Craciunita

by: guest66
Buna,
Are cineva idee de ce mi se ofileste Craciunita? :(( I-a mers asa de bine toata iarna trecuta, toata primavara si toata vara, si acum ceva parca nu ii place, se stinge incet si nu stiu ce sa ii mai fac. De schimbat nu i-am schimbat absolut nimic, tot e la fel....

Merciii,
Cami

kamkrys75

kamkrys75

craciunita

02 Apr 2010, 09:17

Pretentioasa in privinta luminii, craciunita trebuie plasata in lumina puternica, cand infloreste, pentru a-si pastra toate frunzele, in obscuritate dupa inflorire si in lumina medie cand se regenereaza.

In privinta apei, planta este o mare consumatoare. Se ofileste usor daca solul va fi uscat si umiditatea din aer scazuta. In acelasi timp, excesul de apa este daunator. Vara, frunzele se pulverizeaza cu apa de la temperatura camerei.

craciunita3Temperatura optima care trebuie mentinuta este de 18-20 grade Celsius. Pamantul pentru cultura trebuie sa fie poros, usor si cu reactie slab acida.

In primavara, plata trebuie taiata astfel sa i se permita regenerarea. Daca este mentinuta in lumina zilnica de cate 10 ore timp de doua luni, craciunita poate inflori si in alte perioade ale anului.

doina2

doina2

CRACIUNITA

30 Nov 2009, 13:35

Am cumparat si eu o craciunita si nu stiu unde s-o pun...la geam la lumina?sau in camera mai la semi..?
Cum ii place?

tashulina

tashulina

Stiti cumva

19 Oct 2009, 08:23

de cate "soiuri" este Craciunita? Are o prietena, insa are frunzele creponate, nu lucioase si netede cum le are Craciunita mea...

capsunik09

capsunik09

craciunita

24 Sep 2009, 20:51

incarca sa o schimbi din ghiveci sau sa rupi o parte din ea mai sanatoasa si sa o plantezi in alt ghiveci.

mari_mar

mari_mar

flori frumoase

22 Dec 2008, 19:33

Eu cred ca ai in pamintul din ghiveci un nematod,un vierme sarma care ii mananca radacinile.

sarabebeka

sarabebeka

frumoasa floare

02 Nov 2008, 13:34

si eu am avut dar din pacate nu am stiut cum sa o ingrijesc si am ramas fara!!!!!!m-a tinut exact cat au trecut sarbatorile de iarna!dar am de gand sa-mi cumpar din nou;cu speranta ca o voi stii ,ingrijii mai bine!

guest66

guest66

:)

01 Nov 2008, 17:27

Buna,
Din pacate deja s-a stins. Floarea era la birou si mi-au "inecat-o" femeile de servici. Am gasit de cateva ori farfurioara plina ochi si mai era si in ghiveci apa. Le-am rugat sa nu o mai ude, dar probabil au uitat. Am ramas fara planta, dar am sa tin cont de sfaturile tale pe viitor, deoarece planuiesc sa mai iau o craciunita si iarna asta :)
Multumesc mult,
Cami