Brad pui

by: alinutza99
Pot sa iau de la munte un pui de brad cam de 20-30 de cm,cu radacina cu tot cu pamant si sa il plantez in curet?rezista?Am vazut pe un site specializat in brazi ca este posibil.Ei ii tineau in ghivece..

tashulina

tashulina

@Yasminna

12 Aug 2008, 08:41

Da, intr-adevar, in cazul in care soarele bate pe bradut doar cateva ore, dimineata, cand razele sale sunt blande, el va rezista cu succes.

O alta solutie aleasa de multi este aceea cu bradul intr-un ghiveci mare, cu roti, care poate fi usor mutat, in diferite zone din gradina/curte, in functie de cum se adapteaza bradutul.

yasminna

yasminna

da

10 Aug 2008, 19:21

Eu am un pui de bradutz cam de 1 an in curte si ii merge de minune. L-am plantat intr-o zona in acre soarele bate doar 2-3 ore dimineata.

Succes!

tashulina

tashulina

@Alinutza99

07 Aug 2008, 09:19

Bradul are nevoie de conditii putin mai speciale pentru a se adapta la un mediu nou.

Ele tin in primul rand de temeperatura ambientala, care trebuie sa se mentina undeva sub 15 grade C, apoi de umiditatea din aer, care trebuie sa fie destul de ridicata.

Un alt aspect este dat de sol, bradul are nevoie de sol in amestec de mranita cu nisip, in proportie egala.

Alt aspect este cel legat de razele soarelui si actiunea sa asupra frunzelor(tepilor in speta), care daca ard prea tare determina caderea acestora.

Sunt multe de spus. Da, se poate aclimatiza, insa doar daca ii reproduci mediul sau natural.

Link-uri recomandate:designer interior onlinedesigner interior bucurestinikydecor.romobilier living preturiclassic interior design
Acest site foloseste Cookie-uri.
Folosim cookie-uri pentru a personaliza continutul si reclamele, pentru a oferi caracteristici specifice retelelor sociale si pentru a analiza traficul nostru. De asemenea, impartasim informatii despre felul in care ne utilizati site-ul, cu partenerii nostri de pe retelele sociale, de publicitate si de statistica in conformitate cu Politica de confidentialitate. Va puteti administra preferintele in Setari cookie.