Concurs: Afla totul despre Alchimia Extazului

by: moderator
Spune-ne parerea ta despre importanta si necesitatea educatiei sexuale in scoli si poti castiga una dintre cele 4 volume ale cartii Alchimia Extazului.

Detalii aici

lonah

lonah

pt josephine

22 Sep 2008, 12:49

buna, josephine. intrucat adresa de email pe care o avem in baza noastra de date nu functioneaza, te rugam sa trimiti un email la contact@ele.ro, cu adresa ta de email pt a-ti putea trimite premiul

josephine

josephine

!

20 Sep 2008, 19:10

totalmente de acord cu tine, ladybug!!

ladybug

ladybug

continuare

20 Sep 2008, 05:48

inainte de a ajunge sa intrebe asta ar trebui sa li se spuna, intai in familie, apoi in scoala, ca sexul nu este ceva ce ti se cere, ca o conditie pentru a fi iubit, ci este ceva ce tu oferi, atunci cand esti pregatit sa o faci, si atunci cand esti constient de toate riscurile implicate. eu am avut ora de educatie sexuala in scoala generala, dar cat de multe am retinut eu din exprimarea rigida a profesorului nu as putea spune. necesitatea unui psiholog in scoli este imperativa, dar bine-nteles pana va ajunge acest lucru pe lista de ordine a guvernantilor va mai trece mult timp. pana atunci adolescentii invata de la televizor, internet, sau de pe la prietenii lor la fel de prost informati si dezorientati ca si ei. este nevove de educatie sexuala in scoli? cu siguranta, dar nu oricum.

ladybug

ladybug

educatie sexuala, dar sub ce forma?

20 Sep 2008, 05:42

educatia sexuala nu consta numai in prevenirea BTS, contraceptie si sarcini nedorite. educatia sexuala ar trebui sa mearga dincolo de toate aceste lucruri deja mult prea discutate. inca de la 14 ani stiam despre folosirea prezervativului dar cu ce ma apara asta impotriva abuzurilor emotionale? adolescentilor ar trebui sa li se explice intai despre relatiile sentimentale intai si riscurile acestora. o fata de 16 ani este foarte usor manipulata de un baiat mult mai experimentat si poate deveni usor victima acestuia. ce inseamna sa ai relatii sexuale, cand esti pregatita, cu cine ar trebui sa ai relatiile sexuale, de cine si de ce ar trebui sa te feresti. adolescenta din punct de vedere psihologic este in primul rand varsta la care copilul isi cauta o identitate. daca prietenii ii spun ca este "cool" sa faci sex atunci normal, isi va dori si el sa fie "cool".inca de la 12 anu citeam in tot felul de reviste pentru adolescenti, la rubrica de sex, intrebari de genul "prietenul meu mi-a spus ca daca nu fac sex cu el ma paraseste. ce ar trebui sa fac?" sau "sa-i fac sex oral ca sa-i ofer totusi ceva si sa-mi pastrez virginitatea?". intrebari de genul asta nu ar trebui sa se puna in reviste

m_g_liviu

m_g_liviu

educatia sexuala in scoli

17 Sep 2008, 14:22

Este un lucru foarte inportant pt tineri sa aiba o educate sexuala foarte buna pt anu mai gresi si a se proteja cum rebuie.Dak ar exista asa ceva in scoli cred k ar fi cel mai bun lucru pt copii k sa stie ce e bn pt ei si nu s-ar mai produce atat de multe grseli si nu s-ar mai transmite atat de multe boli fara sa stim

fluturash89

fluturash89

despre sex la scoala

15 Sep 2008, 23:53

eu sunt inca eleva in clasa a 12-a.Mi se pare o idee foarte buna introducerea unor cunostiinte despre sex in cadrul scolilor...o educatie sexuala...dar cred ca pentru elevii de clasa a 11-a este cam tarziu.Ar trebui sa se vorbeasca despre acest subiect inca din clasa a 5-a.Din pacate unii parinti nu stiu cum sa o faca sau pur si simplu nu sunt interesati sa le axplice despre acest subiect copiilor lor...insa este foarte important pentru a nu se intampla ceea ce am auzit azi la stiri...lucru care m-a ingrozit. O fetita de 16 ani si-a innecat propriul copil.Daca ar fi stiut ca sexul la o varsta grageda ii dauneaza organismului...sau macar cum sa se fereasca de o sarcina nedorita, acum acel eveniment nu ar mai fi devenit motiv de audienta pentru televisiuni...aceasta este doar parerea mea...dar sper ca intr-o zi romania sa ajunga la standardele dorite de multi cetateni.

dolc3bambina

dolc3bambina

da, e important

14 Sep 2008, 21:01

tocmai am terminat liceul si pot sa spun ca da, ar fii importanta educatia sexuala in scoli. insa nici eu nu pot sa spun ce ar putea atrage atentia elevilor, ce i`ar putea face sa ia in serios aceste lucruri. deoarece in momentul cand sunt 30 de persoane intr`o clasa si vine cineva sa vorbeasca despre sex mereu exista chicoteli sau rasete, sau timiditate. cred ca ar fi mult mai bine daca ar exista acei psihologi care se spune ca sunt obligatorii in scoli, iar acestia sa incerce sa discute cu grupuri mai mici de elevi pentru a fi purtata o discutie adevarata , din are elevii sa ramana cu ceva. Exista inz iau de azi copii enorm de neinformati. deoarece in ziua de azi e rusine sa fii virgin(a) la 18 ani, iar o persoana aflata intr`o astfel de situatie nu are curajul de a cere sfaturi cuiva.

lorycica_2008

lorycica_2008

Cu siguranta,necesara

11 Sep 2008, 10:22

In ziua de azi,auzi despre adolescente sau chiar minore cum dau nastere altor copii.
Mi se pare cumplit cum,astfel,aceste fete isi iau adio de la copilarie si intampina de la varste atat de fragede problemele adultilor.
Sau,si mai rau,isi abandoneaza copii sau chiar ii ucid.
Putem evita aceste cazuri informand elevii despre ce inseamna o sarcina,despre metodele de contraceptie si despre tot ce ei doresc.
Majoritatea adolescentilor nu discuta cu parintii despre sex,de aceea mi se pare firesc ca educatia sexuala sa fie introdusa in scoli,ca orice alta materie de studiu.

antaly90

antaly90

Educatia sexuala in scoli

08 Sep 2008, 14:40

Este necesara educatia sexuala introdusa in scoli deoarece atunci adolescentii ar fi mai informati in legatura cu protejarea si sarcinile. Si poate atunci s-ar maidiminua din numarul de copii cu copii. In ziua de azi tinerii cred ca le stiu pe toate si cred ca n-au nevoie de informare oana ce se trezesc intr-o zi ca de fapt sunt parinti mai devreme decat vroiau ei. Deci avem nevoe de educatie sexuala in scoli pentru copii nostri.

josephine

josephine

.

03 Sep 2008, 14:03

poate se considera ca ei nu au nevoie de aceste informatii prea curand pe motiv ca nu sunt suficient de dezvoltati fizic,dar nu-i asa!pentru ca sunt foarte multe lucruri pentru care ei nu sunt pregatiti,ca de exemplu o cariera, iar despre asta nu li se ascunde nimic,si va parea dubios in ochii lor sa nu afle despre sexualitate cand intreaba.plus ca...e mult mai sanatos adevarul,si numai adultii au o problema in acest sens!frustrarea se transmite de la ei la copii.ei sunt cei care nu pot comunica si educa pe cei mici despre sexualitate.ar trebui sa stie:copiii nu fac decat ceea ce simt ei ca ii incanta,iar la 7 ani nu le dauneaza cu nimic informatia, caci nu au hormonii "responsabili".
in sfarsit, sexul nu e anormal,abuzul sexual da,iar ei in scoli nu vor invata despre abuz!organele sexuale nu sunt diformitati,erectia nu e un desfrau, cunoasterea nu e un viciu!

josephine

josephine

educatia sexuala

03 Sep 2008, 14:03

este categoric de o mare importanta.daca nu se invata si nu se vorbeste despre asta copiii incep sa creada ca nu au voie sa intrebe,nu au voie sa stie,ca e ceva rau poate si astfel unii ajung sa doreasca fructul oprit si sa abuzeze,iar altii ramasi fara informatie vor refuza aceste cunostinte cand vin in contact cu ele.parintii nu stiu cum sa le explice copiilor despre sexualitate pentru ca sunt subiectivi si adesea inhiba copiii,iar acestia,dimpotriva,trebuie sa stie sa discute despre asta fara vulgaritati,ca despre un lucru normal,ca despre orice alt lucru.sunt cu totul de acord sa se introduca in scoli subiecte care sa le poata oferi o educatie sexuala adecvata varstelor pentru ca este absolut necesara.inca de la varste mici ar trebui sa fie invatati despre organele genitale si functionarea lor exact asa cum sunt invatati despre celelalte parti ale trupului lor,pentru ca vor intreba mai devreme sau mai tarziu si de foarte multe ori raspunsurile sunt nesatisfacatoare,incomplete si vizibil incarcate de sentimente de jena si respingere,iar ei vor recepta gresit mesajul, ceea ce va duce, se stie.. la probleme.

piccione

piccione

Educatia sexuala in scoli

02 Sep 2008, 23:38

Traim intr-o lume si intr-o societate in care accesul la informatie este permis si posibil. Cu toate astea, educatia sexuala se face inca la coltul strazii,cu prietenii mai mari, pe soptite, ca sa nu mai vorbim de zonele rurale, unde a vorbi despre ceea ce se intampla cu corpul nostru este rusine. Multi parinti se simt depasiti de situatie, avand retineri in a vorbi deschis cu copiii lor si asta in conditiile in care fetitele de 9 - 10 ani au deja prima menstruatie. Vedem din ce in ce mai des la stiri, cazuri grave, ce lasa urme adanci in sufletul unor copii abuzati, care poate nu au stiut cum sa se fereasca, tocmai din cauza necunoasterii, a ignorantei, a lipsei de comunicare cu parintii sau cu dascalii lor. Tocmai de aceea cred ca educatia sexuala in scoli, este foarte necesara si importanta, incepand cu transformarile aduse de adolescenta(fizice si psihice) si pana la inceperea vietii sexuale, a protectiei , a contraceptiei.Ideal ar fi ca educatia sexuala facuta la scoala sa fie completata de parinti, iar copiii nostri sa poata vorbi fara teama si fara rusine despre problemele ce ii framanta, despre intrebarile pe care si le pun.

gabrielasofronea

gabrielasofronea

eductia sexuala

02 Sep 2008, 13:53

Majoritatea pedagogilor, a medicilor, profesorii sustin necesitatea introducerii instruirii sexuale inca de la varste foarte mici. Sunt de parere ca adolescentii trebuie ajutati sa inteleaga gravitatea experientelor sexuale fara metode de protectie.
Educatia sexuala este foarte importanta pentru copii dar si pentru parintii acestora si cum o buna educatie sexuala se poate face doar in cadrul unei educatii generale sanatoase, cei care isi asuma rolul de educatori ar trebui sa trateze cu mare seriozitate problemele legate de sex si sexualitate care apar la copii. O educatie sexuala corect facuta are tocmai acest rol de a face sa se evite aparitia unor probleme, de a ajuta adolescentul sa se cunoasca pe el si sa-si cunoasca propriul corp.