Colega stresanta

by: sanya
Am o problema si as vrea sa va cer sfatul.
Am la munca o colega insuportabila, care face pe sefa desi mai are mult pana acolo. Da replici fara sa gandeasca prea mult si de cele mai multe ori jignitoare. Nu de putine ori face si in contra. Este de-a dreptul agresiva iar marea mea problema este ca sunt in echipa cu ea.

Datorita faptului ca e infipta e bine vazuta de sefi, asa ca nu cred ca ar merge sa ma plang de comportamentul ei sefilor.

Sunt sigura ca si ceilalti sunt deranjati de nesimtirea ei dar nimeni nu are curajul sa-i raspunda la replici.

In teorie stiu ca ar trebui sa o ignor si sa nu pun la suflet, insa eu sunt o fire care nu tolereaza prea bine oamenii "dezaxati".

Voi ce-ati face in locul meu?

rodikutza

rodikutza

am scapat de ea...

28 Nov 2008, 10:50

Am avut si eu o asemenea colega...din fericire sefii nu stateau cu noi la locul de munca...lucram la o agentie al carei sediu era la Bucuresti.In fine...in cel mai scurt timp am scapat de colega stresanta...care devenea brusc foarte dulce cand avea nevoie de o zi libera.Cum? Simplu.I-am explicat ca ea nu e sefa si n-am mai vorbit cu ea deloc...si lucram de la 10 la 17.Cred ca e bine ca fiecare sa-si stie locul...

cred ca...

03 Aug 2008, 17:44

cel mai bine ar fi sa-i arati numai ei ca poti fi mai infipta ca ea.asta in cazul in care nu ti-e superioara ca functie si nu-ti poate afecta job-ul.nu trebuie sa fii lingusitoare si sa te dai bine pe langa oamenii care nu merita.vei ajunge sa fii atat de stresata daca continui in mediul acela incat poate sa-ti fie afectata sanatatea.mai bine iti un concediu si incerci sa iti impui ideea ca nu trebui sa dai crezare oamneilor care nu merita

pusicutza07

pusicutza07

o vorba

23 Iul 2008, 14:29

pai,fa-o sa faca o lucrare invers de cum ar fi trebuit si pe care s-o si prezinte sefilor! ;))
uita-te prin ea de cate ori iti vorbeste, si, dupa ce spune ceva, cauta fata de ea sa analizezi cu inca o persoana ce a spus, submineaza-i putin increderea in ea. e clar ca e o persoana cu muuuulte frustrari si complexe. afla ce anume o doare si...punct ochit punct lovit.uneori, din pacate, trebuie dat unde-l doare pe om mai tare...
suna a rautate, dar asta o va tine departe de tine...dar apoi,TREBUIE sa fi extrem de atenta la reactiile ei. va fi ca un animal ranit...sau...se va potoli definitiv...fa ceva in grup! cati sunteti care nu o mai puteti tolera?! in cine ai incredere?! ca vb aia ''unde-s doi puterea creste'', dar sa fie incredere si sa se traga in aceeasi directie de hamuri! :)
bafta!

leo

leo

sanya

15 Iul 2008, 09:29

incearca o reactie in grup de la toata echipa. sefii nu te vor crede pe tine dar daca vin 10 oameni cu aceeasi problema e altceva.

arahnia

arahnia

...

30 Iun 2008, 06:54

pana vineri am avut si o colega exact cum o descrii tu si eu ori ma faceam ca nu aud ce spune si o lasam sa vorbeasca de una singura continuandu-mi nestingherita conversatia cu cealalta persoana ori o ironizam la greu de am facut-o in final sa cam evite biroul meu sau cand venea sa taca. Daca cu ignor nu poti, ironizeaz-o