Depresia

by: roxyr
Buna,

Acum trei luni am divortat de sotul meu de comun acord, credeam ca asta vreau, ca nu ne mai intelegem si ca o sa fie mai rau daca o sa continuam asa. Din pacate insa, de atunci ma simt pe zi ce trece mai rau. Mi-a pierit pofta de mancare, la serviciu nu pot sa mai ma concentrez pe ce am de facut, deseori simt ca ametesc si ca nu mai am nicio putere, ca as vrea sa ma asez jos si sa rama acolo.
Incep sa ma gandesc serios ca am luat o decizie pripita si ca acum imi pare rau...nu stiu daca e vorba de obisnuinta sau iubire. Cert e ca nu o mai pot tine in starea asta. Prietenii imi spun ca e posibil sa fi cazut intr-o depresie si ca ar fi bine sa merg la un psiholog, dar sunt prea confuza in momentul asta ca sa mai stiu ce sa fac.

Voi ce ma sfatuiti?

biancaflorentina

biancaflorentina

Depresie

12 Iul 2012, 14:19

Buna RoxR,

Din pacate nimeni nu iti poate spune daca ai luat o decizie pripita sau nu...tu esti singura care poate sa decida asta, tu esti singura care poti sa iti dai seama daca il mai iubesti sau daca doar te-ai obisnuit cu el.
In legatura cu depresia eu te sfatuiesc sa mergi la un psihiatru, sa ii povestesti prin ce treci si el o sa iti puna un diagnostic...poate este doar o tristete profunda, nu neaparat o depresie. Gasesti pe www.depresiv.ro care sunt diferentele intre depresie si tristete daca te ajuta cu ceva.

Eu zic sa lupti din rasputeri sa mergi la serviciu pentru ca sigur solutia nu este sa te inchizi in casa, acolo vei avea tot timpul ceva de facut, iti vei distrage atentia...atat cat e posibil. Oricum...cel mai important cred ca ar fi sa-ti clarifici sentimentele...poate mai aveti o sansa daca inca il mai iubesti. Oamenii pot gresi, rutina, stresul, oboseala ne pot face sa reactionam ciudat, cu siguranta nu esti singura careia i s-a intamplat asa ceva !

Santate si sper sa ajungi cat mai repde la linistea sufleteasca de care ai atata nevoie!

japonialove

japonialove

o vacanta prelungita

10 Iul 2012, 12:15

si o noua relatie te-ar ajuta foarte mult

draga Roxy

09 Iul 2012, 20:04

E normal sa ai asa o reactie, divortul este cumplit si numai cine a trecut prin asta stie ce durere si gol lasa in urma :( pentru inceput stai pe langa prieteni, familie, cine iti face tie placere si crezi ca are placere sa te asculte, incearca sa nu fii singura mult timp. Daca ti-a pierit pofta de mancare, ia multivitamine te rog, sa nu cumva sa te imbolnavesti. Daca totusi crezi ca ai luat o decizie pripita, vorbeste cu un psiholog, intotdeauna e bine sa ai o parere neutra. Faptul ca ai scris aici si ai cerut ajutor, ma face sa cred ca nu ai depresie, inca ... Ai grija de tine, o sa treaca durerea, ia ceva timp ... dar o sa iti treaca.

kammarad2007

kammarad2007

mmm

06 Iul 2012, 14:06

o noua relatie ar rezolva toate problemele tale

wonderland

wonderland

Buna

06 Iul 2012, 13:19

Sfatul meu este sa nu iei in calcul depresia pentru ca nu vei face altceva decat sa-ti inrautatesti situatia, mai bine incearca sa-ti descoperi o noua pasiune sau sa revii asupra unui hobby mai vechi, o activitatea care te-a ajutat intotdeauna sa te relaxezi. Daca nu te poti concentra la locul de munca, ia-ti un concediu, mergi prin tara, sau in afara tarii, si vei vedea ca incet, incet te vei simti mult mai bine.

dubluveve

dubluveve

Draga RoxyR,

06 Iul 2012, 13:06

As zice sa incerci sa te linistesti ... plimba-te, citeste, asculta muzica ... fa niste activitati care te relaxeaza si nu te mai gandi pentru o vreme la divort/fostul tau sot. Gaseste-ti echilibrul in tine. Eu cred ca este normal sa te simti confuza, trista, mai ales daca ati avut si o relatie lunga. Intalneste-te cu niste prietene, vorbeste despre ce simti. Nu trebuie sa te cufunzi in tristete :( Daca totusi nu reusesti sa treci peste asta si crezi ca ai nevoie de ajutor din partea unui psiholog, apeleaza cu incredere la unul. Multa sanatate si liniste iti doresc!