cure de legume si fructe

by: simona_const2005
Ce parere aveti despre curele de legume si fructe pt dezintoxicarea organismului? Mai ales ca este toamna si gasim din belsug tot ce ne-ar trebui pentru o astfel de cura

jeanetta2009

jeanetta2009

morcovi

03 Apr 2009, 21:45

pune in blender 2 morcovi, un mar cu coaja cu tot, o portocala , o lamiie si o banana (asta iarna), completezi cu apa plata pama faci 2 l si bea-l in loc de apa

e nectar natural , fara conservanti , eu beau zilnic

te si satura ca este consistent si are si multe viatmine .

poti face tot felul de combinatii de fructe , iar vara cu fructe de padure care contin tanin si sint foarte sanatoase ca au multi antioxidanti

daca e prea acrisor il poti indulci cu 3 linguri de zahar brun

o sa vezi ca nu mai simti deloc gustul de morcov care nu-ti place

joanna_7

joanna_7

Pentru ochi

06 Nov 2006, 09:36

Nu stiu daca neaparat se vede la doctor faptul ca ai tinut o cura de morcovi.Poate tu sa simiti,la vedere (mai relaxata). Eu insa am o problema:nu-mi plac morcovii si nu stiu cum sa-i prepar sa-i mananc.Nici sucul nu-mi place.Poate stiti voi o reteta cu morcovi...

pachita04121952

pachita04121952

vitamine pt ochi

04 Nov 2006, 17:48

ai dreptate struguri rosii (negri)contin antioxidanti chiar azi am vazut un reportaj la tv cel putin 10 boabe pe zi;din astia mari care sint cum iarna ,la revedere

pachita04121952

pachita04121952

vitamine pt ochi

04 Nov 2006, 17:45

salut ; si eu stiam ca morcovu e bun pt ochi da acum nustiu ce sa mai cred.Am ,ca sa spun corect de pe data de 6 septembrie beau in fiecare dimineata pe stomacul gol 300 gr suc de morcovi si inca nu a aparut nici o schimbare .Am de gind sa fac trei luni pina pe data de 6 dec ;si apoi am sa merg la medic sa vad cum stau cu ochii ;ok va doresc sanatate multa

joanna_7

joanna_7

Vitamine pentru ochi

03 Nov 2006, 23:12

Am citit ca morcovul este bun pentru ochi. Ce fructe sau legume mai sunt bune pentru ochi? Dar pentru stomac ce as putea sa folosesc ca si produs naturist?

addy

addy

:P

28 Sep 2006, 16:04

Strugurii in cantitati mari cam ingrasa, la fel ca si bananele. In schimb au foarte multe vitamine si sunt super gustosi. Ajuta foarte mult la detoxifierea organismului.

raluk

raluk

Super sanatoase

20 Sep 2006, 14:23

Eu fac cure cu fructe periodic. Toamna in special cura cu struguri si cura cu prune. Sunt super bune pentru organism si dupa ele te simti mai usor, mai sanatos. 3 zile cu prune, 2 zile cu struguri.

Cu legume nu am incercat.

pachita04121952

pachita04121952

cura cu legume si fructe

20 Sep 2006, 13:14

e ff buna pt organism
eu fac o cura de suc de morcov, da sint si mai simple ,dimineta pe stomacul gol cite o jumatate kg de struguri timp de o luna sau orice fel de fructe eu fac cu morcov ca am probleme cu ochi si acum toamna e mai eftin morcov si sotu e in concediu si se ocups de resrtu (fabricatiei,curatat dat prin storcator etc )sanatate multa si mai astept si alte subiecte pt sanatatea noastra ok