detoxificarea de week-end

by: kavajava
A incercat cineva un "regim detox" de week-end, cu suc de morcovi, ceaiuri, sauna, masaj etc?

kavajava

kavajava

St John's Worth

01 Dec 2005, 20:49

Da, am incercat buruiana ca ceai si pastile, pana la un punct merge. Dar nu mai departe :-(

dcorca

dcorca

Hi!

29 Nov 2005, 07:47

Intr-adevar, ai dedus bine, locuiesc intr-o clima extraordinara, fara iarna, dar avem aici "blagoslovirea" uraganelor!!! Si au fost anul acesta de s-a terminat alfabetul, de au trebuit sa treaca la cel grecesc, nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla la anul!
Cat despre SAD nu stiu decat despre ceai de sunatoare (St John's
Worth) si probabil ca ajuta si o nutritie adevarata.
Toate cele bune!!!

"LET FOOD BE YOUR MEDICINE." Hippocrates

kavajava

kavajava

Salut!

22 Nov 2005, 19:06

Nici eu nu stau in Romania, dar aici clima este rece si cu presiune atmosferica scazuta care ma termina pur si simplu. Daca stii cum se combate SAD (Seasonal Affective Disorder) ar fi super.

Cand am incercat sa tin post prima oara a fost oribil. Mi-a aparut un fel de transpiratie grasa si imputita pe tot corpul, limba incarcata galbena-verde, ma lua cu lesin si aveam migrene de mergeam cu capul in maini sa nu-l deplasez cumva, ca betivii dupa un chef de pomina. A trebuit sa fac o supa de legume ca altfel muream.

Acum cu frigul am probleme sa tin post, adevarat, am sa incerc in week-end cand pot sta in pat la caldurica, in timpul saptamanii e exclus. Iau tablete de Chlorella si am sa iau si un preparat numit Bio-Drain pentru detoxicare.

Banuiesc din ce-mi spui ca stai undeva cu clima ca lumea, felicitari!

dcorca

dcorca

Buna!

20 Nov 2005, 19:47

Este minunat ceea ce ai facut acum doi ani, vad ca stii cate ceva despre juice therapy. Stii ce mai poti sa faci? Post negru o data pe saptamana, de 36 de ore (de ex: vineri seara pana duminica dimineata), poti sa o faci doar cu apa sau la o cana de apa, doua linguri de lamaie proaspata, o lingura de sirop de artar (maple syrup) sau miere, un varf de lingura de ardei rosu pudra. Bea cel putin opt cani. Daca te gandesti sa faci mai mult de o zi atunci poti sa adaugi ceaiuri de plante laxative si menta sau musetel. Acum in Romania este frig asa ca ai grija, nu este cel mai potrivit sezon pentru post negru indelungat. Cele mai bune perioade pentru perioade de detox lungi sunt primavara si toamna, in mod special primavara.
Apropo, eu sunt in perioada de trei zile de detox, am inceput vineri dimineata, maine este luni deci voi termina. Tin minte cand am facut prima oara acest program ca in prima zi am crezut ca voi vomita tot. Am baut sucul de prune de dimineata, dupa vreo doua cani de suc de morcovi am crezut ca dau totul afara. Dar mie nu mi-a placut inainte sucul de morcovi ( de fapt multe nu mi-au placut inainte, dupa ce am aflat mai multe despre nutritie am invatat sa-mi educ gusturile), cand eram mica si aveam febra mama mea imi dadea suc de morcovi, era ca un chin pt mine, il dadeam intr-o inghititura pe gat ca sa nu-i simt gustul:). Poti sa incerci cu mere, sunt bune in mod special pentru ficat si intestine. Morcovii sunt buni pentru ochi, artrita, osteoporoza.
Inca ceva extraordinar este sauna cu infra rosu. Spre deosebire de cea cu aburi in aceasta pot intra si cei cu pb de inima. Eu sunt foarte norocoasa, am acasa si pot sa fac tot timpul.
Sper sa-ti fie de folos ce ti-am scris mai sus!

kavajava

kavajava

nu mi-a reusit

20 Nov 2005, 17:22

stomacul s-a revoltat asa ca am lasat-o balta. Am sa incep prin a inlocui o masa cu suc de morcovi peste saptamana, si apoi incerc in week-end din nou.

Cunosc efectele detoxicarii, am mai incercat acum doi ani si tot asa a fost, o saptamana mancare usoara si apoi detoxicare. Am reusit atunci un record, doua saptamani am baut numai suc de morcovi si suc de orz (green barley) m-am simtit extraordinar.

Multumesc mult pentru sfaturi!

dcorca

dcorca

Suc de morcovi

17 Nov 2005, 01:26

Buna! Studiile mele de acum se leaga de nutritie si plante medicinale. Ceea ce iti voi spune in continuare este uimitor, stii de ce? Nu numai pt ca am citit in carti ci pentru ca a avut rezultate uimitoare pentru mine. Este o metoda de detoxificare extrem de eficienta, de trei zile. Este pe baza de suc de morcovi. In fiecare zi ai nevoie de 2 litri de suc (6 litri pt 3 zile) pe persoana ( aprox 5 kg de morcovi face 2 litri). Se bea de lungul celor trei zile in felul urmator: o cana de suc de morcovi, la o jumatate de ora o cana de apa distilata, la aprox o jumatate de ora alta cana de morcovi, ....etc de-a lungul zilei. Este foarte important ca sucul sa il "mananci" nu sa-l "bei", in sensul ca fiecare inghititura trebuie sa o amesteci foarte bine cu saliva pentru ca in gura incepe digestia. Sucul trebuie facut in fiecare zi proaspat si trebuie tinut intr-un container de sticla (nu plastic) bine inchis sa nu se oxideze. Modul de prepare al sucului poate fi o problema. Eu nu mai locuiesc in Rom de ceva vreme asa ca nu mai stiu ce este pe piata. Metoda de la mamica de acasa probabil ca e cea mai buna (dai morcovii prin razatoare si apoi desparti pulpa de suc), dar imi dau seama ca ia mult timp. Problema este ca roboatele de bucatarie care folosesc viteza mare la facerea sucului distrug o mare parte din enzime. Eu am un juicer, se numeste Green Star (uite si cum arata http://www.discountjuicers.com/greenstar.html ), este unul dintre cele mai bune prin mecanismul de functionare. Ok, cred ca ai inteles ce vroiam sa-ti explic despre importanta in pastrarea enzimelor in sucuri. In aceste 3 zile se ia una ori doua linguri de ulei de masline de trei ori pe zi sa ajuti ficatul si bila, . Inca ceva la care nu stiu daca ai acces esti suc de prune. Ar trebui sa bei in fiecare dimineata doua pahare de suc de prune. Motivul nu este sa golesti intestinele (asta oricum se va intampla) ci mai mult sa aduni toate toxinele in intestine din fiecare parte a corpului si sa fie eliminate. Aprox 6 litri de limfa toxica va fi eliminata din corp si va fi inlocuita cu 6 litri de sucuri alcaline. Corpul tau devenind mai alcalin, vei observa diferenta. A patra zi vei manca salate, fructe. Treci usor la dieta obisnuita, fara mancari grele in prima zi, fara carne.
O sa simti probabil foame in prima seara, poate si a doua, daca simti ca nu mai rezisti, mananca o morcov, dar nimic altceva. Eu am rezistat de fiecare data, am simtit foame cateodata, dar am stiut ca e mai bine sa nu mananc, nici macar un morcov:). Este incredibil cat de clar, cat de usor te simti dupa aceea, se deschid toate canalele de vindecare, atat sufletesti cat si trupesti.
Este mai bine sa fii acasa astea trei zile, mai ales prima oara pana vezi cum reactionezi exact. Daca iei sucul de prune, in mod special ar trebui sa te afli prin preajma toaletei:), din experienta am observat ca prima zi e mai grea. S-ar putea sa ai dureri de cap, stari de neliniste, somnolenta, dar este normal, mai ales daca ai o toxicitate mare. Lasa-ti acest timp doar pentru tine, dormi daca simti nevoia cate o ora. Pe de alta parte incearca sa fii cat de cat activa.
Daca mai ai neclaritati esti binevenita sa ma intrebi!!!