comportament copil - normal sau nu?

by: naiana
Incep prina a va spune ca m-ar bucura mult daca mi-ati da si mie un sfat referitor la comportamentul baiatului meu de 2 ani si 9 luni.
Mai intai sa va dau mai multe detalii.
Copilul este crescut intr-un mediu normal, in care ambii parinti se respecta si vorbesc frumos, nu aude injuraturi, nu vede scene erotice sau gesturi obscene, si am crezut de cuviintza ca trebuie sa ne pastram intimitatea si atunci cand suntem la baie. In schimb, pana mai ieri, m-a mai vazut schimbadu-mi bluzele si sutienele si vine mereu sa ma atinga pe piept. Nu i-am interzis dar i-am explicat ca e rusine ca femeile si fetele sa stea cu tzatzele goale. Probabil, cum spunea cineva , i-a bagat cineva in cap chestia cu tzatzele ca tot timpul e interesat de tzatze si e la fel de curios si cand vede pe cineva cu burta goala. La tv se duce sa puna mana cand le vede pe bebelusele carcotasilor pe burtile si tzatzele lor. Noi l-am ignorat la inceput, apoi i-am explicat ca nu e frumos si l-am lasat pana la urma in pace. Problema exista si vara trecuta cand avea 2 ani s3 luni si la mare cu chiu cu vai i-am scos bluza sa stea doar in chilotzei.
Si cred ca prima impresie si-a facut-o privindu-le pe bebeluse. De atunci isi imagineaza ca daca dansezi trebuie sa stai cu burta goala. La el dans = burta goala. I-am spus ca nu trebuie sa danseze cu burta goala si i-am dat exemple. Dar cum e vorba de dans isi ridica bluza si danseaza. Chiar azi in timp ce eu cantam mi-a zis ca vrea sa danseze si m-a rugat sa ii prind bluza sus pe umar sa ramana cu burta goala. Am raspuns rugamintii lui dar dupa ce s-a saturat de dans s-a lipit cu burta goala de sifonier si mai tarziu putin l-am gasit lipit de tapitzeria scaunului. Alta data isi ridicase bluza si statea pe mocheta culcat cu burta.
Inca de pe la 2 ani cand venea vorba de dans el intreba repede: "cu burta goala?" Iar cu tzatzele , incearca sa le ridice bluzele prietenelor mele sau sa le puna mana pe piept, nu in mod continuu si exagerat, dar totusi...
Asa ca am cazut pe ganduri azi intrebandu-ma daca e normal si ce semnifica acest comportament.

Completare: intr-o venit ideea sa ii fac baie singurei papusi pe care o are printre zeci de masini. Am dezbracat-o si am bagat-o in lighean si l-am lasat sa o spele si apoi sa o stearga cu prosop. A zis: "fetita e cu burta goala. Danseaza fetita." Eu am imbracat-o si apoi i-am spus ca fetita poate dansa si imbracata. Iar el mi-a spus: "dezbraca fetita." Eu:"de ce?" el:"ca sa danseze fetita"
Iar azi, i-a ridicat bluza sotului care statea intins pe pat, si-a ridicat-o si el si s-a asezat cu burtica goala pe a tatalui.
Pana la urma poate fi normal comportamentul?

naiana

naiana

comportament copil

01 Apr 2005, 16:37

Multumesc mult pentru sfaturi. A cam trecut timpul de atunci si copilul s-a linistit. Acum doar ma intreaba cand le vede pe bebeluse daca ele danseaza cu burta goala. Si ii spun ca da si atat. A inteles intre timp ca se poate dansa si altfel, el oricum nu mai danseaza cu bluza ridicata. Cat despre televizor, nu obisnuieste sa se uite, nici macar la desene. Insa el in timp ce se joaca in camera, tv fiind deschis, aude reclamele si atunci e foarte incantat si cand ii vede pe carcotasi isi continua joaca si se opreste doar cand danseaza bebelusele.
Ai dreptate, chiar asa am mai facut, i-am distras atentia frumos fara sa fac mare tam tam pe tema asta.

fl_cristescu

fl_cristescu

comportament copil

31 Mar 2005, 10:42

Nu stiu daca e normal sau nu comportamentul copilului. Pot sa-ti spun ca am doi baieti de 5 si 9 ani. Intotdeauna televizorul a stat pe programele de desene animate (FOX KIDS si MINIMAX si apoi pe Cartoon). Oricum nu i-am lasat, si nici acum nu-i lasam sa se uite la programe de adulti. Ei sunt captivati de eroii lor si nu se gandesc la aspectele sexuale. Totusi am mai avut surpriza ca cel mic sa incerce sa ma sarute pe gura, chiar cu gura deschisa. I-am explicat ca daca a vazut asta la televizor nu inseamna ca trebuie sa faca asta cu mine, ca eu sunt mama lui, nu iubita lui. Totul a fost in gluma, cu umor si fara sa fac mare caz. A mai incercat de doua ori apoi s-a potolit de la sine. Cel mare a avut o perioada, cam pe la 3-4 ani, cand se inchidea in camera si isi punea sutienul meu si ciorapii mei, peste hainele lui. Nu radeam de el, dar nici nu-l certam. Ii spuneam sa le dea jos ca imi strica hainele. Nu insistam nici sa-l cert, nici nu faceam caz. Incercam sa-l deturnez spre altceva. O joaca in doi cu masinutele, il duceam afara in parc, sau il luam la bucatarie sa ma ajute la treaba. Stiu ca i-a trecut relativ repede.
E clar ca baietelul tau a vazut ceva la televizor care i-a fixat o idee despre dans si burti goale. Ca sa scape de obsesia asta cred ca nu ar trebui lasat singur nici o clipa. Uitati-va impreuna cu el la desene animate, jucati-va cu el cu masinutele (am constat clar ca ei nu stiu sa se joace cu ele daca nu le arata cineva), cititi impreuna carti cu povesti si tineti-l mult afara la joaca. Lasati, macar pentru o vreme, muzica si nu va mai uitati nici voi la televizor la programele voastre preferate de fata cu el. Noi ne-am mai cumparat un televizor pe care l-an instalat in bucatarie si ne uitam la el numai cand copii sunt preocupati cu altele. Avem grija sa schimbam canalele cand vin ei in bucatarie.
Deci, distrati copilul, coborati-va la mintea lui, nu-l lasati la televizor la alte programe decat pentru copii si ignorati-l cand incepe sa danseze, nu-l incurajati si nu mai dansati nici voi.
Daca problema presista si nu obtineti rezultate nici asa va recomand sa mergeti la un psiholog sa va ajute sa aveti un comportament potivit fata de copil.
Psihologul corecteaza comportamentul, psihiatrul trateaza bolile.