Cum iti ingrijesti pielea primavara? Discuta cu medicii Dermastyle!

by: moderator
Schimbarile de temperatura, contactul cu alergenii din mediul inconjurator, radiatiile ultraviolete afecteaza tenul.
Ai probleme ale tenului primavara? Medicii Dermastyle sunt aici ca sa te ajute cu sfaturi!

moderator

moderator

Discutiile s-au incheiat.

20 Mar 2012, 11:08

Va multumim!

symynaa

symynaa

semne acnee

13 Mar 2012, 11:28

ce pot folosi pentru semnele rosii lasate de acneee si porii dilatati?

dermastyle

dermastyle

pentru Moderna28

06 Mar 2012, 19:09

Excesul de sebum se poate datora unor disfunctii hormonale. Daca nu sunt suficiente produse dermatocosmetice antiseboreice va sfatuiesc sa va adresati unui medic dermatolog.

dermastyle

dermastyle

pentru Scorpion girl

06 Mar 2012, 19:06

Ce pot folosi pentru a-mi hidrata tenul in zilele calduroase? O prietena mi-a spus sa incerc spray pe baza de apa termala, este bun?

Apa termala poate fi utilizata de 1-2 ori pe zi. Pentru hidratare va recopmand produse pe baza de acid hialuronic cu textura lejera.

moderna28

moderna28

Exces de sebum

06 Mar 2012, 13:04

Nu stiu daca este din cauza primaverii ... dar ma confrunt de vreo saptamana cu o ingrasare excesiva a tenului, in zona T. Eu am tenul mixt dar niciodata nu am avut probleme atat de grave cu sebumul. Practic, imi absorb de cateva ori pe zi sebumul de pe fata cu un servetel special. Folosesc lotiuni si creme matifiante dintotdeauna tocmai asta ma ingrijoreaza. Nu imi dau seama care este cauza si ce as putea face sa reduc secretia de sebum. Ma puteti ajuta cu un sfat? Sa fie de vina cosmeticele pe care le folosesc? Poate ar trebui sa le schimb. Multumesc!

scorpion_girl

scorpion_girl

Buna ziua

06 Mar 2012, 12:53

Ce pot folosi pentru a-mi hidrata tenul in zilele calduroase? O prietena mi-a spus sa incerc spray pe baza de apa termala, este bun?

dermastyle

dermastyle

pentru JaponiaLove

29 Feb 2012, 12:42

Se poate sa fie vorba de o intoleranta la radiatia UV. Va recomand sa va expuneti pe perioade limitate la soare cu evitarea intervalului 10-16. Obligatoriu trebuie sa aplicati pe toate zonele expuse crema de protectie cu SPF minim 30.

dermastyle

dermastyle

pentru Wonderland

29 Feb 2012, 12:39

Daca ati incercat varianta lapte demachiant si nu va simtiti confortabil cu aceasta, puteti folositi ca demachiant solutiile micelare sau produsele sub forma de spuma sau gel.

dermastyle

dermastyle

pentru Daniela

29 Feb 2012, 12:37

Va recomand solutiile micelare care au dublu rol de demachiant si tonic. Veti gasi in farmacii diverse variante adaptate tipului Dvs. de ten.

japonialove

japonialove

Pete rosii

29 Feb 2012, 11:16

Problema mea este ca in fiecare vara, daca stau prea mult la soare sau fac baie in mare, imi ies niste pete rosii, mici, ce par a fi ca urmare a unei iritatii. Insa in cateva zile tenul revine la normal. Care ar putea fi cauza si ce as putea sa fac? Multumesc!

wonderland

wonderland

Laptele demachiant

28 Feb 2012, 16:59

Buna ziua, am tenul mixt si folosesc un lapte demachiant, special pentru acest tip de ten. Insa de fiecare dupa ce ma demachiez, tenul ramane lucios, ce imi recomandati sa fac?

Mentionez ca am folosit numai produse destinate tipului meu de ten.

daniela_b

daniela_b

Lotiunea tonica

28 Feb 2012, 16:51

Buna, intrebarea mea este:
De ce de fiecare data cand folosesc lotiune tonica tenul meu devine uscat si aspru?

Am aflat de la prietenele mele ca este indicat sa folosesti o lotiune tonica dupa curatarea in profunzime a tenului si inainte de a aplica crema hidratanta, am urmat cu strictete acesti pasi, insa dupa cateva zile de astfel de tratament, pielea mea a devenit insuportabil de uscata.

Stiti cumva care este motivul?
Mentionez ca tenul meu este mixt.

dermastyle

dermastyle

pentru Raluca

28 Feb 2012, 14:30

La 21 de ani nu recomandam creme antirid. Este bine sa utilizati o crema hidratanta sau matifianta adaptata tipului Dvs,. de piele si crema de fotoprotectie cu SPF minim 30 in zilele cu soare.

dermastyle

dermastyle

pentru Sunshine

28 Feb 2012, 14:26

Tenul meu are tendinta de a se ingrasa, mai ales cand temperaturile sunt ceva mai ridicate.
Iarna nu am astfel de probleme si atunci folosesc mai des creme pentru fata. Insa in sezonul cald foarte rar folosesc creme.
Cum as putea sa-mi hidratez tenul?

Iarna va recomand creme hidratante dar nu foarte grase. Vara sunt recomandate creme antiseboreice matifiante.

dermastyle

dermastyle

pentru Maria

28 Feb 2012, 12:45

Iarna pielea se usuca mai ales datorita temperaturilor scazute si vantului si de aceea este bine sa folosim creme grase dar si hidratante. Primavara se recomanda creme mai putin grase si mai mult hidratante. In plus, nu trebuie sa uitam sa aplicam dupa hidratare o crema de fotoprotectie cu SPF minim 30.

ralucara

ralucara

Creme anitirid

27 Feb 2012, 16:07

Buna ziua,

Am si eu o intrebare pentru medicii Dermastyle:

Am 21 de ani, am tenul mixt si nu am avut niciodata probleme cu acneea. Prietenele mele care au aproximativ aceeasi varsta cu mine, au inceput deja sa foloseasca creme antirid. Mie mi se pare ca este mult prea devreme, insa ele insista ca este mai bine sa previi ridurile de la o varsta mai mica, decat sa astepti ca ele sa apara si apoi sa le tratezi.

Dumneavoastra ce ne sfatuiti?

sunshine84

sunshine84

Ten cu tendinte de ingrasare

27 Feb 2012, 16:07

Tenul meu are tendinta de a se ingrasa, mai ales cand temperaturile sunt ceva mai ridicate.

Iarna nu am astfel de probleme si atunci folosesc mai des creme pentru fata. Insa in sezonul cald foarte rar folosesc creme.

Cum as putea sa-mi hidratez tenul?

maria_maria2

maria_maria2

Ten uscat

27 Feb 2012, 16:00

Eu am tenul foarte uscat. Iarna, cand sunt temperaturi scazute si vant puternic aplic pe fata creme cat mai grase si puternic hidratante.

La inceputul primaverii ar trebui sa imi schimb ritualul de ingrijire?

Care este cea mai buna metoda de ingrijire a tenului foarte uscat?