Flori care aduc noroc

by: dubluveve
Am auzit ca unele flori aduc noroc, altele ghinion. Sunt curioasa care sunt acelea? Voi le stiti?

giniel

giniel

limbajul florilor

05 Sep 2007, 00:54

La noi in tara exista obiceiul de a oferi flori in numar impar.Se spune ca totul in aceasta lume are pereche,iar cea care le primeste completeaza buchetul.In ceea ce priveste limbajul florilor,exista multe superstitii de care multi tin seama:calele se spune ca aduc ghinion,in timp ce florile rosii inseamna iubire si pasiune,cele galbene gelozie,cele albe puritate.Dar nu toate florile sau culorile au o semnificatie.In orice caz,nu vom duce unei matusi in varsta,de la care asteptam o mostenire,un buchet de nu-ma-uita si nici mamei sotului o specie de cactus ce creste spectaculos si poarta numele popular de"limba soacrei"!

kent

kent

Cale

11 Iun 2007, 13:22

Aici tine, cred, si de religie. Pentru ca nu numai americanii folosesc cale la nunti, ci si catolicii. Si tot ei ofera buchete cu numar par.

pisi

pisi

Florile sunt frumoase oricum

11 Iun 2007, 10:54

La noi,la romani,este obiceiul de a nu se duce numar de flori par,deoarece poarta ghinion.
La nemti,se poarta buchetul cu numar de flori par.
Deci,care superstitie e "mai buna"?
Florile sunt superbe oricum si ne fac viata mai frumoasa,indiferent de ceea ce se spune despre unele dintre ele.

pisi

pisi

Sunt doar niste superstitii

11 Iun 2007, 10:52

Exista o anume superstitie care sustine ca florile numite cale,ar trebui sa fie duse doar la inmormantari,deoarece aduc ghinioane mari.Eu,una,nu cred asta,acestea sunt superstitii batranesti demult depasite,superstitii care n-au niciun fundament stiintific,deci fara valoare.
Chiar zilele astea am vazut intr-o revista,fotografii de la nunta unei vedete americane,unde mireasa avea buchetul de nunta format numai din cale.

lozan

lozan

BUNA

09 Iun 2007, 15:29

Nu cred in superstitii,stiu doar ca iubesc foarte mult florile .

kent

kent

Superstitii florale

08 Iun 2007, 13:27

FLORI CU NOROC: Trandafiri albi, rosii, Garoafe albe si rosii, Crin, Vasc, Liliac, Trifoi, Nu ma uita
FLORI CU GHINION: Ciclamen, Tuberoza, Mac, Digitala, Plante verzi, Plante care poarta otrava