Despre tehnica AUTOSUGESTIEI

by: 
In clinici din strainatate se fac cercetari serioase despre eficienta si aplicatiile autosugestiei.Ca metoda de psihoterapie,are cateva reguli de baza,de aceea e important sa inveti sa o practici corect.Rezultatele sunt chiar impresionante(o spun si din exeprienta proprie).Voi ce opinii aveti?

michaela_jagsch

michaela_jagsch

DIA are dreptate

04 Iul 2006, 22:26

nu mai fiti asa de ironice ca e adevarat,pe mine una ma ajuta autosugestia,si DIA are dreptate,in srainatate se pune mare accent pe autosugestie,oamenii sunt invatati si ajutati sa priveasca pozitiv,pt a se ridica moral,pt a se vindeca de anumite boli,pt a obtine realizarea anum scopuri,etc.E atat de ciudat si totusi adevarat cum mintea noastra dispune de o mare putere de control in tot ce facem,chestia e ca tre numa sa invatam cum si sa vrem binenteles,nu e vorba numai de acea injectie cu apa dupa care acel om s-a vindecat,chestii din astea am invatat si eu la faculta cand studiam psihologia,dar autosugestia se poate aplica in tot ceea ce faci ca om incepand de la un simplu zambet,incepand chiar din momentul cand deschizi dimineata ochii,nu e nevoie direct din pat sa mergi la baie sa speli ochii,te vezi in oglinda cu nasul inca somnoros si ochii incruntati,mai bine o scurta iesire pe balcon intingand mainile sus cat mai sus zambind linistit si gandind simplu (chiar daca stii ce zi de munca te asteapta)"ce zi minunata".Zile proaste am si eu,si nu intotdeauna ma autosugestionez,dar de fff multe ori ma ajuta,si nu numai la buna dispozitie dintr-o anume zi,ci si la lucruri ce vreau sa mi s eintample,imi doresc cu foc ceva si stiu efectiv ca pot obtine,vad acea pozitivitate,sunt optimista si asta ma ajuta,cum am mai zis,zile proaste am si eu hi-hi cand hormonii dinaintea ciclului o iau razna sau mai stiu eu de ce,cert insa e e ca autosugestia nu e un subiect de ras,Dia stie ce spune

inofensive_girl

inofensive_girl

Da...

15 Feb 2006, 20:05

la mine autosugestia ma ajuta in multe cazuri...ma ajuta sa-mi revin cand ma pierd prin nush ce minuni si vise..
si prefer autosugestia si cand sunt bolnava..decat sa iau pastile..mai bine ma prefac eu ca le-am luat si totul e oky :)

rodicutza_sadica

rodicutza_sadica

Si pe cine intereseaza?

09 Ian 2006, 17:25

Sincer acum...