Faci tot ce-si doreste partenerul?

by: moderator
Discuta cu psihologul Loredana Ionascu de la Clinica terapiaM despre comunicarea de cuplu. Cum reactionezi cand partenerul iti cere in pat ceva ce inca nu iti doresti sau nu esti pregatita sa experimentezi?

eva31

eva31

Ii spui ca nu vrei.

25 Apr 2011, 01:35

Si gata, nu mai insista decat daca e dereglat psihic.

roxet

roxet

grup

20 Iun 2009, 11:55

Nici odata nu as putea sa fac in grup ce fac cu sotul meu intre 4 pereti.

ella1981ella

ella1981ella

MENTALITATE....

31 Iul 2008, 12:01

Am sa vfa povestesc ce mi s-a intamplat...
Eu si sotul meu discutam orice, oricand... totul a inceput de la un simplu joc. Sa-si povesteasca fiecare ce fantezii are. Desi ma asteptam, mi-a spus ca isi doreste sa o faca cu mine si cu inca o femeie. Poate ca pe moment am avut si eu oarece reticenta si semne de intrebare, dar i-am raspuns ca as incerca asta daca va mai fi si un barbat.
La cate va zile dupa acest "joc" m-a intrebat daca as face asta cu adevarat si i-am raspuns cu DA. Impreuna am incercat sa cautam un cuplu ca si noi si... am aflat ca sunt ffoarte multe care au o gandire asemanatoare cu a noastra. Ne-am intalnit cu un cuplu care ne-a atras pe amandoi... de aici a inceput o oarecare teama, teama de reactiile care le-am putea avea in acele momente.... A FOST SUPER...
Deci, daca exista comunicare, sinceritate, incredere si o oarecare deschidere.. totul e ok.... merita incercat...

dannie

dannie

orice

23 Iul 2008, 14:49

a mea face orice ii cer si ii si place. Poate trebuie sa experimentati si voi asta.

myke_20xx

myke_20xx

vai

23 Iul 2008, 03:40

"Daca accepti doar de frica sa nu se duca in alta parte.... e grava situatia (inseamna ca il suspectezi, ca nu prea exista incredere si respect).
Cred ca unele femei ar accepta doar din cauza acestei frici..... altele insa ar avea orgoliul mult prea mare (e ceva de genul....santaj emotional: ori accept ce imi propune, ori ma inseala)"

cazurile astea sunt de domeniul SF-ului. cand ma gandesc ca 75% dintre problemele de cuplu sunt create de catre partea feminina pt ca are o fire mai sensibila, im ivine s-o iau la fuga... Comunicati, comunicati, comunicati si tot asa pana va plictisiti. veti fi parasite, veti parasi dar cel mai important daca faceti ce e corect si anume sa sti ce vrei si sa vorbiti cu partenerul macar incheiati relatia si va continuati drumul fara regrete, sau veti duce relatia la un nou nivel si veti trai altfel.

dar sfatul meu e simplu sa nu va inchideti in voi pt toate chestiile marunte, deasta suntem inteligenti... ca putem sa comunicam.

myke_20xx

myke_20xx

raspuns

23 Iul 2008, 03:33

Am solutiile problemelor voastre.
PS: sper sa le fi rezolvat intre timp.
pentru:
Ava774 - Nu ai incredere in Iubitul tau din moment ce-i ceri chestia asta. Poate el o face din curiozitate siatat. daca ai nelamuriri intreabal direct ce ai pe suflet.

Nonette -Eu cred ca tu esti prea pudica sa vb cu el si te crispezi n uca el este frustat. Si daca ar fi frustrat poate ca tu ar trebui sa-l intrebi ce are. si daca ai facut si chestia asta atunci nu va potriviti. mai incearca.

Loredana_Ionascu - stie sa dea sfaturi

PS pt Ava774: POate ca ar trebui sa dai copy-paste la faza cu "NU" convins, iubitului tau.
Nu este indecenta propunerea. tu nu esti de acord. poate ca tu faci parte din minoritate. toata lumea o vede altfel.. exact cum a spus si Loredana_Ionascu daca nu vrei, comunicai partenerului si nu mai il face sa se simta aiurea. la urma urmei suntem cu totii oameni.

tashulina - asta dovedeste ca oamenii respectivi sunt incuiati, si repet pt Ava774, macar sti ce gandeste iubitul tau. dar el stie ce gandesti tu?

Anabeau - bun raspuns.

Ava774 - ti-am zis ce cred... nu ai incredere in el. si nu vrei sa fi dezamagita i ncaz ca te paraseste. misto relatie.

aadaa

aadaa

..

26 Iun 2008, 15:32

Daca accepti doar de frica sa nu se duca in alta parte.... e grava situatia (inseamna ca il suspectezi, ca nu prea exista incredere si respect).

Cred ca unele femei ar accepta doar din cauza acestei frici..... altele insa ar avea orgoliul mult prea mare (e ceva de genul....santaj emotional: ori accept ce imi propune, ori ma inseala)

ava774

ava774

...

26 Iun 2008, 15:16

Si nu, nu este mai bine sa-i spun adevarul (si anume ca nu vreau) pt ca poate apoi face exact ce a zis NONETTE: "se duce sa-si satisfaca dorintele cu altele".

Asa ca mai bine il fac pe el sa nu mai vrea deloc.
Si repet: daca e de acord cu propunerea mea... asta e. E ca la un pariu: ori pierzi ori castigi. :)

ava774

ava774

:)

26 Iun 2008, 15:13

Pai am zis in primul post: daca accepta propunerea mea, o accept si eu pe-a lui, si gata!
Mare smekerie :)

anabeau

anabeau

...

26 Iun 2008, 15:04

Inainte de a-i intoarce intrebarea/ propunerea sau de a "sari in sus" ca s-a plictisit, cred ca ar trebui discutat cu partenerul. Trebuie sa vezi exact ce isi doreste, de ce isi doreste si poate, daca argumentele suna bine, te convinge sa incerci... nu sti daca iti place sau nu pana nu incerci, nu?

tashulina

tashulina

@Ava

26 Iun 2008, 14:40

Vezi sa nu ai surpriza sa fie de acord cu propunerea ta, pentru ca din cei care propun astfel de experiente, macar 15% chiar vorbesc serios si isi si doresc asta...tu acum procedezi ca in bancul ala cu "ti-o arat daca si tu mi-o arati pe a ta prima?"

tashulina

tashulina

@nonette

26 Iun 2008, 14:37

Din pacate, sunt destule femei si barbati care, atunci cand partenerul le dezvaluie o fantezie pe care si-ar dori sa o incerce cu el/ea, sar in sus si considera ca ceva s-a plafonat in relatia lor de vor "si altceva"...

ava774

ava774

...

26 Iun 2008, 14:27

"Eu cred ca cel mai corect ar fi sa ii spui adevarul, nu sa-i raspunzi cu o propunere indecenta"

.... sa raspund la o propunere indecenta tot cu o propunere indecenta. Ce vedeti asa de nefiresc? :)

aadaa

aadaa

dar

26 Iun 2008, 14:14

sexul in grup nu e singurul lucru pe care partenerul il poate cere in pat.... deci hai sa vorbim si despre altceva

ava774

ava774

...

26 Iun 2008, 14:12

Aberatie sau nu... spune-i cum vrei

Eu nu-s deacord cu sexul in grup (pentru persoana mea... altii sa faca ce vor, nu ma intereseaza.... dar pt persoana mea nu-s deacord).

Spune-i aberatie, sau spune-i un lucru firesc....... eu nu vreau. Si in loc sa-i zic scurt "NU", ii spun chestia de mai sus "accept cu conditia de mai sus"... si e clar ca NU o sa mai vrea el.

Si NU o sa se duca sa si-o satisfaca cu altele.... pt ca tocmai i-am pasat lui raspunsul "nu" ;)

nonette

nonette

multi

26 Iun 2008, 14:08

devin frustrati pentru ca de multe ori nu pot nici macar sa-si spuna fanteziile ...ce sa mai zicem de pus in practica....

nonette

nonette

nu mi se pare aberatie

26 Iun 2008, 14:06

sa ai fantezii sexuale si sa-ti doresti lucruri noi.

Cel mai aiurea ar fi ca el sa isi doreasca altceva si sa-si satisfaca dorintele cu altele.

Daca mi-ar cere ceva nou as discuta mutl inainte despre...daca e doar pura curiozitate daca a mai facut-o si vrea sa o incerce si cu mine...

Chiar m-as bucura sa fie deschis cu mine

ava774

ava774

...

26 Iun 2008, 14:03

Chiar ieri discutam cu niste prieteni despre asta.....despre sexul in grup mai precis.

Daca partenerul meu mi-ar cere vreodata sex in grup (adica el, eu si inca o femeie) .... accept cu o singura conditie: ca inainte sa facem tot sex in grup (cu mine, el si inca un barbat).

Raportul e egal (3 oameni in primul caz, 3 oameni in al doilea caz... DECI se cheama "grup", nu?).

Bineinteles, asta cu sexul in grup (indiferent de numarul si sexul persoanelor)... este o fantezie pe care eu nu am avut-o niciodata si deci n-as fi pregatita s-o experimentez si nici nu as prea vrea.

Deci... cam asta as face eu cand partenerul mi-ar cere vreo aberatie