Prima casa 4

personileana_damian

salutari dragelor, aveti cumva idee unde se gaseste o lista COMPLETA a conditiilor pe care trebuie sa le indeplinim sa putem lua creditul?

• person @andreeabumbacea

atunci probabil asa mi-au zis mie, in functie de suma pe care o solicitasem...

15 Iun 201115:23
  • person tashulina

Referitor la mesajul tashulinei vreau sa adaug ca salariul nu trebuie sa fie minim 400 de euro. In functie de ce casa vrei sa iti cumperi trebuie sa te incadrezi ca si"scoring". Daca vrei o garsoniera, si o gasesti la 30.000 euro, atunci rata e in jur de 150-170 de euro. Daca vrei creditul pt un apt care costa 60.000 euro(deci iti da banca 57.000) atunci rata e in jur de 350 euro (iti trebuie un venit, minim, 700 euro, In conditiile in care iei creditul pe 30 de ani si nu mai ai si alte rate)

28 Mai 201111:15
  • person Prima Casa

Normele BNR au fost emise in luna aprilie. Acum ele vor fi adaptate fiecarei banci. Bancile trebuie sa primeasca,pe propriile norme, aprobarea BNR-ului. Luna iunie e data, de majoritatea bancilor, ca fiind luna de inceput a noului program.

28 Mai 201111:12
  • person din cate stiu eu

cam astea ar fi conditiile in general:

-sa te incadrezi in perioada de rambursare Minim: 120 luni; Maxim: 360 luni
    -sa accepti ipoteca legala de rang I asupra locuintei finantate prin credit
    -sa ai salariu minim 400 euro, echivalent lei/luna
    -sa nu detii o locuinta proprie si nici cote parti dintr-o locuinta (cu exceptia cotelor parti provenite din mosteniri)
    -sa dispui de un avans de minim 5% din pretul de achizitie al locuintei, daca pretul acesteia este mai mic sau egal cu 60.000 de euro, sau de 3.000 euro plus diferenta dintre pretul de achizitie al locuintei si 60.000 de euro, daca pretul acesteia este mai mare de 60.000 de euro;
    -sa constitui un depozit colateral pentru garantarea dobanzii, în valoare egala cu 3 rate de dobanda;
    -sa nu înstrainezi locuinta achizitionata în primii 5 ani de la data dobândirii;

16 Mai 201114:53
Recomandari

Newsletter Ele.ro

• speaker_notes   test
  • speaker_notes   test
Forum Ele.rochevron_right

Cercei placati cu aur alb de 18k

89 RON   139 RON

Ofert Ele.rochevron_right
36% reducere