Discuta cu dr.Gerald Filip de la Walmark!

by: moderator
Te preocupa sanatatea ta si a celor dragi? Adreseaza aici o intrebare medicala dr.Gerald Filip de la Walmark!

In perioada 21.01 - 11.02 iti va raspunde in direct martea si joia,in intervalul orar 14.00-15.00
Posteaza intrebarea ta!

mindy

mindy

intrebare

17 Feb 2011, 14:47

mai raspunde doctrul intrebarilor? sau s-a terminat

...

10 Feb 2011, 14:54

Am unghiile moi. Extrem de moi. Desi am incercat de ani buni sa fac ceva in privinta asta. Lactate mananc regulat, iau suplimente cu calciu si imi tratez periodic unghiile cu uleiuri spciale de intarire a lor. Nimic nu functioneaza.

Ce as putea face sa imi pot lasa si eu unghiile putin lungi, fara teama ca daca apas cu ele in ceva, ori se curbeaza in interior, ori mi se dau peste cap?

moderator

moderator

Sesiune de discutii

08 Feb 2011, 17:52

Domnul Doctor Gerald Filip va va raspunde la intrebari joi, in intervalul orar 14.00-15.00
Va asteptam!

cold_as_ice

cold_as_ice

ulcer

08 Feb 2011, 14:14

cand eram mica am avut ulcer cu nisa la doar 8 ani. Medicii spun ca pe fondul unei mosteniri genetice slabe, tatal meu fiind operat de ulcer perforat.

Acum se pare ca iar am ceva, desi ulcerul parea vindecat, caci am dureri infioratoare primavara si toamna, ca o gheara care ma strange la nivelul duodenului.

Pot afla cu siguranta ce am, fara sa fac endoscopie? Urasc procedura asta...

pusahutanu

pusahutanu

oboseala cronica?

04 Feb 2011, 08:35

...am 43 ani si ma simt foarte foarte obosita...dorm in majoritatea timpului liber...dorm foarte mult si capacitatea de concentrare este foarte scazuta...scap obiectele din mana...nu ma doare nimic ...care este cauza?

alexandras

alexandras

Buna ziua,

03 Feb 2011, 14:04

pot surzi de la casti? ma doare f tare o ureche si mi se par ca aud si f prost cu ea in ultima perioada. eu ascult muzica la casti cam 8 ore pe zi.

babytree

babytree

alunita

03 Feb 2011, 13:24

buna ziua, mi-am scos o alunita acum doi ani cu laserul si acum incepe sa creasca la loc. e normal?

margaritmariana

margaritmariana

pentru imunitate

02 Feb 2011, 14:21

ce ar trebui sa luam pentru imunitate la raceli, viroze etc, eu si sotul meu.
eu alaptez si vrem ceva naturist.

tashulina

tashulina

Problema

01 Feb 2011, 13:47

Acum daca tot am luat la rand toate problemele familiei, m-as hazarda sa va intreb si de o problema cu care se confrunta sora mea, problema care a devenit cronica de vreo 3 ani.

Ea era o tipa slaba inainte de sarcina si nastere, acum este grasuta si nu mai poate da jos surplusul de greutate, indiferent de ce/cum mananca. Impreuna cu aceste kilograme in plus a observat insa si greutati in respiratie, atunci cand se supara/enerveaza si o senzatie de sufocare la nivelul gatului.

De asemenea pare ca i s-a ingrosat si zona de sub gat, popular numita gusa. Este posibil sa aiba vreo dereglare endocrinologica legata de tiroida? Ce ar putea face?

scorpion_girl

scorpion_girl

Intrebare

01 Feb 2011, 13:39

Mi-am facut niste analize de sange acum 3 zile si doctorita mi-a zis ca sunt ok, cu exceptia unui parametru din hemoleucograma, respectiv hemoglobina.

Mi-a zis ca e mare si ca acest lucru nu este in regula. De asemenea m-a intrebat expres daca fumez. Ce legatura poate avea hemoglobina marita cu fumatul? Ar trebui sa ma ingrijorez?

nonette

nonette

Salut,

01 Feb 2011, 13:26

Imi curge sange din nas de aproximativ 2 3 ori pe luna, asa din senin. cineva imi recomanda sa merg la donare de sange. asta ar fi solutia?

moderator

moderator

Sesiune de discutii incheiata!

27 Ian 2011, 15:43

Va multumim pentru participare si domnului doctor pentru raspunsuri!

Urmatoarea sesiune de dicutii cu domnul doctor Gerald Filip va avea loc marti, 1 februarie 2011.

Numai bine!

mmf54

mmf54

Alergie

27 Ian 2011, 13:56

Buna ziua! Am o alergie de cativa ani dar niciun medic nu i-a descoperit cauza. La cel mai mic curent fac efectiv niste crize de stranut. Din cauza asta am o stare de nervi. Am incercat sa fac un tratament cu apa de mare si propolis dar fara rezultat. Va rog, recomandati-mi ce-as putea sa mai fac.

Multumesc!

leoamelia

leoamelia

Contra fumatului

27 Ian 2011, 12:39

Sotul meu fumeaza-nu este fumator inrait,dar nu se poate abtine sa nu fumeze, ajungand cam la 1 pac/zi.In plus, sforaie foarte tare, cu apnee si horcaieli.Am fost la dr.Sarafoleanu, am incercat toate metodele complementare si din farmacii,insa nu reusim.Ma puteti sfatui cum sa se la se de fumat si sa nu mai sforaie?
Va multumesc anticipat!

moderator

moderator

Sesiune de discutii incheiata!

25 Ian 2011, 16:04

Va multumim pentru participare si domnului doctor pentru raspunsuri.

Urmatoarea sesiune de dicutii cu domnul doctor Gerald Filip va avea loc joi, 26 ianuarie.
Pana atunci ii puteti adresa intrebarile aici.

Numai bine!

tashulina

tashulina

pt guta

25 Ian 2011, 15:23

deci sa inteleg ca nu exista un anume medicament care sa determine organismul sa isi regleze din nou, singur, nivelul de acid uric?

Si nu se vindeca niciodata? Va trebui sa urmeze toata viata acest regim alimentar strict, fara carne, fara proteine, fara grasimi, fara multe?

ihatepink

ihatepink

oboseala de iarna

25 Ian 2011, 15:12

am o stare de oboseala permanenta in anotimpul rece, mi-e greu sa ma trezesc si imi vine sa dorm si la birou. e un fel de astenie? cum as putea sa o combat?

ihatepink

ihatepink

ceva pentru ochi

25 Ian 2011, 15:06

lucrez mult la calculator, inca nu am probleme cu vederea, dar am observat totusi ca se inrosesc spre sfarsitul programului. ce as putea face in aceasta privinta?

simoady

simoady

numi vine ciclu

25 Ian 2011, 15:03

am 18 ani si am un ciclu neregulat anu
trecut in 2010 in luna ianuarie nu am avut ciclu de loc ,am mers la un
ginecolog de la mine din oras Liviu Nicoara,a constat k am un chist
ovarian ,mia dat ceva medicamenta k sami vina ciclu apoi din prima zi
de ciclu am loat anticonceptionale novynete pan in luna Mai am loat
anticonceptionale ,in august am fost la control mia zis k cistu a
disparut in august am inceput sa iau dinou novynete am avut ciclu in 6
si 30August,28Septembrie,26 octombrie,22noiembrie ,21 decembrie ,Azi
suntem inn 23 Ianuarie 2011 si inca nu mia venit ciclu ,din luna
decembrie am incetat sa mai iau anticonceptionale am avut relati
sexuale dar protejate ,dc imi intarzie ,?sar putea sa am dinou cist?e
normal cum mia venit inainte?? ce pot loa sami vina ciclu

redbaloon

redbaloon

vitamine pentru ten

25 Ian 2011, 15:00

eu am probleme cu tenul (acnee) si as vrea sa iau niste vitamine (suplimente alimentare) pentru ten. ce as putea sa iau?

ihatepink

ihatepink

slabire

25 Ian 2011, 14:57

care sunt ingredientele de baza pe care ar trebui sa le caut atunci cand imi cumpar pastile pentru slabit. care sunt ingredientele din pastile care chiar te fac sa slabesti dar fara sa-ti dezechilibreze prea mult metabolismul?

lilly_buterfly

lilly_buterfly

Pt dr doctor

25 Ian 2011, 14:39

Buna ziua, am si eu o problema si tare as vrea sa aflu un raspuns: sunt bruneta, am 28 de ani, insa de vreo 2-3 luni am observat cateva fire de par argintiu, desi restul parului este negru ca pana corbului.

De asemenea aceste fire argintii sunt usor incretite, nu cum este restul parului, lins. De la ce poate fi? De incaruntit nu imi pare ca incaruntesc, sunt prea tanara pentru asta iar restul parului este complet negru. Sa fie vreo lipsa din organsim? Ce as putea face?

dubluveve

dubluveve

remediu pentru caderea parului

25 Ian 2011, 14:23

Imi cade parul foarte tare si asta nu numai primavara si toamna, cand ar fi normal sa se intample asta. Am incercat diverse masti naturiste insa nu au facut decat sa-l ingrase iar caderea nu s-a oprit. Exista vreun alt remediu pe care ma sfatuiti sa il incerc?

tashulina

tashulina

Intrebare

25 Ian 2011, 13:10

Buna ziua,

Tatal meu sufera de guta si as dori sa stiu daca exista un tratament sau medicamanet eficient in aceasta afectiune, in afara de regimul alimentar strict.

Stiu ca boala este provocata de excesul de acid uric din sange si de aia ma intrebam daca exista vreun medicament sau tratament naturist care ar determina reglarile organismului pt impiedicarea recidivelor dureroase.

multumesc, astept raspuns.