 18:12

Ma bucur ca am mai gasit pe cineva care are aceesi parerea ca mine,pentru ca majoritatea mi-au zis ca nimic nu e mai bun decat ceara.Am cunoscut persoane care atunci cand se iau cu ceara nu simt pic de durere si cand am vrut sa le iau cu paratul au zbierat de durere.Nu inteleg de ce?Eu cred ca este mult mai dureros cu ceara si in plus dureaza si mai mult timp decat daca te-ai epila cu aparatul.

anjelic

anjelic

28 Oct 2004, 15:17

draga giorgia la fel am patit si eu si mi-am zis ca nu ma mai apropii de ceara. acum folosesc si eu tot braun si ma inteleg foarte bine cu el, si nu mai am nici un fel de problema.

georgiana

georgiana

27 Oct 2004, 19:58

O singura data m-am epilat cu cera si am zis ca nu voi mai face asta niciodata pentru ca m-a stiut toata lumea la cum zbieram:)),apoi ma faceam cu lama care nu facea decat sa-mi ingroase firul de par si in plus imi cresteau mai multe in radacina,acum folosesc aparatul Braun si parul meu de pa picioare si de prin "celelalte locuri" si-a revenit creste normal adica nu mai cresc multe fire in radacina si in plus creste mult mai greu si credeti-ma ca sunt tare paroasa,Folosesc paratul si in zona intima:) si pentru parul de la subrat si ma duce mult mai ieftin(doar aparatul costa atat),nu dau bani pe la cosmeticiene si in plus am cunoscut o groaza care nu au fost incantate de cosmeticiene pentru ca nu toate isi fac treaba asa cum trebuie:(
Aparatul e cea mai buna solutie,si epilarea se face frumos la tine acasa si te faci asa cum vrei tu.Dragut, nu???

davidoff

davidoff

16 Oct 2004, 12:23

vreau sa spun dor citeva cuvinte.am citit undeva ca omul se naste cu un anume nr de radacini de fire de par.prin radere firele nu pot sa se inmulteasca,ele doar se ingroasa si ne da senzatia de inmultire.la fiecare radere mai agatam citeva fire din zonele care nu au fost rase si prin urmare le ingrosam.dupa epilarea cu ceara folosesc un gel si ulei special(nu sint f scumpe)care nu lasa nici urma de ceara si nu e nevoie de spirt.nu-mi amintesc cum se numeste dar promit sa intru curind si sa va spun.daca itereseaza pe cineva.apropo,cit de placut este cind il simt pe sotul meu fara par ""acolo"".

ubitata

ubitata

07 Sep 2004, 18:45

gabbriela ce surpriza sa te gasesc si pe acest forum. si eu folosesc constant aparatul de epilat electric, insa am o singura nemultumire, dupa un timp incep sa-mi creasca fire pe sub piele, acre pe langa ca sunt enrvante sunt foarte inestetice. si inca un lucru pe care l-am observat, cel putin la mine este ca firele nu cresc la fel de repede toate, astfel astazi ma epilez insa peste cateva zile se simt niste fire care au crescut mai greu. cred ca solutia este ca din cand in cand sa mai folosesc si lama astfel sa creasca din nou toate o data.:)

leardini

leardini

[color=purple][i][b]Am incercat si eu tot felu de ceruri ce am gasit aici, la cald mai ca mergea treaba dar la rece vai de mine ce ma chinuam... ash aca dupa nenumarate incercari eshuate am mers pe internet si mi-am cumparta un aparat electric, sunt foarte multzumita de el, pot sa ma fac in fiecare saptamana (pt ca smulge si firele fff mici) sau la 3 - 4 saptamani.
Cauta si tu un aparat bun de epliat si cumparatzi unu ca nu o sa regretzi, si acolo est efain ca prizele si voltajul din prize se potriveshte cu cel din Ro, dar cu cel de aici din USA, nu
PS: Dm vazut ce ai scris, tu, de ce n u te faci intr-o sambata sau duminca, sa fi acasa si sa ai acces la apa, sa te clateshti de cate ori este nevoie, in zona proaspat eplilata, sa nu decurgi la deodorant sa ai neplaceri pe viitor. :( . [/b][/i][/color]

alicia

alicia

Re: 24 de ore este ok...

multumesc, chestia e ca eu nu ma irit deloc! problema mea este cu transpiratul, si cred ca ai citit mai sus, ce am scris eu mai de mult, folosste apa oxigenata ca e tare buna! si sa inteleg ca traiesti in USA, unde, daca nu sunt indiscreta? tu cum te epilezi in rest, adica ce ceara folosesti? eu stau in germania o perioada, si nu prea ma descurc cu ceara de la weet, nu-mi place asa de mult. tu ce folosesti?
te pup, alice

leardini

leardini

24 de ore este ok...

[color=purple][b][i]Alicia... eu am informatzia de la un medic, dupa ce am terminatc u alaptatul am fost sa imi fac un examenl la piept si el a zis 24 de ore este ok, dar eu nefacand nimic, si nemergand la lucru, putand sa apelez la apa cand doresc, nu aplic deodorantu decat la 48 de ore, pt ca ma irit fff tare subratz si uneori si sange imi da (am radacini foarte tari, de 2 luni am observat ca este mai bine, dar inainte vai de mine ce ma durea si ce rau era)...
Deci la la 24 de ore este ok, crede-ma
Multa sanatate si numai bine [/i][/b][/color]

alicia

alicia

salut, nu am mai intrat de mult pe forum, dar iti multumesc mult pt informatia asta. nu am stiut si am sa iau masuri! eu ma fac de ani de zile la axila cu ceara, singura, si nu am nici o durere, dar nu ma-m gandit la ce spui tu, interesant. so, nu trebuie sa folosesc nici un deo cam 48 de ore, oare nu e posibil numai 24, mi se pare cam mult, si eu transpir, nu gluma!

:p
imi place sa aud si lucruri de genul asta! va pupik si va doresc o saptamana buna

leardini

leardini

[COLOR=purple][I][B]eu am shtiut toate acele date... nici o data ianfara de picioare nu am putut rezista durerea cand ma epilam cu ceara, cu aparat electric ma pot face oriunde vreau ca suport. Nu folosesc nici un deodorant dupa epilare pt 48 ore, si nici sapun.
Sunt foarte conshtienta de riscuri si zau ca nu asi face asha ceva sa imi pun singura viatza in pericol.
Multzumim mult de informatzie.... [/B][/I][/COLOR]

butterfly

butterfly

Dupa cum spuneam si inainte, epilatul cu ceara in zona axilei, pe langa durerea ingrozitoare mai are si alte riscuri mult mai importante.
Eu te sfatuiesc sa nu mai folosesti ceara pentru axila (la randul meu am fost sfatuita de un medic) ci mai simplu lama de ras fiindca dupa ce smulgi firul de par, ramane acolo o mica cantitate de aer si impuritati care se deplaseaza catre glandele limfatice din zona sanului si sporeste riscul cancerului.
In plus, daca folosesti un deodorant care impiedica transpiratia (antipersirant), substantele toxice pe care organismul le trimite afara raman tot in zona glandelor limfatice.
Toate aceste lucruri se adun peste ani, si nu sunt chiar benefice. Ganditi-va ca nu sunt pe piata de prea mult timp si femeile nu se epileaza cu ceara in zona axilei din totdeuna ca sa cunoastem exact "riscurile meseriei".
In privinta antiperspirantelor, nu fiti tentate sa cumparati tot ce scot producarorii pe piata fiindaca singurul lor interes este sa se imbogatesca nu sa ne ofere noua ceva sanatos. :)

Sper sa va fi oferit o informatie importanta; data trecuta cand v-am spus despre asta, nu m-a luat nimeni in seama:rolleyes:

leardini

leardini

[QUOTE][i]Originally posted by angelynna [/i]
[B]asa este.e mult prea scump... fata de strainatate,unde epilarea cu laserul e ca mancatul painii la noi ... [/B][/QUOTE]

[COLOR=purple][I][B]Sa shti ca nu este chiar floare la ureche nici in USA epilarea cu laser, sa izti spun cateva pretzuri care le-am gasit eu luna trecuta.
Picior intreg, zona bikinilor 900 $, daca le faci amandoua o data primeshti reducere si plateshti doar 850 $. Trebuie sa mergi d ela 3 la 5 sedintze, l aintervale de 6 saptamani. Fiecare sedintza o plateshti 850 $ si dupaia intre 3 si 5 ani (depinde de femeie) ai pace cu parul, la primele fire de par aparute mai faci o shedintza de laser 850 $ si iara 3 - 5 ani pace.
Deci 4250 $ nu este chiar accesibil pt toata lumea :( [/B][/I][/COLOR]

dulceatza

dulceatza

e si super periculos cu ceara la axila pentru de durere poti si lesina am citit asta intr-o carte :D

angelynna_for_you

angelynna_for_you

asa este.e mult prea scump... fata de strainatate,unde epilarea cu laserul e ca mancatul painii la noi ...

leardini

leardini

prostia vietzi mele

[COLOR=purple][I][B]Prima data m-am facut si eu cu lapa si cu creme (aproape un an de zile) a fost prostia vietzi mele, acuma de mai bine de 3 ani ma fac numai cu ceara sau aparat electric care smulge. Mi-ar surade si mie ideea cu laser dar spunetzi voi drept nu este pretzu inca nitzel cam piperat?[/B][/I][/COLOR]

dulceatza

dulceatza

cred ca ceara si laserul sunt cele mai bune ..in rest toate iti fac parul sa creasca repede si des

bairiki

bairiki

din moment ce te-ai facut prima oara cu lama oricum se indeseste, nu mai ai ce sa-i faci
si acum asta e ...

angelynna_for_you

angelynna_for_you

cu lama nu ti se indeseste dn ce in ce mai tare?

bairiki

bairiki

pai atunci e praf!
la mine crema depilatoare sau lama sunt una si aceeasi tampenie